Z totality k slušnému Slovensku a Česku

Z totality k slušnému Slovensku a Česku

Fotosúťaž k 30. výročiu Nežnej revolúcie  /  PRO.Laika / 27.06.2019 / 11:50

 

Milí priatelia fotografie,

K príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie, pod záštitou Veľvyslanectva Českej republiky v Slovenskej republike,  spoločnosť PRO.Laika agentúra CzechTourism Slovensko vyhlasujú fotosúťaž, ktorá nám obrazom pripomenie dôležité udalosti a neustálu snahu ľudí o to, aby Slovensko a Česko boli dobrým miestom pre život.  

V novembri 2019 si budeme pripomínať 30. výročie Nežnej revolúcie, symbolu slobody a ukončenia totalitného režimu v Československu. Od novembra 1989 uplynuli už tri dekády, ktoré sme sprevádzali snahou o zmenu a prerod od neslobodnej v modernú a slušnú krajinu. 

Udalosti a odhodlanie na poli politickom, spoločenskom, športovom, alebo aj v medziľudských vzťahoch. Všetko, čo nám pomáha na ceste k slušnej spoločnosti a ku krajine, na ktorú chceme byť hrdí.

Súťaž je určená pre všetkých občanov Slovenskej i Českej republiky, a to pre pamätníkov revolučných udalostí aj pre mladých, ktorí totalitný režim ani jeho pád nezažili.

 

Aké fotky v súťaži očakávame?

 

Fotky zo Slovenska a Česka, ktoré akýmkoľvek spôsobom zachytili samotnú Nežnú revolúciu alebo udalosti, ktoré ju sprevádzali.

Fotografie, ktoré za tri desaťročia zachytávajú akúkoľvek angažovanosť ľudí za spravodlivosť, zlepšenie situácie v krajine i zviditeľnenie krajiny. Fotky, ktoré ukazujú zmeny, ktoré v našej krajine nastali.

Zachytávajme našu históriu pre ďalšie generácie a nezabudnime na tých, ktorí sa za slobodu a spravodlivosť zriekli komfortu, trpeli či dokonca položili životy.

Tešíme sa na vaše fotografie. Tie najlepšie podľa odbornej poroty odmeníme zaujímavými cenami v hodnote spolu až 6000€!

 

Ceny 

1. Canon EOS RP +  RF 24-105mm f/4 L IS USM + MT adapter EF-EOS R

2. Nikon D7500 + AF-S Nikkor 18-140 mm f/3,5-5,6 G ED VR

3. Panasonic Lumix DC-GX9 + Lumix G 12-32/3.5-5.6 ASPH. Mega O.I.S. 

4. Víkendový pobyt pre dvoch v Luhačoviciach v hoteli Alexandria 

5. Víkendový pobyt pre dvoch v hoteli Imperial v Ostrave

6. Grafický tablet Wacom Intuos Pro M

7. Statív Manfrotto 055 + hlava BHQ2

8. Batoh Manfrotto

Porota

Odbornej porote zloženej zo zástupcov CzechTourism, PRO.Laika, redakcie FOTOma, spol. Canon bude predsedať špičkový fotograf, dokumentarista Alan Hyža. Články o Alanovi Hyžovi si môžete prečítať aj u nás:

Nad ťavou v Sudáne ohŕňal nos: Alan Hyža

Alan Hyža: „Najsilnejšie je vždy to posledné, čo som dokončil.“

Výstava a slávnostné odovzdanie cien

Z finálových súťažných fotografií bude v Novembri 2019 k 30. výročiu Nežnej revolúcie výstava spojená s vernisážou a slávnostným odovzdaním cien.

