Fujifilm X-S20 - malý ale vybavený

Fujifilm X-S20 - malý ale vybavený

Výrazný posun oproti predchodcovi.  /  Srnec Karol / 17.07.2023 / 06:00

Fujifilm často ponúka takmer rovnaký hardvér v rôznych telách. Aby si užívatelia mohli vybrať z rôznych dizajnov a ergonómií. V strednej triede to boli napr. modely X-E4, X-T30 II a X-S10. Posledný menovaný model má teraz svojho nástupcu, ktorý zatiaľ nemá konkurenciu vo vlastných radoch, pretože má výkonnejší hardvér, konkrétne využíva výkonnejší procesor z X-T5.

 

 

Keď na trh prišiel model X-S10, stal sa mojím najobľúbenejším medzi amatérskymi modelmi radu X. Ako jediný mal stabilizovaný snímač, otočný displej, poriadny grip a moderné ovládanie. Tým sa stal oveľa praktickejší a univerzálnejší, ako ostatné modely. Teraz je tu nástupca, vylepšený najmä o lepšie zaostrovanie a lepšie video. Je toho ale viac:

 

 • Rýchlejšia dvojnásobná interná pamäť v kombinácii s rýchlejším spracovaním dát, podporou kariet UHS-II a novší firmvér umožňujú snímať dlhšie série. Pri komprimovanom RAW-e je to takmer 5x viac záberov.
 • plynulejšie prekreslenie hľadáčika, dokonca aj ako u X-H2 a X-T5
 • vyššie rozlíšenie LCD
 • 6K video s pomerom strán 3:2, 4:2:2 10-bit, F-Log2
 • voliteľný ventilátor
 • viac ako 2x dlhšie video
 • viac ako 2x dlhšia výdrž batérie
 • vylepšená stabilizácia obrazu
 • podpora kariet UHS-II
 • má naviac výstup na slúchadla
 • lepšia WiFi
 • väčšie tlačidlá
 • väčší grip
 • vlogovací režim
 • formát HEIF

 

 

 

Predstavenie

X-S20 je bezzrkadlový digitálny fotoaparát vybavený 26,1 MP snímačom „X-Trans™ CMOS 4“ a vysokorýchlostným procesorom na spracovanie obrazu „X-Processor 5“. Je vybavený charakteristickým veľkým gripom série X-S pre stabilné držanie v ruke. Použitím novej vysokokapacitnej batérie sa viac ako zdvojnásobil počet fotografií cca. 800 v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Kompaktné a ľahké telo s hmotnosťou len 491g umožňuje pohodlné používanie. X-S20 je vybavená päť-osovým mechanizmom stabilizácie obrazu v tele (IBIS), ktorý ponúka účinnosť až 7,0 EV.

 

 • X-S20 je vybavený 26,1 MP snímačom „X-Trans™ CMOS 4“ a vysokorýchlostným procesorom na spracovanie obrazu „X-Processor 5“.
 • Fotoaparát je vybavený automatickým zaostrovaním s detekciou objektu vyvinutým pomocou technológie Deep Learning. AI sa používa na detekciu zvierat, vtákov, áut, motocyklov, bicyklov, lietadiel, vlakov, hmyzu a dronov. Systém automatického zaostrovania automaticky sleduje objekt a zároveň ho udržiava zaostrený, čo používateľom umožňuje sústrediť sa na správny okamih a kompozíciu. Vyvinutý algoritmus predikcie AF umožňuje stabilné zaostrovanie aj v režime AF-C.
 • Režim AUTO, ktorý automaticky vyberá optimálne nastavenia podľa scén, je doplnený o novú funkciu AUTO Detekcia objektu. Automaticky deteguje objekt a sleduje ho, pričom ho udržiava zaostrený, aby sa ľahko vytvorili vysokokvalitné fotografie a videá.
 • X-S20 prichádza s 19 režimami simulácie filmu vrátane „Nostalgic Neg.“ charakterizované vysokou sýtosťou a jemnou tonalitou. Používatelia môžu používať predvoľby simulácie filmu, navrhnuté pre rôzne typy objektov a scén, ako keby si vyberali fotografické filmy.
 • X-S20 je vybavený charakteristickým veľkým gripom série X-S pre stabilitu pri držaní v ruke a zároveň udržuje telo kompaktné a ľahké, váži len 491g.
 • Použitie vysokokapacitnej batérie NP-W235 viac ako zdvojnásobilo počet snímok na cca. 800 v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Predĺžená výdrž batérie znamená, že užívatelia si môžu užívať fotografovanie bez obáv o zostávajúcu úroveň nabitia, vďaka čomu je fotoaparát ideálnou voľbou pre dlhodobé celodenné fotografovanie alebo počas cestovania.
 • X-S20 je vybavená päť-osovým mechanizmom stabilizácie obrazu v tele (IBIS), ktorý ponúka výhodu až 7,0EV. Uľahčuje fotografovanie z ruky v noci alebo pri slabom osvetlení.
 • X-S20 je vybavený EVF s 2,36 miliónmi bodov a 0,62-násobným zväčšením, ako aj zadným LCD monitorom s 1,84 miliónmi bodov. Fotoaparát je možné skombinovať aj so statívovým gripom TG-BT1 pre produkciu Vlogu.

