CSC - rolling shutter vo fotografii

CSC - rolling shutter vo fotografii

Nepríjemný efekt, známy z videa, je problémom aj pri fotografovaní.  /  Srnec Karol / 14.03.2023 / 06:00

Od predstavenia prvej digitálnej bezzrkadlovky Panasonic Lumix G1 v roku 2008 sa bezzrkadlové fotoaparáty výrazne posunuli dopredu. V porovnaní s DSLR sa podarilo odstrániť takmer všetky nedostatky, ktoré sa im v minulosti vyčítali. Avšak aj u mnohých pokročilejších modelov sa ešte stále vyskytuje rolling shutter efekt a flickering, ktoré sme kedysi považovali za primárne problémy pri videu. Tieto problémy sa však prejavujú aj pri fotografovaní. V minulosti sme si ich pri zrkadlovkách nevšímali, pretože sa prejavujú len v kombinácii s elektronickou uzávierkou, zatiaľ čo štandardný režim zrkadloviek používa mechanickú uzávierku.

Rolling shutter efekt

Rolling shutter efekt sa prejavuje deformáciou objektov alebo pozadia, podľa toho ako a čo fotografujete. Spôsobuje ho to, že v režime elektronickej uzávierky sa sníma obraz po riadkoch. Aj keď máte nastavený veľmi krátky expozičný čas, kým sa odčíta signál zo všetkých riadkov, môže to trvať podstatne dlhšie, ako je expozičný čas. Čím väčší snímač a vyššie rozlíšenie, tým býva efekt výraznejší. Vplyv má ale na to technológia snímača a spracovania dát.

 

Pozadie je výrazne naklonené. Fotografované technikou panning, kedy fotograf sleduje pohybujúci sa objekt. Sony A7R V s objektívom FE 135/1,8 GM. Expozičný čas 1/1250 s.

 

Najvýraznejší rolling shutter efekt som videl na fotoaparáte Fujifilm GFX50R. Keď som si nedával pozor a aj pri statických záberoch s krátkym časom, som nepočkal na čítanie dát zo snímača, prejavil sa na nich výrazný rolling shutter efekt.

 

Zadný rotor vrtuľníku. Vľavo použitý krátky čas v spojení s režimom el. uzávierky. Listy rotora sú deformované. Vpravo, stále v režime el. uzávierky, ale s dlhším časom, počas ktorého stačila vrtuľa urobiť niekoľko otáčok a rolling shutter efekt preto nie je vidieť.

Riešenie problému

Prepnutie na mechanickú uzávierku

Ak má váš fotoaparát problém s výrazným rolling shutter efektom, nezostáva vám nič iné, len ho prepnúť do režimu mechanickej uzávierky, hoci to znamená spomalenie frekvencie sériových záberov a cvakajúcu uzávierku.

Použitie fotoaparátu s rýchlym odčítavaním dát

Čím je čítanie dát zo snímača rýchlejšie, tým menšie sú problémy s rolling shutter efektom. V budúcnosti, dúfam že blízkej, sa objavia snímače s globálnym zápisom čítaním, naraz zo všetkých pixelov. Tým sa eliminuje rolling shutter efekt. Už dnes sú na trhu fotoaparáty, ktoré majú veľmi rýchle zapisovanie dát zo snímača. Sú to ale najdrahšie modely s vrstveným snímačom. Jeden s M4/3 snímačom, jeden APS-C a ostatné s plnoformátovým snímačom. Technológia výroby vrstveného snímača je drahšia ako u bežného snímača a preto sa tento snímač používa zatiaľ len v najvyšších modeloch.

 

Technológia vrstveného snímača. Zdroj: Sony.

 

Fotoaparáty s rýchlym vrstveným snímačom:

Záver

Ako vidno, najmenej problémov majú špičkové fotoaparáty orientované na rýchlosť. V budúcnosti sa technológia vrstveného snímača dostane aj do nižších modelov a modelov s vysokým rozlíšením. Revolúciu spôsobí príchod snímačov s globálnou uzávierkou. Dovtedy aj profesionálni fotografi niekedy nemajú na výber a musia investovať do drahšej techniky aj vtedy, kedy by im inak postačoval nižší model, alebo model s inými parametrami.

CSC - rolling shutter vo fotografii
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...