Organizátor súťaže

 

Spoločnosť, ktorá sa 26 rokov zaoberá aktivitami na poli klasickej a digitálnej fotografie. Predaj a servis fototechniky, online magazín FOTOma.sk, výstavy, diskusie, workshopy, fotovýlety...
Prolaika (www.prolaika.sk)

 

Partner súťaže

 

Agentúra CzechTourism je štátna príspevková organizácia, ktorej zriaďovateľom je Ministerstvo pre miestny rozvoj ČR. Jej základným cieľom je propagácia Českej republiky ako destinácie cestovného ruchu v zahraničí i v Českej republike.
CzechTourism Slovensko (www.kudyznudy.cz)

 

Súťaž zastrešuje 

 

Jeho Excelencia Tomáš TUHÝ, veľvyslanec Českej republiky v Slovenskej republike

 

Hlavný sponzor súťaže

 

 

Spoločnosť Canon patrí medzi najväčšie spoločnosti zaoberajúce sa obrazovými technológiami. Už od roku 1936 vyrába fotoaparáty a fotopríslušenstvo najvyšších kvalít. V jeho portfóliu však nájdete aj športovú optiku, tlačiarne a ďalšie technológie súvisiace s obrazom a optikou. 

 

Sponzori súťaže

 

   

 

Mediálni partneri súťaže

 

  

 

Podrobné podmienky súťaže

 

Ilustračné fotografie: TASR (Michal Svítok, Alexander Buzinkay), Tomáš Benedikovič, Julo Kotus, Tomáš Tkáčik, Vladimír Vostal)

 

 

Súťažné fotografie

Pridať fotografiu

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...

