Ovládnite obrazové profily

Ovládnite obrazové profily

Ako obrazové profily ovplyvňujú farby a kontrast?  /  Srnec Karol / 30.03.2023 / 06:00

Obrazové profily sú akýmsi ekvivalentom k rôznym filmom. Kto fotografoval, alebo ešte stále fotografuje na film, vie že si film vyberá podľa toho, čo bude fotografovať. Sú filmy pre fotografovanie krajiny, portrétov, s neutrálnym podaním farieb, čiernobiele i monochromatické.

Obrazový profil ovplyvňuje spracovanie farieb, kontrast, saturáciu. Väčšina fotoaparátov má obrazové profily pre rôzne motívy. Sú označené neutrálne, napríklad Standard, Neutral, Landscape, Portrait, Monochrome, Flat atď. Výnimkou sú fotoaparáty Fujifilm, u ktorých sú obrazové profily väčšinou nazvané podľa reálnych filmov, napr. Provia, Astia, Acros atď.

JPG/HEIF vs RAW

Hneď na začiatku si musíme ozrejmiť, že s obrazovými profilmi inak pracujeme pri fotografovaní do JPG/HEIF a inak pri fotografovaní do RAW.

JPG a relatívne nový formát HEIF sú bitmapové formáty, čiže digitálne fotografie spracované priamo fotoaparátom. Fotoaparát pri nich aplikuje nastavenie obrazového profilu, vyváženia bielej, rozšírenia dynamického rozsahu, doostrovania a odšumovania. Preto je dôležité, aby ste všetky tieto parametre nastavili už pri fotografovaní. S obrazovými profilmi vo fotoaparáte tak musia pracovať tí, čo fotografujú do JPG alebo HEIF.

Pri fotografovaní do formátu RAW sa obrazový profil na záber neaplikuje. Prejaví sa ale na náhľade. Pri otvorení RAW v RAW konvertore by mal užívateľ vybrať obrazový profil v programe.

Obrazové profily vo fotoaparáte

Každý pokročilý fotoaparát umožňuje vybrať si z niekoľkých  obrazových profilov. Ponuka závisí od konkrétneho modelu. Je na vás, ktorý profil si vyberiete. Niektoré sa priam ponúkajú , pri niektorých motívoch, napríklad portrétny, alebo krajinársky. Ale vám sa môže páčiť portrétny profil práve pri fotografovaní krajiny.

Odporúčam vyskúšať si rôzne obrazové profily na jednej scéne, tak spoznáte, ako vplývajú na farby, kontrast a dynamický rozsah. Napríklad obrazový profil Neutral bude produkovať neutrálne, mierne desaturované farby a veľký dynamický rozsah. Profil Landscape zvýrazní kontrast, saturáciu modrej a zelenej. Profil Portrait poskytne najlepšie pleťové farby. No a profil Monochrome prevedie farby do odtieňov šedej.

Obrazové profily sa dajú do určitej miery upraviť. Opäť záleží na konkrétnom fotoaparáte. Väčšinou môžete nastaviť sýtosť farieb a kontrast. Upravené profily si môžete uložiť.

 

Ukážka nastavenia obrazového profilu u fotoaparátov Nikon. Profil si môžete vybrať v menu, alebo cez rýchle menu.


Ponuka profilov.

 

Obrazový profil môžete doladiť, v tomto prípade ostrosť, zvýraznenie, kontrast, jas, saturáciu a posun farieb.

Tip: Ako si nastaviť obrazový profil vo vašom fotoaparáte si naštudujte v návode na obsluhu.

Príklad

Vplyv obrazového profilu na fotografiu vo formáte JPG si ukážeme na fotoaparáte Fujifilm, ktorý používa obrazové profily emulujúce skutočné filmové materiály.

 

Obrazový profil Classic Chrome napodobňujúci inverzný film.

 

Obrazový profil Classic Negative napodobňujúci negatívny film Kodak.

 

Film Velvia je známy výraznými farbami.

 

Monochromatický obrazový profilom napodobňujúci film Acros so zeleným filtrom.

 

Pri pohľade na fotografie je jasné, prečo užívatelia fotoaparátov Fujifilm tak radi fotografujú do formátu JPG, hoci vedia, že nie je tak kvalitný ako RAW.

JPG/HEIF alebo RAW

JPG/HEIF

JPG je najrozšírenejší bitmapový formát. Je populárny vďaka malému objemu dát a vysokej kompatibilite. Začiatočníci ho preferujú preto, že fotografiu majú hneď hotovú, stačí len nastaviť správne fotoaparát.

