Príbeh fotografie: Hodinky

Príbeh fotografie: Hodinky

Toto zvládne aj začiatočník.  /  Srnec Karol / 05.09.2023 / 12:00

Tento príbeh fotografie je o tom, že na niektoré produktové fotografie nepotrebujete nič, okrem produktu a ničoho, čo vám poslúži ako pozadie. Žiadne blesky, odrazky, LED svetlá.


 

SVoje noé hodiny som si vybral vyslovene preto, aby sa mi pasovali k texaskám. A preto neprekvapí, že som si vybral svoju obľúbenú texaskovú bundu ako pozadie/podklad.

Možno máte pocit, že fotografovanie produktovej fotografie je ťažké. Jedný s osvedčených receptov je využitie difúzovaného svetla od okna, v mojom prípade od balónových dverí. Dôležité je slovo difúzované, aby to nebolo ostré svetlo vytvárajúce tvrdé tiene. Môj balkón je otočený na juhozápad, takže najlepšie je fotografovať doobeda, kým je slnko za rokom, alebo keď je zatiahnutá obloha.

 

Svoje “produktové štúdio” som rozložil pred balkónovými dvermi.

 

Vyhovuje mi, že fotografujem niečom položené na podlahe kuchyne. Mám dobrý nadhľad. Môžem sa pohodlne pozerať do hľadáčika alebo na displej. Ak nemáte balkón, využite svetlo od okna.

Podľa množstva svetla zvážte použitie statívu, alebo zvýšenie citlivosti ISO, ak statív nevlastníte. Použite kratší teleobjektív, kvôli perspektíve. Ja som použil Sony A7R V s objektívom FE 90/2,8 G Macro OSS, ale vystačíte si aj s najjednoduchším fotoaparátom so setovým objektívom vyzoomovaným na maximum. Nemusíte nastavovať vysoké clonové číslo, na plochý objekt nepotrebujete extra veľkú hĺbku ostrosti. U tmavšieho motívu, môj prípad, použite mínusovú korekciu expozície, inak budú fotografie príliš svetlé.

Nastavte vyváženie bielej manuálne, jas som ho nastavil na denné svetlo. Celkovo modrá scéna môže pomýliť AutoWB, ktoré by farby posunulo do teplejších odtieňov. Pri postprocesingu som pridal vinetáciu, ktorá zvýraznila svetlejší stred záberu, ktorý tak viac pritiahne pozornosť diváka.

 

Tip: Hodinky sa fotografujú s ručičkami nastavenými na za desať minút dve.

 

 

 

 

 

Ja som fotografoval drahou technikou, inú nemám. Ale aby ste vedeli, že je takéto fotenie skutočne nenáročné, prikladám dva záber z mobilu iPhone 12 Pro Max. Použil som portrétny objektív.

 

Záver

Využite, že fotografujete doma. Prv ako zbalíte fotografovanú scénu, skontrolujte zábery v počítači. Na veľkom monitore ľahšie odhalíte chyby, napr. prach a otlačky prstov na sklíčku, či zlé zaostrenie.

 

P.S. Pre tých, ktorí by chceli vedieť konkrétny model mojich hodiniek: Timex Expedition North Freedive Ocean 46mm Recycled Fabric Strap Watch.

 

Odporúčané články:

Príbeh fotografie: Červené posedenie

Príbeh fotografie: Dramatické mraky nad Kamzíkom

Príbeh fotografie: Jeep Wrangler

Príbeh fotografie: Fontána tak či onak

Príbeh fotografie: Hodinky
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...