Príbeh fotografie: Bratislavské rožky

Príbeh fotografie: Bratislavské rožky

Niektoré fotografie musia dozrieť. A je super, ak neskončia len v počítači.  /  Srnec Karol / 20.11.2023 / 06:00

Pred niekoľkými rokmi som vstúpil do Obchodu v múzeu, najstaršom obchode v Bratislave. Vedú ho Tibor a Ela, mimochodom fotografi, ktorí na svoj koníček už nemajú veľa času. Slovo dalo slovo a skamarátili sme sa. Dá sa povedať, že som ich štamgastom, ktorý ich pravidelne navštevuje, pokecá s nimi a dá si deci ríbezláku. To je prvá línia nášho príbehu.

Lindušku som po prvýkrát stretol v meste, v historických šatách bola súčasťou májových osláv. Fotogenická, lákadlo pre mňa fotografa. Dali sme sa do rečí a vysvitlo, že má pozná ako redaktora a fotografa. Od vtedy sme kamaráti. Mimochodom je to profesionálna fotografka a určite lepšia a úspešnejšia ako ja. Vídame sa aj mimo akcií.

Teraz by sme obidve línie mohli prepojiť. Na jednej historicky orientovanej akcii som v meste stretol známe tváre z Elijana studio. Mali čas a tak sme nafotili nejaké zábery pod Starou radnicou.  Pod radnicou som vtedy nafotil množstvo portrétov, nielen Lindiných, ktoré mám rád dodnes.


Niekoľko fotografií som urobil pod bránou a na nádvorí Starej radnice.

 

Potom som Lindu pozval do neďalekého Obchodu v múzeu a pozval ju na preslávený bratislavský rožok. Bratislavský rožok je špecialita s náplňou z maku alebo vlaškých orechov. Ela a Tibor vedia povedať mak a orech vo väčšine známych jazykov. I preto ich zdravím po každé inou rečou. Môžete so mnou nesúhlasiť, ale ten pravý je makový. Linda mala rohlíček, krásne šaty a ja fotoaparát hladný po atraktívnych záberoch. Zbehli sme opäť k neďalekej Starej radnici a nafotili zopár portrétov.


 

Po pár mesiacoch mi napadlo, urobiť z jednej z vydarených fotografii plagát. Roky som pracoval ako počítačový grafik a tak nebol žiaden problém plagát navrhnúť. Jeden kus som dal vytlačiť a zaniesol do Obchodu v múzeu. Môžete ho vidieť vo vstupnej časti.

Obchod v Múzeu navštevujú hlavne turisti. Kupujú suveníry a pohľadnice. A tak som plagát zmenšil na klasickú veľkosť pohľadnice 10x15 cm. Napokon vznikla aj magnetka.

 

Predná strana pohľadnice.

 

Zadná strana pohľadnice.

Tip: Ak máte domácu tlačiareň, môžete si vlastnú pohľadnicu, napríklad vianočnú, vytlačiť sami. Výrobcovia fotopapierov ponúkajú aj pohľadnicový formát s predtlačou na známku a adresu.

Záver

Ak s niekedy  zastavíte v Obchod v múzeu, je to na Františkánskom námestí, nie ďaleko od Pro.Laiky, kúpte si tam aspoň maličkosť. Podporíte tento zaujímavý obchodík, ktorý ponúka len slovenské výrobky, žiadneho českého krtečka (nič proti nemu). I vaša priateľka, či manželka bude vyzerať “cool” s tradičným bratislavským rožkom.

Týmto chcem Linde poďakovať, že mi dobre a ochotne poradila, keď som stratil zamastenie a musel prejsť na živnosť.

 

Fotografoval som s Olympusom OM-D E-M1 Mark II a s vynikajúcim portrétnym objektívom M.Zuiko 45/1,2 PRO.

 

Odporúčané články:

Príbeh fotografie: Wallpaper Nikon Z f

Príbeh fotografie: Jesenný portrét s bleskom

Príbeh fotografie: Bratislavské rožky
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...