Bezzrkadlovky a blesky

Bezzrkadlovky a blesky

Nechce vám odpáliť blesk na bezzrkadlovke? Pri jeho použití vidíte v hľadáčiku tmu?  /  Srnec Karol / 11.05.2023 / 06:00

Bezzrkadlovky menia to, ako pracujeme s bleskami. Na rozdiel od zrkadloviek tu môž vzniknúť nové problémy pri ich použití. Poradíme vám ako sa im vyhnúť. Budete k tomu potrebovať návod na použitie vášho fotoaparátu, pretože funkcie, ktoré budeme používať, sú častokrát dobre ukryté v menu fotoaparátu.

Blesky

Rozdiel medzi bleskami pre zrkadlovky (DSLR) a bezzrkadlovky (CSC) nie je. Firmy, ktoré vyrábajú/vyrábali oboje, používajú aj u bezzrkadloviek rovnaké TTL protokoly a rovnakú päticu. Ak prechádzate z DSLR na CSC rovnakej značky, môžete si už nakúpené blesky ponechať a plnohodnotne ich používať.

Ani u ateliérových bleskov nie sú rozdiely, čo sa týka použitia s rôznymi druhmi systémových fotoaparátov.

Na problém s používaním bleskov (systémových i ateliérových) v spojení s bezzrkadlovkami, môžete naraziť kvôli ich odlišnej konštrukcii, oproti zrkadlovkám. V prvom rade je to, že sa u nich bežne používa elektronická uzávierka a že v hľadáčiku a na monitore zobrazujú živý náhľad na displeji.

Synchronizácia s bleskom

Ak chcete použiť blesk, musí byť synchronizovaný s fotoaparátom. Krátko trvajúci záblesk musí naraz osvetliť všetky pixely na snímači. Nie je to problém v režime mechanickej uzávierky. Tam je to rovnaké ako u zrkadloviek. Blesk musí blysnúť, keď je uzávierka úplne otvorená. Inak by jej lamely zatienili časť snímača a na fotografiách by boli tmavé pásy. Pri kratších časoch sa používa vysokorýchlostná synchronizácia, kedy blesk funguje takmer ako trvalé svetlo. Počas celej expozície vydáva sériu zábleskov.

Takže, či už máte zrkadlovku, alebo bezzrkadlovku, v režime mechanickej uzávierky nebudete mať s bleskom problém.

Veľa majiteľov bezzrkadloviek fotografuje prevažne v režime elektronickej uzávierky. Vtedy je fotoaparát úplne tichý, nevznikajú vibrácie, fotoaparát dosahuje najvyššiu rýchlosť. Bolo by príjemné používať blesk v režime el. uzávierky, ale má to jeden problém. U všetkých bezzrkadloviek, v režime el. uzávierky, sa dáta zo snímača odčítavajú po riadkoch. Výboj blesku trvá kratšie, ako je čas, kým sa prečítajú všetky riadky. Nestihne teda osvetliť celú plochu snímača a časť fotografii bude tmavá. Väčina bezzrkadloviek, ktorých sa to týka, vám ani nedovolí odpáliť blesk.

Len pár bezzrkadloviek dokáže spolupracovať s bleskom aj v režime elektronickej uzávierky. Sú to niektoré modely s vrstveným (stacked) snímačom, kde je čítanie dát zo snímača tak rýchle, aby umožňovalo synchronizáciu s bleskom. Sú to napr. Nikon Z8/Z9, Sony A1/A9 Mark II.

Živý náhľad

Živý náhľad dokáže simulovať expozíciu, nastavenie obrazového profilu a vyváženia bielej. Čo nedokáže je simulovať, ako bude záber vyzerať pri použití blesku. S bleskom často pracujeme za zlých svetelných podmienok a v manuálnom režime expozície (M). Živý náhľad je vtedy veľmi tmavý, pretože zobrazuje len nastavenú expozíciu bez vplyvu blesku. Vtedy treba prepnúť režim živého náhľadu z režimu simulácie expozície na zosilnenie obrazu. Bezzrkadlovka vtedy aj potme ukáže dostatočne jasný obraz, aby ste videli, čo fotografujete. U niektorých fotoaparátov sa režim živého náhľadu automaticky prepne, keď zvolíte režim M.

Ako prepnúť režim živého náhľadu si musíte naštudovať v návode na použitie fotoaparátu. Ak má váš fotoaparát užívateľské podmenu, odporúčam pridať do neho nastavenie živého náhľadu, aby ste ho nemuseli hľadať v obsiahlom menu.

Záver

Ak nie ste šťastným majiteľom jedného z mála modelov bezzrkadloviek, ktoré dokážu spolupracovať s bleskom aj v režime elektronickej uzávierky, vždy pri použití blesku prepnite na mechanickú uzávierku. V expozičnom režime M sa presvedčte, že máte prepnutý režim živého náhľadu na zosilnený obraz. Riaďte sa návodom k fotoaparátu.

Odporúčané články:

https://www.fotoma.sk/magazin/sprievodca-kupou/systemove-externe-blesky-parametre-a-funkcie/

https://www.fotoma.sk/magazin/sprievodca-kupou/systemove-externe-blesky-rozdelenie/

Bezzrkadlovky a blesky
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Lukáš D / 11.05.2023 09:36:22
    "Rozdiel medzi bleskami pre zrkadlovky (DSLR) a bezzrkadlovky (CSC) nie je." Nesuhlasim. Rozdiel je minimalne v tom, ze blesky pre DSLR pouzivaju pomocne svetlo na Autofocus v IR spektre a tym padom vie DSLR ostrit prakticky v uplnej tme. CSC pouzivaju iny system ostrenia a tym padom nevedia taketo svetlo vobec pouzit na ostrenie. Preto maju nove CSC blesky biele viditelne svetlo na "AF assist beam".
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...