Veľký drobec, Panasonic Lumix DMC-GM5

Recenzia  /  Julo Kotus / 29.01.2015 / 00:00
Už pri predstavení prvých micro 4/3 fotoaparátov koncom roku 2009 a začiatkom 2010 bolo zrejmé, že tí, čo nechcú nosiť so sebou batoh plný ťažkej techniky sa môžu tešiť. Miniaturizácia dobrý ch fotoaparátov s pomerne veľkým senzorom mohla začať. Panasonic ju doviedol k naozaj malým modelom zo svojho produktového radu GF. Tie však boli zamerané skôr pre masy (s výnimkou GF1) a chýbali im hardvérové ovládače a hľadáčik. V októbri 2013 bol predstavený malý šperk Lumix DMC-GM1, ktorý bol naozaj kompaktný a v krásnom retro dizajne s vylepšeným ovládaním pre fotografov. No a nakoniec spoločnosť pridala ešte elektronický hľadáčik, sánky pre blesk a tak mohol byť na Photokina 2014 v septembri predstavený nový Lumix DMC-GM5.
 
 

Dizajn a ergonómia

Hlavné rozdiely medzi dvoma GM modelmi sú na prvý pohľad viditeľné - elektronický hľadáčik a sánky pre externý blesk, ktoré GM1 chýbajú a viac manuálnych ovládačov pre rýchlejšiu voľbu a zmenu expozičných veličín a ďalších funkcií.
 Všetko pozitívne z GM1 ostalo, ak nepočítame vstavaný blesk, ktorý u GM5  chýba. Ten ustúpil práve sánkam pre externý blesk, ktoré by sa už nemali kde umiestniť, ak by ostal. Panasonic však už v balení spolu s fotoaparátom dodáva malú náhradu vstavaného blesku, ktorú vložíte do sánok blesku a používate tak jednoducho ako vstavaný blesk. Dodávaný malý externý blesk vyžaruje záblesk vo väčšej vzdialenosti od objektívu ako vstavaný blesk a znižuje riziko vzniku červených očí.
Vybavenosť sa oproti predchodcovi výrazne vylepšila a s ňou stúpla aj hodnota prístroja.
 

Aj najlepší displej je na priamom ostrom slnečnom svetle sotva čitateľný a preto akýkoľvek hľadáčik je vo fotoaparáte prínosom. Vzhľadom na veľkosť GM5 nemožno čakať, že hľadáčik bude konkurovať Full Frame hľadáčikom, ale ponúka slušné rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu. Aj pri krátkom teste som zažil niekoľko situácií, pri ktorých sa hľadáčik osvedčil viac ako displej.
 
Ergonómia, aj keď vylepšená o nové možnosti, však ostáva limitovaná veľkosťou prístroja. Ale tak to má byť. GM5 je predsa pre to navrhnutý, aby šetril miesto a váhu pri cestovaní a každodennom nosení a používaní. Kto chce väčší prístroj, môže siahnuť po rade GF alebo G alebo GX. Spomínam to len preto, aby bolo jasné, že s malým prístrojom idú ruka v ruke aj menšie ovládacie prvky a menšie plochy pre uchytenie a držanie prístroja. No neľakajte sa, s mojimi drevorubačskými rukami som nemal až taký veľký problém, keďže aj malé tlačidlá sú s tuhým odporom a sú tak akurát vystúpené nad povrch fotoaparátu. Kritické miesto na opretia palca zo zadnej strany prístroja je slušné a aj keď palcom prekrývam špeciálny ovládač na spustenie videa, nikdy sa mi nestalo, že by som ho spustil nechcene. Je totiž zapustené až na rovinu povrchu. Je zaujímavé, že napriek tomu nespôsobuje nijaký problém ak ho chcete vedome stlačiť a začať nahrávať video. Odpor tlačidiel, kotúčov a ovládačov je jednoducho perfektný. Veľmi oceňujem aj výmenu zadného voliča hodnôt, ktorým už nie je malé úzke koliesko okolo štvorsmerového tlačidla. U GM1 bolo veľmi ľahko nechcene stlačiteľné a spôsobovalo problémy. Zadný volič je teraz vpravo nad displejom a nielen príjemný tuhší chod ale aj funkciu navyše - jeho stlačením sa rýchlo dostanete ku korekcii expozície v polomanuálnych režimoch alebo ním jednoducho meníte čas a clonu v manuálnom režime.
 
