Starostlivosť o fototechniku

Starostlivosť o fototechniku

Čo potrebujte, aby ste svoju techniku udržiavali v čistote?  /  Srnec Karol / 27.02.2023 / 17:00

Základnú starostlivosť o fototechniku vykonáva fotograf sám. Nie vždy je nablízku servis, kde vám techniku vyčistia.

Starostlivosť o objektívy a filtre

Na čistenie objektívov potrebujete ofukovací balónik, štetec na optiku, čistiaci roztok a handričku z mikrovlákien, alebo vlhčené obrúsky na optiku. Predávajú sa aj kompletné sady, napríklad od firmy Zeiss.

 

Táto súprava na čistenie objektívov od spoločnosti ZEISS je kompletným riešením na čistenie cennej optiky, ako sú objektívy fotoaparátov, okuliarov, ďalekohľadov alebo pozorovacích ďalekohľadov. Súčasťou sú nástroje na mokré aj suché čistenie, konkrétne ofukovací balónik, štetec, čistiaci roztok, mikrovláknová handrička a sada vlhčených utierok. To všetko v praktickej taštičke.

 

Ofukovací balónik

Vďaka použitiu vzduchu k čisteniu nedocháza k priamemu kontaktu s povrchom, čo zaručuje bezpečné odstránenie hrubých částíc. Balónik musí mať dostatočnú veľkosť, aby mal vytváral silný prúd vzduchu. Balóniky pre čistenie techniky sú vybavené dvojitým ventilom. Vďaka tomu nenasávajú prach. Akékoľvek čistenie techniky začínajte ofukovaním.

 

Stlačený vzduch

Alternatívou k balóniku je nádoba so stlačeným vzduchom. Jej výhodou je trvalý silný prúd vzduchu, presne smerovaný pomocou tenkej trubičky.

 

Green Clean stlačený vzduch.

Štetec (lenspen)

Zo špár a závitov odstránite nečistoty pomocou štetca. Používajte štetec určený na čistenie optiky. Obľúbený je štetec Lenspen s vysúvacími štetinami a plstenou plôškou s grafitom. Ten slúži na odstránenie otlačkov, mastnoty a leštenie optiky. Molekuly uhlíka majú jedinečnú schopnosť absorbovať obrovské množstvo olejov a nečistôt. Originál Lenspen sa vyrába v rôznych veľkostiach. Menší je vhodný na optiku telefónov, dronov a kompaktných fotoaparátov. Výhodou použitia lenspenu je suché čistenie, ktoré na optike nezanecháva žiadne stopy.

 

Lenspen New Original.

 

Plôška s grafitom slúži na vyčistenie a vyleštenie povrchu šošovky.

Čistiaci roztok a handrička z mikrovlákien

Niekedy sa nevyhnete mokrému čisteniu. Na to potrebujete čistiaci roztok a handričku. Používajte len čistiace roztoky určené pre čistenie optiky, ktoré nenarušujú antireflexné vrstvy a handričku s neabrazívneho materiálu. Čistiaci roztok môže byť vo forme spreju, vtedy je lepšie strieť roztok na handričku, alebo je v dávkovači s hubkou (napr. Danae Veplus). Vďaka hubke nerozstrekujete kvapalinu do okolia a môžete ju naniesť priamo na čistené šošovky alebo filtre. Odporúčam mať viacero handričiek. Používajte len čisté handričky.

Samostatnú handričku môžete použiť pre suché čistenie objektívov a filtrov, alebo zotretie kvapiek po daždi, alebo snehu.

 

 

Vlhčené obrúsky na optiku

Alternatívou, alebo doplnkom k čistiacemu roztoku a handričke sú jednorázové vlhčené obrúsky. Dobre ich poznajú všetci, čo nosia okuliare. Zaberajú minimum miesta a môžete ich mať vždy niekoľko v taške, alebo batohu.

 

Starostlivosť o fotoaparát

Pri čistení fotoaparátu využijete ofukovací balónik, mikrovláknovú handričku i štetec. Ak máte odvahu púšťať sa do čistenia snímača, budete potrebovať stierky, alebo lepiacu tyčinku.

Ofukovací balónik

Ofukovací balónik využijete na odstránenie nečistôt z povrchu fotoaparátu, ale aj z jeho vnútra. Môžete s ním čistiť zrkadlo a matnicu zrkadloviek a aj snímač. Pri čistení nakloňte bajonet fotoaparátom smerom dole, aby nečistoty vypadli z priestoru fotoaparátu. Balónik je veľmi účinný pri čistení snímača a jeho použitie je jednoduché. Pozor si ale dávajte, aby ste sa nedotkli snímača. Majitelia zrkadloviek by mali myslieť na to, aby mali pri čistení snímača vždy nabitú batériu, aby počas práce nedošlo k nechcenému zavretiu uzávierky a sklopeniu zrkadla.

