Na piedestáli? Panasonic Lumix DMC-LX100

Recenzia  /  Julo Kotus / 15.12.2014 / 00:00
Tohto roku sa viaceré značky pustili do vývoja kompaktných fotoaparátov s nemeniteľnými objektívmi a väčším 1" senzorom. Preto aj priaznivci značky Panasonic čakali na nástupcu LX7 s 1" senzorom. Panasonic ale pripravil príjemné prekvapenie a do LX100 osadil 4/3 senzor, aký používa vo svojich mirrorless fotoaparátoch. Aj keď prístroj nevyužíva jeho plnú plochu a rozlíšenie, stále ide o jeden z najväčších senzorov zabudovaných do kompaktu. Predstavili ho na Photokine 2014 v Kolíne nad Rýnom a okamžite vzbudil veľkú pozornosť.
 

Panasonic LX100 môžete dostať v čiernej alebo striebornej farbe.
 
Okrem väčšieho senzora sa potešia všetci, ktorí majú radi manuálne ovládanie pomocou kotúčov, koliesok a tlačidiel. A ešte jedna super správa, napriek takmer 4,5 násobnému zväčšeniu snímača oproti LX7 u LX100 zachovali stále svetelný objektív Leica DC Vario Summilux 24-75mm f1,7-2,8. So zväčšeným senzorom to už sľubuje akú takú prácu s hĺbkou ostrosti a tým aj zvýšenie kreativity vo fotografii. Novinky ale nekončia. Pripočítajte nový hľadáčik, WIFI s NFC párovaním, 4K video so špeciálnym fotografickým módom a máte takmer kompletný balíček.
 
 
Veľký senzor a svetelný kompaktný objektív Leica 24-75mm f1,7-2,8 sú najväčšími lákadlami nového prístroja.
 
 

Dizajn a ergonómia

Dizajnovo sa Panasonic LX100 inšpiruje retro štýlom, ktorý je dnes moderný a takmer každá značka takýto fotoaparát vo svojom portfóliu má. Je samozrejme veľmi individuálne komu sa ako bude páčiť. Mne sa vcelku pozdáva. :)
Čo je ale dôležitejšie ako výzor, to je ergonómia ovládania a tu urobil výrobca pokrok.
 
 
Inšpirácia retrom priniesla pozitíva aj do ovládania - oceňujem hlavne clonový krúžok okolo objektívu, kotúče na nastavenie času závierky a korekcie expozície a k dokonalosti mi už chýba len kotúč s nastavením ISO. :) Na zadnej strane nájdete tri programovateľné tlačidlá, na ktoré si môžete navoliť ľubovoľnú funkciu, ktorou aparát disponuje.
 
 
Zmienku si zaslúžia aj manuálny prepínač spôsobu zaostrovania a pomeru strán fotografie, ktoré urýchľujú nastavenie týchto funkcií. Zaujímavosťou je, že aj pri zmene pomeru strán uhol záberu po uhlopriečke ostáva nezmenený. Je to preto, že Panasonic pri svojom Multi Aspect Ratio systéme nevyužíva celý 4/3 senzor, ale obraz v každom prípade trochu orezáva, čo má svoje plusy ale aj mínusy. O tom viac v obrazovej kvalite, no nateraz spomínam plus - zachovanie uhla záberu po uhlopriečke pri zmene pomeru strán fotografovania.
 
Fotoaparát nie je ani veľký ani malý. Nie je to LX7, ktorý sa vošiel do vrecka, ale na druhej strane sa vylepšilo držanie aparátu, stláčanie tlačidiel a v neposlednom rade omnoho lepšie vyváženie s externými bleskami. LX7 pod väčším externým bleskom pôsobila ako pätka blesku a fotoaparát sa preklápal dopredu. Pre serióznych fotografov s bleskom je tak LX100 omnoho príjemnejší a praktickejší fotoaparát.
Hľadáčik je na kompakt pomerne veľký a má rozlíšenie  ekvivalentné 2 764 000 bodom (XGA rozlíšenie so zobrazením všetkých farieb pomocou jedného OB). Údajne ide o rovnaký hľadáčik, aký značka používa v modeli GX7. Aj keď nevie konkurovať najlepším hľadáčikom u mirrorless fotoaparátov , medzi kompaktmi rovnakej konštrukcie je vynikajúci a zatiaľ nemá serióznu konkurenciu . O význame hľadáčika netreba písať, každý vie, že na ostrom slnku je aj najlepší displej problematicky čitateľný a že umožňuje stabilnejšie uchytenie fotoaparátu pri fotografovaní v slabom svetle. Hľadáčik sa dá do určitej miery korigovať ak farebne, čo je fajn, keďže defaultné farebné podanie nie je úplne zladené so zadným displejom. Veľkosť hľadáčika má na svedomí zrušenie vstavaného blesku, ten už na fotoaparáte nenájdete, ale to je v podstate dobrá správa. V balení dostanete malý blesk, ktorý vyžaruje záblesk vo väčšej vzdialenosti od objektívu a znižuje riziko vzniku červených očí.
 