Komentáre

 • jana sedlakova / 09.07.2019 12:24:13
  k slušnému? Slušnosť dávno vymizla...a cesta späť je ddddlllllhhhhhaááá
 • jana sedlakova / 09.07.2019 12:24:13
  k slušnému? Slušnosť dávno vymizla...a cesta späť je ddddlllllhhhhhaááá
  Julo Kotus / 09.07.2019 13:33:23
  Janka, proces nie je ukončený, ale pozitívne hnutia už opäť cítiť. :-) Nemyslím teraz politické, ale ľudské.
 • Norbert Ábel / 18.07.2019 21:01:43
  Nežná revolúcia iba spôsobom dopadu na hlavných pohlavárov KSS-KSČ.Inak,naplánovaná zrada na východnom bloku iniciovaná Reganom a povolená Gorbačovom.Môžem poslať fotky zrujnovaných družstiev,opustených fabrík a rekreačných zariadení.Myslím že to bude pravý obraz tridsaťročného marazmu.
 • Norbert Ábel / 18.07.2019 21:01:43
  Nežná revolúcia iba spôsobom dopadu na hlavných pohlavárov KSS-KSČ.Inak,naplánovaná zrada na východnom bloku iniciovaná Reganom a povolená Gorbačovom.Môžem poslať fotky zrujnovaných družstiev,opustených fabrík a rekreačných zariadení.Myslím že to bude pravý obraz tridsaťročného marazmu.
  Julo Kotus / 19.07.2019 09:49:53
  Nech sa páči, môžete sa zapojiť svojim pohľadom.
 • Branislav . / 26.07.2019 15:06:44
  drogy mafie a bulvárne plátky ktoré sa nedajú čítať a pozerať, vizitka tejto dmeokracie
 • Norbert Ábel / 18.07.2019 21:01:43
  Nežná revolúcia iba spôsobom dopadu na hlavných pohlavárov KSS-KSČ.Inak,naplánovaná zrada na východnom bloku iniciovaná Reganom a povolená Gorbačovom.Môžem poslať fotky zrujnovaných družstiev,opustených fabrík a rekreačných zariadení.Myslím že to bude pravý obraz tridsaťročného marazmu.
  Ladislav Kútik / 31.07.2019 15:19:40
  Súhlasím. :(
 • Julo Kotus / 31.07.2019 17:20:24
  Názory sú samozrejme rôzne, keby sme však žili v minulom režime, takto slobodne by ste ich voči nemu prejaviť nemohli. Vymazali by Vám ich a minimálne niekoho na Vás nasadili. :-) Viď čo sa deje na východe... :-) Ja som naopak vďačný za veľa. Moja rodina bola pre náboženstvo perzekuovaná, nie dramaticky ale predsa, starí rodičia zastrašovaní a vydieraní (dosť drsným spôsobom) za to, že sa nechceli vzdať svojho majetku v prospech družstva. Vďaka slobode a podpore mladých z grantov EÚ (naši na to vďaka tomu "super režimu" nikdy nemali) som mohol vycestovať, naučiť sa jazyk, urobiť si semestrálne kurzy fotky vo Walese. Ako obyčajný človiečik som získal grant v Londýne na prezentáciu našej krajiny pomocou fotiek... Zmenil sa mi život a vďaka tomu robím čo robím. Je úžasné vybrať sa len tak na výlet do susedných krajín, mať priateľov po celom svete, mať slobodu vyznania, pohybu, podnikať a rozvíjať sa. Samozrejme so slobodou prichádzajú aj negatíva, sú spôsobené hlavne tým, že nevieme zvládať slobodu a zlyháme. Ale taký je človek, keď nemá slobodu, je poslušný, ale nie dobrý, bez zásluh i bez života. Keď dostane slobodu, môže sa rozhodnúť robiť dobro i zlo. Je samozrejme nutné ďalej pracovať na právnom štáte, spravodlivosti a vymožiteľnosti práva i na odstránení priepastných rozdielov v bohatstve, práci v regiónoch. Je potrebné odstrániť polarizáciu... Je to na dlho. To je zas môj názor
 • jana sedlakova / 08.08.2019 18:58:50
