Fujinon XF 35mm f1,4 R, perfektný štandard

Recenzia  /  Julo Kotus / 11.12.2013 / 00:00
Za posledné obdobie som pomerne veľa fotografoval svetelnými objektívmi a 50mm ohnisko (v prepočte na FF) bolo a je jedným z mojich najobľúbenejších ohnísk vôbec. Ako nadšeného street fotografa a dokumentaristu ma pevné svetelné objektívy fascinujú možnosťou vyhotoviť fotografiu aj v extrémnych svetelných podmienkach, keď už zoom objektívy pre nízku svetelnosť zlyhávajú a nesprostredkúvaj dosť svetla pre senzor aparátu.
Ďalším dôvodom pre svetelný pevný základný objektív je jeho univerzálnosť. Pri priblížení sa k objektu totiž môžete pomocou neho vyhotoviť zábery s pomerne dobre rozostreným pozadím. Máte v rukách teda akú-takú mieru kreativity a práce s hĺbkou ostrosti. No preto, aby sa takto dal objektív používať, musí spĺňať určité kvality - musí poskytovať prijateľnú kresbu aj pri úplnom odclonení (max. clone) a mal by mať pekné podanie rozostrených častí scény (príjemný bokeh).
Kým sa dostanete cez celú recenziu, musím vám hneď povedať, že už dávno som nepoužíval tak ostrý objektív so svetelnosťou f1,4. Trúfnem si povedať, že zo súčasnej ponuky ide o jeden z najostrejších objektívov ekvivalentu 50mm so svetelnosťou F1,4 pre APS-C fotoaparáty.
 
Fujinon XF 35mm na tele X-PRO1
 
 

Dizajn a ergonómia


Na objektíve nájdete oznam "Made in Japan" a tomu zodpovedá aj kvalita spracovania. Dizajn objektívu je trochu modernejší ako dizajn samotných tiel Fujifilm X aparátov. Napriek tomu telo mojej X-E1 s objektívom pekne ladí. Fujinon XF 35mm je celokovový objektív poctivo a do detailov prepracovaný. Dokonca aj dodávaná slnečná clona je kovová. Na objektív sa upevňuje bajonetom a manipulácie je preto rýchla a bezproblémová. Objektív je v minimalistickom prevedení a jediný údaj, ktorý na ňom nájdete, je označenie clôn na clonovom prstenci. Ako nadšeného zástancu manuálnych ovládačov má táto skutočnosť veľmi potešila. Prijal by som aj označenie stupnice hĺbky ostrosti. Tá sa dá aktivovať na displeji alebo v hľadáčiku aparátu, no je potrebné preto zapnúť fotoaparát a pozrieť sa do hľadáčika, prípadne na zadný displej. Objektív má totiž manuálne zaostrovanie riešené elektronicky - by wire. Pootočením zaostrovacieho prstenca sa elektronicky aktivuje ostriaci motorček. Tento spôsob manuálneho zaostrovania má  jednu chybu - nemôžete zaostriť / predostriť objektív, kým máte fotoaparát vypnutý. Inak je ergonómia ovládania na výbornej úrovni. Aj zaostrovací aj clonový prstenec majú presný chod a clonový prstenec presne definované kliky po tretinách clonového radu. Priemer filtrovej príruby je bežných 52mm a filtre na novú 35-ku vás teda nezruinujú. Objektív je vzhľadom na kvalitu materiálov prekvapujúco ľahký a z X-E1 tvorí primerané kombo - dobre sa drží, ovláda. Nie je príliš ťažký ani príliš veľký, aby obťažoval, ale ani príliš malý, aby uberal zo serióznosti, ak by ste sa s ním chceli ukázať pred klientom. :)
 
 

Fotografovanie

Fujinon XF 35mm f1,4 R patrí podľa recenzentov k najpomalším objektívom v zmysle rýchlosti zaostrovania. Je to možno pravda, je potrebné ale dodať, že s novými firmvérmi vo Fujifilm X aparátoch je zaostrovanie pre väčšinu situácií postačujúce. Rýchlosť sa po update firmvéru zrýchlila cca. dvojnásobne. Samozrejme, na zrkadlovkou s rýchlou 50-kou ešte kombo X-E1 + 35mm f1,4 nestíha. Som zvedavý, ako bude reagovať tento vynikajúcu objektív s novým prístrojom X-E2, ktorý by sme mali čoskoro dostať do testu.
Objektív je na druhej strane extrémne presný, úspešnosť veľmi presného zaostrenia je vyššia ako u zrkadloviek s pevným 50mm objektívom. Je to spôsobené princípom merania kontrastu priamo na snímacom senzore, čo vylučuje mechanické chyby a v určitom zmysle aj back alebo front focus. Naozaj so môžem tešiť z portrétov presne zaostrených na mihalnice. Toto bolo tiež dosiahnuté aktualizáciou firmvéru objektívu a fotoaparátu.
 
 
 
Voľba clony je ďalším plusom, ktorý pri fotografovaní oceníte. Vráti to fotografujúceho do čias, kedy sa clona volila prstami ľavej ruky pri súčasnom podopieraní objektívu dlaňou. Dosiahnete tak najstabilnejšie držanie aparátu a objektívu pri fotografovaní z ruky.
 