 
Batéria sa do fotoaparátu vkladá zospodu a pod jej dvierkami je ukrytý aj slot pre pamäťovú kartu. Ako u väčšiny kompaktných fotoaparátov tak nemôžete vymeniť ani jednu, ak máte fotoaparát pripevnený na statíve. Nie je to kritika, len konštatovanie. Batéria by mala vydržať 350 záberov na jedno nabitie.
Ergonómia fotoaparátu je teda veľmi dobrá, ale zišlo by sa niektoré maličkosti ešte doladiť. Iritujúca je páčka okolo spúšte na ovládanie zoomu, ktorá je zapustená za hranu aparátu a jej ovládanie nie je až také komfortné. Je potrebné výraznejšie zatlačiť na páčku bruškom ukazováka. Vystúpený a štruktúrovaný grip na clonovom krúžku  je len na dvoch miestach a keď chcete rýchlo zmeniť clonu s fotoaparátom na krku, stane sa, že prsty občas prešmyknú. Dve nedotiahnuté veci, ktoré by bolo potrebné vyladiť, aby fotoaparát dostal za ergonómiu výbornú. Žiaľ, takto mu najlepšia známka unikla.
 
 
 

Fotografovanie

Prístroj rýchlo nabieha, perfektne ostrí, ukladá obrázky, reaguje na tlačidlá. Jednoducho bol by to naozajstný rýchlik. Prečo teda podmienečný  tón? Pre zoom, presnejšie pre rýchlosť transfokácie zo širokouhlého ohniska z 24mm po 75mm (po prepočte na FF). Na to, že objektív má len trojnásobné priblíženie, mu to trvá dlho. Mám pocit, že sa snažím "prezoomovať" ultrazoom aspoň s 15-násobným priblížením. Verím, že rýchlosť transfokácie nie je fyzicky podmienená konštrukciou objektívu a že sa bude dať zrýchliť novým firmvérom aparátu. Čo môžete urobiť teraz je nastaviť zoom na krokovanie - nebude prechádzať plynule všetkými ohniskovými vzdialenosťami ale po potlačení páčky sa zastaví na určitom "zaokrúhlenom" ohnisku, napríklad 24mm, 28mm, 35mm....
 
 
24mm ohnisko na širokom konci objektívu po prepočte na FF) je kresbou lepšie ako maximálne ohnisko 75mm.
 
 
maximálne ohnisko 75mm
 
Spôsob výberu zaostrovacieho bodu je prednastavený na nie veľmi rýchle dva kroky, ktoré musia predchádzať samotnému pohybu zaostrovacieho bodu. Musíte stlačiť štvorsmerové tlačidlo doľava, potom dole a až potom môžete vyberať zaostrovací bod. Našťastie sa dá aktivovať na štvorsmerové tlačidlo aj funkcia priamej voľby zaostrovacieho bodu, ale potom si musíte prestaviť fotoaparát tak, aby ste mali na dosah ďalšie potrebné funkcie, ktoré tým na štvorsmerovom tlačidle zrušíte, napríklad ISO, vyváženie bielej WB, režim spúšte. Tieto funkcie si môžete priradiť na programovateľné tlačidlá. Takto nastavený fotoaparát je  rýchlejšie ovládaný v teréne, nakoľko ISO či WB nemeníte tak často ako práve zaostrovací bod.
Prístroj naozaj nemá problém ostriť ani na rýchle objekty ako sú hrajúce sa deti na ihrisku, na hojdačke a nerobí mu problém ani šero v tmavšom interiéri. Zaostrovanie je naozaj na jednotku medzi kompaktmi.  LX100 používa špeciálny spôsob ostrenia. Na základe vyhodnocovania rozostreného obrazu (Depth From Defocus - DFD) vie, ktorým smerom má začať posúvať zaostrovacie členy aj prvý odhad ako ďaleko. Zaostrovanie na základe kontrastu je tak rýchlejšie a eliminuje pumpovanie zaostrovania, ktoré je často sprievodným javom pri kompaktoch s väčším senzorom.
Sériové snímanie až 11 obrázkov za sekundu je na úrovni profesionálnych zrkadloviek za niekoľko tisíc EUR a ak by vám nestačilo, máte možnosť využiť aj fotografický mód v 4K videu. Je potrebné ho aktivovať v menu aparátu a potom jednoducho v natočenom klipe stopnúť prehrávanie 4K videa vo fotoaparáte  vyexportovať fotografiu v rozlíšení 8Mp! Dosiahnete tak v podstate snímanie vo frekvencii až 25obr./s! Bol som veľmi zvedavý na tento spôsob snímania a nesklamal. Áno, fotografia je trochu viac komprimovaná a preostrená, ale je aj tak veľmi dobrej kvality na to, aby ste z nej vytlačili kvalitnú A3 fotografiu. Teraz vám už neunikne ten najlepší moment. Môžete jednoducho natáčať 4K video hrajúcich sa detí alebo šantiacich psíkov a ak chcete fotografiu, dokážete ju v ktoromkoľvek momente exportovať z videa. Vynikajúce!
 
