High Key a Low Key

High Key a Low Key

Vysoký a nízky kľúč vo fotografii.  /  Srnec Karol / 28.08.2023 / 06:05

High key a low key fotografie sú dva rôzne štýly fotografovania, ktoré sa líšia v použití svetla a kontrastu. High Key sa vyznačuje prevahou svetlých tónov, Low Key prevahou tmavých tónov.

 

High Key sa vyznačuje prevahou svetlých tónov, Low Key prevahou tmavých tónov.

High Key - vysoký kľúč

High key fotografia je fotografovacia technika, ktorá sa zameriava na svetlé a jasné osvetlenie s minimálnym kontrastom medzi svetlými a tmavými časťami snímky. Tento štýl vytvára svetlé, veselé a pozitívne obrazy.

 

 • Osvetlenie: Kľúčovým prvkom high key fotografie je správne osvetlenie. Fotograf používa dostatočné množstvo svetla, aby získal jasný a rovnomerný vzhľad snímky. Softboxy, blesky a difúzory sú často používané na dosiahnutie tohto efektu. V exteriéri je to hlavne svetlo pri zatiahnutej oblohe, ktorá funguje ako obrovský softbox. Kreátorom svetla pre high key je aj hmla.
 • Tonalita scény: Najjednoduchším receptom na high key je mať svetlý objekt na svetlom pozadí. Napríklad nevestu v bielych svadobných šatách na pozadí svetlej steny kostola.
 • Farby: V high key fotografii sú farby obvykle svetlé a jasné. Biela, pastelové odtiene a svetlé farebné tóny sú bežné. To prispieva k celkovému svetlému vzhľadu snímky.
 • Kontrast: Kontrast v high key fotografii je minimálny. Teda, medzi svetlými a tmavými časťami snímky nie je výrazný rozdiel. Hlboké tiene sú buď eliminované, alebo veľmi jemné. To práve zabezpečuje osvetlenie.
 • Použitie: High key fotografie sú často využívané v rôznych oblastiach fotografie, vrátane portrétovej, módní, produktovej a reklamnej fotografie. Sú ideálne na zachytenie pozitívnych emócií, nevinnosti a elegancie.
 • Postprodukcia: V postprodukcií môže fotograf upraviť snímku tak, aby dosiahol požadovaný high key efekt. To môže zahrnovať dodatočnú retuš, zmeny v expozícii a úpravy kontrastu. Výborne funguje úprava gradácie.

 

HK portrét pri difúznom osvetlení, mierne pod mrakom a v tieni. Pre dosiahnutie HK efektu môžete použiť miernu preexpozíciu.

 

V meste i v prírode výborne poslúži hmla, alebo silnejší opar, ktoré sú prirodzene svetlé.

 

Na zábere sú prevažné svetlé teplé tóny. Svetlé pastelové farby sú pre farebnú HK fotografiu typické. Nebojte sa ale využiť aj výraznejší farebný akcent.

 

Pre HK fotografiu je typický nízky kontrast. Môžete ho doľahnúť výberom scény s určitou tonalitou, alebo nasvietením, v tomto prípade sú to svetlé kabínky na pozadí svetlej zatiahnutej oblohy.

 

HK technika sa hodí na portréty žien, pretože dodáva jemnú, až snivú atmosféru, ktorá podporuje ženský element.

 

High key fotografie sú skvelým spôsobom, ako vytvoriť svetlý, pozitívny a esteticky príjemný vizuálny dojem. Tento štýl je obľúbený medzi fotografmi, ktorí chcú vytvoriť snímky s jasným a čistým vzhľadom. Aj keď sa zdá, že high key fotografie sú jednoduché na vytvorenie, vyžadujú precíznu kontrolu osvetlenia a expozície. Príliš preexponované časti môžu ľahko stratiť detaily, a preto je dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi svetlom a tieňmi.

Tip: Fotografujte do formátu RAW. Pri úpravách fotografii v štýle high ke a low key budete potrebovať každú obrazovú informáciu, ktorú zo snímača dokážete získať.

Low Key - nízky kľúč

Low key fotografia je špeciálna technika, ktorá sa zameriava na tmavé a kontrastné osvetlenie, čo vytvára tajomný, dramatický a často záhadný efekt. Tento štýl fotografie je často spojovaný s tmavými tiene a vysoko kontrastnými obrazmi. V ateliéry je to využitie bodového, alebo ohraničeného svetla. V exteriéry sa využíva svetlo prechádzajúce medzi stromami, či budovami, alebo mrakmi.

