Panoramatická fotografia

Panoramatická fotografia

Panoramatická fotografia pre začiatočníkov.  /  Srnec Karol / 21.07.2023 / 06:00

U panoramatickej fotografie musíme rozdeľovať medzi panoramatickým formátom a skutočnou panorámou. Fotografia s panoramatickým formátom je fotografia orezaná z pôvodnej fotografie (štandardne s pomernom 4:3 alebo 3:2) na panoramatický formát 16:9 a pod. Pravá panoramatická fotografia vzniká skladaním viacerých záberov. Čím sa dosiahne široký uhol záberu.

Výhodou panoramatického záberu je nielen to, že zachytíte širší uhol záberu, ako poskytuje fotoaparát, ale budete mať fotografiu vo vyššom rozlíšení a pritom bez zbytočnej nudnej oblohy, alebo zeme v popredí.

 

Panoramatický formát je dramatický. Záber je širokouhlý, ale nie je na ňom zbytočná obloha, ani nudné popredie.

Nastavenie fotoaparátu

Panoramatický formát sa najčastejšie využíva pri fotografovaní krajiny a mestských panorám. To sú žánre, kde sa najviac využíva program predvoľby clony A/Av. Odporúčam využívať funkcie vodováhy a zobrazenia kompozičnej mriežky. Zábery by mali mať rovnakú expozíciu, môžete použiť funkciu uzamknutia expozície AE-L. Určité expozičné rozdiely dokáže vyrovnať softvér pre skladanie panoramatických záberov.

 

Jednotlivé zábery sa musia prekrývať o 20-30%.

Fotografovanie

Fotografovať môžete aj z ruky i keď vtedy hrozí väčšie riziko, že u robíte nejakú chybu. Presnejšie to bude so statívom, ale musíte mať správne nastavenú vodováhu.

Tri pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať:

  1. Dielčie fotografie sa musia prekrývať aspoň o 20 až 30%, aby softvér mohol nájsť styčné body.
  2. Musí byť zaostrené na rovnakú vzdialenosť. Zaostrujte manuálne, alebo použite tlačidlo uzamknutia zaostrovania (AF-L). Býva aj na niektorých objektívoch.
  3. Všetky zábery musí byť snímané na rovnakej clone, aby mali rovnakú hĺbku ostrosti. Preto je najlepšie používať expozičný režimy A/Av alebo M a nemeniť clonové číslo.

Pri prekrývaní záberov môžete využiť optickú pomôcku, napr. pomocnú kompozičnú mriežku. U zrkadloviek napríklad aj zobrazenie zaostrovacích bodov. Budete vedieť posunuť záber tak, aby ste mali istotu prekrytia o zmieňovaných 20-30%,

Postprocesing

Rovnako ako u HDR si aj skladanie panorámy ukážeme na programe Adobe Lightroom Classic, pretože je veľmi jednoduché.

 

1. Vyberte fotografie, ktoré tvoria panoramatickú sériu.

 

2. V menu Photo/Photo Merge vyberte Panorama. Alebo nad vybranými fotografiami stlačte prvé tlačidlo myši a vyberte rovnakú funkci. Najrýchlejšie je to použitím skratky CTLR+H (Win), CMD+H (mac OS).

 

3. Vybrať si môžete z troch projekcií: Spherical, Cylindrical, Perspective. Spherical je vhodná na premietanie na guľovú plochu, Cylindrical na valcovú a Perspective na rovnú plochu. Väčšinou používame Perspective, pretože fotografiu pozorujme na plochej obrazovke alebo na fotografii. Pokiaľ sa vám ale poskladaná panoráma nezdá, vyskúšajte aj ostatné projekcie. Pri skladaní panoramatických fotografií sa často stretávame s problémami v dôsledku optických skreslení a geometrických rozdielov medzi jednotlivými snímkami. Boundary warp je funkcia alebo metóda, ktorá sa používa na minimalizáciu týchto problémov a zlepšenie konečnej panoramatickej kompozície. Pri skladaní je vždy odpad. Funkcia Fill Eges doretušuje prázdne plochy. Auto Crop fotografiu oreže, aby na nej nezostali biele plochy a Auto Setting nastaví automaticky expozíciu.

 

4. Výsledkom skladania je panoramatický záber vo formáte DNG (RAW), ktorý môžete podľa ľubovôle upravovať.

 

Výsledná panoráma.

Niekoľko rád na záver

  • Pri fotografovaní urobte aspoň dve série.
  • Ľahšie sa fotografujú panorámy dlhšími ohniskami.
  • Radšej urobte jeden záber naviac, akoby vám mal pri skladaní chýbať.
  • Počítajte s tým, že softvér pre spájanie panorám použije časti záberov na korekciu skreslenia objektívov a na korekciu chýb, pri prekrývaní a udržaní horizontu, alebo vertikály.
  • Ak otočíte fotoaparát na výšku, musíte urobiť viac záberov, ale výsledná fotografia bude mať vyššie rozlíšenie a budete mať viac priestoru pre orez.

Záver

Tento návod je určený príležitostným fotografom panorám. Špecialisti sú vybavený panoramatickými hlavami s možnosťou nastavenia nodálneho bodu a využívajú pokročilé špecializované programy na skladanie panorám.

 

Odporúčané články:

HDR fotografia

Panoramatická fotografia
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...