Expozičné režimy: Pokročilé

Expozičné režimy: Pokročilé

Expozičné režimy s ktorými máte fotografovanie pod kontrolou.  /  Srnec Karol / 23.06.2023 / 06:00

V úvode tohto seriálu sme si predstavili programy pre úplných začiatočníkov a nefotografov, ktorí nevedia ovládať fotoaparát. Pomáhajú im zvládnuť rôzne situácie, zvyšujú šancu na zaznamenanie slušných záberov. Prakticky celý proces fotografovania má pod palcom fotoaparát. Na automatikách nie je nič zlé, ak fungujú. Ale ak nefungujú, nie je možné vstúpiť do procesu a prevziať kontrolu. To umožňujú len pokročilé expozičné režimy.

 

Poznámka: U väčšiny fotoaparátov priamo volíte programy P/A/S/M, či otočným voličom, alebo kombináciou stlačenia tlačidla Mode a otáčania rollerom. Niektoré fotoaparáty ale majú odlišné ovládanie a režimy sa volia kombináciou nastavenia prstencov času a clony.

 

OM SYSTEM OM-5— intuitívny výber expozičného režimu pomocou otočného voliča.

 

Fujifilm X-T5 - expozičný režim sa vyberá kombináciou nastavenia prstencov času a clony.

 

Všetky pokročilé expozičné režimy umožňujú užívateľovi nastavovať všetky parametre snímania. Vďaka tomu má fotograf celý proces pod kontrolou. Prípadne ju vie kedykoľvek prevziať.

Program P - programová automatika

V tomto režime fotoaparát sám nastaví čas aj clonu, môže nastaviť aj citlivosť v režime Auto ISO. Od programu AUTO sa program P odlišuje tým, že dáva fotografovi voľnosť pri nastavení rôznych parametrov a funkcii, napr. automatického zaostrovania, merania expozície, WB, obrazového profilu, režimu záberov atď. Kombináciu času a clony je možné ovplyvniť pomocou funkcie Shift. Otočením rolleru meníte kombináciu času a clony, pričom výsledná expozícia ostáva rovnaká. Môžete tak nastavenie prispôsobiť aktuálnej situácii. Skúsenejší fotografi tento režim prakticky nepoužívajú, pretože nad expozíciou vyžadujú väčšiu kontrolu.

Program P je dobre využiteľný pri nenáročnejších žánroch, napríklad cestovateľských momentkách, pri výlete do prírody.

 

Nenáročná pohľadnicová scéna, pri ktorej nájde uplatnenie aj automatický program P.

Program A/Av - priorita clony

Môžete sa stretnúť aj s názvom predvoľba clony, alebo časová automatika. Väčšina výrobcov označuje tento program písmenom A (Aperture), Canon a Pentax používajú označenie Av (Aperture Value). Je to poloautomatický režim, kedy užívateľ zvolí hodnotu clony a fotoaparát automaticky priradí expozičný čas. Môže nastaviť aj citlivosť v režime Auto ISO.

Program A/Av je určený pre fotografovanie scén/situácii, kedy je prioritou nastavenie hĺbky ostrosti, ktorá sa ovláda práve nastavením clony. To využívame v takých žánroch, ako krajina, architektúra, portrét, makro, nočné zábery, produktová fotografia atď.

 

Pri portréte chceme mať malú hĺbku ostrosti, ktorú dosiahneme otvorením clony pomocou programu A/Av.

 

Pri fotografovaní detailov niekedy chceme menšiu a niekedy väčšiu hĺbku ostrosti. Aj v tomto prípade ju regulujeme pomocou programu A/Av.

 

V krajinárskej fotografii využívame veľkú hĺbku ostrosti. Dosiahneme ju nastavením vyššieho clonového čísla pomocou programu A/Av.

Program S/Tv - priorita času

Program S (Shutter) sa niekedy označuje aj ako predvoľba času, alebo clonová automatika. Canon a Pentax používajú označenie Tv (Time Value). Aj toto je poloautomatický režim. Užívateľ volí hodnotu expozičného času a fotoaparát dopočíta hodnotu clony, prípadne aj citlivosti v režime Auto ISO.

Program S/Tv je určený pre fotografické situácie/scény, kde je prioritou nastavenie expozičného času, ktorý ovplyvňuje zachytenie pohybu. To využívame pri fotografovaní športu, tanca, pohybu ľudí i zvierat atď.

 

Krátkym expozičným časom pohyb zmrazíme. Vhodný čas nastavíte pomocou programu S/Tv.

 

Pohyb môžeme fotografovať aj dlhším časom, technikou panning. Dostatočne dlhý čas nastavíme pomocou programu S/Tv.

Program M - manuálna expozícia

V programe M užívateľ nastavuje hodnoty času aj clony. Citlivosť môže nastaviť manuálne, alebo ju nechať na automatiku. Aj v tomto režime funguje meranie expozície. Je na fotografovi, či sa ním bude riadiť, alebo ho bude ignorovať. Rozdiel medzi nastavenou a nameranou expozíciou je zobrazený na stupnici. Fotograf s týmto režimom môže mať fotoaparát pod totálnou kontrolou.

Manuálny režim sa používa v experimentálnych žánroch, je štandardom pri fotografovaní v ateliéri s bleskami a používa sa aj pri fotografovaní v ťažkých svetelných situáciach, kedy ostatné režimy nefungujú dobre. Program M sa používa aj vtedy, keď potrebujete nastaviť dlhý expozičný čas, cez 30 alebo 60 sekúnd.

 

Program M využijete pri nočných záberoch.

Program X

U niektorých fotoaparátov nájdete samostatný režim pre fotografovanie s bleskom. Dovoľuje nastaviť expozičný čas len do X-Sync, čiže synchronizačného času pre blesk.

Program B/T

Často môžete tieto režimy nájsť v programe M. Umožňujú snímať dlhšími časmi, ako automatické a poloautomatické režimy. To využijete pri fotografovaní hviezdnej oblohy, alebo fotografovaní so silnými ND filtrami. Expozícia môže trvať až niekoľko hodín (záleží na konkrétnom fotoaparáte).

B - v tomto režime fotograf stlačí spúšť a kým ju drží, fotoaparát exponuje. Po pustení spúšte sa expozícia ukončí.

T - v tomto režime fotograf stlačí spúšť, ale nemusí ju držať. Keď chce ukončiť snímanie, stalčí spúšť druhýkrát.

Samozrejme sa tu odporúča použiť diaľkovú spúšť.

 

Expozičný čas 1 minúta zvyčajne nastavíte len v programoch M, alebo B a T.

Záver

V pokračovaní sa budeme venovať korekcií expozície, ktorá úzko súvisí s pokročilými expozičnými režimami.

Odporúčané články

Expozičné režimy: Automatika a scénické režimy

Expozičné režimy: Pokročilé
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...