 

Upozornenie: U zrkadloviek sa niekedy dostanú nečistoty aj na matnicu. Nijako to nemá vplyv na fotografiu. A nečistoty chcete odstrániť, vždy len ofukovaním. Nikdy sa matnice nedotýkajte, pretože by ste poškodili jej jemný mikroraster. Ak nečistotu nejdú ofuknúť. navštívte odborný servis.

Stlačený vzduch

Pri čistení vnútra fotoaparátu neodporúčam priamo používať stlačený vzduch. Má až príliš veľký tlak a pri rýchlej expanzii kondenzuje a vytvára kvapôčky. Stlačený vzduch ale môžete použiť na vytvorenie podtlaku a tým odsávať nečistoty zo snímača. V ponuke Green Clean je sada na vákuové odsávanie nečistôt. Kanila je vyrobená tak, aby ste ňou nepoškodili povrch snímača. Vysaté nečistoty sa ukladajú v zbernej nádobke.

 

 

Lenspen

Lenspen dobre využijete aj pri čistení fotoaparátu. Hlavne pri čistení optiky hľadáčika. Nečistoty zmetiete štetcom. Otlačky a prskance odstránite plôškou s grafitom.

 

Tip: Lenspen je super na čistenie optiky, ale niekedy je príliš mäkký na odstránenie nečistôt zo špár fotoaparátu. Vtedy je lepšie použiť štetec s tvrdými štetinami. Ja používa plochý štetec pre výtvarníkov, ktorému som skrátil štetiny.

Handrička z mikrovlákna

Handričku využijete pri čistení displeja. Väčšinou stačí suché čistenie. V prípade, že nestačí, použite roztok pre čistenie displejov monitorov. Odporúčam mať na displeji nalepené ochranné tvrdené sklo, tým sa zbavíte strachu o jeho poškodenie.

Vlhké a suché stierky

Sada vlhkých a suchých tyčiniek je určená pre kontaktné čistenie snímačov. Najprv pomocou vlhkej tyčinky uvoľníte prilepené a mastné nečistoty. Potom suchou tyčinkou zotriete nečistoty a vysušíte zvyšky čistiacej kvapaliny. Suchá tyčinka absorbuje mastnotu, nezanecháva na čipe digitálnej zrkadlovky žiadne nečistoty a mapy. Veľkosť stierok vyberajte podľa veľkosti snímača vášho fotoaparátu.

 

Tip: Praktické balenie stierok umožňuje mať ich stále pri sebe, v taške alebo batohu. Nezabudnite si aspoň jednu sadu pribaliť na dlhšie cesty.

Lepiaca tyčinka

Nečistoty prichytené na snímač môžete odstrániť aj pomocou lepiacej tyčinky. Čistiaca hlava je vyrobená z priľnavého materiálu, ktorý zachytáva prachové častice a nečistoty. Jedná sa o účinný a jednoduchý spôsob čistenia snímača, šošoviek a iných optických zariadení. Súprava obsahuje aj viskózne papiere s vyššou priľnavosťou ako čistiaca hlava a používajú sa na čistenie hlavy na ďalšie použitie. Lepiaca tyčinka neodstraňuje fľaky. Na ne je potrebné použiť vlhkú stierku.


Lepiaca tyčinka Eyelead SCK-1.

 

 

Upozornenie: Pri čistení snímača hrozí reálne riziko jeho poškodenia, alebo miesto vyčistenia ho skôr zašpiníte. Neskúseným užívateľom odporúčam využiť služby odborného servisu a na čistenie snímača používať len ofukovací balónik.

Záver

Na koniec ešte niekoľko rád a tipov:

  • Keď máte vyčistený snímač, vždy vyčistite aj zadnú časť objektívu, aby vám z nej nenapadli nečistoty do fotoaparátu.
  • Keď čistíte objektív, vyčistíte aj krytky.
  • Nezabúdajte udržiavať v čistote aj tašky a batohy.
  • Čistenie vykonávajte v čistom prostredí.
  • Fototechniku by ste raz za čas mali nechať kompletne vyčistiť a prekontrolovať v odbornom servise.
  • Ja používam na uskladnenie čistiacich potrieb malý kufrík na náradie.

 

V ponuke obchodu Pro.Laika nájdete príslušenstvo pre čistenie fotoaparátov aj objektívov.

 

Odborný servis Pro.Laika, v ktorom vám vyčistíme a prekontrolujeme vašu fototechniku, je otvorený v pondelok až piatok od 14:00 do 17:00 hod. V prípade otázok nás môžete kontaktovať na tel. čísle 02/5464 7792.

Starostlivosť o fototechniku
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...