Novinky od Panasonicu: Fotoaparát Lumix DC-G9 a objektív LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2,8

Novinky od Panasonicu: Fotoaparát Lumix DC-G9 a objektív LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2,8

Novinky  /  Vladimir Kampf / 08.11.2017 / 12:35

Predvianočné napätie je prelomené. Panasonic konečne vystrčil rožky a nečakane prekvapil modelom Panasonic Lumix DC-G9. Milovníci fotoaparátov tejto značky netrpezlivo čakali na nasledovníka skvelého modelu GX8. Pošuškávalo sa, že ešte pred tohtoročnými Vianocami by sa mohli dočkať. GX9 však ešte stále na svete nie je. Namiesto toho spoločnosť svojich verných opäť trochu šokovala. Na svetlo sveta sa dostal model Lumix G9.

Zatiaľ ho mal v rukách málokto na svete. Nie je však najmenší dôvod neveriť tlačovej správe spoločnosti. Vyberám z nej:

1. Najlepší obraz v histórii fotoaparátov série LUMIX

Nový model LUMIX G9 nadväzuje na skvelú kvalitu svojho predchodcu GH5 a ponúka vôbec najkvalitnejší obraz v histórii systémových kompaktov série LUMIX G. Snímač Digital Live MOS s rozlíšením 20,3 megapixelov bez antialiasingového filtra zachytí každý detail. Obrazový procesor Venus Engine sa stará o vynikajúce zobrazenie detailov pri zachovaní maximálnej vernosti snímok.

Vylepšená je aj technológia na elimináciu šumu (Tuned High Precision Multi Process NR) – fotoaparát dokáže presnejšie odlíšiť šum od obrazovej informácie, a teda odstrániť ho bez toho, aby utrpeli detaily. Výsledkom je prirodzená, oku lahodiaca kresba, predovšetkým pri snímkach s vyššou citlivosťou.

Nový režim vysokého rozlíšenia umožňuje vytvárať snímky s ekvivalentom až 80 megapixelov (10368 x 7776 bodov). V tomto režime fotoaparát skladá dohromady osem záberov vytvorených v rámci sekvencie, pričom medzi každými dvoma zábermi jemne pohne snímačom. Týmto spôsobom je možné fotografovať nielen do formátu JPG, ale aj do RAW. Obrovské rozlíšenie ocenia najmä fotografi krajiniek, ktorí fotia zo statívu.

Panasonic Lumix DC-G9.

2. Vyspelý stabilizátor Body I.S. a duálny systém stabilizácie Dual I.S.

Aby boli fotografie ostré aj pri dlhších expozičných časoch, vylepšili výrobcovia osvedčený stabilizátor obrazu Body I.S. Panasonic LUMIX G9 využíva úplne nový algoritmus, s ktorého pomocou sa dá presne vypočítať informácia o chvení fotoaparátu. Nový stabilizátor si dokáže poradiť najmä s charakteristickým pomalým pohybom, čo umožňuje fotografovať z ruky aj s dlhšími časmi. LUMIX G9 tak umožňuje úspešné výsledky aj v situáciách, v ktorých to predtým jednoducho nešlo, napríklad pri použití mimoriadne dlhého ohniska 800 mm (pri prepočte na 35 mm fotoaparát) z ruky.

Foto: Máté Bence

Kombináciou stabilizačných systémov B.I.S. (Body Image Stabilizer, pohyb v 5 osiach) a O.I.S. (Optical Image Stabilizer, pohyb v 2 osiach) vzniká päťosový systém Dual I.S. 2. Ten pri modeli LUMIX G9 zabraňuje rozostreniu obrazu vplyvom výrazného chvenia, s ktorým si predchádzajúce systémy neporadili.

Päťosový stabilizátor Dual I.S. 2 funguje ako pri fotografovaní, tak aj pri nakrúcaní videozáznamov, vrátane nakrúcania v rozlíšení 4K.

Panasonic Lumix DC-G9.

