3x Sigma pre klasikov s L-Mount

3x Sigma pre klasikov s L-Mount

Krásne hriešna kombinácia  /  Vladimir Kampf / 26.03.2021 / 09:10

Naozajstné potešenie prináša výrobca lacnejších objektívov Sigma pre majiteľov plnoformátových fotoaparátov rady S s bajonetom L-Mount. Objektívov od Sigmy sa netreba báť.

Tu je ponuka fotoaparátov s týmto bajonetom v predajni PROlaika.

Bajonet L-Mount vyvinula spoločnosť Leica Camera AG na telá a vymeniteľné objektívy digitálnych fotoaparátov. Upevnenie funguje v dvoch verziách - APS-C a Full-Frame. Obe sú mechanicky a elektronicky kompatibilné. Objektívy určené na APS-C namontované na plnoformátových fotoaparátoch spôsobia, že fotoaparát použije režim orezania od stredu snímača, ktorý zodpovedá pokrytiu objektívu APS-C. Plnoformátové objektívy namontované na fotoaparátoch APS-C fungujú normálne a poskytujú 1,5-násobné zorné pole orezania.

Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary I series pre Sigma L, Panasonic a Leica.

V roku 2018 spoločnosť Leica vytvorila Alianciu L-Mount, ktorá udeľuje licencie spoločnostiam Sigma a Panasonic na používanie upgradovanej verzie bajonetu pre ich vlastné produkty.

Sigma do rodiny objektívov prispieva lacnejšími objektívmi pre tých, ktorí majú hlbšie do vrecka alebo nepovažujú za nevyhnutné vyhadzovať peniaze za drahšie značky, pretože im rozdiely nestoja za to. Stále platí, že dobrého fotografa nerobí technika, ktorú používa. Trojicu objektívov sme s kolegom Petrom Ľahkým vyskúšali na fotoaparáte Panasonic Lumix DC-S5.

Odľahčený model rady S je tiež určený pre zákazníkov, ktorí chcú šetriť svoj bankový účet a nepripraviť sa tým príliš o kvalitu.

Sigma 24mm F3.5 DG DN Contemporary I series pre Sigma L, Panasonic a Leica.

Výsledok spolupráce lacných objektívov s lacným plnoformátovým telom nás robil blaženými. Pomer cena – výkon je skvelý.

Nestačili sme sa čudovať. Telo s nasadeným objetívom sa takmer priblížilo k objemnosti techniky využívajúcej štvrtinovú veľkosť čipu Micro 4/3. Trochu ma zamrazilo. Systém Micro 4/3 používam, mám ho rád a… Hádam ho ten FullFrame raz nedá „dole“ definitívne.

Nájdi rozdiely. Ohnisko 24mm.

Nájdi rozdiely. Ohnisko 35mm.

Sigma vyrobila do trojky pevné sklá pre klasikov, ktorí si radi užívajú svet a zaznamenávajú ho s nadšením a pohodou. Dlhý, Široký a Bystrozraký sa vydarili a pri krátkom teste potešili.

Pevné sklo je pevné sklo. Znalci vedia, o čom je reč. Je to iný pohľad na svet. Niežeby som zaznával zoomy, ale pevné sklá nútia myslieť inak. Ich jediná ohnisková vzdialenosť nie je o pohodlí, ale o pohľade na svet.

Dlhý

Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary I series pre Sigma L, Panasonic a Leica.

Ten Dlhý zasa až taký dlhý nie je. Skôr sa blíži k Bystrozrakému. Je portrétny. Koho zaujímajú technické parametre, nech si ich preštuduje v produktovej karte obchodu PROlaika.

My si radšej užívame výsledné fotografie. A tie dopadli nad očakávanie. Za málo peňazí slušná kôpka muziky. Aj naháňači bokehu môžu byť spokojní. Nie je agresívny, neprekáža.

Peter vyskúšal Objektív kreslí veľmi dobre a ovláda sa ľahko aj pri ručnom zaostrovaní.

Čo viac klasik potrebuje? Iste ho poteší možnosť voliť clonu po starom na jenom z prstencov. Mimochodom: na tomto objektíve je aj pevný prstenec s výkrojmi. Vďaka nim si fotograf aj naslepo dokáže ľahšie a rýchlejšie pricvaknúť bajonet k telu.

Široký

Sigma 24mm F3.5 DG DN Contemporary I series pre Sigma L, Panasonic a Leica.

Dlhý a Bystrozraký začínajú na clone 2. Širokému sa ušla užšia clonová dierka 3,5. Najprv ma to zosmutnilo, ale keď som sa zamyslel a dal ruku na srdce uvedomil som si, že aj tak pri fotografovaní na takúto šírku väčšinou objektív pricloňujem, lebo takým širokým objektívom zvyčajne fotím niečo, na čom mi záleží, aby bolo na výslednom obrázku toho ostrého čo najviac. Takže nevadí.

Ohnisko 24mm a dobrá optika poskytujú hĺbku obrazu.

Za tie peniaze je to dobré „sklo“. Kvalita obrazu nie je na zbláznenie, ale zato ani cena. Kto chce vedieť viac technických detailov o objektíve, klikne si na produktovú kartu v obchode PROlaika. :)

Bystrozraký

Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary I series pre Sigma L, Panasonic a Leica.

Z trojice ma potešil najviac. Nie že by som tie ostatné zaznával. Každý sa hodí na niečo iné a prináša radosť. Je to čisto osobné. 

Veľa milovníkov klasických reportáží si život bez tohto ohniska nedokáže predstaviť.

Pre tých, ktorým sa neťaží študovať parametre, nech sa páči produktová karta obchodu PROlaika.

My, menej nároční na kopu informácií, sa radšej kocháme výsledkom a prispôsobíme sa tomu, čo máme. Vlastniť túto trojicu pre klasikov je krásne hriešna predstava. Napriek cene a malým rozmerom stojí za hriech.

3x Sigma pre klasikov s L-Mount
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...