Fotografujeme do RAW

Fotografujeme do RAW

Nemajte z RAW-u strach. Ak sa s ním naučíte pracovať, budete bohato odmenený.  /  Srnec Karol / 25.05.2023 / 06:00

Ak chcete využiť potenciál snímača na maximum, musíte snímať vo formáte RAW. Ten obsahuje najviac obrazových dát. Vyžaduje ale, aby ste ich vedeli spracovať/vyvolať.

RAW sú surové dáta priamo zo snímača. Nie je to fotografia, teda bitmapový súbor. To, čo vidíte na displeji fotoaparátu, je náhľad vo formáte JPG, ktorý je vložený v RAW súbore. Rovnako po importovaní RAW do počítača, vidíte a pracujete s náhľadom. Z RAW-u sa fotografia stane až po exporte do bitmapového formátu (JPG, TIFF, BMP atď.). RAW nemôžete zmeniť, preto vždy budet mať k dispozícii originál.

Nastavenia fotoaparátu

Vo fotoaparáte máte funkcie, ktoré na RAW majú vplyv a funkcie, ktoré naň vplyv nemajú. Mnohé, ktoré používame sú určené pre formát JPG/HEIF. Mohli by sme si myslieť, že na RAW nemajú žiaden vplyv, ale sú výnimky, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť expozíciu.

 

Naštudujte si v návode možnosti nastavenia RAW.

Čo vplýva a nevplýva na RAW

 

 • Čas, clona, citlivosť ISO (expozičný trojuholník) sú základom vzniku každej fotografie. S nimi pracovať musíte, jedno či fotíte na film alebo digitálne, do JPG, HEIF alebo do RAW-u. Skúsený fotograf kalkuluje s možnosťami posprocesingu. Pri formáte RAW môžete fotografia viac podexponovať alebo prexponovať a následne to v počítači kompenzovať alebo využiť na zväčšenie dynamického rozsahu.
 • Vypnite odšumovanie pri vysokých citlivostiach a rozšírenie dynamického rozsahu, na kvalitu RAW nemajú vplyv, ale spomaľujú spracovanie dát. Rozšírenie DR môže naviac spôsobovať podexpozíciu.
 • Obrazový profil nemá na RAW vplyv, ale vplýva na náhľad. Môže vám naznačiť, potenciál fotografovanej scény. Môžete napríklad zvoliť monochromatický profil a v hľadáčiku bezzrkadlovky sledovať ČB obraz. Pritom RAW bude farebný. ČB obraz vám môže pomôcť lepšie vnímať svetlo, tvary, textúry…
 • Vo fotoaparáte môžete nastaviť farebný priestor sRGB alebo RGB. Nemá to žiaden vplyv na RAW, ten využíva vlastný širší profil ProphotoRGB.
 • Veľkou výhodou RAW-u je, že pri jeho vyvolávaní môžete meniť nastavenie vyváženia bielej. Preto niektorí fotografi nenastavujú WB vo fotoaparáte. Osobne odporúčam opak. Keď WB nastavíte vo fotoaparáte, nemusíte to robiť v počítači. Naviac na náhľade fotografie uvidíte, priamo pri fotografovaní, ako WB vplýva na farby.
 • Väčšina fotografov fotografuje s pomerom strán, ktorý je rovnaký ako pomer strán snímača. Využíva celú jeho plochu. Vo fotoaparáte môžete zvoliť aj iný pomer strán, napríklad 1:1, alebo 16:9. Vtedy dochádza k orezu fotografie. Pri formátoch JPG a HEIF k nenávratnému. U RAW-u, záleží na konkrétnom fotoaparáte, môže dôjsť k orezu, alebo je súbor kompletný a pri vyvolávaní, môžete získať celú plochu záberu.


Kvalita RAW

Pokročilejšie fotoaparáty môžu mať niekoľko nastavení kvality RAW, amatérske modely majú často len možnosť zvoliť RAW, bez ďalších nastavení. Ak máte pokročilejší fotoaparát, zídu sa vám informácie o nastavení kvality RAW-u.

Bitová hĺbka určuje koľko odtieňov farieb môžete mať vo výsledku na fotografii. Berte toto vysvetlenie skutočne polopatistické. Amatérske modely majú väčšinou 12-bitové spracovanie obrazu, pokročilejšie 14 a niektoré aj viac. Pri mnohých fotografických žánroch je to zbytočné, pretože rozdiely medzi 12 a 14-bitovým záberom nemusíte niekedy ani vidieť, pritom rozdiel vo veľkosti súborov je pomerne veľký. Ak budete fotiť fineart krajinárske fotografie, astrofotografie a iné svetelne náročné motívy, zvoľte maximálnu kvalitu. Pre reportáže, street fotku, šport, postačí aj nižšia bitová hĺbka.

U niektorých fotoaparátov je možnosť voľby medzi nekomprimovaný a komprimovaným RAW-om. Kompresia zmenšuje veľkosť súboru, pritom nemusí byť na úkor kvality. Vtedy hovoríme o bezstratovej kompresii. Stratová kompresia mierne vplýva na zníženie obrazovej kvality, ale stále je oveľa lepšia, ako kvalita záberov vo formátoch JPG a HEIF.