JPG je najmenej kvalitný formát, ktorý si môžete zvoliť. Kvôli 8-bitovej farebnej hĺbke má obmedzenú paletu farieb. Stratová kompresia spôsobuje stratu niektorých jemných detailov, vznik artefaktov a posterizácie. Ak chcete zo svojho fotoaparátu vyťažiť maximálny obrazový potenciál, JPG nie je dobrou voľbou. Hoci na mnohé aplikácie postačuje.

HEIF je novší a modernejší formát. Spopularizoval ho Apple vo svojich smartfónoch iPhone a postupne sa dostáva aj do fotoaparátov. HEIF je vlastne kontajner, ktorý môže obsahovať aj niekoľko fotografii. Podporuje 10-bitové farby, čiže väčšiu paletu odtieňov farieb. Kompresia nie je tak deštruktívna, ako u JPG. Podporuje aj HDR. Nevýhodou je slabšia podpora. Nepoznajú ho niektoré editory, internetové prehliadače. Asi s ním budete mať problém, ak ho pošlete niekomu emailom, alebo sa ho budete snažiť vytlačiť v minilabe. Ale ani HEIF nedokáže zachytiť plný potenciál snímača. Je to dobrý formát, ak máte smart televízor s podporou HDR.

Na následujúcich fotografiách sú aplikované vybrané obrazové profily, aké ponúka fotoaparát (v tomto prípade Sony A7 III).

 

Obrazový profil Neutral. Neutrálne, mierne desaturované farby, veľký dynamický rozsah.

 

Obrazový profil Clear. Kontrastnejší ako Neutral.

 

Obrazový profil Portrait. Príjemné pleťové tóny, bohaté poltóny, veľký dynamický rozsah.

 

Obrazový profil Landscape. Vyšší kontrast a vyššia saturácia farieb. Zvýraznená zelená a modrá farba.

 

Obrazový profil Vivid. Oproti Neutral má živšie farby.

 

Obrazový profil Monochrome. Farby prevedie do odtieňov šedej.

RAW

RAW nie je fotografia! To si navždy zapamätajte. Sú to nespracované dáta zo snímača + priložený náhľad záberu. RAW ma najväčší obrazový potenciál, pretože obsahuje všetky dáta zo snímača. V niektorých fotoaparátoch sa môžete stretnúť aj s komprimovaným RAW-om, dokonca so stratovou kompresiou. I tak má rádovo väčší obrazový potenciál ako JPG alebo HEIF.

Ak chcete z RAW mať fotografiu, musíte ho vyvolať. Vyvolanie je podobné tomu, čo robí fotoaparát, keď fotografujete do JPG/RAW, akurát máte oveľa širšie možnosti. Začiatočníci, ktorí skúšajú fotografovať do RAW bývajú sklamaní, keď ho naimportujú do počítača. Je taký šedivý, oproti prakticky hotovému JPG/HEIF.

 

Po importovaní RAW do počítača, mnohých prekvapí, že fotografie sú šedivé.

 

Stačí vybrať obrazový profil Vivid a farby hneď ožijú.

 

RAW môžete spracovať ľubovoľne, tak ako to fotoaparát nikdy nedokáže.

 

Ak fotografujete do RAW, musíte ho vyvolať, urobiť minimálne rovnaké kroky ako fotoaparát. To znamená vybrať obrazový profil, nastaviť kontrast, saturáciu, pohrať sa dynamickým rozsahom, fotografie odšumiť a doostriť. Potom môžete vyvolaný RAW vyexporovať do ľubovoľného bitmapového formátu (PSD, TIFF, JPG, PNG, BMP…).

Jedn záber v RAW môžete upraviť mnohými spôsobmi a vždy máte k dispozícii originál.

Pozrime sa ešte na niektoré obrazové profily, ktoré ponúka Lightroom Classic, ale vo fotoaparátoch ich nenájdete.

 

V programe Lightroom Classic si môžete vybrať z desiatok obrazových profilov, ďalšie si môžete nahrať spolu s presetmi.

 

Vintage07 napodobňuje vzhľad starých fotografii. Farby sú posunuté do zelena, podobne ako u niektorých filmov Fujifilm.

 

Vintage10 sa vyznačuje pastelovou paletou farieb.

 

Artistic02 viditeľne pridáva ružové odtiene. Farby sú pastelové.

 

Artistic05 je kontrastnejší, mierne do zelená, podobne ako Vintage07.

Tip: Začiatočníci môžu súčasne fotografovať do JPG+RAW. JPG využijú hneď, RAW keď sa naučia ho vyvolávať.

Záver

Vybrať správny obrazový profil je základom fotografovania do formátov JPG a HEIF, ako aj úprav formátu RAW. Využívajte obrazové profily kreatívne, aby ste dosiahli želaný vzhľad. Pomôžu vám aj vytvoriť si vlastný štýl.

Ovládnite obrazové profily
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...