 

Fotoaparát v praxi

Dizajn a ergonómia

Dizajnovo sa fotoaparát takmer nelíši od svojho predchodcu, ktorého som si veľmi obľúbil. X-S20 je malý fotoaparát, ale zväčšený grip pomáha pohodlnému a bezpečnému držaniu. Nie je to ale fotoaparát pre veľké ruky. Bez priameho porovnania si zväčšenie niektorých ovládačov ani nevšimnete. Čo si určite všimnete je suverenita s akou fotoaparát pracuje. To tu v strednej triede X ešte nebolo.

 

 

 

 

Fujifilm od začiatku systému X stavia na retro, dizajnom aj ovládaním. je to jeden z dôvodov, prečo  je tak značka obľúbená. Je zo a zážitku z fotografovania. Rad X-S je ale skôr moderný. Je tu klasický otočný volič programov P/A/S/M. Nie je to retro a cool, ale je to praktické. Medzi programami môžete rýchlo prepínať a sú tu dokonca až 4 užívateľské režimy. Pre mnohých je takéto ovládanie intuitívnejšie, najmä ak prichádzajú od inej značky. Ak často potrebujete fotoaparát komplexne prenastavovať, je toto najlepší spôsob. Robí X-S20 univerzálnejší a pohotovejší, ako ostatné modely radu X (s výnimkou radu X-H).

Fotoaparát má až tri rollery, dva klasické, pre nastavenie času a clony, alebo korekcie expozície. Tretí, naľavo od hľadáčika) je programovateľný, môžete mať na ňom napríklad rýchle prepínanie obrazových profilov.

Tlačidiel na malom fotoaparáte nie je veľa. Preto kvôli niektorým nastaveniam musíte častejšie do Quick menu. Ja nepoužívam tlačidla AF-On a AE-L a tak som si ich nastavil podľa seba. Prístroj dokonca podporuje gestá na dotykovom displeji.

Výbava

Programová výbava zahŕňa plnú automatiku, pokročilé režimy P/A/S/M, obrazové efekty a 4 užívateľské režimy. Nechýba ponuka rôznych bracketingov, vrátane focus bracketingu. Akčných fotografov bude zaujímať funkcia Pre-Shotes, u ktorej fotoaparát ukladá priebežne fotografie do medzipamäte a pri stlačení spúšte uloží na kartu zábery nasnímané pred aj po stlačení spúšte. To výrazne zvyšuje šance zachytiť ten rozhodujúci okamih.

Spracovanie obrazu

Fotoaparáty Fujifilm sú obľúbené aj pre jedinečné simulácie filmov. X-S20 má kompletnú výbavu týchto simulácii, rovných 16. Môžete ich doplniť o nastavenie clarity, chromy a efektu filmového zrna. Roky mi vadilo, že formát JPG nie je vhodný pre profesionálne fotografovanie, hoci mnohí ho kvôli simuláciám používali. Teraz je tu konečne lepší formát HEIF, podporuje 10-bitové farby a má menej deštruktívnu kompresiu obrazu.

