Flickering vo fotografii

Flickering vo fotografii

Ako bojovať proti flickeringu vo fotografii?  /  Srnec Karol / 29.09.2023 / 06:00

Fotografovanie pri určitom type umelého osvetlenia môže spôsobovať rôzne problémy, hovoríme tomu flickering.

Čo je flickering

Flickering vo fotografii je neprirodzený a nežiaduci efekt, ktorý sa prejavuje ako zmena jasu alebo farby v jednotlivých snímkach fotografie. Tento efekt sa obvykle vyskytuje vtedy, keď je fotografia zachytená pri použití umelého osvetlenia, najmä pri nízkych rýchlostiach uzávierky (dlhých expozičných časoch) alebo pri fotografovaní monitorov alebo displejov.

 

Flickering môže byť dôsledkom rôznych faktorov:

  • Osvetlenie: Ak je svetlo v miestnosti zdrojom flickeringu (napríklad staré žiarovky alebo fluorescenčné svetlá), môže dôjsť k fluktuácii jasu a farby medzi jednotlivými snímkami, alebo vzniku pásov (banding).
  • Expozičný čas: Pri použití dlhých expozičných časov sa môže flickering zvýrazniť, pretože sa zachytia rôzne intenzity svetla v rôznych okamihoch.
  • Frekvencia obnovovania: Pri fotografovaní obrazových zariadení, ako sú monitory, môže dôjsť k flickeringu, ak sa frekvencia obnovovania monitora a rýchlosť uzávierky fotoaparátu nedopĺňajú správne. To môže viesť k zobrazeniu horizontálnych čiar alebo škvŕn na snímke.
  • Automatická expozícia: Pri niektorých fotoaparátoch a smartfónoch je použitá automatická expozícia, ktorá môže neúmyselne meniť nastavenia v priebehu snímania, čo môže spôsobiť flickering.

 

Je dôležité mať na pamäti, že flickering môže byť náročný na odstránenie, a preto je najlepšie sa mu snažiť predísť, ak je to možné, pri výbere osvetlenia a nastavení fotoaparátu.

 

Náznak bandingu - pásikov, lepšie je viditeľný na zmenšenej fotografii.

Flickering a mechanická uzávierka

Zhrňme si to. Či ste majiteľom zrkadlovky alebo bezzrkadlovky, môžete mať v istých situáciach problémy s flickeringom vo fotografii. V režime mechanickej uzávierky, predovšetkým pri sériovom snímaní, alebo aj manuálnom nastavení expozície, sa môžete stretnúť s rôzne exponovanými, alebo rôzne sfarbenými fotografiami. Tu je riešenie jednoduché, stačí vo fotoaparáte aktivovať funkciu Antiflickering. Ak už aj k “nešťastiu” došlo, dajú sa fotografie upraviť v počítači. Odporúčam fotografovať do formátu RAW, ktorý dáva viac priestoru pre postprocesing.

Typickou ukážkou flickeringu u mechanickej uzávierky je fotografovanie športu v hale, alebo telocvični. Fotograf používa sériové zábery, aby zachytil ten správny okamih, alebo priebeh deja. Pro kontrole záberov zistí, že sú rôzne exponované, alebo farebné, pričom nastavenie expozície a fotoaparátu sa nemenilo. Spôsobuje to blikajúce osvetlenie, ktoré má v rôznom čase rôznu intenzitu alebo dokonca aj farbu.

 

Všetky 4 zábery sú exponované s rovnakými hodnotami expozičného trojuholníku, v režime mechanickej uzávierky. Už som sa poučil, že zo svojím Sony A7R V nemôžem tento objekt fotografovať s el. uzávierkou. Každý záber je ale exponovaný inak, pretože som nemal zapnutú funkciu Antiflickeringu. V tomto prípade stačí len zábery upraviť v počítači.

Antiflickering

Väčšina pokročilých fotoaparátov má funkciu Antiflickeringu. Tá pomáha predchádzať nerovnomernému exponovaniu, alebo zafarbeniu záberov. Funguje veľmi jednoducho. Fotoaparát priebežne meria blikanie svetelného zdroja a expozíciu spustí, keď je intenzita svetla najvyššia. Pri používaní sériových záberov sa ich rýchlosť môže znížiť, pretože fotoaparát čaká na ten správny okamih, čo sa týka svetelných podmienok.

Flickering a elektronická uzávierka

Až do príchodu živého náhľadu a fotoaparátov s elektronickou uzávierkou sme sa stretávali, vo fotografii, len s vyššie uvedenými problémami s flickeringom. Častokrát si fotograf ani neuvedomil, prečo má jeden záber svetlejší a ďaľší tmavší. Flickering sme vnímali hlavne pri videu.  Trhu začínajú dominovať bezzrkadlovky, ktorých užívatelia radi využívajú výhody elektronickej uzávierky. Preto sa častejšie potýkame s problémom pásov na fotografiách. Vzniknú pri relatívne dlhších časoch. V režime el. uzávierky číta fotoaparát dáta po riadkoch. Čítanie môže trvať dlhšie, ako je samotný expozičný čas. Preto sa na fotke môžu prejaviť spomínané pásy. Fotoaparát na jednom zábere zachytí niekoľko fáz blikania. Výraznejšie pásy sa takmer nedajú odstrániť postprocesingom. Na ne ani nefunguje funkcia Antiflickering.


Výrazný flickering v podobe horizontálnych pásov. V celej cukrárni pozostávajúcej z viacerých miestnosti je len jedna, kde je nainštalované zlé osvetlenie.

 

Socha sv. Juraja ja nasvietená mizerne. V režime el. závierky urobí môj Sony A7R V takto výrazné pásy. Pritom môj OM System OM-1 s tým nemal problém. Dôvodom je, že OM-1 má oveľa rýchlejší vrstvený snímač.

 

Sony A7R V stačilo prepnúť do režimu mechanickej uzávierky a problém je vyriešený.

Veľký vplyv na to, či budete mať s flikeringom problémy, má rýchlosť snímača. Rýchle vrstvené snímač s ním prakticky nemajú problém. I preto si mohol Nikon u modelov Z8 a Z9 dovoliť úplne odstrániť mechanickú závierku. Na druhej stran e sú tu fotoaparáty s vysokým rozlíšením, napr. stredoformátové bezzrkadlovky Fujifilm GFX, či Sony A7R V, kde trvá dlho kým sa odčítajú všetky riadky snímača. S týmito fotoaparátmi sa často stretnete s flickeringom. Najúčinnejším riešením je prepnúť fotoaparát na mechanickú uzávierku. Niekedy ale potrebujete fotografovať úplne potichu. V takom prípade vám nezostáva nič iné, ako experimentovať s expozičným časom.

Niekoľko rád na záver

  1. Flickering v hľadáčiku nemusí znamenať flickering na fotografiách, preto si kontrolujte nasnímané zábery.
  2. Profesionáli by mali zväžiť, ak častejšie fotografujú pri umelom svetle a potrebujú tichý fotoaparát, či si nevybrať model s rýchlym vrstveným snímačom.

 

Odporúčaný článok:

Rolling shutter efekt vo fotografii

Flickering vo fotografii
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...