Panasonic Lumix DC-G9, prvé dojmy.

Panasonic Lumix DC-G9, prvé dojmy.

Vyskúšali sme horúcu novinku značky Panasonic  /  FOTOma.sk / 24.11.2017 / 17:15

Je to ešte len pár dní, čo spoločnosť Panasonic predstavila svoj nový model s označením G9 a my sme už mali možnosť si ho vyskúšať. A nielen fotoaparát, ale aj geniálny svetelný teleobjektív LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S. s telekonvertorom DMW-TC14. V prípade fotoaparátu nešlo o plnú produkčnú vzorku, nemala ani finálny firmvér a dokonca ani hardvér. Preto tento článok nemôže byť recenziou, len prvým dojmom. A ten je veľmi pozitívny.

Prvé, čo vás na fotoaparáte zaujme je to, že dizajnom a umiestnením ovládačov sa podobá na pokročilú zrkadlovku. Veľký a hlboký grip, rozmiestnenie tlačidiel, horný stavový displej, ktorý má aj nočné podsvietenie, množstvo dedikovaných alebo programovateľných tlačidiel, možnosť pripojiť prídavný grip pre znásobenie kapacity batérie a zmohutnenie prístroja pre prácu s väčšími objektívmi, tri rollery a joystick pre voľbu zaostrovacích bodov... Najviac nás potešili hardvérové prepínače spôsobu snímania, zaostrovania a závierky (mechanická / elektronická). Toto všetko urýchľuje ovládanie fotoaparátu, nakoľko takmer pre nič nemusíte vstupovať do menu fotoaparátu.

Je zaujímavé tento trend sledovať u takmer všetkých profesionálnych modelov bezzrkadloviek. Asi si aj marketéri i fotografi uvedomujú, že dlhoročný vývoj, ktorý zrkadlovky absolvovali, nemožno ignorovať a nebude podliehať retro móde či neustálej miniaturizácii. Nie vtedy, keď má fotoaparát ambície na profesionálne používanie s väčšími objektívmi.

A také ambície v poslednej dobe medzi mirrorlessmi jednoducho sú. Preto museli narásť do rozmerov, preto im museli znovu vytvarovať ergonomické a pevné gripy pre bezpečné držanie fotoaparátu s profesionálnymi objektívmi. Neznamená to však, že každý mirrorless bude oddnes priberať. Pozitívne pre fotografov je to, že kto chce chodiť naľahko s malým fotoaparátom a objektívom, má na výber a podobne tak aj ten, kto fotografuje šport, akciu alebo divokú prírodu. A to je super.

Všetky ostatné dobré veci, ktoré sú už u Panasonic tradíciou ostali. Spoľahlivý dotykový displej, ktorý je výklopný a otočný a má geniálne vyriešenú voľbu zaostrovacích bodov prstom na displeji, napriek tomu že sa pozeráte do hľadáčika. Voľba ostriacich bodov nikdy nebola rýchlejšia. Samozrejme, kto preferuje klasické ovládanie pomocou joysticku, môžete si dotykové ovládanie vypnúť a ovládať G9 ako klasickú zrkadlovku.

Nemôžeme hodnotiť rýchlosť reakčných časov, nakoľko prístroj nebol vo finálnej podobe a tak sa zapínal trochu dlhšie, ako sme zvyknutí, no zaostrovanie s objektívom LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S. je bleskové. Podobá sa na zaostrovanie profesionálnych zrkadloviek s profesionálnymi objektívmi, navyše je takmer bezhlučné. Stabilizátor obrazu žiaľ nemal finálnu podobu a tak sa aj správal. Museli sme držať rýchlosť závierky na vysokých hodnotách. To nebol problém počas svetla a s čistým objektívom. Keď však slnko kleslo a nasadili sme na objektív aj telekonvertor, museli sme ísť s ISO hodnotami hore a pri nie funčnom stabilizátore obrazu sme veľa ukážkových fotografií nevyhotovili. Nevadí, veríme, že čoskoro dostaneme ostrý prístroj, z ktorého budeme môcť zverejniť obrázky aj v plnom rozlíšení. Teraz ich ponúkame s nižším rozlíšením, čo je inak škoda, lebo aj fotografie v plnom rozlíšení vyšli jednoducho perfektne.

Ostrosť objektívu je obdivuhodná a podanie rozostrených oblastí mäkké. Objektív je na svoje prerátané ohnisko (400mm v prepočte) kompaktný, ale má svoju akurátnu váhu. Cítiť, že na kvalite materiálu a optiky sa nešetrilo. Porovnávať tento objektív so 400mm Full Frame objektívom, ako to mnohých pokúša, nie je úplne férové, keďže čo sa týka hĺbky ostrosti a podania správa sa približne ako 400mm f5,6 na Full Frame. Expozične áno, expozične je to uhol záberu 400mm objektívu a clony f2,8. Väčšia hĺbka ostrosti môže byť dokonca v niektorých prípadoch výhodou. Tak či onak, ide o kompaktný objektív plne využiteľný na profesionálne fotografie športu a divej prírody, ktorý aj pri dlhšom nosení neumorí človeka a s G9 tvorí vyvážený pár.

Súhrn tejto prvej skúsenosti je veľmi pozitívny. Keď bude v ostrej verzii odstránené trhanie stabilizátora (čo si myslíme na 100%, že bude), pôjde o ďalší vydarený mirrorless z dielne Panasonic, po ktorom môžu siahnuť aj reportážnici a fotografi akcie. Tešíme sa na ostré kusy. :-)

V galérii nájdete zmenšené fotografie zhotovené G9 a objektívom LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S., niektoré s telekonvertorom DMW-TC14. Fotografie nie sú nijako upravené, JPG priamo z fotoaparátu.

 

Panasonic Lumix DC-G9 nájdete v obchode PROLaika TU.

Panasonic Lumix DC-G9, prvé dojmy.
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...