Neustále pripojený. Nikon D5600

Neustále pripojený. Nikon D5600

Novinky  /  Julo Kotus / 11.11.2016 / 10:55

Prednedávnom som napísal článok o všetkých kategóriách a produktových radoch digitálnych zrkadloviek Nikon a vysvetlil aj účel, pre ktorý je daný produktový rad vhodný. No a prístroje D5xxx radu sú vhodné na náročnú dovolenku, pre nadšencov, ktorí chcú kompaktnú zrkadlovku s pokročilejšími funkciami a dobrým zaostrovacím systémom a potom samozrejme podľa použitého objektívu na portrét, makro, detail i občasné fotografovanie športu a akcie. Dnes sa tento produktový rad dočkal nového prírastku. Je ním prístroj Nikon D5600. Je to len rok a pol po predstavení súčasného modelu Nikon D5500, ktorý v rôznych fórach a na rôznych portáloch získal vysoké hodnotenia v testoch pre svoju vysokú obrazovú kvalitu a výkonný zaostrovací systém. Prečo teda po necelých dvoch rokoch meniť model?

Inteligentné prepojenie pomocou Snap Bridge kombinuje Bluetooth® low energy a WIFI® pripojenie

V prvom rade ide o ďalšiu úsporu energie pri používaní prepojenia prístroja so smart zariadeniami. Sťahovať nafotené zábery z fotoaparátu priamo do telefónu či tabletu je dnes veľmi populárne rovnako ako aj ovládanie fotoaparátu na diaľku či ukladanie záberov na mapu pomocou vložených GPS súradníc. Výrobcovia riešia tieto prepojenia fotoaparátu pomocou WIFI, ktoré je však veľmi náročné na energiu. D5600 je ďalším z fotoaparátov Nikon, ktorý na stále prepojenie so smart zariadením používa novú generáciu pripojenia Bluetooth® low energy. Cez toto prepojenie dokážete synchronizovať snímky i prikladať GPS súradnice k nim. V prípade, keď sa vyžaduje rýchlejšie prepojenie pre sťahovanie videosekvencií, rýchlejšie sťahovanie fotiek v plnom rozlíšení (cez Bluetooth sa sťahujú zmenšené fotografie) alebo ovládanie prístroja na diaľku, aktivuje sa pripojenie WIFI. A to všetko vďaka funkcii SnapBridge, ktorá premosťuje zariadenia podľa potreby týmito rôznymi spôsobmi. A to je aj jeden z najväčších pokrokov oproti predchádzajúcemu modelu D5500. Aj vďaka tomu Nikon D5600 dokáže na jedno nabitie vyhotoviť až 970 fotografií, čo je viac ako dvojnásobok najbližšej konkurencie u zrkadloviek a takmer trojnásobok najbližšej konkurencie u mirrorless fotoaparátov. Navyše vďaka Snap Bridge stačí spárovať zariadenia iba raz.

Vylepšené dotykové ovládanie

Ďalším výrazným plusom je rozšírená funkcionalita dotykového displeja. Nielen môžete štandardne prezerať a zväčšovať fotografie, ako ste zvyknutí u smart zariadení, ale čo je na ňom najlepšie, je voľba zaostrovacích bodov pri pozeraní do hľadáčika. Čiže zaostrovacích bodov fázovej detekcie kontrastu. Túto vlastnosť som v dobrom závidel niektorým mirrorless fotoaparátom a teraz sme sa jej dočkali u zrkadlovky. Dúfam, že tento trend bude pokračovať a funkcia bude implementovaná aj do ďalších modelov. Voľba zaostrovacieho bodu týmto spôsobom bude intuitívna a veľmi rýchla. Nemusíte sa preklikávať štvorsmerovým tlačidlom, ale jednoducho ťuknete na miesto, kde chcete zaostrovať. Funkcia bude tým užitočnejšia, čím viac AF bodoc bude mať prístroj. Samozrejmosťou je voľba miesta zaostrenia v Live View a pri natáčaní videa.

Time Lapse

Keď sme už pri videu, D5600 pribudol nový režim Time Lapse videa, v ktorom fotoaparát z časozberných záberov vytvorí video s dramatickým zrýchlením pomalých dejov. Všetko užívateľsky príjemne a bez ďalších softvérových zásahov, jednoducho priamo vo fotoaparáte.

 