Zaostrovanie

Zaostrovanie využíva upravený algoritmus s modelu X-H2s využívajúci strojové učenie. Detekuje ľudí, zvieratá, vtáky, automobily, bicykle, lietadlá a vlaky. V režime vtáky dokáže detekovať aj hmyz a v režime lietadlá detekuje aj drony.

Prístroj detekuje objekty už z diaľky a tak som niekedy musel detekciu objektov vypínať, keď som fotografoval širokú mestskú scénu a desiatky metrov odo mňa zaostril na maličkú postavičku. Nastaviť môžete výber z 117 alebo 425 bodov. Tie môžete vyberať pomocou joysticku, alebo dotykovo.

Sériové snímanie

V režime mechanickej uzávierky zvláda X-S20 max. 8 obr./s. To bežne plne postačuje. Mech. uzávierku musíte používať, ak nechcete pri fotení pohybu, aby sa objavil rolling shutter efekt. V režime el. uzávierky je max. frekvencia 20 obr./s. a s orezom 1,25x dokonca 30 obr./s. Blackout je minimálny, sledovaný objekt tak máte neustále na očiach.

Stabilizácia obrazu

Ako jediný zo stredného radu X má X-S20 stabilizáciou obrazu IBIS. Osobne by som fotoaparát bez IBIS nebral. Posúva to hranicu možností fotografa. IBIS stabilizácia funguje so všetkými objektívmi, aj starými manuálnymi. Veľkým plusom je pri videu. Výrobca uvádza účinnosť až 7 krokov EV. Ja som menej optimistický, na také časy ako s Olympusom som sa nedostal. Na 230 mm ohnisku som udržal 1/18 sekundy. So širokouhlým objektívom som sa dostal na 1/5 sekundy. Slušné, ale rekordy to netrhá.

 

1/18 s. na 230 mm.

Hľadáčik a displej

Hľadáčik má len priemerné rozlíšenie. Optika je ale kvalitná a tak to až tak nevadí. Potešilo ma rýchle prekresľovanie obrazu. K displeju nemám žiadne námietky, má vysoké rozlíšenie a je plne otočný, čo uľahčuje fotografovanie a kamerovanie z rôznych menej tradičných uhlov.

Výdrž

Aj malý fotoaparát, vďaka priestoru v gripe a väčšej batérii, môže vydržať množstvo záberov. Fotoaparát som testoval niekoľko dní a ani raz ma batéria nezradila. Batériu môžete nabíjať aj priamo vo fotoaparáte.

Obrazová kvalita

Tu užívateľov nečaká žiadne veľké prekvapenie. Snímač už roky poznáme a ani výkonnejší procesor a novší firmvér neposúvajú obrazovú kvalitu výrazne vyššie. A ani netreba. Snímače X-Trans sú známe svojím veľkým dynamickým rozsahom a nízkou úrovňou šumu.

Šumom sa má zmysel zaoberať najskôr od ISO 1600, kedy sa začne objavovať v tieňoch. Vo svetlách sa výraznejšie prejaví pri ISO 6400. Pri ISO 12 800 sú fotografie dobre použiteľné pre tlač väčšieho formátu. Aj ISO 25600 je použiteľné pre menší formát a sociálne siete. ISO 51200 je hranicou použitia, šumu začína prevažovať na d obrazovými informáciami.

 

ISO 51200.

 

Vyskúšal som AI funkciu Denoise, v Lightroome, a odšumil fotografiu nasnímanú s ISO 51200. To je tradične, dokonca aj u FF fotoaparátu, zašumená katastrófa. Lightroom ale odvádza skvelú prácu a aj pri ISO 51200 je fotografia bez šumu a so zreteľnými detailami. Malý zázrak! V galérii nájdete sériu fotografii snímaných na vysokých citlivostiach.

 

ISO 51200 po odšumení pomocou AI Denosie.

Video

Nie som videotvorca, takže o videu stručnejšie a z oficiálnych materiálov.

