Zo zrkadlovky na bezzrkadlovku

Zo zrkadlovky na bezzrkadlovku

Čo vás čaká, ak sa rozhodnete prejsť zo zrkadlovky na bezzrkadlovku?  /  Srnec Karol / 25.03.2024 / 09:35

Môže vám to byť ľúto, alebo aj nemusí, ale zrkadlovkám je koniec. Bezzrkadlovky ovládli trh vďaka pokročilejšej konštrukcii a lepšej funkcionalite. Pritom len nedávno kraľovali zrkadlovky. Dnes je veľa fotografov, ktorí prechádzajú, alebo chcú prejsť so zrkadlovky na bezzrkadlovku. A práve im je venovaný tento článok. Nebudem sa zaoberať vychvaľovaním predností CSC, ale len tomu, čo vás pri prechode z DLSR na CSC čaká.

Bezzrkadlovky sú systémové fotoaparáty, rovnako ako zrkadlovky. Umožňujú výmenu objektívov a používanie príslušenstva. Rovnako ako zrkadlovky sú rozdelené do tried. Ku každej zrkadlovke existuje ekvivalentná bezzkadlovka. Zvyčajne je rýchlejšia a lepšie vybavená. Je to dané bezzrkadlovou konštrukciou.

Koncepcia a dizajn

Bezzrkadlovky sú systémové fotoaparáty, rovnako ako zrkadlovky. Umožňujú výmenu objektívov a používanie príslušenstva, napríklad externý blesk. Bezzrkadlovka môže vyzerať takmer totožne ako zrkadlovka. Môže ale vyzerať aj ako hľadáčikový fotoaparát. Bezzrkadlová konštrukcia dáva konštruktérom slobodu.

Funkcionalita zrkadloviek a bezzrkadloviek je podobná. I ovládanie. Z tohto hľadiska by vám prechod nemal robiť problémy.

Pozrime sa na dva fotoaparáty rovnakej triedy. Jedným je zrkadlovka Nikon D5600, druhým modernejšia alternatíva Nikon Z50. U iných výrobcov nájdete podobné modely. Obidva fotoaparáty sú určené pre mierne pokročilých fotografov. Dizajnom sa od seba až tak neodlišujú. Ovládanie je podobné. Hoci sú v rovnakej kategórii, Nikon Z50, vďaka bezzerkadlovej konštrukcii ponúka výkonnejšie parametre, intuitívnejšie ovládanie, lepšie zaostrovanie a lepší hľadáčik.

 

Hľadáčik a živý náhľad

Chápem, ak niekomu viac vyhovuje optický hľadáčik zrkadlovky. EVF hľadáčik je ale oveľa praktickejší. Zobrazuje obraz spracovaný snímačom a procesorom a môže zobrazovať prakticky akékoľvek informácie. Štandarden je obraz spracovaný, takže vidíte efekt nastavenej expozície, vybraného obrazového profilu a vyváženia bielej. To je super! Výrazne to uľahčuje nastavenie expozície a spracovania obrazu. Na to si rýchlo zvyknete. Ovládanie fotoaparátu sa stáva intuitívnejším. Najmä začínajúci fotografi sa rýchlejšie naučia pracovať s fotoaparátom.

Celkovo budete pracovať rýchlejšie a s menším odpadom.

Niekedy je simulácia expozície nežiadúca, napríklad pri práci s manualným režimom M, fotení s bleskom v ateliéri, či pri nočných záberoch. Zapamätajte si, že bezzrkadlovky umožňujú vypnúť efekt simulácie expozície, práve pre tieto prípady.

Veľkým plusom el. spracovania obrazu v hľadáčiku je zosilnenie signálu pri fotografovaní v tme. Tam, kde u zrkadlovky len ťažko rozoznávate obraz v hľadáčiku, bezzrkadlovka poskytuje jasný obraz, hoci niekedy zašumený.

U zrkadlovky je natívnym režimom fotografovanie cez optický hľadáčik. Dnes majú zrkadlovky aj režimživého náhľadu, ale len cez displej. Je to doplnková funkcia. U bezzrkadloviek je snímanie cez hľadáčik alebo displej úplne rovnocenné. Je len na vás, čomu dávate prednosť. V tomto máte väčšiu slobodu.

Čo s objektívmi a bleskami?

Ak sa rozhodnete pre rovnakú značku, ako vlastníte, môžete používať svoje objektívy so zrkadlovky aj na bezzrkadlovke. Každý výrobca má v ponuke adaptér, ktorý podporuje zaostrovanie, prenos clony i stabilizáciu obrazu. Na čas tak máte vystarané. Objektívy navrhnuté pre bezzrkadlovky sú ale kvalitnejšie a tak ak chcete spolu s výmenou fotoaparátu aj zlepšiť obrazovú kvalitu, mali by ste svoje objektívy z DSLR predať a kúpiť si ekvivalentné natívne objektívy pre CSC.

Zaostrovanie

Tu určite spozorujete výrazný pokrok. Bezzrkadlovky majú väčší počet AF bodov, ktoré pokrývajú oveľa väčšiu plochu. Vyššie modely využívajú pokročilú detekciu objektov, výrazne uľahčujúci zaostrovanie. Ale aj nižšie modely majú výrazne lepšie zaostrovanie, ako zrkadlovky.