  všetko krásne som prežila v mojom detstve, boli sme kompletná rodina, mali sme kde bývať, rodičia mali prácu, nemali sme núdzu, mala som bicykel aj hračky ,aj oblečenie aj kvalitnú stravu aj kvalitnú školu. Rodičia sa nám mohli venovať, trávili sme spolu čas. Potom ja ,,sprostá,, som štrngala na námestí, že ,,za slobodu,, za ,,lepší život,, Pred revolúciou sestra mojho tatina emigrovala do Rakúska. Mohli nám robiť peklo-nestalo sa tak. A to tatino nikdy nebol komunista. Vždy ctil zákon a poriadok, bol až príliš slušný..do ,,nového,, systému a tak aj dopadol. Politiku a náboženstvo neznášam ! Neznášam nespravodlivosť... prečo toľko neznášanlivosti? čas, systém, ľudia...pachtenie za ,,úspechom,peniazmi,, Už ani cestovať nemožem, lebo zdravotníctvo, súdnictvo, polícia nefunguje. Dáky pako Vám z tatina z 63 rokoch urobí ZŤP, že mu obúcha hlavu o betón, aby sa zmocnil pár eur. Systém nefunguje, v nemocnici je v kóme a mňa sa pýtajú, čo budem robiť? snažíte sa robiť, čo najviac, keďže systém nepomůže , podlomí sa zdravie aj mne... mama nám z toho zomrie mala 63, polícia nič nevyšetrí a vy sa trasete, aby ste pri tak dlhej OČR neprišli o prácu! za tie mesiace sa zadlžite, lebo žijete z jedného dochodku, exekúcie ...no hold máme ďalšiu obeť. Dnes som vďačná za čas strávený s tatinom, lebo on je jediný, čo by si v tomto ponímaní zaslúžil nálepku ,,SLUŠNÝ,, mali by ste zrušiť ten titulok a nechať iba fotosúťaž k 30.výročiu nežnej revolúcie... lebo už aj fotografie vložené do galérie hovoria o čomsi ... Toľko zase moj názor.
 • jana sedlakova / 08.08.2019 18:58:50
  všetko krásne som prežila v mojom detstve, boli sme kompletná rodina, mali sme kde bývať, rodičia mali prácu, nemali sme núdzu, mala som bicykel aj hračky ,aj oblečenie aj kvalitnú stravu aj kvalitnú školu. Rodičia sa nám mohli venovať, trávili sme spolu čas. Potom ja ,,sprostá,, som štrngala na námestí, že ,,za slobodu,, za ,,lepší život,, Pred revolúciou sestra mojho tatina emigrovala do Rakúska. Mohli nám robiť peklo-nestalo sa tak. A to tatino nikdy nebol komunista. Vždy ctil zákon a poriadok, bol až príliš slušný..do ,,nového,, systému a tak aj dopadol. Politiku a náboženstvo neznášam ! Neznášam nespravodlivosť... prečo toľko neznášanlivosti? čas, systém, ľudia...pachtenie za ,,úspechom,peniazmi,, Už ani cestovať nemožem, lebo zdravotníctvo, súdnictvo, polícia nefunguje. Dáky pako Vám z tatina z 63 rokoch urobí ZŤP, že mu obúcha hlavu o betón, aby sa zmocnil pár eur. Systém nefunguje, v nemocnici je v kóme a mňa sa pýtajú, čo budem robiť? snažíte sa robiť, čo najviac, keďže systém nepomůže , podlomí sa zdravie aj mne... mama nám z toho zomrie mala 63, polícia nič nevyšetrí a vy sa trasete, aby ste pri tak dlhej OČR neprišli o prácu! za tie mesiace sa zadlžite, lebo žijete z jedného dochodku, exekúcie ...no hold máme ďalšiu obeť. Dnes som vďačná za čas strávený s tatinom, lebo on je jediný, čo by si v tomto ponímaní zaslúžil nálepku ,,SLUŠNÝ,, mali by ste zrušiť ten titulok a nechať iba fotosúťaž k 30.výročiu nežnej revolúcie... lebo už aj fotografie vložené do galérie hovoria o čomsi ... Toľko zase moj názor.
  Julo Kotus / 09.08.2019 09:28:30
