Prvé kroky s bezzrkadlovkou

Prvé kroky s bezzrkadlovkou

Niekoľko rád pre čerstvých majiteľov bezzrkadlovky.  /  Srnec Karol / 26.04.2024 / 06:00

Máte nový fotoaparát a neviete čo vás čaká? Nedočkavo chcete svojho nového maznáčika odskúšať? Spomaľte a prečítajte si niekoľko rád.

 

Poznámka: Pod článkom nájdete odkazy na články, ktoré by si mal prečítať každý začínajúci fotograf a podrobnejšie vysvetľujú

 

 • Skontrolujte fotoaparát a príslušenstvo. Aj keď je to nový fotoaparát, môže byť niečo poškodené, alebo niečo v balení chýba. Vizuálne preto prekontrolujte prístroj, obsah balenia skontrolujte s návodom, v ktorom je zoznam dodávaného príslušenstva. A je tam vôbec návod? Väčinou býva priložený stručný návod na sprevádzkovanie prístroja. Podrobný návod na obsluhu nájdete na stránkach výrobcu.
 • Záručný list. Je správne vyplnený? Ak nie, dajte ho neodkladne potvrdiť a starostlivo uschovajte aj s dokladom o kúpe. U niektorých predajcov postačuje aj faktúra ako doklad pre uplatnenie záruky.
 • Nájdite si čas, vezmite si návod a postupujte podľa neho. Nabíjanie batérie, nasadzovanie objektívu, nastavenie dioptrickej korekcie, vkladanie karty, pripojenie popruhu…
 • Batéria nabitá? Karta vo fotoaparáte? Opäť použite návod a nastavte dátum, jazyk, menu postupne prechádzajte kapitolu po kapitole - všetky funkcie. Odporúčam raz za čas zopakovať, určite vám pri prvom čítaní niečo uniklo, alebo ste niečomu nerozumeli.

 

 

 • Otestujte funkčnosť aparátu. Či zaostruje, sníma, ukladá na kartu, dokáže sa spojiť s počítačom. Ak máte akékoľvek pochybnosti o funkčnosti, neváhajte kontaktovať predajcu, nech vám poradí. Ak niečo nefunguje, nepanikárte. Možno je len niečo zle prepnuté, alebo nastavené. Najprv siahnite po návode.
 • Až prekvapujúco často sa užívatelia sťažujú na neostrý obraz v hľadáčiku. Použite dioptrickú korekciu, ktorá je pri hľadáčiku.
 • Ovládanie fotoaparátu si môžete prispôsobiť. Každý má niekoľko tlačidiel, ktorým môžete priradiť vybranú funkciu. Ak ste úplný začiatočník, počkajte s nastavovaním na neskôr, až sa s fotoaparátom a fotografovaním skamarátite.
 • Nastavte, do akého formátu budete fotografovať. začiatočníci majú strach z formátu RAW, ktorý treba vyvolať v počítači a radšej volia JPG, alebo modernejší HEIF. Hneď od začiatku vám odporúčam fotografovať do RAW, môžete zvoliť súčasné snímanie do JPG/HEIF + RAW. JPG a HEIF využijete hneď a k RAW sa môžete vrátiť neskôr, až sa naučíte postprocesing.
 • Nastavte si jas hľadáčika a displeja. Najmä displeja, ktorý býva na priamom slnku horšie čitateľný.
 • Nainštalujte si do telefónu aplikáciu k fotoaparátu. Každý fotoaparát má možnosť pripojenia k chytrému telefónu z ktorého ho môžete ovládať, alebo z neho sťahovať fotografie a videa. U niektorých značiek slúži aj na aktualizovanie formvéru.

 

Ak je všetko v poriadku a ste oboznámení s obsluhou fotoaparátu, skôr ako sa vrhnete na fotografovanie, mali by ste vedieť niekoľko vecí, ktoré v návode nenájdete:

 • K fotoaparátu sa vám zíde niekoľko doplnkov - ochranná fólia na displejčistiaca sadaochranný filter na objektív a puzdro alebo taška.
 • Začnite študovať. Knihy, časopisy, internet. Veľký skok dopredu môžete urobiť absolvovaním odborného workshopu. Znalosti, ktoré by ste možno získavali mesiace vás odborní lektori môžu naučiť za pár hodín. Von vyrazte aspoň so základnými znalosťami o fotografii a obsluhe fotoaparátu.
 • Možnosti vášho fotoaparátu výrazne rozšíri príslušenstvo v podobe objektívovfiltrovblesku, alebo statívu. Nakupujte ale, až ste presvedčený, že príslušenstvo skutočne potrebujete. Najprv chvíľu fotografujte s tým, čo máte.

 

Tak a teraz vás už pustím fotografovať. Na začiatok si vezmite so sebou do terénu návod, alebo aj knihu o fotografovaní a skúšajte si funkcie a techniky v praxi. Osvojte si hneď na začiatku správne návyky - postoj pri fotení, držanie fotoaparátu, ale aj starostlivosť o fotoaparát. 

Po fotografovaní ho prečistite a odložte na bezpečné miesto. Nezabudnite dobiť batériu, ak je z väčšej časti vybitá a uvoľnite priestor na karte, aby ste hocikedy mohli vyraziť fotografovať. Najlepšie je ju naformátovať vo fotoaparáte.

Špecifiká bezzrkadloviek

Tichý režim - väčšina bezzrkadloviek má mechanickú uzávierku.Väčšinou môžete ale používať tichú elektronickú uzávierku. Výhodou je tichý chod, žiadne otrasy, šetrenie mechanickej uzávierky. Sú ale situácie, kedy musíte použiť mechanickú uzávierku.

