Malý braček nadupaných „esiek“

Malý braček nadupaných „esiek“

Neodolateľný pomer cena - výkon  /  Vladimir Kampf / 17.05.2021 / 20:00

Fotografický svet zavše postihne nejaké šialenstvo. Honba za čímsi, čo je práve v kurze. Trh s fotoaparátmi sa snaží udržať a ponúknuť niečo, čo len tak bežné zariadenia, ktoré máme neustále pri sebe a robia všetko vrátane fotografií, nedokážu.

Panasonic Lumix DC-S5.

Tak sa zrazu stalo, že sa vrece roztrhlo s plnoformátovými bezzrkadlovkami. Veľký snímač ponúka kvalitnejší obraz.

Samozrejme, nie každý si môže dovoliť zaplatiť tisíce za to najkvalitnejšie telo a väčšina ľudí si nechá koleno vŕtať aj pri pohľade na ceny špičkových objektívov. Preto výrobcovia vychádzajú zákazníkom v ústrety a robia bezzrkadlovky malé, ľahké, v lacnejšom prevedení a s objektívmi pri ktorých sa zákazníkom až tak oči neprevracajú. Dá sa. Treba sa však od začiatku zmieriť s tým, že to bude niekde škrípať.

Obrazové výstupy z FullFrame fotoaparátov... To je iná muzička.

Dostali sme na pár dní opáčiť FullFrame Panasonic Lumix DC-S5 a k nemu dva lacné objektívy Panasonic Lumix S 20-60mm/F3,5-5,6 Macro OIS a Panasonic Lumix S 70-300mm F4.5-5.6 MACRO O.I.S.

Komárno. Zoom Panasonic Lumix S 20-60mm/F3,5-5,6 Macro OIS v širokom rozsahu.

Komárno. OZoom  Panasonic Lumix S 70-300mm F4.5-5.6 MACRO O.I.S na hornej hranici.Je to slušná „výzbroj“ so zaujímavým rozsahom.

Základná charakteristika

Odľahčený menší braček drahších fotoaparátov Panasonic Lumix DC-S1 a jeho odnoží. Je určený predovšetkým nadšencom fotografie, ktorých baví hrať sa s obrazom a optikou a dosiahnuť pritom profesionálne výkony. V podstate nie je horší od drahšieho „jednotkového“ modelu, len stlačenie ceny, rozmerov tela a hmotnosti spôsobilo zopár ošemetných drobností. V pomere cena – výkon je to však viac než dobré. Fotoaparát robí aj profi video v kvalite, ktorú v súčasnosti zužitkuje len málokto.

Využitie

Rodinná fotografia a videografia: Áno. Napriek tomu, že Panasonic je v plnoformátových fotoaparátoch oproti ostatným výrobcom nováčik, od začiatku deklaruje kvalitu bez kompromisov. Na fotenie rodiny stačí objektív, ktorý sme mali k dispozícii. Panasonic Lumix S 20-60mm/F3,5-5,6 Macro OIS ma nijako neurazil ani som nemal z výsledkov, ktoré podával, žiadny nepríjemný pocit. Veľmi dobre funguje detekcia tvárí. Portrétisti majú o starosť menej. Nemusia sa zamýšľať, či majú zaostrené na oko.

Veselá partia z Kopaníc v kroji.

Spoločenské udalosti: Áno. Platí to isté, čo pre rodinnú fotografiu. Lacné objektívy však majú vyššie clonové číslo. To sa prejavuje na hĺbke ostrosti. Niekedy by sa zišlo mať ju hlbšiu, pozadie rozmazanejšie, ale čo už chcem za tie peniaze?

Spoločenské udalosti fotoaparát zvláda ľavou zadnou.

Dovolenka: Áno. Súprava, ktorú sme skúšali, je na to ako stvorená. Treba s ňou však zdvihnúť zadok a ísť fotografovať. Pri ležaní na pláži je to veľký luxus. Na to stačí mobil. Tento „panáčik“ si doslova pýta vycestovať.

Architektúra: Áno. Záleží na objektíve a tom, čo chce fotograf odfotografovať a čo dosiahnuť. Výsledok zo snímača je výborný. Nie je mu čo vyčítať.

Komárno. Bazilika sv. Ondreja.

Šport: Áno. V menu je možnosť nastaviť si sériové snímanie podľa chuti. Elektronická uzávierka ponúka hustejšie a rýchlejšie série. Dlhý zoom, ktorý sme mali k dispozícii, Panasonic Lumix S 70-300mm F4.5-5.6 MACRO O.I.S. má clonu, ktorej jeden kolega hovorí: Samovražedná. Fotenie na vyšších clonových číslach si vyžaduje vyššie ISO. Vyššie ISO znamená menej čistý obraz. To všetko platí, ale súčasné čipy sú už také vyspelé, že by som vysoké ISO pri bežných fotografiách neriešil a len by som mávol rukou. Nevadí.

Extrémne využitie: Ani veľmi nie. Športová kamera to nie je a nie je to ani priateľ do dažďa či blata alebo prachu. Pretože je lacnejší a slabší, treba ho viac ochraňovať. Ako slabšieho spolužiaka v škole.