  Janka, to je mi veľmi ľúto, rozumiem Tvojmu rozčarovaniu. Dotklo sa Ťa to všetko osbne, ale... To, že sme o takýchto hrozných činoch nevedeli, neznamená, že sa nediali. Podľa niektorých štatistík dokonca ešte častejšie a kriminalizovali sa aj nevinní ľudia. Jedného člena našej rodiny komunisti odtrhli večer od rodiny, zatvorili do nákladného auta na zadebnenú vlečku a vozili ho celý noc a deň s tým, že ho odvezú a nikdy sa nevráti, kým nepodpísal čo chceli. Každý máme svoje skúsenosti, ktoré nás poznačia a mne je veľmi ľúto tých Tvojich. Ale pri dnešnej odhalenej histórii zločiny komunizmu nemožno popierať. Ako som písal už vyššie, netvrdím, že sme dokonalá slušná hotová spoločnosť. A spomínam aj vymožiteľnosť práva, polarizáciu spoločnosti a priepastné rozdiely v zabezpečení. No a sociálna pomoc v takýchto prípadoch, ako je Tvoj, je úplne zlá. Už v staroveku Chamuu-rabiho zákonník udával medzi najväčšie povinnosti postarať sa o vdovy, siroty ... Veľmi zaujímavé je tam napríklad aj potrestanie sudcu, ktorý vlastnou vôľou zle rozhodne - zaplatí dvojnásobnú pokutu, ako udelil a je zbavený úradu... Ale, za tej doby boli regulérni otroci... Každý čas a doba má svoje pozitíva aj negatíva, keď sa nás dotkne niečo zlé, máme tendenciu zavrhnúť celú dobu. A ja tomu rozumiem, doba zďaleka nie je ideálna, ale nikdy nebude. Názov súťaže bol myslený ako 30 ročná cesta, proces za cieľom, víziou slušného Slovenska a Česka. To čo sa deje (čo popisuješ aj Ty a prečo sa ľudia zhromažďujú na námestiach, dávajú najavo svoju nespokojnosť) samozrejme ukazuje na to, že proces zďaleka nie je ukončený a pády sú hlboké. Ale nikto nás pri tom netlčie pelendrkmi, nepúšťa slzný plyn ani nestrieľa gumové projektily, ani nezatýka. Naše krajiny a my v nich máme stále čo robiť a zlepšovať. A začať hneď od seba. Dobro sa dokáže šíriť aj nákazlivým spôsobom a verím, že raz porazí zlo. Na zemi ale nikdy nebude dokonalo spravodlivý systém, hlavne nikdy nevymizne utrpenie, lebo ľudia sa budú stále môcť rozhodnúť, že urobia zlo...
 • Julo Kotus / 09.08.2019 09:28:30
  Janka, to je mi veľmi ľúto, rozumiem Tvojmu rozčarovaniu. Dotklo sa Ťa to všetko osbne, ale... To, že sme o takýchto hrozných činoch nevedeli, neznamená, že sa nediali. Podľa niektorých štatistík dokonca ešte častejšie a kriminalizovali sa aj nevinní ľudia. Jedného člena našej rodiny komunisti odtrhli večer od rodiny, zatvorili do nákladného auta na zadebnenú vlečku a vozili ho celý noc a deň s tým, že ho odvezú a nikdy sa nevráti, kým nepodpísal čo chceli. Každý máme svoje skúsenosti, ktoré nás poznačia a mne je veľmi ľúto tých Tvojich. Ale pri dnešnej odhalenej histórii zločiny komunizmu nemožno popierať. Ako som písal už vyššie, netvrdím, že sme dokonalá slušná hotová spoločnosť. A spomínam aj vymožiteľnosť práva, polarizáciu spoločnosti a priepastné rozdiely v zabezpečení. No a sociálna pomoc v takýchto prípadoch, ako je Tvoj, je úplne zlá. Už v staroveku Chamuu-rabiho zákonník udával medzi najväčšie povinnosti postarať sa o vdovy, siroty ... Veľmi zaujímavé je tam napríklad aj potrestanie sudcu, ktorý vlastnou vôľou zle rozhodne - zaplatí dvojnásobnú pokutu, ako udelil a je zbavený úradu... Ale, za tej doby boli regulérni otroci... Každý čas a doba má svoje pozitíva aj negatíva, keď sa nás dotkne niečo zlé, máme tendenciu zavrhnúť celú dobu. A ja tomu rozumiem, doba zďaleka nie je ideálna, ale nikdy nebude. Názov súťaže bol myslený ako 30 ročná cesta, proces za cieľom, víziou slušného Slovenska a Česka. To čo sa deje (čo popisuješ aj Ty a prečo sa ľudia zhromažďujú na námestiach, dávajú najavo svoju nespokojnosť) samozrejme ukazuje na to, že proces zďaleka nie je ukončený a pády sú hlboké. Ale nikto nás pri tom netlčie pelendrkmi, nepúšťa slzný plyn ani nestrieľa gumové projektily, ani nezatýka. Naše krajiny a my v nich máme stále čo robiť a zlepšovať. A začať hneď od seba. Dobro sa dokáže šíriť aj nákazlivým spôsobom a verím, že raz porazí zlo. Na zemi ale nikdy nebude dokonalo spravodlivý systém, hlavne nikdy nevymizne utrpenie, lebo ľudia sa budú stále môcť rozhodnúť, že urobia zlo...
