Ovládnite citlivosť ISO

Ovládnite citlivosť ISO

Ovládnutím citlivosti využijete potenciál snímača na maximum.  /  Srnec Karol / 05.05.2023 / 06:00

Citlivosť ISO je jedným z troch parametrov expozičného trojuholníka.  Panuje predstava, že vplýva len na šum, pravdou je, že má veľký vplyv aj na dynamický rozsah.

Čo je to citlivosť snímača?

Citlivosť snímača určuje jeho schopnosť využiť svetlo dopadajúce na pixely. Snímač má len jednu citlivosť a to základnú. Všetky ostatné, ktoré sa dajú nastaviť sú už len vecou spracovania signálu zo snímača.

Citlivosť sa udáva pomocou číselného systému ISO. Nižšie hodnoty ISO zvyčajne znamenajú lepšiu kvalitu obrazu, ale vyššie hodnoty ISO sú užitočné pri snímaní v slabom svetle alebo pri fotografovaní pohyblivých objektov, kde je rýchlosť uzávierky kľúčovým faktorom.

Norma ISO nahradila staršie označenia ASA a DIN.

Základná/natívna citlivosť

Natívna citlivosť snímača (anglicky "native ISO" alebo "base ISO") predstavuje hodnotu citlivosti senzoru fotoaparátu, pri ktorej senzor poskytuje najlepšiu možnú kvalitu obrazu. Táto hodnota citlivosti sa obvykle nachádza na spodku rozsahu ISO, čo znamená, že sa zvyčajne jedná o najnižšiu možnú hodnotu ISO, ktorú je možné na fotoaparáte nastaviť.

Pri natívnej citlivosti sa senzor správa najpresnejšie a najkonzistentnejšie a umožňuje najvyššiu úroveň detailov, dynamického rozsahu a farebnej presnosti.

Najčastejšia základná citlivosť má hodnotu ISO 100, ale stretnete sa aj s ISO 64, 160, alebo 200. Záleží na konkrétnom fotoaparáte.

Rozšírená citlivosť

Vďaka digitálnemu spracovaniu obrazu môžeme na fotoaparátoch nastaviť celú škálu citlivosti a prispôsobiť nastavenie fotoaparátu konkrétnym podmienkam. Hlavne profesionálne fotoaparáty ponúkajú aj nastavenie nižšej ako základnej citlivosti. Využíva sa to, ak potrebujete predĺžiť expozičný čas. Napr. pri fotografovaní tečúcej vody a oblakov, alebo pri fotografovaní s vysokosvetelnými objektívmi. Všetky fotoaparáty majú rozšírenie citlivosti do vysokých hodnôt. Bežne viac ako ISO 6400.

 

Aj takto môže vyzerať ponuka citlivosti ISO.

Citlivosť a expozičný trojuholník

Citlivosť je súčasťou expozičného trojuholníka, základu každej kompozície. Trojuholník tvoria ešte parametre času a clony. Fotograf sa pri fotení rozhoduje, akú kombináciu času, clony a citlivosti použije.

Všetky tri parametre sa nastavujú po krokoch EV. Pre presnejšie nastavenie expozície sa používa nastavenie po 1/2 alebo 1/3 EV.

Ak ponecháte čas a clonu konštantné, pri zvýšení ISO o 1EV (napr. zo 100 na 200), zdvojnásobíte jas. Naopak, ak citlivosť o 1 EV znížite, klesne jas na polovicu.

 

Expozičný trojuholník.

 

Nastavenie fotoaparátu

Pred použitím fotoaparátu odporúčam preštudovať si návod. Nastavenie citlivosti musíte dostať do krvi, rovnako ako času a clony.

 

Menu, fotoaparátu Nikon, pre nastavenie citlivosti ISO.

AUTO ISO

V tomto režime nastavuje citlivosť fotoaparát. Berie pri tom do úvahy aj ohniskovú dĺžku objektívu. Snaží sa, aby ste nerozmazali záber, tým že neudržíte fotoaparát stabilne. Schopnosť udržať fotoaparát stabilne je individuálna a výdatne pri nej pomáha stabilizácia obrazu.

Limity pre nastavenie citlivosti

U pokročilejších fotoaparátov máte možnosť nastaviť limitný čas, pod ktorý by fotoaparát nemal ísť. Dá sa aj nastaviť, akú najvyššiu citlivosť má fotoaparát používať.

Odšumovanie vo fotoaparáte

V pokročilých fotoaparátoch nájdete dve rozdielne funkcie odšumovania. Jedna je určená pre odšumovanie pri vysokých citlivostiach a funguje len pri fotografovaní do formátov JPG/HEIF. AK fotografujete do RAW, funkciu vypnite, pretože spomaľuje fotoaparát. Osobne ani v prípade fotografovania do JPG/HEIF neodporúčam používať odšumovanie. Zvyčajne je príliš agresívne a potláča jemné detaily.

Druhá funkcia odšumovania slúži na odšumenie fotografii nasnímaných dlhými časmi, pri ktorých sa môže objaviť šum spôsobený nerovnomernou kvalitou pixelov a prehrievaním snímača, aj keď je nastavená nízka citlivosť. Ak expozícia trvá napr. 30 sekúnd, fotoaparát po nej exponuje ďalších 30 sekúnd, ale s uzatvorenou uzávierkou. Zistí, ktoré pixely produkujú šum a využije to pri odšumení. Dlhý odšumovací proces môže zdržiavať v určitých situáciach.