3. Rýchle a presné automatické zaostrovanie a mimoriadne vydarené sledovanie objektov v pohybe

Technológia DFD (Depth From Defocus) ráta vzdialenosť objektu porovnaním dvoch záberov s odlišnými hodnotami ostrosti (a neustále zohľadňuje aktuálne nastavenie objektívu). Osvedčená kombinácia technológie DFD a automatického zaostrovania metódou porovnávania kontrastu funguje ešte lepšie ako u predchádzajúcich modelov, predovšetkým vďaka lepšej práci snímača počas zaostrovania (dosahuje frekvenciu 480 snímkov za sekundu).

Tým LUMIX G9 ponúka vôbec najrýchlejšie automatické zaostrovanie na svete (0,04 s) a rýchle sekvenčné snímanie 20 záberov za sekundu v režime kontinuálneho zaostrovania a 60 záberov za sekundu pri jednorazovom zaostrovaní, to všetko s elektronickou uzávierkou pri plnom rozlíšení.

Foto: Máté Bence

Vďaka vysokému výpočtovému výkonu obrazového procesoru Venus Engine zvláda LUMIX G9 dokonca technológiu hlbokého strojového učenia, takže okrem bežného rozpoznávania tváre a očí dokáže rozoznať aj ľudské telo.

Kvôli presnejšiemu zaostrovaniu narástol počet ostriacich zón z 49 na 225. Okrem toho je k dispozícii štandardné rozpoznávanie tváre a očí, kontinuálne zaostrovanie, zaostrovanie na jediný ostriaci bod a zaostrovanie na ľubovoľné miesto na displeji. Ostriace zóny je možné spájať do skupín a následne meniť ich veľkosť, pokiaľ si to kompozícia vyžaduje. Celé zaostrovanie je teraz veľmi jednoduché – slúži naň nový joystick pod pravým palcom, takže môžete zaostrovať úplne bez očného kontaktu a očami pritom sledovať fotografovanú scénu. V nastavení môžu používatelia meniť citlivosť automatického zaostrovania, citlivosť pri zmene ostriaceho bodu a citlivosť na sledovanie pohyblivého objektu. K dispozícii sú aj štyri nastavenia pre najčastejšie situácie.

Panasonic Lumix DC-G9.

4. Praktický dizajn pre prácu v teréne

LUMIX G9 okrem iného zvláda najrýchlejšie sekvenčné snímanie vo svojej triede  2é záberov za sekundu v režime kontinuálneho zaostrovania a šesťdesiat záberov za sekundu pri jednorazovom zaostrovaní, a to všetko v plnom rozlíšení 20,3 MPix. Ďalšou výhodou je elektronický hľadáčik bez zatmievania, čo robí z G9 najlepší systémový kompakt na fotografovanie pohyblivých objektov na svete. Keď sa k tomu pripočítajú vynikajúce vlastnosti pri sledovaní pohyblivých objektov, je zrejmé, že LUMIX G9 nikdy neminie cieľ.

A pokiaľ štandardné sekvenčné snímanie nestačí, je tu režim 6K PHOTO, kde fotoaparát kontinuálne nakrúca rýchlosťou 3é záberov za sekundu a jednotlivé okienka je možné použiť ako samostatné snímky. Majú pomer strán 4:3 alebo 3:2 a rozlíšenie cca 18 megapixelov. V režime 4K PHOTO s nižším rozlíšením (cca 8 megapixelov) je zasa možné nakrúcať rýchlosťou až 60 sn/s. V oboch režimoch si možno vyberať medzi troma spôsobmi záznamu: 6K Burst / 4K Burst, 6K Burst (Start/Stop) / 4K Burst (Start/Stop) a 6K Pre-burst / 4K Pre-burst (vytvára záznam o 1 sekundu skôr, než stihnete stlačiť spúšť).

Svetoznámy fotograf divočiny Máté Bence už tento fotoaparát vyskúšal.

Nový snímač pomáha účinne eliminovať nežiadúci efekt zvaný rolling shutter, ku ktorému dochádza pri nakrúcaní videozáznamov. Vďaka výkonnému procesoru Venus Engine je možné fotografie a videá vylepšovať aj dodatočne, napríklad priamo vo fotoaparáte môžeme opravovať skreslenie a znižovať množstvo šumu. Výsledkom sú výrazne lepšie fotografie vytvorené z videozáznamu v režimoch 6K PHOTO alebo 4K PHOTO.

Panasonic Lumix DC-G9.