Pokročilejšie zaostrovanie ale vyžaduje aby ste si ho naštudovali, aby ste ho vedeli naplno využiť.

Uzávierka

U zrkadloviek je primárnym režimom snímanie cez optický hľadáčik s využitím mechanickej uzávierky. U bezzrkadloviek je natívny režim živého náhľadu. Mechanická i elektronická uzávierka sú rovnocenné. Výhodou el. uzávierky je tichý chod, eliminácia vibrácii a to, že šetríte mechanickú uzávierku. V budúcnosti budú mať bezzrkadlovky len elektronickú uzávierku. Zatiaľ ale je občas nutné použiť mechanickú uzávierku, ak nemáte špičkový fotoaparát  s vrstveným snímačom alebo globálnou elektronickou uzávierkou. Je to v prípadoch, ak potrebujete eliminovať problémy s rolling shutter efektom a flickeringom. Vo väčšine prípadov je ale elektronická uzávierka výhodou.

Sériové zábery

Vďaka odstráneniu systému sklopného zrkadla sú bezzrkadlové fotoaparáty rýchlejšie. Aj základné modely disponujú rýchlym sériovým snímaním. Špičkové zrkadlovky zvládajú 12-14 obr./s. Najvýkonnejšie bezzrkadlovky majú až 120 obr./s.

Musíte ale rozlišovať, koľko záberov za sekundu má fotoaparát v režime mechanickej, a koľko v režime el. uzávierky. Nie vždy môžete fotografovať v režime el. uzávierky a preto pri študovaní parametrov pozerajte skôr na parametre spojené s mechanickou uzávierkou.

Funkcionalita

Základná funkcionalita je rovnaká. Spôsoby merania, zaostrovania, samospúšť, expozičné programy, to všetko je rovnaké. Nič sa nemení ani na expozičnom trojuholníku. So zrkadlovky môžete prejsť na bezzrkadlovku bez väčších obtiaži. Budete ale prekvapený, že bezzrkadlovky majú viac funkcii. Čo je len dobre. Bezzrkadlová konštrukcia umožňuje pridať do fotoaparátov napr. skladanie fotografii vo vysokom rozlíšení, procapture, komputatívne funkcie známe z mobilov.

Stabilizácia obrazu

U zrkadloviek sa spoliehalo na stabilizáciu obrazu v obejktívoch. U bezzrkadloviek je časté, že sú vybavené IBIS stabilizáciou obrazu pohybom snímača. Výhodou je, že IBIS stabilizácia funguje, aj keď objektív nemá stabilizáciu obrazu. U niektorých kombinácii fotoaparátu s objektívom spolupracuje optická stabilizácia so stabilizáciou snímača  dosahuje tak vyššiu účinnosť. Najlepšie fotoaparáty ponúkajú účinnosť až 8 krokov EV. Pri výbere bezzrkadlovky odporúčam modely so vstavanou IBIS stabilizáciou. Celkovo sú bezzrkadlovky v stabilizácii obrazu účinnejšie a posúvajú možnosti fotografovania z ruky na vyššiu úroveň. S týmto budete určite nadšený.

Nabíjanie a batéria

Bezzrkadlovky majú vyššiu spotrebu energie ako zrkadlovky. Prvé modely zvládali len pá stoviek záberov. Aktuálne už to nie je taký problém. Ale stále je to menšia výdrž ako u zrkadloviek, s tým počítajte. Prakticky štandardom je možnosť nabíjania batérie priamo vov fotoaparáte, cez USB. Poprípade aj napájanie počas gtografovania a nakrúcania videa.

Na čo si dávať pozor?

U bezzrkadlovky bude oveľa viac využívať režime el. uzávierky. Má veľa výhod, ale aj niekoľko nevýhod. Tými sú spomínaný flickering a rolling shutter efekt. Podrobnejšie o nich v samostatných článkoch, na ktoré nájdete odkaz pod týmto článkom.

AK budete fotografovať s bleskom,myslite na to, že drvivá väčšina bezzrkadloviek nedokáže synchronizovať s bleskom v režime elektronickej uzávierke, ale len mechanickej.

Záver

Bezzrkadlovky sú modernejšie ako zrkadlovky. Tým, že sme sa zbavili systému sklopného zrkadla a optického hľadáčiku. môžu byž fotoaparáty rýchlejšie, tichšie, spoľahlivejšie, lepšie vybavené a intuitívnejšie ovládateľné. Môžu mať nové funkcie a byť vhodnejšie aj na snímanie videa. Ukázalo sa, že konštruktéri majú voľnejšiu ruky pri návrhu fotoaparátov a objektívov. To zlepšuje zážitok z fotografovania, ale i kvalitu fotografii. Chápem ale, ak niekomu vyhovuje viac koncept zrkadlovky. Tie sa ale prestávajú vyrábať. Budúcnosť patrí bezzrkadlovkám.

Odporúčané články:

Flickering vo fotografii

CSC - rolling shutter vo fotografii

Globálna elektronická uzávierka

Je tu koniec digitálnych zrkadoviek?

Zo zrkadlovky na bezzrkadlovku
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...