  Jaroslav Berník / 15.08.2019 11:46:31
  Milý Julo, nedá mi nezareagovať. Som už na penzii a zažil som už toho dosť, aby som mohol písať o svojich skúsenostiach. Po novembri sme očakávali pozitívne zmeny v spoločnosti. Tak ako ich proklamovali protagonisti novembra. Očakávali sme naivne, že dôjde k objektívnemu zhodnoteniu minulosti, vyvodeniu dôsledkov a hlavne vytvoreniu takého systému, ktorý prinesie väčšiu spravodlivosť. Čo sa týka "objektívneho zhodnotenia minulosti", dočkali sme sa len nenávistných prejavov. Z histórie socializmu sú vytrhnuté len päťdesiate roky, ktoré predstavovali skutočne tvrdé obdobie. Som rád, že v tom čase som zažíval detstvo, lebo neviem ako by som skončil pri mojej prostorekosti. Diali sa naozaj zvrátené skutky, ktoré boli diktované Stalinom. A neboli prenasledovaní len statkári, či cirkevní predstavitelia, ale aj komunisti. Ľudia, ktorí patrili ku vtedajšej intelektuálnej špičke. Vlada Clementisa obesili, Laco Novomeský a Gusto Husák boli roky väznení. Napriek tomu ďalej verili, že idea socializmu je dobrá. Každá, aj tá najlepšia idea sa dá prevrátiť a zneužiť. Vezmi si kresťanstvo, koľko zla napáchala inkvizícia a zneužila na to meno Krista. Keď teda hovoríme o socializme, buďme trochu objektívni. Pozrime sa aj na to, čo bolo za tie roky vybudované. Som technik a tak viem na akej úrovni bolo naše strojárstvo (hovorím o ČSSR). A nielen hospodárstvo, ale aj kultúra. Je pravda, že takmer všetko malo ideologický nános. Ale spomeňme Jakubiskove filmy a diela mnohých ďalších tvorcov. Kultúrne úspechy na svetových fórach. Po prevrate vznikli na Slovensku za 30 rokov 3 alebo 4 filmy, na ktoré môžeme byť hrdí. Na veľké písanie tu nie je priestor. Veľmi proklamovaná je otázka slobody prejavu. Je pravda, že kto otvorene vystupoval proti systému, mal problémy. Dnes, čo sa týka politiky, môžeš povedať čokoľvek. No nikto Ťa nepočúva. Kritizuj však šéfa, majiteľa firmy a si na úrade práce. Poznám to z praxe. A kde sú vznešené myšlienky Novembra? Boli zneužité tak, ako iné predtým. Prajem nám všetkým, aby Tvoj optimizmus bol oprávnený.
 • Jaroslav Berník / 15.08.2019 11:46:31
  Milý Julo, nedá mi nezareagovať. Som už na penzii a zažil som už toho dosť, aby som mohol písať o svojich skúsenostiach. Po novembri sme očakávali pozitívne zmeny v spoločnosti. Tak ako ich proklamovali protagonisti novembra. Očakávali sme naivne, že dôjde k objektívnemu zhodnoteniu minulosti, vyvodeniu dôsledkov a hlavne vytvoreniu takého systému, ktorý prinesie väčšiu spravodlivosť. Čo sa týka "objektívneho zhodnotenia minulosti", dočkali sme sa len nenávistných prejavov. Z histórie socializmu sú vytrhnuté len päťdesiate roky, ktoré predstavovali skutočne tvrdé obdobie. Som rád, že v tom čase som zažíval detstvo, lebo neviem ako by som skončil pri mojej prostorekosti. Diali sa naozaj zvrátené skutky, ktoré boli diktované Stalinom. A neboli prenasledovaní len statkári, či cirkevní predstavitelia, ale aj komunisti. Ľudia, ktorí patrili ku vtedajšej intelektuálnej špičke. Vlada Clementisa obesili, Laco Novomeský a Gusto Husák boli