 
 

Obrazová kvalita

Vynikajúca. Kontrast je aj pri clone f1,4 perfektný. Pri otvorených clonách f1,4 - f2 je objektív kresbou lepší ako ekvivalentné 50mm objektívy pre zrkadlovky (či APS-C alebo FF). Naozaj môžete bez problémov používať maximálnu clonu bez strachu z nedostatočnej kresby alebo z prílišnej straty kontrastu. A to je dobrá správa. Načo nám sú svetelné objektívy, keď pre dobrý výkon je potrebné ich pricloniť? Keď raz zistíte, ako Fujinon XF 35mm f1,4 R kreslí, nebudete ho chcieť pricloniť kým nepôjdete fotografovať krajinu. Aj preto, že pri clone f1,4 ponúka objektív vcelku príjemný bokeh. Vzhľadom na menší senzor to nie je bokeh pravého 50mm objektívu, ale rozostrenie vzdialených častí obrazu je relatívne výrazne a aj príjemne hladké. S objektívom tak môžete vyhotoviť blízke portréty s rozostreným pozadím, alebo zátišia či detaily pekne izolované od ostatného prostredia.
Klesanie ostrosti pri úplnom odclonení do rohov je síce badať ale je len veľmi pozvoľné a pri typickom použití pri portrétoch a detailoch skôr žiaduce. Objektív dosahuje najlepšie výsledky v celej ploche na stredných clonách f4-5,6. Vtedy ponúka naozaj bezprecedentnú kresbu i kontrast.
 
 
Zaostrenie objektívu na krátke vzdialenosti až do 28cm umožňuje vyhotoviť atraktívne detailné (close up) zábery. Svetelnosť a kruhové lamely clony umožnia aj v takýto situáciách hladko rozostriť pozadie za fotografovaným detailom.
Objektív samozrejme nie je bez chyby, ako každý iný svetelný objektív aj tento trpí pomerne výraznou vinetáciou (stmavenie okrajových a rohových oblastí), ktorú firmvér aparátu poväčšine úspešne odstráni. Ak však spracúvate RAW súbory, objavíte ju pomerne výraznú. Podobne je na tom chromatická aberácia - farebné kontúry okolo kontrastných hrán. V JPG ju takmer neobjavíte, v RAW si s ňou ale poradí dobrý RAW editor. Pozitívne je, že skreslenie objektívu je minimálne a preto nie je nutné obraz dodatočne korigovať.

Neuveriteľná kresba pri priclonení objektívu.
 
 

 

Záver

Štandardné muchy svetelných objektívov ako vinetácia a aberácia sú na bežnej úrovni. V čom ale objektív vyniká je kontrast a kresba. Obavy z používania maximálnej clony sú odteraz minulosťou. Zaostrovanie nie je najrýchlejšie, ale postačuje pre bežné používanie. Vybudovanie objektívu je na veľmi vysokej úrovni. Objektív by som odporúčal každému, kto má fotoaparát s X bajonetom a chce tvoriť, kreovať s hĺbkou ostrosti, vytvárať portréty, detailné zátišia či fotografovať v nepriaznivých svetelných podmienkach, kde objektív naozaj exceluje. Neodporúčam tým, ktorí by chceli fotografovať šport, rýchlo pohybujúce sa objekty alebo objekty vyžadujúce kontinuálne preostrovanie objektívu.

 
+ perfektná kresba objektívu v strede obrazu aj pri odclonení, veľmi dobrá aj v okrajových oblastiach
+ kontrast ani na maximálnych clonových číslach neklesá
+ minimálne skreslenie
+ príjemný bokeh (rozostrenie pozadia)
+ vysoká kvalita spracovania + kovová slnečná clona v balení
+ v kombinácii s novým firmvérom vylepšená presnosť zaostrenia

 
- pomerne výrazná vinetácia
- pomalšie ostrenie pre pohybujúce sa objekty
- manuálne ostrenie pomocou elektrického motorčeka
 

Technické údaje

Výrobca objektívu: Fujifilm
Typ objektívu: Základný objektív
Ohnisková vzdialenosť: 35mm
Bajonet objektívu: Bajonet Fujifilm X
Priemer filtrového závitu: 52mm
Svetelnosť objektívu:  f1,4
Počet lamiel clony: 7 lamiel okrúhleho tvaru
Minimálna zaostriteľná vzdialenosť: 28cm
Slnečná clona:  bajonetová
Hmotnosť objektívu: 187g

 

Fujinon XF 35mm f1,4 R si môžete zakúpiť v našom obchode.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

V Galérii nájdete fotografie zachytené do JPG. ČB fotografie sú upravené.

 

Galéria k článku


Fujinon XF 35mm f1,4 R, perfektný štandard
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Tono R Tono R
  Tono R / 13.12.2013 14:45:00
  no, nie je to uplne 50mm bokehom, ale je to blizko a je zda sa naozaj ostry
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 13.12.2013 15:00:00
  Myslím si, že naozaj je to náhrada za 50ku na FF. Pre mňa ako pre užívateľa kompaktu to má naozaj čaro.
 • Martin Žigo Martin Žigo
  Martin Žigo / 16.12.2013 11:14:00
  ja stále "fujiňákom" závidím tú brutálnu ostrosť aj na plne otvorenú clonu. krásny objektív. trošku by ma ale hnevalo, že sa vysúva predný člen. ale taká x-pro 2 s rýchlim af by mi vedela hlavu pomotať :)
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 16.12.2013 11:48:00
  Tažko sa čítajú tie vaše recenzie. To aby som potom po všetkom slintal keď je to také dobré ... :D
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...