Najpopulárnejšie RAW konvertory

Najpopulárnejšie RAW konvertory

Poradíme vám, aký program pre vyvolanie RAW vybrať.  /  Srnec Karol / 02.07.2024 / 06:15

Je množstvo programov, v ktorých môžete vyvolať RAW-y z vášho fotoaparátu. Pripravili sme pre vás zoznam tých najobľúbenejších. Najprv si ale predstavíme tie, ktoré sú zdarma k vášmu fotoaparátu.

Zdarma

Prakticky každý výrobca fotoaparátov má pre ich užívateľov nejaký RAW konvertor zdarma. Málokto ich používa. Vždy podporujú len fotoaparáty danej značky a bývajú pomalé, či horšie ovládateľné. Fotografi preto dávajú prednosť univerzálnym programom. Keď ale začnete fotografovať do RAW, istý čas si vystačíte aj s pribaleným programom.

Sony - Imaging Edge Desktop

Balík troch aplikácii pre ovládanie fotoaparátu, import záberov a ich editáciu. Je vo verzii pre Windows aj Mac.

https://creatorscloud.sony.net/catalog/cs-cz/ie-desktop/index.html

Canon - Digital Photo Professional

Špecializovaný softvér, ktorý umožňuje importovať, prehľadávať a upravovať súbory Canon .CR3 RAW, HEIF alebo JPEG. Je to plnohodnotný RAW konvertor a je vo verzii pre Windows aj Mac.

https://www.canon-europe.com/software/digital-photo-professional/

Nikon - NX Studio

Pomerne komplexný program pre správu a úpravu fotografii z fotoaparátov Nikon. Je vo verzii pre Windows aj Mac.

https://www.nikon.co.uk/en_GB/product/apps-software/nx-studio

Panasonic - SILKYPIX Developer Studio SE

Ťažkopádnejší program je odľahčenou verziou SILKYPIX Developer Studio. Je vo verzii pre Windows aj Mac.

http://www.isl.co.jp/SILKYPIX/english/p/support/download/

Fujifilm - FUJIFILM X RAW STUDIO

Tento program poteší tých, čo chcú mať fotky vyvolané z AW rovnaké, ako by ich upravil fotoaparát. Využíva pri tom dokonca procesor fotoaparátu pripojeného k počítaču. Možnosti nastavenia vyvolania sú ale pomerne obmedzené. Je vo verzii pre Windows aj Mac.

https://fujifilm-x.com/sk-sk/support/download/software/x-raw-studio/

Pre užívateľov fotoaparátov Fujifilm ponúka Capture One špeciálnu verziu RAW Studia, ktorá je na 3 mesiace zdarma potom je u nej výhodnejšie predplatné, ,ovšem za cenu toho, že sú podporované RAW súbory len z fotoaparátov Fujifilm.

https://www.captureone.com/en/leaflet-fujifilm

Darktable - univerzálny a zadarmo

Tento open source program sa snaží konkurovať Lightroomu svojím grafickým rozhraním i funkcionalitou. Je zdarma a ak chcete univerzálny program, bez toho aby ste zaň dali čo i len cent, stojí za vyskúšanie.

https://www.darktable.org/

Najobľúbenejšie platené RAW konvertory

Programy ktoré vám predstavíme, nie sú len RAW konvertory, ale slúžia aj na organizáciu vašich fotografii a často majú ešte ďalšie funkcie.

Adobe fotografický plán - najpopulárnejší a s Photoshopom v cene

Adobe a jeho programy sú najpopulárnejšie. Niet divu, Adobe je priekopníkom softvéru na spracovanie obrazu a dá sa povedať, že udáva štandard. Už pred rokmi Adobe prešlo na systém pravidelných mesačných platieb. Aj keď ešte stále niektorí na to frflú, bol to krok správnym smerom. Adobe pripravilo pre fotografov cenovo výhodné balíčky a ďalšou výhodou je, že máte neustále najaktuálnejšiu verziu softvéru. To, že sú programy od Adobe tak populárne je výhodu aj v tom, že pre ne nájdete najviac tutoriálov, presetov, majú najširšiu podporu zo strany ‚dalších firiem ponúkajúcich softvér na spracovanie obrazu.

Adobe sa preslávilo Photoshopom, ale dnes sa pre spracovanie fotografii používa oveľa viac Lightroom. Je oveľa viac efektívnejší a urobíte v ňom 99% úprav.

Adobe prostredníctvom aplikácie Creative Cloud ponúka dva fotografické balíčky. Až príliš často sa stáva, že si užívatelia vyberú ten nesprávny. Viem o čom hovorím, riešim to na každom svojom LR workshope. Adobe totiž ponúka dva Lightroomy. A hoci ponúkajú podobnú funkcionalitu, je medzi nimi výrazný rozdiel. Adobe bohužiaľ nedostatočne rozlišuje obidva programy.

