HDR fotografia

HDR fotografia

HDR nie je nič ťažkého, ako sa presvedčíte v našom článku.  /  Srnec Karol / 20.07.2023 / 06:00

Snímače majú obmedzený dynamický rozsah, schopnosť zaznamenať širokú škálu jasov. Preto sa na fotografiách niekedy stretávame so zle prekreslenými svetlami alebo tieňmi. Často stačí len fotografovať do formátu RAW a správne ho vyvolať. Pri veľmi veľkom dynamickom rozsahu svetiel fotografovanej scény ale nebude stačiť dobre ovládať postprocesing. Pri “vyťahovaní” kresby z tieňov vzniká šum a silné prepaly väčšinou nejdú zachrániť.

 

Interiér kostola môže byť pre fotoaparát ťažký oriešok. Cez vitráže preniká silné slnečné svetlo, pod lavicami je tma, na stĺpy svieti bodovo silné svetlá.

Technika, ktorou vieme zachytiť väčší dynamický rozsah, ako má snímač, sa volá HDR - High dynamic range. Spočíva v tom, že urobíme niekoľko fotografii s rozdielnou expozíciou, ktoré spojíme do jedného záberu a dostaneme fotografiu s rozšíreným dynamickým rozsahom. Veľa fotoaparátov má zabudovanú funkciu HDR. Fotoaparát urobí niekoľko záberov a ihneď ich poskladá do HDR. Tento proces ale nemáte pod kontrolou a výsledný záber je vo formáte JPG, v lepšom prípade HEIF. Poďme si ukázať, ako HDR fotografovať poriadne.

Nastavenie fotoaparátu

Expozičný bracketing

Väčšina fotoaparátov má funkciu expozičného bracketingu. Táto funkcia urobí sériu fotografii s rôznou expozíciou. To je ideálne pre náš účel. Podľa konkrétneho modelu fotoaparátu je možné zvoliť 3, 5, 7 alebo dokonca 9 záberov. Dá sa nastaviť expozičný rozdiel medzi jednotlivými zábermi a niekedy aj poradie záberov. Pre bežné situácie stačia 3 zábery. Odporúčam nastaviť rozdiel medzi expozíciami na 1 EV. Tým rozšírite dynamický rozsah o 2 EV. Pri veľmi ťažkých svetelných situáciach zvoľte záberov viac.

Poznámka: Ako nastaviť expozičný bracketing si musíte naštudovať v návode k obsluhe vášho fotoaparátu.

 

Séria troch záberov s rozdielom 1 1/3 EV, celkový nárast dynamického rozsahu je tak približne 2,5 EV.

Korekcia expozície

Ak náhodou nemáte vo fotoaparáte expozičný bracketing, môžete použiť korekciu expozície. Jeden záber naexponujte správne, jeden podexponujte a jeden preexponujte. AJ tu odporúčam rozdiel o 1 EV.

Manuálne nastavenie expozície

Ďalším spôsobom ako nasnímať sériu záberov pre HDR, je použitie manuálneho expozičného režimu. Môžete sa riadiť meraním expozimetra a aj tu urobte sériu aspoň troch záberov s odlišnou expozíciou.

Fotografovanie

Pri fotografovaní záberov pre HDR musíte dodržať tri základné podmienky:

  1. Všetky zábery musia byť snímané na rovnakej ohniskovej dĺžke, inak budú mať rozličnú perspektívu a uhol záberu a nebudú sa dať spojiť
  2. U všetkých záberov musí byť zaostrené na rovnakú vzdialenosť.
  3. Všetky zábery musí byť snímané na rovnakej clone, aby mali rovnakú hĺbku ostrosti. Preto je najlepšie používať expozičný režimy A/Av alebo M a nemeniť clonové číslo.

Pri fotografovaní sa odporúča použiť statív a diaľkovú spúšť. Statív, aby sa zábery presne prekrývali. Diaľkovú spúšť, aby ste náhodou nepohli fotoaparátom a samozrejme pri dlhších časoch.

Postprocesing

HDR zábery môžete spájať v rôznych univerzálnych, aj špecializovaných programoch. My si ukážeme postup pre Adobe Lightroom Classic CC. Je veľmi jednoduchý a ak ste pri fotografovaní neurobili žiadnu väčšiu chybu, pôjde spájanie jednoducho a rýchlo.

 

1. Vyberte fotografie, ktoré tvoria expozične odstupňovanú sériu.

 

2. V menu Photo/Photo Merge vyberte HDR. Môžete použiť aj klávesovú skratku (CMD+H  na Mac OS a CTRL+H na Win), alebo kliknite pravým tlačidlom myši nad vybranými fotkami a vyberte z menu Photo Merge/HDR.

 

3. HDR panel je jednoduchý. Zaškrtnite Auto Align (automatické zarovnanie). Auto Setting automatický nastaví celkovú expozíciu. Začiatočníkom odporúčam zaškrtnúť, skúsení si HDR fotografiu upravia v paneli Develop. Deghoust Amount je funkcia, ktorá potláča efekt “duchov”, ktorý vzniká, ak sa na scéne niečo pohybuje a postupne sa to zachytí na rôznych miestach. Má tri stupne nastavenia.

 

4. Zlúčením fotografii získate záber vo formáte DNG (RAW), ktorý môžete ľubovoľne upravovať.

 

Výsledná HDR fotografia.

Niekoľko rád na záver

  • Fotografujte do formátu RAW, obsahuje viac obrazových informácii ako JPG.
  • Nezabudnite bracketing po skončení fotografovania vypnúť, aby ste neboli prekvapený, prečo sú niektoré zábery správne exponované a iné príliš svetlé, albo tmavé.
  • Snažte sa, aby zábery vyzerali prirodzene, akoby ste mali len fotoaparát s vééééľkym dynamickým rozsahom.
HDR fotografia
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...