 

 • X-S20 podporuje interné nahrávanie 6,2K/30P 4:2:2 10-bitového videa a je vybavený 3,5mm konektorom pre mikrofón/slúchadlá na pripojenie externého príslušenstva pre plnohodnotné nahrávanie videa. Okrem toho nový režim Vlog uľahčuje vytváranie videa, keď je fotoaparát kombinovaný so statívom TG-BT1.
 • X-S20 dokáže interne nahrávať 6,2K/30P 4:2:2 10-bitové video a tiež podporuje rozsiahle funkcie videa vrátane možností 4K/60P a 1080/240P.
 • Fotoaparát je vybavený funkciou F-Log2 na nahrávanie videa v rozšírenom dynamickom rozsahu 13+ EV pre bohatú tonalitu, ktorá pridáva slobodu v postprodukčnej kreativite.
 • V kombinácii so zariadením ATOMOS HDMI možno RAW video výstup z X-S20 zaznamenať ako 12-bitový Apple ProRes RAW s rozlíšením až 6,2 K a snímkovou frekvenciou až 29,97 snímok za sekundu. V kombinácii s Blackmagic Design Video Assist 12G je možné RAW video výstup z fotoaparátu zaznamenať ako Blackmagic RAW s rozlíšením až 6,2K a snímkovou frekvenciou až 29,97 fps.
 • Kamera je vybavená 3,5mm konektorom pre mikrofón / slúchadlá pre vysokú rozšíriteľnosť napriek jej kompaktnému a ľahkému telu. Okrem toho bol pre produkciu vlogov zavedený nový režim vlogu. Nastavte prepínač režimov na hornom paneli do polohy „Vlog“ a zmeňte nastavenia fotoaparátu stlačením tlačidla pre autoportréty.
 • Pomocou kábla USB typu C pripojte fotoaparát k počítaču, aby ste ho mohli používať ako webovú kameru bez toho, aby ste museli používať softvér, ako napríklad FUJIFILM X Webcam. Režimy filmovej simulácie sú dostupné aj počas živého vysielania alebo online stretnutia. Nastavenia snímania je možné upraviť, aj keď je fotoaparát pripojený k počítaču.  

 

Viacerých oslovia vlogerské funkcie. Tie začínajú špeciálnym vlogerským programom na otočnom voliči. Plne otočný displej umožňuje kontrolovať selfie video. To sa dá ovládať dotykom. Hodí sa aj konektor pre mikrofón a slúchadlá. Praktická je rukoväť TG-BT1, ktorou môžete ovládať snímanie videa.

V rámci mojich možnosti som video otestoval v štandardom amatérskom režime. Z môjho pohľadu X-S20 nahradí rodinnú videokameru. Jeho potenciál ej ale oveľa väčší a určený je aj náročnejším videotvorcom.

 

Záver

Fujifilm X-S20 nie je tak cool, ako retro modely radov X-E a X-T. Je nenápadný, ba priam obyčajný. To ale vyvažuje tým, že je najpraktickejší. Ako jediný má stabilizovaný snímač, otočný displej, nový procesor a pokročilú detekciu objektov, slušne veľký grip a otočný volič programov, ktorý je praktickejší ako ovládanie v štýle “starej školy”. Ak si vyberáte fotoaparát rozumom, tak X-S20 je ten pravý. Modely radov X-T a X-E sú atraktívnejšie, s viac analógovým ovládaním a fotografovanie s nimi je zážitok. Momentálne sú ale modely X-T30II a X-E4 nedostupné, prestali sa vyrábať. Keď chcete amatérsky Fujifilm, tak teraz ani nemáte na výber.

Fotoaparát je určený začiatočníkom, ale aj skúseným amatérom. Je to hybridný prístroj, ktorí využijú nielen fotografi, ale aj videotvorcovia, vrátane vlogerov. Jeho veľkou prednosťou je rýchlosť. V strednej triede radu X nemá zatiaľ konkurenciu.

 

Fujifilm X-S20 (telo) v ponuke obchodu Pro.Laika

Fujifilm X-S20 + XF 18-55mm f/2.8-4 LM OIS v ponuke obchodu Pro.Laika

Fujifilm X-S20 + XC 15-45mm f/3.5-5.6 OIS PZ v ponuke obchodu Pro.Laika

Fujifilm X-S20 - malý ale vybavený
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...