 
Objektív je zladený s telom aparátu a je prispôsobený aj veľkosťou. Preto je jeho rozsah limitovaný na 24-64mm a jeho svetelnosť na štandardných F3,5-5,6. Ale nesmúťte, na GM5 môžete nasadiť akýkoľvek objektív s micro 4/3 bajonetom a tak rozšíriť zoom či zvýšiť kreativitu napríklad svetelným objektívom. Ja som na ňom vyskúšal Olympus 75mm F1,8. Všetko funguje ako sa patrí, akurát že GM5 vyzerá už s týmto objektívom príliš útlo. Na veľkých zoomových objektívoch asi bude vyzerať ako ich zadná krytka. :)
 
Poznáte určite TV reláciu nikto nie je dokonalý, však? Ani GM5 nie je. Jeho malou chybičkou je, že zapnutia so štandardným objektívom vyžaduje dva kroky - otočenie zapínaním okolo spúšte a vysunutie zloženého objektívu. Niektoré značky už ponúkajú zapnutie aparátu vynechaním prvého úkonu - jednoduchým pootočením objektívom sa nielen vysúva kolapsibilný objektív ale aj zapína fotoaparát. Dva úkony zdržujú a tak, ak sa pohybujete niekde, kde by vám mohol uniknúť dôležitý záber, po vypnutí prístroja neskladajte objektív, ale majte ho na krku v pohotovostnej polohe. Je síce kúsok väčší, ale nezdrží vás jeho vysúvanie.

WIFI

Bezdrôtová technológia je dnes veľmi populárna pre všetkých, ktorí chcú svoje fotografie rýchlo preniesť do svojho SMART zariadenia a zdieľať ich na sociálnych sieťach či poslať e-mailom. Aj GM5 disponuje touto možnosťou a nielen tým. Pomocou bezplatnej aplikácie Image App viete nielen sťahovať obrázky do zariadenia ale aparát aj na diaľku ovládať. Škoda, že fotoaparát nedisponuje NFC funkciou pre rýchle párovanie sa s kompatibilnými smart zariadeniami. Panasonic vám ale pomôže QR kódom pri prvom nastavení prepojenia.
Celkovo môžem hodnotiť ergonómiu ako veľmi dobrú až prekvapujúco dobrú vzhľadom na takmer miniatúrne rozmery. V poslednom čase som mal v rukách o dosť väčšie fotoaparáty, ktoré sa držali i ovládali horšie ako tento malý sympaťák. A pozor, drobec je z magnéziovej zliatiny a hliníka, takže na materiáloch sa nešetrilo! :)
 

Fotografovanie

Je s GM5 zábavou. Ľuďom sa fotoaparát páči a vnímajú vás zároveň ako kompaktistu (kým máte nasadený na fotoaparáte originálny malý objektív 12-32mm. Ani len netušia, že na ne mierite prístrojom, ktorý by obrazovo mohol byť veľkou zrkadlovkou. A to je na tom zábavné. Potom im ukážete fotku na počítači a oni sa spýtajú: "To si naozaj fotil týmto prckom?" :)
 
GM5 zvláda aj ťažké svetelné situácie. Senzor má slušný dynamický rozsah, ktorý zachová detaily vo svetlách i tieňoch aj takých náročných situáciách.
 
Ale nielen to, prístroj je rýchly zaostrovaním, reakciami na  tlačidlá a voliče. Jednu zaujímavosť som zbadal pri používaní grafiky, ktorá na displeji znázorňuje zmenu colny a času pomocou akýchsi pásov, ktoré sa posúvajú. Tieto nielen znejasňujú akú hodnotu máte zvolenú, ale zároveň spomaľujú jej voľbu. Odporúčam zvoliť zobrazenie bez tejto rušivej grafiky, ktoré je navyše rýchlejšie.
Aj keď som bol na začiatku ich éry odporca dotykových displejov, teraz si neviem vynachváliť bleskovú voľbu zaostrovacích bodov pomocou dotyku na displej. To je pri fotení v uliciach alebo pri dokumente či reportáži veľmi rýchly spôsob voľby zaostrovacích bodov. Dotyk a zaostrenie. Ak chcete, môžete si rovno na dotyk aktivovať aj spúšť, nielen výber zaostrovacích bodov.
Lumix DMC-GM5 má neuveriteľne rýchlu závierku 1/16 000s. Pozor ale, ide o elektronickú závierku a o expozíciu jednotlivého pixela,, kým ale fotoaparát premeria a exponuje po riadkoch celý senzor, prebehne omnoho dlhší čas (odhadujem na 1/80s). Kým ide o nehybné predmety alebo pokojné portréty, nie je s tým nijaký problém. Ten môže nastať, ak fotografujete pohybujúci sa objekt, ktorý je postupným exponovaním riadkov na senzore deformovaný. Ak teda fotografujete šport alebo rapídny pohyb, odporúčam mať zapnutú mechanickú závierku, nie elektronickú. Aj mechanická závierky má svoje limity zdá sa v 1/80s synchronizácie s bleskom. Aparát napriek tomu, že má sánky pre externý blesk, nie je veľmi vhodný na pokročilé svietenie bleskami počas dňa.
Sériové snímanie malého aparátu je v JPG formáte úctyhodné. Procesor by mal údajne stíhať spracovávať 10 obr./s v JPG bez obmedzenia, do zaplnenie rýchlej karty. Pri skúšaní so Sandisk kartou Extreme PRO s rýchlosťou 95MB/s sa však po cca. 15 záberoch frekvencia postupne spomalila až na 1-2 obr./s. Ak chcete ešte rýchlejšie snímanie a stačí vám menšie rozlíšenie, fotoaparát dokáže aj 40 obr./s v 4Mp rozlíšení (sníma jednu sekundu).