Tlačová správa

Amsterdam, Holandsko, 10. novembra 2016: Nikon rozširuje svoj rad fotoaparátov s funkciou SnapBridge o model D5600, inšpirujúcu digitálnu jednookú zrkadlovku formátu DX určenú ľuďom, ktorí chcú skúmať kreatívny svet fotografie. Či už to bude hra s tieňom, keď je slnko nad hlavou, alebo snímanie videosekvencií z neštandardných uhlov, nový Nikon D5600 je fotoaparát, ktorý podporí vaše nové nápady.
Kvalita snímky je najdôležitejšia. Veľký obrazový snímač formátu DX s rozlíšením 24,2 megapixela vo fotoaparáte D5600 je schopný zachytiť aj jemné textúry a vykresliť fotografie a videosekvencie s úžasne ostrými detailmi. Rozsah citlivosti ISO 100 až 25 600 a rozšírená citlivosť ISO 6400 v režime Nočná krajina zabezpečia, že tmavé scény a scény s náročnými svetelnými podmienkami zvládnete s ľahkosťou. Vďaka funkcii SnapBridge od spoločnosti Nikon môžu používatelia automaticky synchronizovať fotografie do inteligentného zariadenia už počas snímania a okamžite zdieľať svoje inšpirujúce výsledky. Funkcia SnapBridge vo fotoaparáte D5600 tiež umožňuje snímať na diaľku pomocou inteligentného zariadenia pripojeného k fotoaparátu prostredníctvom vstavaného pripojenia Wi-Fi®1. Pri snímaní pomocou hľadáčika poskytuje vylepšená dotyková funkcia Fn intuitívnu alternatívu k použitiu príkazového alebo multifunkčného voliča: fotografi teraz môžu ovládať funkciu Automatická citlivosť, ako aj vyberať zaostrovací bod alebo meniť ďalšie dôležité nastavenia pomocou veľkého dotykového displeja. Panel posúvania záberov prevzatý z profesionálnych fotoaparátov Nikon D5 a D500 umožňuje rýchle rolovanie snímok v režime prehrávania. Filmárom je k dispozícii nová funkcia Časozberná videosekvencia (prevzatá z vrcholných digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon), ktorá umožňuje jednoducho premeniť scény s pomalým pohybom na dramatické vysokorýchlostné sekvencie.

Jordi Brinkman, Product Manager, Nikon Europe, hovorí: „Nový Nikon D5600 je ideálny pre fotografov používajúcich smartfóny, ktorí chcú rozšíriť svoje fotografické zručnosti a zdieľať svoju kreativitu s ostatnými. Výklopný a otočný dotykový displej s výbornou odozvou a optický hľadáčik poskytujú absolútnu slobodu pri snímaní sveta tak, ako ho vidíte vlastnými očami. Vďaka výkonným obrazovým technológiám od spoločnosti Nikon je každá fotografia hodná zdieľania a funkcia SnapBridge to uľahčuje.”

Súhrn hlavných funkcií

Obrazová kvalita digitálnych jednookých zrkadloviek Nikon: veľký snímač formátu DX s rozlíšením 24,2 megapixela, široký rozsah citlivostí ISO 100 až 25 600 a systém spracovania obrazu EXPEED 4 spoločne prispievajú k pôsobivým snímkam a fantastickým detailom – dokonca aj v slabom svetle.

Funkcia SnapBridge: využíva pripojenie Bluetooth® low energy2 na udržiavanie trvalého nízkoenergetického pripojenia medzi fotoaparátom D5600 a smartfónom alebo tabletom. Synchronizujte a zdieľajte snímky s kvalitou digitálnej jednookej zrkadlovky aj na cestách prostredníctvom pripojenia Bluetooth. Jednoducho prenášajte videosekvencie alebo použite inteligentné zariadenie na diaľkové snímanie prostredníctvom vstavaného Wi-Fi pripojenia fotoaparátu.

Výklopný a otočný dotykový displej: veľký LCD displej s uhlopriečkou 8,1 cm (3,2 palca) so širokým pozorovacím uhlom a vysokým rozlíšením 1 037 000 bodov.

Optický hľadáčik: približne 95-percentné pokrytie obrazového poľa a 0,82-násobné zväčšenie

Presnosť automatického zaostrovania: nikdy nemiňte svoj cieľ vďaka výkonnému 39-bodovému systému automatického zaostrovania s deviatimi krížovými senzormi v strede a sériovým snímaním rýchlosťou až 5 snímok za sekundu.

Videosekvencie hodné zdieľania: zaznamenávajte plynulé videosekvencie s rozlíšením Full HD s veľmi jemnými detailmi a frekvenciami snímania až 50p/60p.

Pripravený na cesty: telo fotoaparátu váži len 415 g (približne)3 a pýši sa hlbokým gripom na stabilné a výnimočne komfortné držanie.

Rozšíriteľný systém: kompatibilný so širokým radom objektívov NIKKOR a bleskov Nikon, ako aj stereofónnym mikrofónom Nikon ME-1 a bezdrôtovým mikrofónom ME-W1.

Súpravy: fotoaparát D5600 prichádza vo viacerých súpravách. Mimoriadne všestranná súprava s dvomi zoom objektívmi so stabilizáciou obrazu (VR) je ideálna na čokoľvek od fotografovania na cestách až po snímanie vzdialenej akcie. Súčasťou súpravy je fotoaparát D5600, širokouhlý objektív so zoomom AF-P DX NIKKOR 18 – 55 mm VR a teleobjektív so zoomom AF-P DX NIKKOR 70 – 300 mm VR. Objektívy AF-P NIKKOR sú ideálnou voľbou pre používateľov snímajúcich videosekvencie, pretože tieto objektívy zaostrujú rýchlo a ticho, čím umožňujú plynulé snímanie videosekvencií s prakticky nulovým hlukom pohonu.

Poznámky

1 Wi-Fi® je registrovaná ochranná známka spoločnosti Wi-Fi Alliance.

2 Značka a logá Bluetooth® sú registrované ochranné známky, ktoré vlastní spoločnosť Bluetooth SIG, Inc., a akékoľvek použitie týchto značiek spoločnosťou Nikon a jej pobočkami je na základe licencie.

3 Bez batérie/karty SD

Neustále pripojený. Nikon D5600
4.5 5 with 2
 
počet hodnotení: 2

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...