5. Nový elektronický hľadáčik s veľkým pomerom zobrazenia a skvelým obrazom

Jednou z najväčších predností nového fotoaparátu Panasonic LUMIX G9 je vylepšený elektronický hľadáčik (LVF, Live View Finder). Je najväčší vo svojej triede a má vynikajúci pomer zobrazenia 1,66x / 0,83x (ekvivalent plnoformátového fotoaparátu). Tento pomer možno meniť podľa situácie v troch krokoch – 0,7x, 0,77x a 0.83x. Hľadáčik typu OLED má rozlíšenie 3 680 000 bodov a pokrýva 100 percent záberu. Technológia OLED znamená plynulé prekreslenie pohybu (obnovovacia frekvencia 120 záberov za sekundu) a bleskurýchle reakcie s minimálnym oneskorením zobrazenia (max. 0,005 s). Poteší aj mimoriadne veľký pomer kontrastu 10000:1. Ani pri rýchlom sekvenčnom snímaní nedochádza k zatmievaniu hľadáčika. Očnice merajú približne 21 mm, takže sa do hľadáčika pohodlne díva aj v okuliaroch. Obraz je jasný a ostrý uprostred záberu aj v rohoch. V nočnom režime sa podsvietenie znižuje, takže oči nebolia ani pri dlhšom fotografovaní. Ďalšou novinkou je funkcia AF Point Scope, ktorá umožňuje zväčšiť vzdialené objekty, aby sa na nich lepšie zaostrovalo.

Panasonic Lumix DC-G9.

6. Optimálny dizajn pre intuitívne ovládanie

Na hornej časti fotoaparátu sa nachádza stavový displej (najväčší vo svojej triede), vďaka ktorému je fotografovanie ešte jednoduchšie a pohodlnejšie než u predchádzajúcich modelov.

Panasonic Lumix DC-G9.

Funkčné tlačidlo (Fn) umožňuje jednoducho a rýchlo prepínať medzi užívateľsky nastavenými hodnotami. Už spomínaný joystick zjednodušuje zaostrovanie, príkazové kolieska a najrôznejšie tlačidlá sú na tele prístroja umiestnené tak, aby sa s nimi ľahko pracovalo.

Panasonic Lumix DC-G9.

7. Ľahká a pritom odolná konštrukcia pre využitie v teréne

Panasonic LUMIX G9 je určený do náročného terénu, čomu zodpovedá aj konštrukcia z horčíkovej zliatiny na prednej i zadnej strane. Je odolný voči rozmarom počasia proti vlhkosti, prachu a mrazu do -10 stupňov. Všetky spoje, tlačidlá a voliče sú chránené a utesnené špeciálnymi prvkami.

Foto: Máté Bence

LUMIX G9 ponúka dva sloty na pamäťové karty SD, vrátane najnovších rýchlych vysokokapacitných typov UHS-II. Používatelia sa môžu rozhodovať medzi troma spôsobmi ukladania fotografií a záznamov: Relay Recording, Backup Recording a Allocation Recording. V prvom prípade sa dáta ukladajú najskôr na prvú, a po jej zaplnení na druhú kartu. V režime Backup Recording sa všetko ukladá zdvojene na obe karty súčasne, takže  fotografie a záznamy sú zálohované. Napokon režim Allocation Recording znamená, že používateľ sám určuje, kam sa jednotlivé typy dát (RAW, JPG, 6K PHOTO / 4K PHOTO, 4K video apod.) ukladajú. Napríklad fotografie možno ukladať na kartu č. 1 a videa na kartu č. 2. U oboch slotov svieti dióda, pokiaľ sa na ne práve zapisuje.

Cez štandardné USB možno fotoaparát nielen dobíjať, ale aj napájať počas používania, čo oceníme pri dlhom ateliérovom fotografovaní alebo dlhodobom pobyte v prírode bez elektrickej zásuvky.

Panasonic Lumix DC-G9

8. Ďalšie funkcie a vlastnosti

Výklopný displej s uhlopriečkou 7,6 cm a rozlíšením 1,04 MPix

Displej so statickým dotykovým ovládaním má pomer strán 3:2, vysoké rozlíšenie a 100% pokrytie scény. Využíva nielen klasické RGB matice (červené, zelené a modré pixely), ale aj pixely biele, čo vylepšuje viditeľnosť za slnečného počasia v exteriéri. Dá sa vyklopiť o cca 270 stupňov, čo zjednodušuje fotografovanie a nakrúcanie z rôznych uhlov. Do výbavy patrí aj nočný režim.