 

Síce som napísal, že na extrémne využitie „es päťky“ to nevidím, ale extrémne vyzerajúce videjká sa s ním robiť dajú.

Fotografovanie v prírode: Áno. V lese, na púšti, v zime, v lete… Kamarát do prírody je to vďaka rozmerom a hmotnosti veľmi dobrý.

Skokan zelený v bačorine pri Malom Dunaji.

Wildlife: Áno. Záleží na objektíve. Platí to isté ako pri športe. Veľkou výhodou je príjemný autofocus s detekciou vtákov a živých tvorov. Rozpoznáva aj celé postavy. Zvyčajne hľadá niečo, čo by mohlo byť oko, a na to ostrí. Funguje väčšinou spoľahlivo aj v zložitejších a chaotickejších kompozíciách. Stáva sa mu však, že za vtáčika alebo živého tvora považuje aj to, čo nie je vtáčik alebo živý tvor. Popravde: nemám skúsenosť so zaostrovacím systémom, ktorý by sa občas nepomýlil.

300mm pri FullFrame na niektoré zábery z voľnej prírody stačí.

V tme: Obraz je top aj v prípade vyšších citlivostí ISO. Zaostrovanie funguje spoľahlivo podľa nastavenia.

Video: Áno. Rád nakrúcam fotoaparátmi Panasonic.

Základné a najzaujímavejšie technické parametre

Rozlíšenie snímača: 24,2 Mpx CMOS FullFrame snímač s antireflexnými vrstvami.

Citlivosť snímača: 100 – 51200 ISO

Duálny obrazový stabilizátor: Veľmi účinne kompenzuje rozmazanie obrazu a umožňuje tak pracovať s 6,5EV a dlhším časom expozície.

Hi-Res Mode: Režim fotenia v rozlíšení 96 Mpx.

Maximálne rozlíšenie videa: 4K (4096×2160,) 60p 4:2:0

Viac informácií a technických detailov v produktovej karte obchodu PROlaika.

Objektívy: Tu je niekoľko objektívov v ponuke obchodu PROlaika.

Skvelou a lacnejšou náhradou originálnych objektívov sú napríklad tieto tri pevné sklá od Sigmy, ktoré sme vyskúšali na tele „es päťky“.

Rozmery a držanie

Foťák je síce malá bezzrkadlovka s plnoformátovým snímačom, ale vďaka tomu zasa nie je telo až také malé, aby som mojimi veľkými rukami mal problém držať ho pevne. Aj rozloženie gombíkov mi vyhovovalo.

Šírka: 132,6

Výška: 97,1

Hĺbka: 81,9 mm

Hmotnosť: 714 g. S batériou a pamäťovou kartou

Žiadny problém s držaním.

Displej

Aj displej aj hľadáčik zobrazujú snímané scény kontrastnejšie. Až som zľakol, že to bude nižšou kvalitou lacných objektívov. Našťastie na monitore vyzerali obrázky bezproblémovo a sa RAWmi sa dali robiť klasické zázraky. Ale možno je ten pocit vyššieho kontrastu len zvykom. Zvyčajne používam fotoaparáty s presvietenými displejmi.

Menu a rýchle nastavenia

Menu Panasonicov je prehľadné. Samozrejme, v dnešných časoch je aj objemnejšie. Výrobca dáva možnosť nastaviť si kopu možností, aj takých, o akých sa fotografom nesnívalo, a niektoré sú vopred odsúdené na nepoužitie. Dôležité je, že rýchle menu sa dá personalizovať podľa vlastných potrieb.

Obrazové výstupy

Telu fotoaparátu a jeho čipu niet čo vyčítať. Objektívy za pár stoviek, ktoré sme mali k dispozícii, sú lepšie, ako by som za tú cenu očakával.

Kedy už šum prekáža: Tomu, kto niečo tuší o šírení svetla a jeho zázname, prekážať nemôže nikdy. Panasonic sa oproti konkurencii drží veľmi dobre. Stále sú na svete nadšenci, ktorí šum riešia do hĺbky. Netreba zľavovať v nárokoch, aby bol bežný užívateľ v dnešných časoch spokojný aj s vysokým ISO. Vysokovýkonný AF pracuje aj pri slabom osvetlení.

Plusy:

+ Príjemné ovládanie

+ Rozmery a hmotnosť

+ Jednoduchosť

+ Zaostrovanie

+ Ovládanie

Mínusy:

- Niektoré tlačidlá a otočné voliče sú také jemné, že si ich fotograf nechtiac prepína len tým, že má fotoaparát zavesený na krku a šúcha sa oň alebo oň nechtiac zavadí rukou. Potom je to o nervy. Napríklad jemný zadný kruhový volič okolo šípiek som zúrivo vypol hneď ako som sa k jeho nastaveniu dohrabal v menu. Aj na koliesko nastavenia dioptrií som musel dávať veľký pozor, aby som sa zbytočne nečudoval, prečo v hľadáčiku vidím neostrý obraz.

Malý braček nadupaných „esiek“
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...