Pôvodný Lightroom sa dnes volá Lightroom Classic, je to desktopový profesionálny program pre archiváciu, editáciu, ale i tlač fotografii. Fotografie sú ukladané na váš lokálny disk/y. Máte ale aj cloudový priestor o smiešnej veľkosti 20 GB. Tento Lightroom je súčasťou fotografického balíčka v ktorom nájdete aj Photoshop, Bridge, rôzne internetové služby, mobilné aplikácie a aj druhý Lightroom. Ten je určený hlavne pre mobilné zariadenia, čiže smartfóny a tablety a má aj svojú desktopovú verziu, ktorá je ale jednoduchšia ako Lightroom Classic. Lightroom pre mobilné zariadenia je čistou cloudový. Fotografie sa ukladajú do cloudu, takže musíte mať internetové pripojenie. Výhodou tejto verzie je synchronizácia naprieč zariadeniami, ktoré používate. Asi najväčší zmysel má na tablete. Balíček obsahujúci Lightroom pre mobilné zariadenia neobsahuje Photoshop a ani Lightroom Classic, v cene je ale 1TB cloudového priestoru. U obidvoch balíčkov si môžete dokúpiť vyššiu kapacitu cloudu.

https://www.adobe.com/sk/creativecloud/photography.html

Capture One - najprofesionálnejší

Najväčší konkurent Lightroomu je dokonca od neho ešte profesionálnejší, ale o niečo menej intuitívny. Je to voľba profesionálov, ktorí dávajú prednosť kvalite spracovania obrazu, pred rýchlym workflow. Je ale pomerne výrazne drahší ako fotografický balíček od Adobe a to v cene nemáte žiaden program typu Photoshop. Desktopovú verziu ale môžete mať až na troch počítačoch. Verzia pre firmy podporuje spoluprácu, streamovanie a ďalšie funckie. Vo verzii All in One môžete fotografie editovať aj na chytrých zariadeniach Apple.

https://www.captureone.com/en

DXO PhotoLab - s podporou laboratória

Prepracovaný RAW konvertor ťaží z toho, že DXO je najväčšie laboratórium na testovanie snímačov a objektívov. Nájdete v ňom preto špičkovú softvérovú korekciu chýb objektívov. Ďalej asi aj najlepšie odstráňovanie šumu pomocou AI, rovnaké ako v oceňovanom programe DXO PureRAW. Viacerých poteší, že za program platíte jednorázovo. Pri prechode na novšiu verziu samozrejme platíte upgrade.

https://www.dxo.com/dxo-photolab/

Luminar Neo - najmodernejší a majster AI

Jedn z najinovatívnejších programov má veľmi moderné užívateľské rozhranie a vo veľkej miere využíva AI. Je vhodný pre tých, čo chcú svoje fotografie výraznejšie vylepšovať, bez znalosti pokročilých úprav. Výmena oblohy, pridanie slnečnej žiary, retušovanie portrétov, to je pre Luminar Neo hračka. Môžete ho mať za jednorázovú platbu, alebo formou predplatného. Často býva v akcii. Za rozširujúce prvky si platíte.

Program nie je vhodný pre konzervatívnych užívateľov a profesionálov. Hoci aj oni môžu využiť jeho AI funkcie, napr. v spojení s Lightroomom. Program je k dispozícii len pre užívateľov počítačov Apple.

https://skylum.com/cs/luminar

Zoner Photo Studio X - najdostupnejší a lokalizovaný

Zoner môžeme považovať takmer za náš domáci softvér. Určený je hlavne amatérskym fotografom. Obrovskou prednosťou je lokalizácia aj do slovenčiny a množstvo tutoriálov v nám blízkej češtine. Okrem toho poteší aj výhodná cena. Aj tu sa ale platí formou predplatného. Zoner ponúka v rámci predplatného aj ďalšie služby, napr. galériu Zonerama.

Z pohľadu náročného užívateľa chýba prepracovanejšia knižnica a možno zbytočne preplácaná funkcionalita. Zjednodušenie by programu prospelo, alebo jeho rozdelenie na RAW konvertor a bitmapový editor. Zatiaľ chýbajú aj funkcie využívajúce AI. Zoner Photo Studio X je len vo verzii pre Windows.

https://www.zoner.sk/

On1 Photo RAW - AI za dobrú cenu

Ak vám nechýba slovenčina, chcete program za dobrú cenu, navyše využívajúci AI a s možnosťou úpravy aj v chytrých zariadeniach, zvážte On1 Photo RAW. Predplatné sa platí na rok a je pomerne výhodné. Doplácate ale za rozširujúce balíčky. Webové stránky sú chaotické, čo sa týka zistenia ceny toho správneho produktu. Hľadajte On1 Plus RAW, ON1 Plus bez RAW nie je plnohodnotný RAW konvertor. Grafické rozhranie programu a jeho funkcionalita sú navrhnuté skôr pre amatérskych užívateľov, ktorí majú radi moderné grafické rozhranie.

https://www.on1.com/products/photo-raw/

Záver

Trhu dominuje Adobe s cenovo výhodným fotografickým balíčkom. Najprofesionálnejší je Capture One, je ale aj najdrahší. Programy ako DXO PhotoLab, On1 a Luminar oslovujú pokročilých amatérov, ktorým z nejakého dôvodu nevyhovuje Lightroom a Capture One je pre ne drahý. U nás je veľmi populárny Zoner s výborným pomerom výkon/cena a lokalizáciou do slovenčiny. Je to program pre začínajúcich a stredne pokročilých amatérov.

Každý z programov si môžete nainštalovať ako skúšobnú verziu a otestovať ho. Nájdite si čas, aby ste vyskúšali niekoľko programov, každému vyhovuje niečo iné. A niekomu bude postačovať aj program od výrobcu fotoaparátu, alebo opensource Darktable.

Prakticky každá firma ponúkajúca softvér robí niekoľkokrát do roka akciu, kedy môžete na kúpe softvéru ušetriť.

Najpopulárnejšie RAW konvertory
4.5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...