Video

Panasonic Lumix DMC-GM5 oproti svojmu predchodcovi ponúka Full HD video vo frekvencii až 60obr./s oproti 30obr./s. Zachytáva tak hladšie rýchly pohyb a umožňuje mäkké spomalené zábery bez trhania. Video je na veľmi vysokej úrovni aj keď prístroj samozrejme neponúka nad natáčaním plnú kontrolu ako napríklad Panasonic GH4.
 

Obrazová kvalita

Je výborná práve tak, ako v prípade všetkých posledných Panasonic Lumix fotoaparátov so senzorom 4/3". Slušný dynamický rozsah, neutrálne farby a dobrý kontrast v JPG vás nebudú nútiť používať nekomprimovaný RAW formát v drvivej väčšine situácií. JPG algoritmus ale málinko vyhladzuje najjemnejšie detaily, čo bude trochu cítiť, ak si budete chcieť dať vyhotoviť výstavnú zväčšeninu zvlášť pri fotení na vyššie hodnoty ISO. Predsa len RAW ponúka lepšiu kontrolu nad detailom i nad redukciou šumu. Tá je užitočná, ale ak to s ňou prístroj preženie, v určitých chvíľach môže dôjsť k posterizácii detailov. Preto ak radi počítate pixely a máte radi všetko pod kontrolou, nech sa páči, smelo do RAW formátu. Počítajte už len s tým, že v snahe zachovať čo najviac detailov sa musíte zmieriť aj s miernym nárastom šumu.
 
Na obrázku je jasne vidieť, že aj pri nízkych citlivostiach ISO dosiahnete lepšiu kresbu a viac detailov v RAW formáte ako v JPG.
 
A ešte jedna ukážka možností úprav obrazu z RAW formátu.
 
RAW formát zachováva množstvo detailov ako v tieňoch tak aj vo svetlách a odleskoch na skútri.
 
Šum je u micro 4/3 aparátov na veľmi dobrej úrovni. GM5 si dokáže zasúťažiť aj s APSC zrkadlovkou alebo mirrorlessom. Na iso 200-1600 môžete fotografovať bez problémov, ISO3200 je už viac poznačené šumom v RAW formáte a jeho odstránením a posterizáciou v JPG formáte. 6400 a 12800 ISO by som používal už len naozaj vtedy, keď sa inak fotka nedá vyhotoviť.
Ako všetci vieme, obrazová kvalita však nezáleží len na fotoaparáte. Veľmi záleží na tom, aký objektív na neho nasadíte. Setový objektív Panasonic G Vario 12-32mm F3,5-5,6 ASPH Mega OIS je kompaktný, ľahučký a pripomína dizajnom pevné pancake objektívy na zrkadlovkách. Miniaturizácia objektívu si vyžiadala menšiu daň v podobe nie úplne dokonalej kresby do strán a rohov obrazu. Nie je to nič dramatické, tento jav sa objavuje štandardne u bežných setových objektívov aj na zrkadlovkách aj u mirrorless fotoaparátov. Je skôr výnimkou, ak ho niektorý štandardný zoom nemá a pri rekordne malých rozmeroch sme nemohli očakávať iné.
 
Min. zoom 24mm (po prepočte na FF). Kontrast pekný, ale v okrajových oblastiach štandardného objektívu je cítiť pokles kresby. Najviac práva na minimálnom a maximálnom ohnisku.
 
Max. zoom 64mm (po prepočte na FF)
 
Pokles kresby je citeľnejší v pozícii maximálneho zoomu a minimálneho, v stredných ohniskách je takmer nebadateľný.
Kontrast objektívu je ale na dobrej úrovni a objektív je aj výborný v protisvetle. Aj s priamym ostrým slnkom v zábere nebadať výraznejší pokles kontrastu a odlesky na šošovkách sa objavia len sporadicky, ak vôbec.
 
Objektív nemá problém so závojmi či odleskami a to ani s priamym slnkom v zábere ani s plošným protisvetlom.
 
