Pre krásny západ slnka

Pre krásny západ slnka

Naučte sa zachytiť atraktívne západy slnka, plné fariem a svetelnej atmosféry.  /  Srnec Karol / 29.05.2023 / 06:00

Pri fotografovaní západu slnka niekedy fotografujeme aj slnečný kotúč a niekedy využívame len sfarbenú oblohu. Západ slnka je ideálny pre využitie efektu siluety, kedy je v popredí objekt, ktorý exponujete ako siluetu. Fotografujeme tesne pred a tesne po západe slnka. Pozor, musíte byť pohotoví. Západ slnka je rýchly, obzvlášť v trópoch.

 

Západ slnka so slnkom v zábere.

 

Západ slnka bez slnka v zábere.

 

 

Využite siluety. Expozícia musí byť nastavená na oblohu, tá musí byť exponovaná správne, aby vznikol efekt siluety.

Kedy fotografovať

Zistiť, kedy zapadá slnko, je jednoduché. Stačí použiť vyhľadávač, alebo špecializované aplikácie. Tie najlepšie vám ukážu aj kde presne bude slnko zapadať, dokonca v režime rozšírenej reality. Fotografovanie si tak môžete presne naplánovať.

 

Obľúbená je aj aplikácia Photographers Ephemeris, ktorej webová verzia je dokonca zadarmo.

 

Veľkú úlohu zohráva počasie. Pri jasnom počasí je vhodné fotografovať siluety, pretože obloha je nezaujímavá.

 

Pri siluete musíte zaostriť na objekt v popredí, ale expozícia musí byť nastavená na svetlo oblohy.

 

Pri čistej oblohe fotografujte siluety.

 

Obloha je oveľa zaujímavejšia keď je poloblačno. Mraky vytvoria zaujímavé textúry a naviac tlmia svetlo slnečného kotúča.

 

 

 

Mraky robia oblohu atraktívnejšiu.

 

Aj keď je počasie škaredšie, nehádžte hneď pušku do žita. Niekedy v poslednej minúte zasvieti slnko popod mraky a rozohrá sa krásne divadlo.

 

 

Západ slnka pomedzi mraky.

 

Niekomu z vás určite napadlo, či fotenie slnka silným teleobjektívom nemôže poškodiť zrak, alebo fotoaparát. Obavy sú oprávnené. Zrak si môžete poškodiť, ak by ste slnko fotografovali zrkadlovkou, keď je vysoko na oblohe. Poškodiť by mohlo aj snímač fotoaparátu, u zrkadlovky aj bezzrkadlovky. Keď je ale slnko tesne nad obzorom, je jeho jas už dostatočne nízky a fotografovanie je bezpečné. Samozrejme netreba to preháňať, fotografujte rýchlo.

Expozícia

Mne sa najviac osvedčil program A/Av, kde zvolím clonu a fotoaparát dopočíta expozičný čas. Citlivosť nastavte na základnú hodnotu, alebo ešte nižšiu, ak je veľa svetla a máte tu možnosť. Pri západe slnka môže byť stále veľké množstvo svetla, ak máte slnko v zábere. Môže sa stať, že nebude postačovať najkratší expozičný čas, ktorý zvládne uzávierka vášho fotoaparátu. U mnohých bezzrkadloviek je v režime el. uzávierky, kratší čas ako u mechanickej. Ak nie, budete musieť použiť ND filter.

Korekciu expozície (+/-) budete používať často. Podexponovaním (korekcia do mínusu) získate saturovanejšie farby. Samozrejme môžete použiť aj plne manuálny expozičný program M.

Pri fotografovaní západ slnka sa väčšinou zaobídete bez statívu, expozičné časy sa pohybujú rádovo v stotinách a tisícinách sekundy.

Nastavenie fotoaparátu

Vyváženie bielej

Vyváženie bielej patrí medzi najdôležitejšie nastavenia pri fotografovaní západu slnka. Výrazne vplýva na farebnú atmosféru. Teplé farby zvýraznite použitím prednastavených režimov WB, konkrétne Denné svetlo Zamračené, alebo V tieni. Odporúčam fotografovať do formátu RAW, u neho môžete v počítači meniť vyváženie bielej, bez straty obrazovej kvality.

 

Kde je ten krásny oranžový západ slnka? Takto to dopadne, keď nastavíte Auto WB. 

 

WB Daylight (Denné svetlo).  S týmto nastavením priznáte skutočnú farbu svetla.

 

WB Shade (V tieni). Farby sú o niečo teplejšie.

 

WB Custom (Užívateľsky nastavené).

Obrazový profil

Aj obrazové profily vplývajú na farebnú atmosféru. Pri fotografovaní do RAW sa aplikujú len na náhľade. Výrazné, sýte farby dosiahnete použitím obrazového profilu Vivid.

Editácia

Vyváženie bielej

Ak ste zanedbali vyváženie bielej vo fotoaparáte, môžete tak urobiť pri vyvolávani RAW. Ak ste fotografovali do JPG, nebude nastavenie WB v počítači tak účinné. Môže dôjsť k neželanému posunu farebnosti.

 

Na začiatok nastavte kontrast, obrazový profil a hlavne vyskúšajte ručné nastavenie vyváženia bielej.

Colorgrading

Farby môžete výrazne ovplyvniť použitím funkcie Colorgrading, čo je vlastne primiešavanie vybranej farby do záberu. V prípade západu slnka primiešávame teplé farby, oranžovú, ružovú, niekedy aj modrú alebo fialovú.

 

Colorgradingom ešte zintenzívnite saturáciu farieb.

Lokálne úpravy

Pri záberoch, kde je veľká plocha oblohy, dobre funguje jej lokálne upravenie, pomocou prechodového filtra. Môžete upravovať nielen expozíciu, ale aj vyváženie bielej, kontrast, či textúru a zreteľnosť.

 

Pomocou lineárneho filtra som podexponoval vrchnú časť záberu.

 

Finálna fotografia s užívateľským nastavením WB, colorgradingom a lokálnou úpravou oblohy.

Záver

Pri fotografovaní západu slnka je najdôležitejšia expozícia a vyváženie bielej.  Ak ich správne nastavíte, budete mať dobré zábery aj pri formáte JPG. S RAW ale môžete fotografie ešte vylepšiť pri vyvolávaní a naviac nebudete mať problémy s posterizáciou. Ľahšie aj upravíte expozíciu, kontrast a gradáciu.

 

Odporúčané články:

https://www.fotoma.sk/magazin/skola-fotografie/svetlo-carovna-zlata-hodinka/

https://www.fotoma.sk/magazin/skola-fotografie/svetlo-tajomna-modra-hodinka/

https://www.fotoma.sk/magazin/skola-fotografie/vyvazenie-bielej-pre-zaciatocnikov/

Pre krásny západ slnka
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...