Príbeh fotografie: Žiarovka

Príbeh fotografie: Žiarovka

Žiarovka, tablet, čierne pozadie. Ingrediencie na foto experiment.  /  Srnec Karol / 03.05.2024 / 06:00

Nápad

Tento nápad nie je z mojej hlavy. Objavil som ho v jednom anglickom časopise. Len fotografiu, bez návodu, ako ju nafotiť. Nie je to nič ťažké. Potrebujete žiarovku, tablet a čierne pozadie, ja som použil obyčajný čierny kartón z papiernictva. Žiarovku položíte na tablet, na ktorom premietnete nejaký obrazec, ktorý sa odrazí na skle žiarovky. Ja som si stiahol niekoľko pozadí obrazovky rôzneho štýlu a farebnosti z https://4kwallpapers.com/.

 

Improvizované štúdio.

 

Najprv som vyskúšal záber mobilom. Xiaomi 14 Ultra.

Fotografovanie

Fotografoval som so Sony A7R V s objektívom Sony FE 90/2,8 G Macro OSS, statív Sirui Traveler 7C.

Fotoaparát som umiestnil na statív a pripojil k nemu káblovú spúšť. Nastavil som expozičný režim A a clonu f/13, kvôli väčšej hĺbke ostrosti. Objektív som zaostril na vnútro žiarovky. Mimochodom to bola posledná klasická žiarovka s wolfrámovým vláknom, ktorú som doma našiel. Z vrchu som opatrne nožom zoškrabal označenie žiarovky a poriadne som ju očistil. Jas tabletu som nastavil na najvyšší stupeň. Postupne som menil na tablete pozadia. Kvôli tmavému pozadiu som musel použiť korekciu expozície -2 EV.

Samotné fotografovanie nie je náročné. Musel som ale riešiť odlesky na skle žiarovky. Odráža sa na ňom všetko vôkol. Musel som povypínať všetky svetlá a čiernou krabicou odtieniť svetlo od okna. Hoci nedopadalo k môjmu zátišiu, odrážalo sa na skle.

 

Nafotil som desiatky záberov s rôznym podkladom.

Editácia

Nafotil som desiatky fotografii a z nich vybral niekoľko najvydarenejších. Fotografie som vyvolával v Lightroome. Pomocou štetca som lokálne zvýšil alebo znížil jas, jemne pridal saturáciu farieb. Nakoniec som ešte musel vyretušovať drobné nečistoty v Photoshope a orezal fotografie na pomer strán 16:9. A tu sú tri vybrané fotografie:

 

 

 

 

Ešte jeden pokus

Nakoniec som vyskúšal ozvláštniť zábery dymom. Mám teraz na testovanie malý dymostroj Smoke Ninja a tak vítam každú príležitosť ho vyskúšať.

 

 

 

Odporúčané články:

Príbeh fotografie: Bratislavské rožky

Príbeh fotografie: Jesenný portrét s bleskom

Príbeh fotografie: Zamrznutá Jeseň

Príbeh fotografie: Eurovea II.

Príbeh fotografie: Hodinky

Príbeh fotografie: Červené posedenie

Príbeh fotografie: Fontána tak či onak

Príbeh fotografie: Wallpaper Nikon Z f

Príbeh fotografie: Žiarovka
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...