 
Druhý objektív v teste bol Olympus M. Zuiko Digital ED 75mm f/1.8 MSC. Nespornou výhodou systémových aparátov je to, že ak vás jeden objektív omrzí, môžete ho kedykoľvek vymeniť, alebo môžete objektívy meniť podľa svojho kreatívneho zámeru, podľa žánru... Na micro 4/3 bajonet môžete nasadiť a používať akýkoľvek objektív Panasonic, Olympus a niektoré ďalšie, ktoré sú určené pre tento bajonet. 75mm svetelný objektív Olympus vyniká ostrosťou, kontrastom a krásnym bokehom - hladkým rozostrením scény mimo hĺbky ostrosti.
 
Keď som vyššie písal, že setový objektív je pre miniaturizáciu tak trochu kompromisom, pozrite sa, čo sa stane, keď na telo GM5 nasadíme špičkový pevný svetelný objektív.
Podanie scény a kresba sa mení ako šibnutím čarovného prútika. Hore GM5 + Panasonic 12-32mm f/3,5-5,6, dole GM5 + Olympus 75mm f/1,7.
 
 
Perfektné rozostrenie pozadia je spôsobené ohniskom 75mm, svetelnosťou objektívu (maximálna clona f1,7) a pomerne veľkým senzorom 4/3".
 
 

Záver

Nechcete sa už vláčiť s veľkými fotoaparátmi a ťažkými objektívmi v obrovských brašnách či ruksakoch ale stále chcete kvalitne zachytávať život okolo vás? Tak potom tento malý Panasonic je určený pre vás. Je naozaj malý, ľahký, kvalitne spracovaný a štýlový. Ovládanie je super, fotografuje výborne a ideálne plní to, pre čo bol vyrobený - zachytáva každodenný život bez toho, aby obťažoval objemom alebo váhou. Budete spokojní ak chcete tento fotoaparát na každodenné nosenie, na výlety, dovolenky, bicykel, turistiku... Je menej vhodný na profi prácu pri fotení superrýchlych reportáží, športu alebo divokej prírody.
 

Plusy a mínusy

+ kompaktné rozmery, nízka váha
+ vydarený dizajn
+ kvalitné spracovanie (horčík a hliník)
+ na tak malé rozmery výborná ergonómia
+ rýchlosť zaostrenia, reakcií
+ rýchlosť sériového snímania 10obr./s a 40 obr./s v menšom 4Mp rozlíšení
+ kvalita obrazu (farby, kontrast, šum)
+ vstup do už pomerne rozvinutého systému s množstvom kvalitných objektívov a príslušenstva

- kolapsibilný zoom nemá funkciou zapínania a teda zapnutie vyžaduje dva úkony
- grafika s pásmi clony a času spomaľuje nastavenie aparátu (po zmene grafiky OK)
- sériové snímanie zvláda iba 7 obr. v RAW formáte
- iba 1/80s synchronizačný čas s bleskami s mechanickou závierkou a bez blesku s elektrickou
 

Fotografie v galérii sú buď vyvolané z nekomprimovaného formátu RAW (RW2) so základnými úpravami - kontrast, jas a sú označené ako JPG z RAW, alebo sú nahraté v JPG tak ako boli vyfotené (neoznačené).

Pre plné rozlíšenie kliknite na "zobraziť originál". Vo fotografiách ú zachované údaje EXIF.
 
 
 

Galéria k článku

Veľký drobec, Panasonic Lumix DMC-GM5
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Majky Kováč Majky Kováč
  Majky Kováč / 29.01.2015 14:27:00
  Tento fotak si tinidzeri teda nekupia, ked mu chyba "selfie" displej :)
 • Hana Velická Hana Velická
  Hana Velická / 29.01.2015 14:30:00
  Už roky sa vláčim so zrkadlovkou a doterajšie naozaj malé foťáky ma neuspokojili hlavne ovládaním alebo absenciou hľadáčika. Nie som jednoducho zvyknutá fotiť ako čínski turisti. Mne výklopný displej nechýba, oceňujem skôr hľadáčik. V takom malom tele je to výnimka.
 • Rocky B Rocky B
  Rocky B / 29.01.2015 14:36:00
  Skusal som GM1 a prišiel mi belmi maly do chlapskych ruk, je to tak akurat do kabelky so zakladnym objektivom. Ako pisete, ak chce clovek radikalne ine fotky ako z komapktu, je treba svetelny objektiv, ktory ale uz nie je tak kompaktny.
 • Rocky B Rocky B
  Rocky B / 29.01.2015 15:15:00
  tu upravu ste ale trochu prepiskli s tou lodou :)
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 29.01.2015 15:19:00
  áno, zámerne, aby sme ukázali, čo všetko sa dá z RAW formátu vytiahnuť :)
 • Tono R Tono R
  Tono R / 02.02.2015 11:57:00
  predaje zrkadloviek udajne klesaju a radikalnejsi pokles sa ocakava prave v tomto roku, vraj. Necudujem sa, ked je moznost mat ovela mensi a lahsi pristroj s podobnym obrazom... Aj ked neviem, co toto uz nie je moc maly :-D
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...