Bluetooth 4.2 a Wi-Fi 5GHz (IEEE802.11ac) / 2.4GHz (IEEE802.11b/g/n)

Panasonic LUMIX G9 je vybavený technológiami Bluetooth a Wi-Fi®, čo znamená pohodlnejšie ovládanie a možnosť okamžitého a jednoduchého zdieľania snímok i videozáznamov. Po bezdrôtovom pripojení k telefónu alebo tabletu s aplikáciou Panasonic Image App (pro iOS  a Android) sa dá mobilné zariadenie používať ako diaľkové ovládanie pri fotografovaní, nakrúcaní alebo prezeranie snímok a záznamov. Vďaka podpore Bluetooth 4.2 (BLE: Bluetooth Low Energy) môže fotoaparát udržovať konštantné spojenie s telefónom alebo tabletom a pritom spotrebováva len minimum energie. Do fotografií sa automaticky zapisujú geotagy alebo zemepisné súradnice. Pomocou mobilných zariadení sa dajú kopírovať aj užívateľské nastavenia do iných modelov G9.

Grip pre Panasonic Lumix DC-G9.

9. Voliteľné príslušenstvo určené pre LUMIX G9

Batériový grip DMW-BGG9

LUMIX G9 je možné doplniť o nový batériový grip DMW-BGG9. Pri použití dvoch batérií – jednej v tele a druhej v gripe – sa predlžuje doba fotografovania na jedno nabitie. Grip navyše spríjemňuje ovládanie pri fotografovaní na výšku. Je vybavený vlastnými ovládacími prvkami (vrátane joysticku) a je podobne odolný ako samotný fotoaparát.

Očnice DMW-EC4

Vďaka očnici DMW-EC4 je sledovanie obrazu v elektronickom hľadáčiku ešte pohodlnejšie.

Nabíjačka DMW-BTC13

Nabíjačka DMW-BTC13 umožňuje rýchle dobíjanie batérie

DMW-BLF19 z bežnej elektrickej zásuvky.

Ramenný popruh DMW-SSTG9

Ramenný popruh s nastaviteľnou dĺžkou.

Panasonic Lumix DC-G9 s gripom.

Panasonic LUMIX G9 bude k dispozícii v nasledujúcich variantoch:

DC-G9 – samotné telo

DC-G9M (s objektívom H-FS12060E)

DC-G9L (s objektívom Leica H-ES12060E)

Toľko prvé informácie o novinke. Ak to ľahkovážne preženiem a zhrniem. „gé devina“ je v podstate akoby vlajková loď Panasonicu „gé há päťka“, ktorej chýbajú akurát tak niektoré funkcie, ktoré obyčajný smrteľník na pohodlný život nepotrebuje. To však neznamená, že GH5 nezostáva profi vychytávka, ktorá je nie len skvelým fotoaparátm, ale aj špičkovou kamerou.

K novému telu aj nový objektív

LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S. Je to ako sen. Ešte pred pár rokmi si mohol dovoliť byť fotografom divočiny či fotografom športových detailov iba ten, kto techniku vyfasoval kdesi v redakcii alebo ten, kto na to mal. Kvalitný objektív s vynikajúcimi výsledkami stál doslova majetok. Lacné náhrady s kopou kompromisov väčšinou ich majiteľov sklamali. Dnes je iná doba.

Foto: Máté Bence

Opäť z tlačovej správy Panasonicu:

Malý a ľahký vysoko svetelný teleobjektív: ohnisko zodpovedajúce 400 mm, výkonný optický stabilizátor pre fotografovanie z ruky

Najostrejšia kresba od okraja po okraj v histórii série LUMIX

Výborne sa hodí na exteriérové fotografovanie každého druhu.

