Svetlo: Tajomná modrá hodinka

Svetlo: Tajomná modrá hodinka

Ďalšia obľúbená magická časť dňa.  /  Srnec Karol / 24.04.2023 / 06:00

Minule sme si objasnili, čo je to zlatá hodinka. Krátko po jej konci začína modrá hodinka. Termín "modrá hodinka" sa v fotografii odvoláva na krátky časový úsek, ktorý nastáva krátko po západe slnka alebo krátko pred východom slnka. V tomto období sa obloha mení na tmavší odtieň modrej, keď je slnko pod obzorom, ale nie je úplná tma.

 

Kedy začína modrá hodinka?

Modrá hodinka následuje krátko po zlatej. Niekedy je prechod rýchlejší, inokedy pomalší a fotograf musí čakať, kým prejde čas, nevhodný na fotografovanie.

 

Čas medzi zlatou a modrou hodinkou. Slnko sa už neodráža v oknách budov a zatiaľ sa ani nerozsvietili svetlá. O pár minút ale už príde čas stláčať spúšť.

 

Modrá hodinka trvá kraťšie ako zlatá. Na fotografovanie za najlepších svetelných podmienok máte 10-15 minút. Atraktívnosť modrej hodinky spočíva v pestrej palete farieb. Kým počas zlatej hodinky prevažujú teplé odtiene farieb, počas modrej hodinky môžeme zaznamenať teplé i studené farby. Fotografie snímané počas modrej hodinky často považujeme za nočné zábery.

 

 

Môžete použiť fotografické aplikácie, ktoré poskytujú informácie o čase zlatej hodiny, ako napríklad aplikáciu Golden Hour od spoločnosti Mylio, alebo Photo Ephemeris. Niektoré aplikácie sú zdarma, iné platené. V obchodoch s aplikáciami ich nájdete veľa.

Ráno

Len zriedka natrafíte na atraktívnu rannú hodinku. Najskôr v meste, kým vypnú pouličné osvetlenie.

 

V prírode sa zázraky väčšinou začnú až počas zlatej hodinky.

Večer

Večer je stávkou na istotu. Na rozdiel od zlatej hodinky, u tej modrej nezáleží na počasí. Či je jasno, alebo zamračené, s veľkou pravdepodobnosťou sa vám fotografovanie vydarí. Modrá hodinka je najmä o fotografovaní mesta. Umelé osvetlenie dodáva inak modro sfarbenej scéne potrebné svetlo a kontrastné farby.

 

Večerná modrá hodinka v meste.

 

Večerná modrá hodinka v krajine.

Prečo nefotografovať nočné zábery, keď je tma?

Svetlo modrej oblohy dodáva fotografiám kontrast s farbami umelého osvetlenia. Naviac pomáha prekresľovať tmavé časti scény. Vo fotografii je viac poltónov. Fotograf má menej problémov s expozíciou.

 

Modrá hodinka. Svetlo od oblohy dodáva fotografii kontrast studených a teplých farieb.

 

V noci ostatnú len farby umelého osvetlenia.

 

 

 

Aj po ukončení modrej hodinky môžete dostať pekné zábery, ak osvetlená časť fotografovanej scény zaberá dostatočne veľkú plochu.

 

Pozadie je mimo dynamického rozsahu snímača. Miesto snahy o nápravu v RAW konvertore je správne fotografovať o niečo skôr, ešte počas modrej hodinky.

Modrá hodinka v praxi

Je veľký rozdiel medzi fotografovaní počas zlatej a počas modrej hodinky. Pri zlatej hodinke je zdrojom svetla slnko na oblohe. Počas modrej hodinky využívame svetlo odrazené od oblohy a umelé zdroje svetla.

 

V krajine, kde nenájdete umeleé osvetlenie, môžete využiť odraz oblohy na vodnej hladine.

 

Popredie môžete dosvetliť bleskom, alebo LED svetlom.

 

V takýchto prípadoch je dôležité vyvážiť prirodzené a umelé svetlo. Využite svetelný objektív a v prípade potreby zvýšte citlivosť ISO.

 

Modrá hodinky je ideálna na nočné portréty. Expozícia je nastavená na pozadie, výkon blesku je nastavený manuálne.

 

Modrá hodinka zabezpečila to, že na fotografii nie sú len svetielka na čiernom pozadí.

 

Mokrá dlažba odráža svetlo a pomáha prekresliť záber.

Expozícia a vyváženie bielej

Pre úspešné zachytenie atmosféry zlatej hodinky je nutné ovládnuť expozíciu a vyváženie bielej. Nemám univerzálnu radu, ako správne nastaviť expozíciu pri tak rozdielnych svetelných podmienkach, s ktorými sa môžete stretnúť. Ak máte obavy, využite funkciu expozičného bracketingu a urobte niekoľko záberov s rôznou expozíciou.

Citlivosť ISO nastavte na základnú hodnotu a fotografujete zo statívu. Pri základnej citlivosti budete mať fotografie bez šumu a využijete maximálny dynamický rozsah snímača.

Práve počas modrej hodinky je dôležité správne vyváženie bielej. Zámerne nepoužívam slovíčko presné. WB využívame kreatívne, aby sme podporili svetelnú a farebnú atmosféru. Viac sa dočítate v našom článku “Vyváženie bielej pre začiatočníkov”. Mne sa osvedčilo vyváženie bielej na “Slnečno”. S týmto nastavením priznáte farbu rôznych umelých svetelných zdrojov a fotografie sú tak pestrofarebnejšie.

 

Vyváženie bielej “slnečno” zvýraznilo farbu svetelných zdrojov. Modrá obloha pekne kontrastuje s oranžovo nasvietenými hradbami.

Záver

Ak vyskúšate modrú a zlatú hodinku, zistíte, že fotografovať počas dňa je fádne. Atraktívne svetlo povýši aj bežné motívy na zaujímavé.

Svetlo: Čarovná zlatá hodinka

Svetlo: Tajomná modrá hodinka
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...