Príbeh fotografie:  Eurovea II.

Príbeh fotografie: Eurovea II.

Alebo ako ND8 filter zdokonalil inak dobrú fotografiu.  /  Srnec Karol / 18.09.2023 / 06:00

Do testu fotoaparátu s asi najlepším obrazovým výstupom som chcel netuctové fotografie. To sa mi podarilo hneď od začiatku testovania, prvé fotografie som urobil v Štokholme a to vážne bežne nerobím :-). Naspäť v Bratislave.

Zlatá a modrá hodinka sú zaručene najatraktívnejšou časťou dňa. Nasledujú hneď za sebou s krátkou šedivou prestávkou. Máte dve šance, že vám výde svetlo. Za svoj námet často volím Dunaj a panorámu Bratislavy. Teraz som si vybral panorámu Eurovea s prvým slovenským mrakodrapom. Ten sa veľmi obľúbil.

Fotografovať počas zlatej a modrej hodinky nie je až tak ťažké (pre začiatočníkov sú pod článkom odkazy na články). Fotoaparát dáte na statív, použijete diaľkovú spúsť alebo samospúšť, citlivosť nastavíte na základnú hodnotu, to aby ste na fotografiách nemali šum a maximalizovali dynamický rozsah. Keď je ale v scéne pohyb, v mojom prípade tečúci Dunaj, mali by ste myslieť na jeho využitie. čím dlhší čas, tým efektnejšie rozmazanie pohybu. Môže sa zdať, že počas modrej hodinky je už málo svetla. Ale aj keď nastavíte najnižšiu citlivosť a pomerne vysoké clonové číslo, expozičný čas nemusí byť dostatočne dlhý, aby došlo k výraznému rozmazaniu tečúceho Dunaja. S clonením to nepreháňajte, môže dôjsť k difrakcii, optickému javu pri ktorom sa zhorší ostrosť fotografii.

Keď nie je možné predĺžiť expozičný čas nastavením expozičného trojuholníku, musíte zmenšiť množstvo svetla, ktoré sa dostáva objektívom na snímač. Na to slúži ND (neutral density) filter. ND filtrov je veľa, líšia sa tým, koľko svetla dokážu ubrať. Mne stačil filter, ktorý dokáže predĺžiť čas na zhruba 30 sekúnd. A to bol filter ND8, predlžujúci čas o 3EV. Bežne tento filter používam pri fotografovaní portrétov v exteriéri, keď je krásne slnečné počasie. Prečo? Ak fotografujete s vysokosvetelným objektívom a uzávierka vášho fotoaparátu nezvláda viac ako 1/8000 s., ak nechcete objektív pricloniť a prísť o minimálnu hĺbku ostrosti, musíte predĺžiť čas použitím ND filtra. To ale odbáčam. Vráťme sa k našej fotografii panorámy dunajského nábrežia.

 

Mal som šťastie na svetlo pri západe slnka. Panoráma Eurovea je super, ale Dunaj by lepšie vynikol viac rozmazaný. Expozičný čas 1,2 sekundy.

 

Môže sa to zdať nepodstatné, či fotografujete 1/4 sekundy, alebo 30 sekundami, je to ale veľký rozdiel, ak sa na scéne niečo pohybuje, v našom prípade rieka. Netečie tak rýchlo ako napríklad potok, alebo vodopád. Na ich rozmazanie stačí aj sekunda, my potrebujeme viac. Aspoň niekoľko sekúnd. Predĺžiť expozičný čas vám pomôže ND filter. V mojej konkrétnej situácii s účinnosťou 3-4 EV. Ja som mal k dispozícii ND8, predlžujúci čas o 3EV. To je 8x viac, ako bez filtra.

 

S ND8 filtrom je expozičný čas 7,5 sekundy. Hladina Dunaja je pri tomto čase estetickejšie rozmazaná.

 

Len o 8 minút je svetlo úplne iné. Zlatá hodinka sa preklopila do modrej. Expozičný čas s ND filtrom teraz narástol na 20 sekúnd, hladina Dunaja je ešte viac rozmazaná.

Záver

ND filter predlžujúci čas môže vaše fotografie pozdvihnúť na vyššiu úroveň. Aj keď sa to nemusí zdať, 2-3x dlhší čas má na celkový efekt výrazný vplyv.

 

ND filtre v ponuke obchodu Pro.Laika

Odporúčané články:

Svetlo: Tajomná modrá hodinka

Svetlo: Čarovná zlatá hodinka

Základné filtre pre digitálnu fotografiu

Príbeh fotografie: Eurovea II.
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...