Výnimočne sa môžete stretnúť aj s nastavením rozlíšenia RAW-u, býva to u niektorých fotoaparátov s vysokým rozlíšením. Táto funkcia je určená pre fotografov-novinárov, ktorým často krát stačí menšie rozlíšenie, ale pritom nechcú zľaviť z kvality obrazu akú poskytuje len RAW a z možností jeho spracovania.

Nemám pre vás univerzálnu radu ohľadom nastavenia RAW. Záleží od toho, čo fotíte, akým prístrojom a pre aké použitie. Odporúčam odskúšať rôzne nastavenia, porovnať ich v počítači a vybrať to, ktoré vám vyhovuje.

Vyvolávanie RAW

Takmer každý výrobca fotoaparátov používa vlastný RAW, dokonca každý model fotoaparátu má vlastný RAW. U Canonu je to CR3, Nikon má NEF, Sony má ARW atď. Firma Adobe, známa svojími programami pre spracovanie obrazu, vyvinula vlastný univerzálny RAW formát DNG (digital negative). Bohužiaľ sa neuchytil u výrobcov fotoaparátov, využívajú ho značky Leica, Pentax a výrobcovia mobilov a ďalej niektoré programy pre spracovanie obrazu.

V čom vyvolať RAW?

RAW musíte vyvolať (spracovať) ak z neho chcete fotografiu. Tomu sa nevyhnete. Celý proces môže trvať len pár sekúnd. Potrebujete na to program, tzv. RAW konvertor.

Výrobcovia fotoaparátov poskytujú k svojím prístrojom RAW konvertory. Buď vlastné, alebo vyvinuté v spolupráci so softvérovými firmami. Tieto programy majú všetky základné funkcie, vedia vyvolať len RAW-y konkrétneho výrobcu. A hlavne bývajú zdarma. Niekedy sú ale pomalé, alebo im chýbajú niektoré funkcie, napríklad archivačné.

 

Vyskúšajte programy zdarma, možno vám bude vyhovovať a ušetrite.

 

 

Obľúbenejšie sú univerzálnejšie programy od špecializovaných softvérových firiem. Väčšina z nich je platených, čoraz častejšie formou predplatného. Zdarma je napríklad DarkTable.

 

 • Adobe Lightroom Classic (súčasť fotografického balíčku) - najpopulárnejší RAW konvertor, v cene máte aj Lightroom pre mobilné zariadenia, Photoshop, rôzne aplikácie a ešte aj vlastnú galériu
 • Capture ONE - z hľadiska kvality výstupu asi najlepší RAW konvertor, ale drahý
 • ON1 Photo RAW - populárny a veľmi dobrý program, učite stojí minimálne za vyskúšanie
 • Zoner PhotoStudio X - cenovo dostupný a lokalizovaný program o českých vývojárov, ale trochu neprehľadný
 • DXO Photo Lab - vydarený program s výborným odšumovaním a doostrovaním pomocou AI
 • Affinity Photo -  je to skôr vydarený a cenovo dostupný bitmapový editor, konkurencia pre Photoshop, zvláda aj vyvolanie RAW. Výhodou je prepojenie s ostatnými programami Affinity pre tvorbuá grafiky a publikácii
 • Skylum Luminar Neo - ukrajinský projekt využívajúci AI

 

Všetky programy si môžete vyskúšať zdarma, po dobu niekoľkých dní, alebo týždňov.

 

Ak by tento záber bol vo formáte JPG, tak by ste nedokázali zachrániť zlú kresbu v tieňoch. Foto: Zuzana Minarovičová.

 

Z RAW-u dokážete “vytiahnúť” informácie zo svetiel aj tieňov a fotografiu zachrániť.

Záver

Väčší potenciál RAW-u je neodškriepiteľný. Jedine ten dáva možnosť využiť maximálny potenciál snímača. Pri fotografovaní do RAW-u nás mnohé funkcie, s ktorými by sme pracovali u JPG, nezaujímajú. Raz ich nastavíme a potom už s nimi netreba pracovať. Ak sa rozhodnete pre RAW, čaká vás vyvolávanie. Námaha bude odmenená oveľa širšími možnosťami úprav. A to stojí za to.

RAW je vaše zlato. Kedykoľvek môžete pozmeniť jeho vyvolanie. Vylepšuje sa softvér pre spracovanie RAW, zlepšujú sa vaše schopnosti a mení váš vkus. Zoberiete starú fotografiu a dokážete ju oveľa lepšie upraviť. To z JPG nikdy nedokážete.

 

Odporúčané články:

https://www.fotoma.sk/magazin/skola-fotografie/fotografujeme-do-jpeg/

https://www.fotoma.sk/magazin/skola-fotografie/formaty-digitalnej-fotografie/

https://www.fotoma.sk/magazin/skola-fotografie/ovladnite-obrazove-profily/

Fotografujeme do RAW
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...