Nikon NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR

Nikon NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR

Všestranný a vo svojej kategórii nadpriemerne dobrý.  /  Srnec Karol / 02.05.2023 / 06:00

Travelzoomy nemajú tu najlepšiu povesť. Niekedy oprávnene, inokedy nie. Záleži na konkrétnom modeli. Taký Tamron 16-300 bol príšerný, Olympus 12-200 priemerný, Nikon 18-200 celkom slušný, Olympus 12-100 výborný.

Aj pre nové bezzrkadlovky sa objavili travelzoomy. Jedným z nich je Nikkor 24-200. Bolo by pohodlné, cestovať s takým objektívom. Má ale zmysel ho kupovať k plnoformátovému fotoaparátu? Zaujalo ma, že ho rád používa môj obľúbený krajinársky fotograf Nigel Danson, ktorý len tak hocičím nefotografuje. To je viac ako dobré odporúčanie a dôvod otestovať tento objektív.

 

Ani na Nikone Z5 nepôsobí objektív neprimerane veľký.

 

 

Na prvý pohľad je objektív nenápadný a úplne obyčajný. Plastový, ale solídne spracovaný. Aj keď nie je z prémiového radu S, má utesnenú konštrukciu a na prednom člene je fluórová vrstva odpudzujúca nečistoty a kvapaliny.

Objektív je kompaktný. Pri vyzoomovaní na 200 mm je ale jeho dĺžka takmer dvojnásobná. Samovoľnému vysúvaniu, pri preprave, zabraňuje zámok. Okrem neho na objektíve nenájdete žiaden prepínač ani tlačidlo.

Vpredu je široký prstenec transfokácie, za ním úzky prstenec manuálneho zaostrovania, ktoré je “po drôte”, bez akejkoľvek odozvy.

Aj keď má tubus dvojnásobný výťah, je jeho vysúvanie plynulé. Odpor zoomovacieho prstenca je akurátny.

K objektívu je dodávaná tvarovaná slnečná clona. Priemer filtra je 67 mm.

 

 

Schéma utesnenia objektívu.

 

Špecifikácia

 • Bajonet: Nikon Z
 • Formát: FX/35 mm
 • Ohnisková vzdialenosť: 24 – 200 mm
 • Svetelnosť objektívu: f/4 až 6,3
 • Najvyššie clonové číslo: f/22 až 36
 • Konštrukcia objektívu: 19 prvkov v 15 skupinách (vrátane 2 ED optických členov, 1 asférického ED optického člena, 2 asférických prvkov, prvkov s antireflexnou vrstvou ARNEO a predného optického prvku s fluórovou vrstvou)
 • Obrazový uhol: Formát FX: 84° až 12°20', formát DX: 61° až 8°
 • Stupnica ohniskových vzdialeností: 24, 35, 50, 70, 105, 135, 200 mm
 • Zaostrovací systém: vnútorné zaostrovanie
 • Najkratšia zaostriteľná vzdialenosť: Pri nastavení priblíženia 24 mm: 0,5 m, pri 35 mm: 0,54 m, pri 50 mm: 0,55 m, pri 70 mm: 0,58 m, pri 105 mm: 0,65 m, pri 135 mm: 0,68 m, pri 200 mm: 0,7 m (merané od obrazovej roviny)
 • Maximálny reprodukčný pomer: 0,28×
 • Stabilizácia obrazu: Áno. Optická, pohybom VR člena pomocou motorov s kmitacou cievkou (VCM)
 • Počet lamiel clony: 7 (okrúhly otvor clony)
 • Priemer filtrového závitu: 67 mm)
 • Priemer × dĺžka 76,5 mm × 114 mm
 • Hmotnosť: približne 570 g

Objektív v praxi

Ja som objektív testoval s Nikonom Z9, čo nie je zrovna najbežnejšia kombinácia. 45 Mpx snímač ale aspoň dobre preverí optickú kvalitu objektívu. Objektív zaostruje rýchlo a ticho. Zaostrovanie je vnútorné, predná časť sa preto neotáča, čo zjednodušuje používanie fotografivkých filtrov. 

