Základné filtre pre digitálnu fotografiu

Základné filtre pre digitálnu fotografiu

Ktoré filtre má zmysel používať v digitálnej fotografii?  /  Srnec Karol / 31.03.2023 / 06:00

V zlatých časoch filmovej fotografie boli na trhu desiatky rôznych filtrov. Väčšina z nich nemá v digitálnej fotografii uplatnenie, pretože ich vytlačili nové technológie a počítačové spracovanie obrazu. Niekoľko filtrov je ale nenahraditeľných aj v digitálnej fotografii.

Fotografické filtre

UV, Protector

UV filter je číri filter, ktorého účelom je filtrovať UV zložku žiarenia. Ta pri fotografovaní na film spôsobovala nežiadúce modrasté zafarbenie. V digitálnej fotografii, kedy pred každým snímačom je filter neprepúšťajúci IR a UV žiarenie, stráca filtráčna funkcia UV filtra zmysel. Funguje ale ako výborný ochranný filter, mechanická ochrana. Chráni predný člen pred poškriabaním, znečistením, či rozbitím. Celkovo filter funguje ako nárazník.

Filter Protector je čisto ochranný filter, nemá žiadnu filtračnú funkciu. Vo výsledku je jedno, či ako mechanickú ochranu použijete UV alebo Protector.

 

UV filter je úplne číri, nepredlžuje preto expozičný čas.

 

Ak máte na objektíve trvalo nasadený ochranný filter, môže to pomôcť pri predaji použitého objektívu. Potencionálny zákazník vie, že ste sa o objektív starali.

Niektorí fotografi majú názor, že ak si dávate pozor, ochranný filter nepotrebujete. Prijímací technici v servise Pro.Laika by vám mohli rozprávať o tom, ako sa stretli s množstvom objektívov, ktoré zachránil práve nasadený filter a ako ľahko sa môže stať, že vám niekto iný poškodí objektív.

 

Polarizačný filter cirkulárny (C-PL)

Nepostrádateľný filter pre fotografov krajiny, prírody, architektúry, ale aj iných žánrov. Filtruje polarizované svetlo odrážajúce sa od nekovových plôch, napríklad vody, skla, listov rastlín atď. Pri fotografovaní vody a skla sa povrch neleskne a je vidno, čo je pod hladinou alebo sklom. Stmavuje modrú oblohu, zvyšuje saturáciu farieb.

 

Podľa konkrétneho filtra, uberá polarizačný filter 1 až 2 EV svetla. Preto ho nenechávajte na objektíve, ak práve nevyžívate jeho filtračnú funkciu.

 

Efekt polarizačného filtra vidno na oblohe, vode, oknách a aj na zeleni. Farby sú sýtejšie a teplejšie. Teplejšie sú preto, že sa eliminuje odraz modrej oblohy.

 

Polarizačný filter filtruje odrazy na skle.

Neutrálne šedé filtre (ND)

Úlohou neutrálnych filtrov je zmenšiť množstvo svetla vstupujúceho do objektívu za účelom predĺženia expozičného času. Slabšie ND filtre sa používajú pri fotografovaní s vysoksvetelnými objektívmi za veľmi dobrých svetelných podmienok, kedy nemusí postačovať najkratší čas uzávierky, aby sa fotografia správne exponovala. Silnejšie ND filtre sa používajú pre efektné rozmazanie pohybu vody, mrakov, ľudí, automobilov atď.

 

So silným ND filtrom môžete čas predĺžiť aj na niekoľko minút. Efektne pri tom rozmažete tečúcu vodu.

 

S ND filtrom môžete zatraktívniť bežné street zábery.

Neutrálne šedé prechodové filtre (ND Grade)

Tieto filtre sú delené na číru plochu a plochu s neutrálne šedou vrstvou. Prechod medzi šedou a čírou vrstvou môže byť ostrý, alebo pozvolný. ND Grade filtre slúžia na zmenšenie dynamického rozdielu medzi dvomi časťami záberu. Napríklad medzi svetlou oblohou a tmavou krajinou. G Grade patria medzi populárne krajinárske filtre.