Rýchly a presný systém automatického zaostrovania pri fotografovaní aj nakrúcaní videozáznamov

Kompaktný rozmer a hmotnosť pre dlhodobé používanie bez únavy

LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S. (v prepočte na 35 mm: ohnisková vzdialenosť 400 mm) má pevnú ohniskovú vzdialenosť. Ide o vôbec prvý teleobjektív s vysokou svetelnosťou a pevným ohniskom, vyrábaný so značkou LEICA DG.

Objektív sa pýši vôbec najostrejšou kresbou od okraja po okraj v histórii systémových kompaktov Panasonic LUMIX. Napriek dlhému ohnisku a vysokej svetelnosti je príjemne malý a ľahký, takže umožňuje jednoduché a dlhodobé fotografovanie z ruky, rovnako ako prenášanie bez únavy.

LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S.

Ohnisko

Vďaka mimoriadne dlhej ohniskovej vzdialenosti 400 mm a špičkovým optickým vlastnostiam sa LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S.  výborne hodí napríklad na fotografovanie športu alebo zvierat vo voľnej prírode. V balení nájdete dokonca telekonvertor 1,4x (DMW-TC14) na predĺženie ohniskovej vzdialenosti na ekvivalent 560 mm.

LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S.

Svetelnosť

Vysoká svetelnosť f2,8 umožňuje fotografovať objekty v rýchlom pohybe, pred rozostrením záberu spôsobenému chvením fotoaparátu ochráni používateľa výkonný optický stabilizátor POWER O.I.S. Vďaka nemu je rovnako možné fotografovať z ruky pri slabom osvetlení. Objektív je kompatibilný aj s výkonnejšími stabilizačnými systémami Dual I.S.  a Dual I.S. 2, pokiaľ je fotoaparát niektorými z nich vybavený.

Renomovaná značka Leica je zárukou kvality optiky a nový objektív to len potvrdzuje. Tvorí ho 15 optických členov v 13 skupinách, nechýbajú dva členy UED s mimoriadne nízkou disperziou. Vďaka týmto členom a špeciálnej optickej technológii sa používatelia môžu tešiť na vynikajúcu kresbu detailov a špičkový kontrast od okraja po okraj, s minimom skreslenia a chromatickej aberácie.

Foto: Máté Bence

Zaostrovanie

S trojitým lineárnym motorom je nový objektív značky Leica zárukou rýchleho a presného automatického zaostrovania ako pri fotografovaní, tak aj pri nakrúcaní videozáznamov. Vynikajúco sa hodí na videozáznamy v ultravysokom rozlíšení 4K, pri ktorých na presnom zaostrovaní skutočne mimoriadne záleží. Dynamický (mikrokrokový) systém clony zjednodušuje nakrúcanie v podmienkach, v akých sa rýchlo mení jas na scéne.

Foto: Máté Bence

Odolnosť

Objektív je dostatočne robustný a odolný voči rozmarom počasia proti prachu i vlhkosti, prípadne proti mrazu až do -10 stupňov. Je preto vhodný na náročné profesionálne využitie. Vyrába sa v príťažlivom čiernom kovovom prevedení a výborne sa hodí k systému Panasonic LUMIX G.

Foto: Máté Bence

Telekonventor

Objektív LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 / POWER O.I.S. je kompatibilný s voliteľným telekonvertorom 2.0x (DMW-TC20), ktorý v prípade plnoformátového fotoaparátu ohniskovú vzdialenosť predlžuje až na ekvivalent 800 mm.

Foto: Máté Bence

Cena

Aj predpokladanou cenou 1700 eur za telo alebo 2300 eur za set s objektívom Panasonic Lumix G Vario 12-60mm f/3,5-5,6 Power O.I.S. Aspherical sa novinka od Panasonicu približuje k profi rade GH modelov a príliš sa vzďaľuje od ľudovej rady G, ktorej názov nesie.tieto modely sa doteraz držali v cenových hladinách od 600 do 900 eur za telo bez objektívu.

Máté Bence.

S kombináciou nového Lumixu G9 a objektívu LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2.8 si ako jeden z prvých na svete vyskúšal fotografovať známy maďarský majster fotografie divočiny Máté Bence. Fotografie z jeho cesty do Afriky ponúka Panasonic na propagáciu svojich noviniek.

Novinky od Panasonicu: Fotoaparát Lumix DC-G9 a objektív LEICA DG ELMARIT 200 mm / F2,8
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...