 

 • Osvetlenie: Kľúčovým prvkom low key fotografie je kontrola svetla. Fotograf často používa minimálne množstvo svetla, aby vytvoril hlboké tiene a výrazné kontrasty. Osvetlenie môže byť smerované tak, aby osvetlilo len určité časti snímku.
 • Tonalita: Najjednoduchším receptom na low key je mať tmavý objekt na tmavom pozadí. Napríklad muž v tmavom obleku, na pozadí tmavých dverí.
 • Farby: Low key fotografie často využívajú obmedzenú farebnú paletu. Tmavé odtiene, čierna a hlboké farby sú bežné. To prispieva k tajomnému a dramatickému vzhľadu snímku.
 • Kontrast: Kontrast je v low key fotografii kľúčový. Rozdiel medzi svetlými a tmavými časťami snímku je výrazný, čo vytvára dramatický efekt. Často sa dosahuje lokálnym nasvietením.
 • Použitie: Low key fotografie sa často používajú na zachytenie tajomstva, dramatických emócií a intenzity. Sú populárne v portrétovej fotografii, kde môžu zdôrazniť tvár a výrazy modelu. Tiež sa používajú v umeleckej fotografii a pri fotografovaní tém, ktoré vyžadujú tajomstvo a atmosféru.
 • Postprodukcia: Postprodukcia môže byť v low key fotografii použitá na ďalšie zdôraznenie kontrastu a úpravu tieňov a svetiel, i tu výborne funguje úprava gradácie. Môže tiež zahrnovať retušovanie a dodatočné úpravy farieb.
 • Výzvy: Fotografie v low key štýle vyžadujú starostlivú kontrolu osvetlenia a expozície. Je dôležité zabezpečiť, aby tmavé časti snímku nestratili príliš veľa detailov a zostali čitateľné.

 

Kľúčovým prvkom LW fotografie je kontrola svetla. V ateliéri je to napríklad použitie bodového svetla.

 

Bodové svetlo môžete využiť nielen pri portréte, ale aj v produktovej fotografii. Tu samozrejme funguje naviac tonalita tmavého fotoaparátu na tmavom pozadí.

 

Využitie tonality v LH fotografii. Prevažná časť záberu je tmavá, o to viac vynikne svetlá socha.

 

Farby v LK fotografii sú prevažne tmavé. Na tmavom podklade krásne vynikne tabuľka s číslom lokomotívy. Funguje tu aj kontrast farieb.

 

V exteriéri si musíte počakať na kontrastné svetlo. Býva to skoro ráno, alebo večer, keď je slnko už nízko nad obzorom.

 

LK technika je vhodná pre portréty mužov. Svetlo je dramatické, dáva vyniknúť mužskému elementu.

 

Low key fotografia je účinný spôsob, ako vytvoriť tajomný a dramatický vizuálny dojem. Tento štýl sa často používa na vyjadrenie emócií a nálady v obrazoch. Tak ako si v high key technike treba dávať pozor na najvyššie jasy, v low key fotogrfafii je potrebné si dávať pozor na prekreslenie najhlbších tieňov.

Poznámka: Pri technikách high key a low key je dôležité mať kvalitný a dobre nastavený monitor, ktorý je schopný verne zobraziť široký rozsah jasov. Inak neuvidíte obrazové informácie v najvyšších svetlách a najhlbších tieňoch, čo môže viesť k zlým úpravám fotografii.

Záver

Oba tieto štýly majú svoje miesto a využitie vo fotografii, a voľba medzi nimi závisí od toho, aký efekt alebo náladu chcete vo svojich snímkach vytvoriť. Skúsení fotografi majú cit pre to, či fotografovaná scéna má byť nasnímaná štandardne, high key, alebo low key. Profesionálni fotografi, najmä ateliéroví, cielene budujú osvetlenie scény, alebo objektu, aby dosiahli želaný efekt. V high key a low key záberoch sa často kombinuje viacero faktorov, napríklad tonalita+svetlo atď.

 

Odporúčané články:

HDR fotografia

Panoramatická fotografia

High Key a Low Key
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...