 
Dve fotografie exportované vo fotomóde zo 4K videa. Škoda, neskoro som si všimol že som mal nastavenú citlivosť ISO na 800. Pri štandardných ISO hodnotách môžete čakať ešte lepšie výsledky.
 
 
 
Svetelný objektív umožňuje nielen držať ISO hodnoty v rozumnej miere, ale práve v kombinácii s veľkým senzorom umožňuje na dlhom ohnisku aj selektívne zaostrenie, respektíve rozostrenie pozadia napríklad pri portréte.
 
 
75mm ohnisko (po prepočte na FF) v kombinácii s clonou F2,8 umnožňuje prácu s hĺbkou ostrosti
 
 
Hĺbka ostrosti samozrejme klesá aj so znižujúcou sa vzdialenosťou od objektu. Opäť 75mm a clona F2,8
 
Rozsah zoomu nie je dych vyrážajúci, ale fotoaparát nie je určený naháňačom násobkov priblíženia. Skôr imponuje tým, ktorí ocenia svetelnosť a kvalitu objektívu. A objektív je naozaj kvalitný, ale o tom už v nasledujúcom odseku o obrazovej kvalite.
 
 

Obrazová kvalita

Veľmi dobrá. Široký dynamický rozsah nemá problém zachytiť obrovské množstvo detailov v tieňoch i svetlách. Pri úpravách fotografií z RAW formátu (označený ako RW2) získate lepšiu kresbu a farby podľa svojho gusta. Nie, nemyslíte si, že je potrebné fotografovať iba do nekomprimovaného RAW formátu. JPG algoritmus produkuje perfektné farby, široký dynamický rozsah, dobré vyváženie bielej, ale trochu, v snahe poskytnúť absolútne čistý obraz bez šumu, vyhladzuje najjemnejšie detaily a následne trochu preostruje hrany. Ak chcete fotografie do rodinného albumu, na web alebo aj do tlače do A3, vôbec sa tým nemusíte zaoberať. Ak by ste ale chceli vystavovať väčšie formáty alebo vytlačiť si do obývačky 1 meter veľkú fotografiu, potom by som pre najlepšiu kvalitu fotografoval do RAW a vyvolal ho v dobrom RAW editore, napríklad v Adobe Photoshop Lightroom alebo v Capture One. Daňou za zvýšenú ostrosť a množstvo detailov z RAW bude samozrejme zvýšenie šumu, ale to do ISO800 nehrá takmer žiadnu rolu. Obraz je stále krásny, farby neafektované a malinká štruktúra šumu dokonca dodáva fotografii priestor. Fotka tak nepôsobí "hlucho" v jednoliatych farbách a tiež lepšie zvláda farebné prechody a jasové poltóny.
 
 
 

Nočné fotografovanie je zábavné. Fotoaparát pekne zachytí svetlá aj zvyškové svetlo z oblohy, kým je ako tak intenzívne. Objektív zvláda bodové protisvetlo na dobrej úrovni. Sem tam sa objavia odlesky, ktoré majú tvar "cibule" ale nie extrémne veľa a extrémne rušivo. Odlesky dostanú ostrejší tvar pri priclonení objektívu. Pri priclonení taktiež svetlá vytvárajú výraznejšie hviezdice. Objektív je ale natoľko dobrý odclonený, že už od clony F8 sa prejavuje jeho zmäkčenie v dôsledku difrakcie. Osvedčilo sa mi nastavenie clony na F5,6 - 8.