Fotografovanie pohybu - v režime el. uzávierky môže dôjsť k rolling shutter efektu. Pohybujúce sa objekty, alebo ich časti, či pozadie pri panningu, môžu byť deformované.

Fotografovanie s bleskom - väčšina bezzrkadloviek dokáže spolupracovať s bleskom výhradne v režime mechanickej uzávierky.

Fotografovanie pri umelom osvetlení - niektoré umelé zdroje svetla blikajú. Na fotografiách sa, v režime el. uzávierky, môžu urobiť tmavé pásy. Pri fotografovaní to v hľadáčiku alebo na displeji nemuí byť vidno. Preto urobte skúšobné zábery a skontrolujte ich. Ak je všetko v poriadku, môžete fotografovať aj v režime el. uzávierky.

Sériové zábery pri umelom osvetlení - pri fotografovaní športu v interiéri, napr. v hale, pri sériových záberoch, môžu byť fotografie rôzne exponované a to aj v režime mechanickej uzávierky. Na eliminovanie tohto efektu majú fotoaparáty funkciu Antiflickering/Flickering.

Simulácia expozície -  je jedna z veľkých predností bezzrkadloviek. V hľadáčiku alebo na displeji môžete vidieť vplyv obrazového profilu, vyváženia bielej a nastavenia expozície na výsledný záber. Prv ako stlačíte spúšť už viete, ako bude fotografia vyzerať. Sú situácie, kedy je potrebné simuláciu expozície vypnúť:

Fotografovanie v režime M - Pri časoch dlhších zvyčajne viac ako 30 sekúnd už simulácia expozície nefunguje, expozičný čas totiž nastavujete pomocou diaľkovej spúšte. Simulácia môže zle fungovať aj pri kratších časoch do 30 s., napr. pri nočných záberoch. Jasnejší obraz budte mať, ak simuláciu vypnete. Na simuláciu sa nespoliehajte ani pri fotografovaní ohňostrojov, bleskov, či technike maľovania svetlom.

Fotografovanie s bleskom/bleskami - ak pracujete s bleskom v manuálnom režime, nedokáže fotoaparát simulovať záber, ako bude vyzerať keď sa blesk rozsvieti. Náhľad tak býva tmavý. V ateliéri môžete simuláciu vypnúť dopredu.

Automatické zaostrovanie a detekcia objektov - bezzrkadlovky majú sofistikovanejšie zaostrovanie ako zrkadlovky. K dispozícii máte stovky až tisíce AF bodov, ktoré sa musíte naučiť ovládať. Pomáhať vám pri tom bude detekcia objektov, najčastejšie ľudí a zvierat. Fotoaparáty dokážu zaostrovať na oko, čo výrazne uľahčuje fotografovanie. Vyššie modely dokážu rozpoznávať aj dopravné prostriedky, či dokonca aj hmyz.

Sériové snímanie - vďaka bezzrkadlovej technológii snímajú bezzrkadlovky vyššou rýchlosťou ako zrkadlovky. V návode k vášmu fotoaparátu sa uvádza  hneď niekoľko parametrov sériových záberov. Pri fotografovaní pohybu by ste mali vybrať sériové snímanie s mechanickou uzávierkou (kvôli rolling shutter efektu) a zároveň by malo byť podporované kontinuálne zaostrovanie AF-C.

Čo s fotografiami

Hneď od začiatku budete musieť riešiť kam ukladať a ako spracovať fotografie. Počítače sú dnes dostatočne výkonné a ani s kapacitou HDD nie je problém. Myslieť treba hlavne na zálohovanie. Odporúčam externý HDD, ktorý jednoducho pripojíte cez USB, alebo iné rozhranie a pravidelne naň budete zálohovať všetky fotografie. Zálohovať môžete aj do Cloudu. Fotografie by ste mali mať aspoň v dvoch kópiách.

Asi najväčšia dilema je pri výbere softvéru. Ku každému fotoaparátu dostanete program pre archiváciu a spracovanie fotografií. Tieto programy sú špecializované pre spracovanie fotografii konkrétnej značky fotoaparátu. Niektoré sú lepšie, niektoré horšie. Pre začiatočníkov býva veľkým problémom lokalizácia, pokiaľ neviete po anglicky (nemecky, francúzsky...), s originálnym softvérom sa vám bude pracovať zle. Ak teda hľadáte lokalizovaný program, ktorý zvláda nielen JPG ale aj RAW, odporúčam Zoner Photostudio X alebo Adobe Photoshop Elements. Najpopulárnejší je Adobe Lightroom CC, ku ktorému nájdete na internete najviac tutoriálov. Je ale v angličtine.

Hneď od začiatku fotografie trieďte do albumov, či kolekcií a naučte sa používať kľúčové slová a hodnotenie pomocou hviezdičiek.

 

Odporúčané články:

Zo zrkadlovky na bezzrkadlovku

Sériové zábery

Hľadáčiky a displeje bezzrkadloviek

Automatické zaostrovanie pre začiatočníkov

Flickering vo fotografii

Hĺbka ostrosti

Expozičné režimy: Pokročilé

Expozičné režimy: Automatika a scénické režimy

Panning v motošporte

Formáty digitálnej fotografie

Fotografujeme do JPEG

Fotografujeme do RAW

Ovládnite citlivosť ISO

Ovládnite obrazové profily

Vyváženie bielej pre začiatočníkov

CSC - rolling shutter vo fotografii

Starostlivosť o fototechniku

Základy zálohovania fotografií

 

Bezzrkadlovky v ponuke obchodu Pro.Laika

Prvé kroky s bezzrkadlovkou
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...