Príbeh fotografie: Dramatické mraky nad Kamzíkom

Príbeh fotografie: Dramatické mraky nad Kamzíkom

Využitie funkcie Live Composite pri fotografovaní mrakov technikou Cloud Stacking.  /  Srnec Karol / 20.06.2023 / 06:00

Tento príbeh je určený predovšetkým majiteľom fotoaparátov OM SYSTEM/Olympus, pretože som pri fotografovaní použil jedinečnú funkciu, ktorú fotoaparáty tejto značky majú. Je ňou funkcia Live Composite.

Live Composite

Live Composite sa najčastejšie používa pri fotografovaní ohňostrojov, bleskov, svetelných stôp automobilov, či startrails. Funguje tak, že najprv sa urobí základný záber a potom sa do neho pridávajú svetlejšie časti z ďaľších záberov. Efekt postupného exponovania svetiel sledujete na displeji a kedykoľvek ho môžete zastaviť. Je to vítané zjednodušenie fotografovania náročných námetov. Ja som ale prišiel aj na iné využitie tejto funkcie a ako som neskôr zistil na internete, aj iní fotografi.

 

Cloud (Time) Stacking

Pred niekoľkými rokmi som čítal článok o technike “cloud stacking”, ktorá spočíva v nafotení niekoľkých desiatok záberov dlhším časom a ich spojení v Photoshope. Výsledkom sú zaujímavo zachytené mraky, akoby boli nakreslené alebo namaľované. Je to zdĺhavá technika a či ste uspeli sa dozviete až doma, keď zábery spojíte.

 

Sony A7RV, FE 70-200/2,8 GM OSS, 100 expozícii po 5 sekundách. Spájané v Photoshope.

Cloud stacking s OM SYSTEM/Olympus

Rád fotografujem dlhými časmi aj počas dňa. Na to potrebujete silný ND filter. Ten dokáže predĺžiť expozičný čas zo stotín na sekundy. Napadlo mi, vyskúšať Live Composite nie v noci, ale počas dňa, práve v spojitosti s fotografovaním s dlhým časom. A vyšlo to. Keď je poloblačno a mraky sa pohybujú, vytvoria na oblohe zaujímavé obrazce. Cloud Stacking s využitím Live Composite som vyskúšal viackrát a raz aj pri západe slnka za Karpatami.

Mám šťastie, že na bratislavský Kamzík mám výhľad priamo z balkóna. Keď vidím pekný západ slnka, nemusím ísť po fotoaparát ďaleko. TV veža je vzdialená 6 km vzdušnou čiarou. Použil som fotoaparát  OM SYSTEM OM-1 s objektívom Olympus M. Zuiko Digital ED 40-150mm f/2.8 PRO. Pri tejto technike potrebujete statív, ja som použil aj diaľkovú spúšť OM SYSTEM RM-WR1. Na predĺženie času potrebujete silný ND filter, v mojom prípade to bol filter ND1000x.

 

Bežný západ slnka za Karpatami, bez použitia techniky Cloud Stacking.

Vďaka Live Composite bolo fotografovanie jednoduché. S bezzrkadlovkou sa ľahko nastavuje expozícia aj pri použití silného ND filtra. Mne vychádzal expozičný čas 4 sekundy. Celková expozícia pozostáva z niekoľkých desiatok 4-sekundových záberov. Efekt skladania som sledoval na displeji a expozíciu som ukončil, keď sa mi fotografia páčila. Nebolo nutné žiadne spájanie v počítači. Prednosťou Live Composite je, že výsledná fotografia je vo formáte RAW a dá sa tak ešte dobre editovať v RAW konvertore.

 

Kamzík technikou Cloud Stacking za použitia funkcie Live Composite.

Príbeh fotografie: Dramatické mraky nad Kamzíkom
4.66667 5 with 3
 
počet hodnotení: 3

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...