Nepriaznivé svetelné podmienky nezastavia LX100 pred vyhotovením fotografie. Nasledujúce obrázky sú vyfotené priamo do JPG v tmavých priestoroch Jindřišské věže. Aj keby ste sa nechceli hrať pre čo najlepší výsledok s RAW editorom, fotoaparát aj v JPG produkuje použiteľné snímky aj pri ISO3200. Dokonca na malé aplikácie je využiteľné aj ISO6400. Až pri ISO12800 dokchádza k výraznejšej desaturácia a k výraznejšej strate detailov. S pomocou skvelého optického stabilizátora obrazu tak môžete udržať z ruky aj 1/20s!
 
 
ISO1600, JPG z fotoaparátu, F2, 1/20s
 
 
ISO3200, JPG z fotoaparátu, F2, 1/40s
 
 
ISO1600, F2,8, 1/60s, JPG priamo z fotoaparátu bez úprav, stále s množstvom detailov a dobrým dynamickým rozsahom
 
 
ISO1600, F2,2, 1/60s
 
Multiaspect Ratio a finálne rozlíšenie
Panasonic LX100 disponuje 16Mp 4/3 CMOS senzorom, ale multipomerové snímanie so zachovaním rovnkakej uhlopriečky spôsobuje, že prístroj nevyužíva plnú plochu snímača. K dispozícii tak máte rozlíšenie 12,7MP pri pomere 4:3, 12,2MP pri pomere 3:2, 11,3MP pri 16:9 a 9,5MP pri pomere 1:1.
Toto má samozrejme svoje výhody v zachovaní rovnakej uhlopriečky a pri slobode v používaní rôznych pomerov strán, ale samozrejme aj nevýhodu v strate 4MP z pôvodného rozlíšenia 16MP.
 
Kreatívne filtre
Tvorcovia LX100 nemysleli len na profesionálov pri návrhu LX100 ale do fotoaparátu implementovali aj množstvo kreatívnych filtrov, ktoré umožňujú zachytiť záber netradičným spôsobom. Kreatívne možnosti sú teda k dispozícii aj tým, ktorí neradi zapínajú počítač, ale chceli by alternovať farby, kontrast či zrno vo výslednej fotografii. Mne sa najviac pozdávajú čiernobiele režimy kontrastný a drsný zrnitý, ale pri niektorých motívoch celkom dobre vyznie aj Impressive art filter, ktorý pripomína solarizáciu, dierkový fotoaparát, miniatúra či prepracovaný filter Old Days, ktorý je omnoho prirodzenejší a krajší ako klasická sépia či iné napodobeniny retra.
 
Rought Monochrome
 
Impressive Art
 
Sunshine
 
 
 

Video

Natočil som asi 10 klipov v plnom rozlíšení 4K s frekvenciou snímania 25obr./s. Dátový tok takého videa je 100Mb/s a vyžaduje si rýchle pamäťové SD karty. Prehrávať video v 4K rozlíšení nie je žiadna sranda, potrebujete k tomu naozaj výkonný počítač. Video je neuveriteľne detailné, ostré a bez nežiaducich artefaktov. Je naozaj cítiť veľký rozdiel medzi Full HD a 4K videom a to aj na Full HD monitore.
Veľmi oceňujem už vyššie spomínaný 4K video fotomód. Po jeho aktivácii môžete vo fotoaparáte z každého políčka video vyexportovať kvalitnú 8MP fotografiu. Pre fotografov akcie je to zaujímavá možnosť dosiahnuť veľmi rýchle kontinuálne snímanie s 8MP rozlíšením.
Žiaľ, vzhľadom na moje zameranie fotografa skôr ako kameramana vám tento pocit neviem sprostredkovať. 4K je ťažko zostrihať ani vyexportovať v rozumnej kvalite pre online prezeranie a video je na online portáloch pomerne komprimované. Nahral som jeden klip na youtube na ukážku, zvoľte si prehrávanie vo vysokom rozlíšení. Pamätajte ale na to, že v skutočnosti je kvalita ešte o hodne lepšia, hlavne čo sa týka detailov.
 
 

 
 

Záver

A čo na záver?
Panasonic si v poslednom čase u nás v redakcii vyslúžil niekoľko titulov "naj". Panasonic GH4 ako najlepší "kamerofoťák", Panasonic FZ1000 najlepší ultrazoom a Panasonic LX100 bojuje o najvyšší stupienok medzi kompaktmi. Aj keď tu má veľmi silnú konkurenciu (Sony RX100 III, Canon G7x, Canon G1x II...), myslím, že čo do obrazovej kvality sa môže deliť o prvú priečku s Canonom G1x MkII. Jeho operačné časy sú však rýchlejšie a ponúka 4K video. Medzi kompaktmi je tak výnimočným úkazom a s podobnou špecifikáciou tieto bonusy ponúka len jeho dvojča Leica D-Lux, ktorá je však o celé dve stovky drahšia.  S čistým svedomím možno teda LX-100 odporúčať všetkým, ktorí by radi kompakt s veľkým senzorom, perfektným obrazom a vynikajúcim videom 4K s fotografickým módom.
 