Šum a citlivosť ISO

So zvyšujúcou sa citlivosťou rastie množstvo šumu. Posudzovanie miery šumu je do veľkej miery individuálne. Každý má svoju hranicu, kedy je miera šumu už privysoká. Záleží aj na použití fotografii, či budú zverejnené na sociálnych sieťach, alebo tlačené na veľký formát.

Urobte si vlastný test šumu. Fotoaparát dajte na statív a postupne urobte sériu fotografii s celým rozsahom citlivosti. Odporúčam urobiť to v exteriéri aj interiéri.

 

Ja testujem citlivosť a jej vplyv na šum v kostole, kde sú horšie svetelné podmienky a je tam veľký dynamický rozsah svetiel, od presvetlených vitráží, až po tmavé tiene pod lavicami.

 

Digitálny šum má dve zložky: jasovú a farebnú. Jasová určuje množstvo šumu. Farebná zafarbenie jednotlivých “zŕn”. Farebný šum vieme výborne potlačiť a tak sme nútený bojovať len s monochromatickým šumom.

Tip: Osobne považujem za najvyššiu hranicu použitia tú, kedy sa množstvo šumu vyrovná množstvu obrazových informácii.

Odšumovanie v počítači

V posledných mesiacoch zažíva odšumovanie v počítači revolúciu. Do hry vstúpila umelá inteligencia, pomocou ktorej je odšumovanie oveľa účinnejšie a menej deštruktívne, ako odšumovanie štandardnými postupmi. Aby ste mohli fotografie účinne odšumiť, musíte fotografovať do formátu RAW. Viac sa dozviete v týchto článkoch:

Dynamický rozsah snímača a citlivosť ISO

Pri výbere fotoaparátu sa často riadime tým, aký má dynamický rozsah a úroveň šumu. To ako vplýva citlivosť na množstvo šumu je vidieť na prvý pohľad, keď si fotografiu zväčšíte na 100%. Menej fotografov vie, že citlivosť ISO vplýva aj na dynamický rozsah a to veľmi výrazne.

Dynamický rozsah snímača určuje, aký rozsah jasov vie zachytiť. U najlepších fotoaparátov sa DR blíži 15 EV. Pri vysokých citlivostiach spadne DR aj o viac ako 50%. To je obrovský rozdiel. Aj keď vás šum vôbec nezaujíma, vplyv ISO na dynamický rozsah by ste nemali ignorovať.

Laboratórne merania

Sú laboratória, ktoré sa zaoberajú kvalitou snímačov. Najznámejšie sú dxomark.com a https://www.photonstophotos.net/. Posudzujú šum, dynamický rozsah, farebnú hĺbku.

 

Skóre fotoaparátu Sony A7 IV. Podľa dxomark.com má fotoaparát nadpriemerný dynamický rozsah 14,7 EV a akceptovateľný šum je až do ISO 3379. V praxi nie je problém fotografovať aj na ISO 12 800.

 

Porovnanie troch fotoaparátov. Graf poklesu dynamického rozsahu v závislosti na citlivosti ISO. Vidíte, že pri najvyšších citlivostiach je dynamický rozsah len polovičný.

Prax

Každý snímač podáva najlepšie výsledky na základnej citlivosti, ktorá je pre neho prirodzená. Veľmi dobre výsledky sú zvyčajne aj 1-2 EV hore, alebo dole. Ak chcete vyťažiť z vašej techniky maximum, snažte sa používať základnú citlivosť.

 

Na https://www.photonstophotos.net/ som si pozrel môj Sony A7R V. Ak chcem získať maximálny dynamický rozsah, mal by som sa pohybovať v rozsahu ISO 50-200.

 

Medzi situácie, kedy je nevyhnutné používať vyššie hodnoty citlivosti je fotografovanie pohybu a fotografovanie za zlých svetelných podmienok, ak nemôžete použiť statív alebo blesk. Pri žánroch ako šport, wildlife, reportáž, svadba, sa použitiu vyšších citlivostí nevyhneme. Tu sa často používa automatické nastavenie ISO. Mali by sme sa ale vždy snažiť, aby sme používali čo najnižšie hodnoty, napr. použitím svetelnejších objektívov.

 

Pri fotografovaní koncertov v interiéroch sa nevyhnete použitiu vyšších citlivostí. ISO 3200.

 

Aj keď je svetla málo, nemali by ste použiť vysokú citlivosť, ale základnú a umiestniť fotoaparát na statív.

 

V žánroch ako portrét, krajina, architektúra, nočná fotografia, produktová fotografia, sa považuje za hriech používať vyššiu, ako základnú citlivosť. Tu všade môžete použiť statív, alebo prisvetlenie. Použitie vyšších citlivosti je dôkazom lenivosti fotografa a jeho zlým prístupom k fotografovaniu.

 

Základnú, alebo zníženú citlivosť používajte na portrétoch v exteriéri.

 

V krajinárskej fotografii potrebujete maximálny dynamický rozsah a žiaden šum. Preto fotografujete s nastavenou základnou citlivosťou.

 

Odporúčané články:

Ovládnite citlivosť ISO
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...