fotografií: 26
videní profilu: 1677
hodnotení: 394
naposledy prihlásený: 26.04.2019 08:14:52

Úctu k prírode, lásku voči životu v nej vo mne budovali moji obaja rodičia už od malička a za to som im veľmi vďačný. Vždy ma fascinovala nádhera a rôznorodosť krajiny a samozrejme úžasné živočíšstvo a rastlinstvo, počnúc hmyzom, či drobným kvietkom až po majestátne cicavce. To ma viedlo k tomu, aby som sa učil túto nádheru zvečniť na fotografiu a potešiť sa s ostatnými. Prírodu aktívnejšie fotografujem od roku 2006, aj keď do nej chodím prakticky celý život. Som členov Slovenského klubu fotografov prírody . Stále sa učím ako sa prírode priblížiť viac, ako nevyrušiť a ako urobiť dobrý záber. Verím že do galérií budú pribúdať pekné a zaujímavé zábery. Fotografiu zvierat neberiem ako dokumentačnú, lebo za každou sa skrývajú nádherne chvíle pozorovania a mnohé z nich majú príbeh. Moje fotografie sa snažia zachytiť majestát, ale aj krehkosť života a stvorenia.

 • ... po zimných chodníčkoch ...

  ... po zimných chodníčkoch ...

  Pohľad z okna na zasnežené lúky a lesy vyvoláva asi u každého fotografa túžbu zbaliť fotoaparát a vypadnúť vonku. Niekto si príde na svoje pri fotení krajiny, niekto fotí deti naplnené šťastím pri váľaní sa v snehovej perine.

  31.01.2019 12:10:00
  Dušan Majerník
  Blog
  4 komentáre
 • Výpravy za svetlom 11 - Očakávanie jari

  Výpravy za svetlom 11 - Očakávanie jari

  Po dlhej, chladnej, častokrát pochmúrnej zime, sa bežný človek prirodzene teší na teplo, slnko a prebúdzajúcu sa prírodu. O to viac to motivuje aj fotografa prírody, ktorý v jari vidí potenciál zaujímavých fotografií a momentov. Sivé odtiene prírody naberajú farebnosť a do krajiny prichádza farba a život.

  15.03.2017 07:00:00
  Dušan Majerník
  Blog
  6 komentárov
 • Výpravy za svetlom X - Čaro jesenného lesa

  Výpravy za svetlom X - Čaro jesenného lesa

  Jeseň je pre mnohých fotografov veľkou inšpiráciou a pre niekoho aj vyvrcholením fotografickej sezóny. Listnaté stromy sú oblečené do farebných teplých šiat, ráno dotvára atmosféru tiahnuca sa hmla. Aj slnko už nie je také ostré a za pomoci niekoľkých mráčikov môžeme na fotenie využiť celý deň.

  03.11.2016 06:00:00
  Dušan Majerník
  Blog
  12 komentárov
 • O (ne) úspechoch fotografických výprav

  O (ne) úspechoch fotografických výprav

  Do bežnej praxe wildlife fotografie patrí aj neúspech. To, čo za samotný neúspech vlastne považujeme, je veľmi individuálne. Každý fotograf má inú hranicu svojich cieľov, inak položenú latku úspechu.

  13.05.2016 07:00:00
  Dušan Majerník
  Blog
  14 komentárov
 • Výpravy za svetlom VIII - Ako sa snažím fotiť sovy

  Výpravy za svetlom VIII - Ako sa snažím fotiť sovy

  Sovy vo všeobecnosti vzbudzujú u mnohých ľudí úžas, rešpekt a obdiv. Je to dané ich vzhľadom, prirodzene múdrym a často vážnym výrazom, vzácnosťou ich pozorovať a tajomným nočným životom. Aj preto som sa rozhodol venovať ďalší článok práve im. Navyše je v tomto období vysoko aktuálny. Na Slovensku žije spolu 10 druhov, ktoré u nás aj hniezdia. Niektoré je však vo voľnej prírode veľmi ťažko vidieť, či pozorovať. Mnohokrát je jednoduchšie niektorý druh začuť ako ho vidieť. Mne sa na snímač fotoaparátu podarilo publikovateľne dostať zatiaľ 2 druhy, aj keď druhov, ktoré sa odfotiť dajú, je viacero. To, čo som už viackrát písal o dôležitosti poznania správania, života a bionómie živočícha platí pri sovách o to viac. Ich tajomnosť je taká dokonalá, že bez znalostí prostredia, obdobia a času kde a kedy by sa mohli nachádzať, je vytvorenie ich fotky malým zázrakom.

  29.03.2016 07:00:00
  Dušan Majerník
  Blog
  13 komentárov

Fototechnika

Fotoaparáty
 • Nikon D810
Objektívy
 • Nikon 300mm f2,8 AF-S VR II
 • Nikon 28-70mm f2,8 AF-S
 • Nikon 16-35mm f4 AF-S VR II
 • Sigma 50mm f1,4 ART
 • Tamron 70-200 f2,8 VC
 • Tamron 90mm f2,8 VC
Príslušenstvo
 • Stativ Giottos carbon