roky väznení. Napriek tomu ďalej verili, že idea socializmu je dobrá. Každá, aj tá najlepšia idea sa dá prevrátiť a zneužiť. Vezmi si kresťanstvo, koľko zla napáchala inkvizícia a zneužila na to meno Krista. Keď teda hovoríme o socializme, buďme trochu objektívni. Pozrime sa aj na to, čo bolo za tie roky vybudované. Som technik a tak viem na akej úrovni bolo naše strojárstvo (hovorím o ČSSR). A nielen hospodárstvo, ale aj kultúra. Je pravda, že takmer všetko malo ideologický nános. Ale spomeňme Jakubiskove filmy a diela mnohých ďalších tvorcov. Kultúrne úspechy na svetových fórach. Po prevrate vznikli na Slovensku za 30 rokov 3 alebo 4 filmy, na ktoré môžeme byť hrdí. Na veľké písanie tu nie je priestor. Veľmi proklamovaná je otázka slobody prejavu. Je pravda, že kto otvorene vystupoval proti systému, mal problémy. Dnes, čo sa týka politiky, môžeš povedať čokoľvek. No nikto Ťa nepočúva. Kritizuj však šéfa, majiteľa firmy a si na úrade práce. Poznám to z praxe. A kde sú vznešené myšlienky Novembra? Boli zneužité tak, ako iné predtým. Prajem nám všetkým, aby Tvoj optimizmus bol oprávnený.
  Julo Kotus / 15.08.2019 12:52:50
  Ďakujem za reakciu, len zopakujem: áno nevidím všetko čierne, ale znovu píšem, že názov súťaže neznamená, že Slovensko je slušnou krajinou bez akýchkoľvek zádrheľov. Súťaž je o ceste za slušnosťou, za zviditeľnením, za slobodou a spravodlivosťou. Uviedol som moje skúsenosti s dnešnou a nedávnou dobou, ktoré mali pozitívny dopad na môj život a život mnohých ľudí, ktorých poznám. A štatistiy nepustia čo sa týka rastu ekonomiky. Na druhej strane nepopieram, že cesta je ešte dlhá, veľmi dlhá, ale určite nie späť, ako to tu bolo naznačené v komentároch predtým. Aj mne sa chce plakať a hnevám sa na to, čo sa deje v politike a pri súčasných informáciách, ktoré vyplávali na povrch. Ako viem, osobne sa budem snažiť pričiniť o zmenu. Treba nám ale pozerať dopredu, zaangažovať sa a začať šíriť dobro, kultúru, toleranciu a láskavosť od seba. Počúvať sa a snažiť sa pochopiť, nekradnúť ani v najmenšom, lebo kto kradne v malom, bude aj vo veľkom, keď dostane príležitosť...
 • Jaroslav Berník / 15.08.2019 14:41:14
  Ďakujem Ti za odpoveď. Bolo by dobre, keby ľudí s takým pozitívnym prístupom k životu bolo čím viac. Vidím, že tomu, čo píšeš aj úprimne veríš. Držím Ti palce. PS: Prepáč, ale jedna poznámka ku rastu ekonomiky. Môj otec pochádzal z dedinky na Liptove. Chodili sme tam ku starým rodičom. Ešte som videl pôvodné chalupy a stodoly. Chudobný región ako väčšina Slovenska, bez priemyslu. Za robotou dedovia chodili do Ameriky. Porovnaj si, čo bolo vybudované v nasledujúcich rokoch. Už v šesťdesiatych rokoch to bolo niečo iné. Továrne, železnice, rozvinuté poľnohospodárstvo. A to bolo zničené. Štatistika je pekná. Lenže, to všetko čo tu bolo, to bolo československé. Chválime sa, že sme automobilová veľmoc. Naozaj my? Nie sú to náhodou firmy nemecké, francúzske, anglické... Nezamestnanosť nie je nejak dramatická. Aj to je štatistika. Ja žijem na Spiši. Keď stretnem nejakých známych, bavíme sa aj o tom ako darí ich deťom v Nemecku, Anglicku, Francii... A to je smutné, že už sa tu nevrátia. Ako hovoria - veď prečo? Toto nie je obhajoba socializmu. Mimochodom, keď mi zomrel otec, ostali sme s mamou tri deti - 7, 11 a 15 ročné. Všetci sme vyštudovali vysoké školy. Taký bol sociálny systém. Nemysli si, aj mňa kadečo riadne štvalo. Preto som dúfal v pozitívnu zmenu. Úprimne si prajem, aby sa jej dožili aspoň naše deti a to isté prajem aj Tebe. Všetko dobré!
