Fotografujeme na dovolenke

Fotografujeme na dovolenke

Niekoľko rád pre dovolenkárov, ktorí chcú zachytiť zaujímavé zábery a pritom si užiť oddych.  /  Srnec Karol / 08.07.2024 / 08:00

Fotografovanie na dovolenke môže byť skvelým spôsobom, ako zachytiť nezabudnuteľné okamihy, na ktoré budete spomínať dlhé roky. Fotografie sú aj spôsobom, ako zážitok z dovolenky sprostredkovať príbuzným, kamarátom, kolegom. Tu je niekoľko rád, ako robiť lepšie fotky:

1. Príprava pred cestou

 • Poznajte svoju destináciu: Urobte si prieskum o mieste, kam cestujete. Zistite, ktoré miesta sú najviac fotogenické a v akom čase sú najlepšie svetelné podmienky. Inšpirujte sa napríklad pohľadnicami v obchode so suvenírmi.
 • Vybavenie: Uistite sa, že máte správne vybavenie – fotoaparát, nabíjačky, batérie, pamäťové karty, statív, filtre atď. Nezabudnite ani na čistiace pomôcky. Urobte si zoznam toho čo, si zoberiete so sebou. Pred návratom domov sa presvedčte, že všetko so zoznamu máte zbalené.
 • Zálohovanie: Fotografie by ste mali priebežne zálohovať, do netobooku, tabletu, na špeciálny externý disk, alebo ak máte cenovo dostupné pripojenie k internetu, tak na cloud.

 

WD My Passport Wireless SSD. Zálohovací disk s vlastným napájaním a čítačkou kariet.

2. Svetlo a kompozícia

 • Zlatá hodina: Fotografujte skoro ráno alebo neskoro popoludní, keď je svetlo mäkké a teplé. Vyhýbajte sa fotografovaniu uprostred dňa, keď je svetlo ostré a tiene sú tvrdé. Ak musíte fotografovať portréty počas dňa, využite tieň. Ostré svetlo môžete využiť na „pohľadnicové“ zábery architektúry.
 • Západ slnka: Obľúbený motív, na prvý pohľad jednoduchý, ale vyžaduje aby ste ovládali nastavenie expozície a vyváženie bielej. Ak nie je zaujímavý samotný západ slnka, využite ho na zachytenie siluety.
 • Nočná fotografia: Nočné zábery miest a pamiatok najlepšie vychádzajú počas modrej hodinky, krátko po západe slnka.


Tvrdé denné svetlo využijete na zachytenie „pohľadnicových“ záberov.

 

Magická zlatá hodinka. Dôležité je nastavenie expozície a vyváženie bielej tak, aby ste podporili teplé farby.

 

O pár minút neskôr, počas modrej hodinky.

 

Západ slnka je vhodný aj na snímanie siluet.

 

 • Kompozícia: Používajte pravidlo tretín, aby boli vaše fotografie zaujímavejšie. Predstavte si, že obraz je rozdelený na tretiny horizontálne aj vertikálne a umiestnite kľúčové prvky do týchto častí. Ďaľším jednoduchým, ale účinný kompozičným pravidlom je vyplnenie záberu. Hlavným objektom vyplňte celý záber. Nesnažte sa do jedného záberu vmestiť viacero objektov. Radšej urobte viacero samostatných záberov.

 

Tretinová kompozícia. Električka je umiestnená na tretinovú vertikálnu líniu.

 

Vyplnenie formátu záberu.

 

Kompozícia s využitím vodiacich línii.

3. Detail a perspektíva

 • Detailné zábery: Nezameriavajte sa len na veľké scenérie. Detaily ako miestne jedlo, textúry a vzory môžu byť veľmi zaujímavé.

 

 

Detaily odhalia vašu všímavosť.

 

 • Portrét v prostredí: Fotografovaná osoba by mala byť na zábere dostatočne veľká, aby bola ľahko identifikovateľná. Preto ju nikdy neposielajte desiatky metrov ďaleko. Naopak, umiestnite ju do svojej blízkosti. Nechajte na fotografii dostatok priestoru pre pamiatku, ču zaujímavý objekt v pozadí.

 

Fotografovaná osoba je na zábere dostatočne veľká, zostal ale aj priestor pre zachytenie prostredia.

 

 • Perspektíva: Nebojte sa experimentovať s rôznymi uhlami a perspektívami. Fotografujte z nízkej alebo vysokej perspektívy, aby ste zachytili jedinečné pohľady. Na to je vhodný širokouhlý objektív. Teleobjektívom perspektívu stlačíte, čo je tiež zaujímavé.

 

Dramatická perspektíva z podhľadu. Využité je tu aj rámovanie záberu.

 

S využitím teleobjektívu získate stlačenú perspektívu.

4. Ľudia a miesta

 • Miestni obyvatelia: Fotografovanie miestnych obyvateľov môže pridávať vašim fotografiám autenticitu. Vždy sa však pýtajte na povolenie predtým, než niekoho odfotíte.
 • Miestna kultúra: Zachyťte kultúrne podujatia, tradície a každodenný život. Tieto snímky môžu byť veľmi silné a zaujímavé.

 

Remeselníci, či trhovníci sú vďačným objektom.

 

Z kultúrneho podujatia v chorvátskom mestečku Buzet.

5. Technické rady

 • Stabilizácia: Použite statív, ak plánujete fotografovať v nízkom osvetlení alebo chcete robiť dlhé expozície. Čsto postačí aj malý stolový statív, ktorý môžete postaviť na skaly a fotografovať nočné zábery.
 • Filtre: Určite doma nezabudnite polarizačný filter, najmä ak idete k moru. Pomôže vám zvýrazniť oblohu i potlačiť odlesky na vodnej hladine. Ak radi experimentujete, zadovážte si silný ND filter.  Dlhým časom môžete napríklad rozmazať vodu. UV filter použite ako mechanickú ochranu objektívu.

6. Kreatívne prístupy

 • Panorámy: Skúste vytvárať panoramatické zábery, ktoré zachytia širší výhľad na krajinu.

 

Skladaná panoráma Florencie.

 

 • Časozberné snímky: Vytvárajte časozberné zábery. Môžete z nich urobiť fascinujúce videa, najmä pri západoch slnka alebo rušných mestských scénach.

7. Myslite na bezpečnosť

 • Pozor na zlodejov: Neustále majte fototechniku pod dozorom. Fototašku, alebo batoh poctivo zatvárajte. Hotelová izba, ani auto, nie sú trezor!
 • Chráňte fototechniku: Nenechávajte ju dlhšie na slnku. Pozor na piesok a vodu. Používajte popruh, aby ste predišli tomu, že vám technika padne, napr. do vody.

 

Fotografovanie na dovolenke je o zachytávaní momentov, ktoré sú pre vás významné. Nebojte sa experimentovať a hlavne si užívajte samotný proces fotografovania a nezabudnite si dovolenku užiť.

Odporúčané články:

Svetlo: Tajomná modrá hodinka

Svetlo: Čarovná zlatá hodinka

Najlepšie fotoaparáty na cesty a dovolenky

Pre krásny západ slnka

Základné filtre pre digitálnu fotografiu

Fotografujeme na dovolenke
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...