Rozsah

Mať jediný objektív s tak praktickým rozsahom je super. Na jednom konci slušne širokouhlý a na druhom teleobjektív s dobrým priblížením. Som rád, že nezačína na ohnisku 28 mm, ktoré často nedostačujú na celkové zábery architektúry. Rozsah si demonštrujeme na následujúcich záberoch, ktoré sú všetky nasnímane z rovnakého miesta:

 

Najširší uhol záberu pri 24 mm.

 

50 mm, uhol záberu zodpovedá základnému objektívu.

 

135 mm.

 

Najväčšie priblíženie pri ohniskovej dĺžke 200 mm.

Stabilizácia obrazu

Objektív má zabudovanú optickú stabilizáciu obrazu. Neviem na koľko spolupracuje s IBIS stabilizáciou fotoaparátu, ale na 200 mm som sa dostal na čas 1/6 s. To je slušný výsledok, vďaka ktorému sa zaobídete bez statívu aj za horších svetelných podmienok.

 

1/16 s. z ruky, pri ohniskovej dĺžke 200 mm.

Close-Up

Objektív má najväčšie priblíženie 0,28x (1:3,6). Dokáže zachytiť na celý formát objekt dlhý cca 12 cm. To postačuje na zábery väčších kvetov, motýľov, či vážok.

 

Objektív vie snímať detaily v slušnej mierke zväčšenia.

Obrazová kvalita

Neviem, ako sa to Nikonu podarilo, že vyrobili tak kvalitný travelzoom pre plnoformátové fotoaparáty. Kvalita objektívu je vyrovnaná v celom rozsahu. Nemusíte sa báť využiť ktorúkoľvek ohniskovú vzdialenosť. Na širších ohniskách, kde využívate väčšiu hĺbku ostrosti, oceníte jemnú kresbu aj v rohoch obrazu. Na 200 mm som očakával mäkšiu kresbu, ale kdeže. Po priclonení je ostrosť výborná až do rohov. Určite využite aj malú hĺbku ostrosti pri otvorenej clone. Ostrosť je aj tu výborná. Pri vhodne zvolenom pozadí príjemne prekvapí pekný bokeh.

 

Krásne vykreslené jemné detaily a to aj v krajných rohoch.

 

Výborná kresba pri otvorenej clone (200 mm).

 

Aby som len nechválil. Pri tomto rozsahu sa dokonalý objektív nedá vyrobiť. Máme tu sférické skreslenie i nejakú tu chromatickú chybu. Neprídete na ne, ak používate na vyvolávanie RAW program, ktorý automaticky koriguje chyby objektívov. Nikon dnes používa korekciu chýb objektívov priamo vo fotoaparáte a zapisuje sa aj do RAW súborov. Väčšina užívateľov preto nezistí jeho nedostatky a bude si plne žívať jeho prednosti.

Záver

 

 

Travelzoomy väčšinou používajú menej nároční fotografi, ktorí chcú jeden “univerzálny” objektív, väčšinou za cenu kvalitatívneho kompromisu. Milujem Olympus M.Zuiko 12-100/4 IS PRO, ktorý uspokojí aj náročnejšieho fotografa. Myslel som si, že pre plnoformátový fotoaparát tak kvalitný objektív nie je. Mýlil som sa. Nikon NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR síce nie je profesionálny objektív a ani nemá pevnú svetelnosť F4, ale opticky odvádza rovnako skvelú prácu. Navyše to dokázal na 45 Mpx snímači.

Univerzálnosť objektívu dokazujú fotografie v galérii. Pri prechádzke Bratislavou som mohol zachytiť širokouhlé zábery, vzdialené objekty i pekné detaily.

Travelzoom od Nikonu je nadmieru príjemným prekvapením. Je to dospelý objektív, ktorý by som si kúpil, keby som bol užívateľom systému Nikon Z. Používal by som ho na výlety do mesta i prírody, na dovolenky. Cena tesne pod 1000 € je adekvátna parametrom a kvalite objektívu. Investíciu do neho nebudete ľutovať.

Odporúčané príslušenstvo

K objektívu odporúčam dokúpiť ochranný UV filter a hlavne polarizačný, ktorý dokáže vylepšiť vaše fotografie. Viac o filtroch v načom článku.

Objektív NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR v ponuke obchodu Pro.Laika.

Nikon NIKKOR Z 24-200mm f/4-6.3 VR
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...