 

Plusy a mínusy

+ veľký senzor s multiaspekt snímaním
+ svetelný objektív s dobrou kresbou, zvlášť na širokouhlom konci a v stredných ohniskách
+ manuálne ovládače pre väčšinu kľúčových nastavení
+ WIFI s NFC párovaním
+ rýchlosť zaostrovania, kontinuálneho snímania
+ veľmi dobrý obraz v JPG a výborný v RAW (RW2) formáte
+ výborný výkon v slabších svetelných podmienkach
+ perfektné 4K video s fotografickým módom
+ o 200€ lacnejší ako Leica ekvivalent
 
 
- niektoré ovládacie prvky by sa zišlo dopracovať (ovládač zoomu a clony)
- rýchlosť zoomu (resp pomalosť)
- multipomer strán orezáva časť rozlíšenia
 

Fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX100 si môžete kúpiť tu.

 

Fotografie v galérii sú buď vyvolané z nekomprimovaného formátu RAW (RW2) so základnými úpravami - kontrast, jas a sú označené ako JPG z RAW, alebo sú nahraté v JPG tak ako boli vyfotené (neoznačené).

Pre plné rozlíšenie kliknite na "zobraziť originál". Vo fotografiách ú zachované údaje EXIF.
 
 
 

Galéria k článku

Na piedestáli? Panasonic Lumix DMC-LX100
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Rocky B Rocky B
  Rocky B / 16.12.2014 11:52:00
  Dodnes pouzivam Panasonic LX3 a stacil mi, respektive progres v LX rade mne osobne nestal za upgrade. Toto je ale ine kafe, aj ked je vacsi a tazsi, silne zvazujem...
 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 16.12.2014 13:33:00
  Na nizkom ISO mi to nepride nicim ine od ostatnych kompaktov. Niektore maju aj ostrejsi objektiv. Pri vysokom ISO ale zacina LX100 vacsine kompaktov ubiehat. Good Job.
 • Drsnak Jake Drsnak Jake
  Drsnak Jake / 16.12.2014 13:36:00
  Pri dobrom svetle a nizkom ISO aj mobil foti dobre, nie je to umenie vyrobit taky fotak. Rozdiely vidno az prave za sera, v interieri...
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 17.12.2014 12:45:00
  No, nie je to úplne pravda, dynamický rozsah, kontrast, prechody, to je zjavne na vysokej úrovni, skús to porovnať aj s najlepším mobilom. A to nehovorím o práci s hĺbkou ostrosti, skús s mobilom vyfotiť portrét s takto rozostreným pozadím!
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 17.12.2014 12:46:00
  Inak, aj to video je veľmi príjemná fičúra, ako celok tento kompakt nemá konkurenciu, len sa treba zmieriť s tým, že je už väčší ako niektoré mirrorless. :)
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 17.12.2014 15:55:00
  Mne sa pacia tie efekty, neznasam sediet pri pocitaci a ucit sa programy, je fajn, ze mozem mat zrnitu ciernobielu fotku alebo dierkovu kameru bez dodatocnej roboty. RAW format ma nezaujima, chcem si uzivat fotenie, nie klikanie mysou.
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 17.12.2014 16:19:00
  Tak to si treba kúpiť nejaký filmový fotoaparát, filmy, chémiu, papiere a po večeroch sa zabávať v kúpelni a nie kúpiť si hi-end kompakt :)
 • Juro Klembara Juro Klembara
  Juro Klembara / 17.12.2014 16:23:00
  moja rec! :)
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 17.12.2014 16:51:00
  Na to nemam nervy, teda, moja polovicka na to nema nervy a ja nemam nervy ju pocuvat, ze zas blokujem kupelnu, ked sa ona chce sprchovat. :)
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 17.12.2014 16:53:00
  a to sa navzájom vylučuje? však nech sa sprchuje v tom červenom svetle :D :D :D
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 17.12.2014 16:54:00
  To by som sa zabaval inak, nie s filmom a fotkami... :) :) :)
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 17.12.2014 17:01:00
  a nakoniec zistíme, že nám foťáky ani netreba :D
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...