 

Prechodové ND filtre sú praktickejšie v obdĺžnikovom formáte, pretože v držiaku môžete posúvať predeľ tak aby zodpovedal umiestneniu horizontu.

 

Šedý prechodový filter sa používa najmä na stmavenie oblohy.

Neutrálne šedé Vario filtre (Vario ND)

Majú rovnaký účel ako ND filter, vďaka plynulému nastaveniu filtrácie sú obľúbené pri snímaní videa, kde je potrebné snímať určitým časom závierky, aby sa dosiahol kinematografický vzhľad. Fotografom odporúčam používať pevné ND filtre.

 

Vario ND filter umožňuje plynule meniť účinnosť filtrácie svetla. Skladá sa vlastne z dvoch polarizačných filtrov, ktoré sa proti sebe otáčajú.

Black Mist/White Mist

Mierne difúzne filtre, ktoré sú populárne v kinematografii. Používajú ich aj niektorí fotografi, najmä portrétisti, pre dosiahnutie kinematografického vzhľadu.

 

Úlohou Mist filtrov je difúzovať svetlo.

Filtre pre nočnú fotografiu

Natural Night Filter (NNF) je špeciálny typ filtru, ktorý sa používa na fotografovanie nočnej oblohy a minimalizuje vplyv svetelného znečistenia na fotografiu. V bežnej nočnej fotografii, napríklad pri fotografovaní mesta, nie je potrebný.

 

Natural Night filter potláča svetelné znečistenie oblohy.

Infračervené filtre

V hobby fotografii sa používajú pre špecifické zachytenie obrazu s výrazným kontrastom jasov, prípadne s posunutými farbami. Vzhľadom na to, že pred snímačmi fotoaparátov je IR/UV cut filter, ktorý neprepúšťa svetelné infraspektrum, je väčšina fotoaparátov pre infrafotografiu nevhodná. Nutná je modifikácia snímača, odstránenie IR/UV cut filtra a jeho nahradenie infrafiltrom.

Infrafiltre blokujú viditeľné spektra a prepúšťajú infražiarenie. Slabšie IR filtre prepúšťajú aj časť viditeľného spektra. Najrozšírenejší je IR filter 720 nm.

 

Fotografia nasnímaná modifikovaným fotoaparátom s filtrom IR 720 nm.

Filtre, ktoré určite nepotrebujete

  • Sky light - mierne otepľujúci filter, ktorý sa používa pri fotografovaní na film, pri zamračenom počasí alebo fotografovaní v tieni. V digitálnej fotografii použijete vyváženie bielej.
  • Korekčné filtre - plne ich nahradilo vyváženie bielej.
  • Farebné filtre pre ČB fotografiu - dnes používame softvérový prevod farieb do odtieňov šedej. Je efektívnejší a variabilnejší. Výnimku tvoria fotoaparáty s monochromatickým snímačom, napríklad Leica Q2 Monochrome. Tam je použitie farebných filtrov nutné.
  • Efektové filtre - veľká skupina filtrov. Nájdete v nej zmäkčujúce, difúzne, farebné prechodové a iné filtre. Výsledky sú väčšinou gýčovité. Ich použitie nahrádza postprocesing.

 

Tip: Pri výbere filtrov by ste nemali šetriť. Filter nemá znižovať optickú kvalitu objektívu. Voľte rovnako kvalitný filter, ako je kvalitný objektív, alebo ešte lepší.

Záver

Postupne si preberieme jednotlivé filtre podrobnejšie. Naučíme vás kedy a ako ich používať. Ale ešte predtým si v pokračovaní rozdelíme filtre podľa konštrukcie a kvality.

Široký výber filtrov nájdete v ponuke obchodu Pro.Laika, kde vám radi poradíme aj s ich výberom.

Základné filtre pre digitálnu fotografiu
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...