 • daniela kičinová / 17.08.2019 10:06:34
  Myslím si, že akákoľvek ,,politizácia" na tento portál nepatrí..., najmä teraz, pred voľbami...( Je to ako v Hlave XXII - Neslušná iniciatíva za slušné Slovensko)
 • Adriana Nadazdyova Powwer / 26.08.2019 17:20:01
  Úrady práce preplnené a sama buzerácia všade pokiaľ nemáte konexie a peniaze ste veľká 0 fuj Slovensko neuznávam Mamonu :(
 • Adriana Nadazdyova Powwer / 26.08.2019 17:21:35
  Slovensko je jedno veľké nič len zopár ľudí čo má rigorozne titule sa tvári ako že sú nad ľudia fuj
 • Peter Bodor / 31.08.2019 09:10:15
  Nuž ja som mal trošku iné detstvo. Boli sme 4 deti. Od roku 1951 do 1953 otec v Jáchymove. Mal tam byť najmenej 7 rokov a on po dvoch rokoch zrazu doma. Dlho sme sa netešili ( musel pracovať minimálne minimálne 50 km od domova) Po roku od prepustenia mu zistili rakovinu kosti........ Moja matka mala ekonomické vzdelanie. Riadila študentskú jedáleň, ale bola vedená ako kuchárka a jej vedúca ktorá robote vôbec nerozumela bola súdružka. Stačilo, že okresným školským inšpektorom sa stal nekompromisný súdruh a matka musela ísť zo školskej jedálne nadobro preč, pretože ako buržoázny element nemôže byť v styku so socialistickou mládežou. Z nás detí najmúdrejšia bola staršia sestra. Ta z domu do základnej školy išla so znalosťou dvoch cudzích jazykov, v škole jej pribudla ruština a aj ten ovládala bez problémov, ale na strednú školu ju školský inšpektor nedoporučil pre buržoázny pôvod. Čo je však podstatné, stále sa našli ľudia čo v tých pre našu rodinu ťažkých časoch pomohli. Ten školský inšpektor v roku 1989 sa medzi prvými postavil na tribúnu VPN. Nuž a veľa takých prežilo, zaštrngali kľúčmi a tak možno aj preto nie sme tam, ako ste si i Vy predstavovali, že po tom všetkom príde slušnosť. Zrušili sme vládu jednej strany, máme Ústavu a zákony, to je však málo. Máme systém na obsadzovanie korýt. A tak sa nedivme. že v úradoch máme neschopných úradníkov, čo Vás preháňajú od Šavla do Pavla, niektoré ich uznesenia výroky či rozhodnutia sú ako svetená voda ( nepoškodí, ale ani nepomôže), potom políciu a prokurátorov, čo nie sú schopní usvedčiť evidentých vinníkov, ale naopak sú schopní obviniť nevinných a ťahať ich po súdoch.......Ja predsa len dúfam, že bude lepšie........a myslím si tiež, že fotoaparát je silná zbraň.......už sa to veľakrát potvrdilo.....
 • Jozef Mýtny / 11.09.2019 00:56:07
  Keby fotografie vedeli rozprávat tak mladí by sa čudovali...čo všetko nám sľubovali...a my sme uverili...bohužial...je to už len na mladých
 • Branislav Psotný / 01.11.2019 19:46:00
  Nechápem prečo sa tu nezverejnili výherne fotky a kto vyhral každý nemôže cestovať do BA mam to 100km a 25.10 sa mi narodila dcéra Ďakujem
 • Branislav Psotný / 01.11.2019 19:46:00
  Nechápem prečo sa tu nezverejnili výherne fotky a kto vyhral každý nemôže cestovať do BA mam to 100km a 25.10 sa mi narodila dcéra Ďakujem
  Julo Kotus / 05.11.2019 16:42:19
  Dobrý deň, srdečne gratulujem k dcérke, nech sa jej darí. :) Reportáž z vyhodnotenia a otvorenia výstavy môžete nájsť tu: ODOVZDALI SME CENY A OTVORILI VÝSTAVU SÚŤAŽE Z TOTALITY K SLUŠNÉMU SLOVENSKU A ČESKU Pekný deň
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...