Systémové externé blesky - parametre a funkcie

Systémové externé blesky - parametre a funkcie

Vyberajte blesk podľa toho, aké parametre a funkcie potrebujete.  /  Srnec Karol / 19.04.2023 / 06:00

Pri výbere blesku zohrávajú významnú úlohu niektoré ich parametre a funkcie. Premyslite si, ako budete blesk využívať. Výrobcovia bleskov majú dobre spracované internetové stránky, kde sa všetko dôležité dozviete. Väčšina zverejňuje aj návod na použitie. Pred kúpou si tak môžete všetko podrobne naštudovať.

V článku “Systémové externé blesky - rozdelenie” sa môžete dočítať o základnom rozdelení bleskov podľa ich výkonu, výbavy a zamerania na vybranú skupinu fotografov. Teraz si predstavíme väčšinu najdôležitejších parametrov a funkcii.

 

Hlavné parametre a funkcie  bleskov

Konštrukcia blesku

Profesionálne blesky majú prachu a vode odolnú konštrukciu, takže môžu byť používané v ťažkých podmienkach, bez toho aby hrozilo riziko ich poškodenia. Blesky strednej a základnej triedy takéto spracovanie zvyčajne nemajú.

 

Schéma utesnenia profesionálneho blesku Sony.

 

Lacné blesky majú často nožičku s plastu, ktorý sa môže ľahšie poškodiť. U profesionálnych bleskov je nožička z kovu.

Polohovanie hlavy

Pre kreatívne svietenie je nesmierne dôležité, aby bola hlava polohovateľná. U niektorých lacnejších bleskov je pevná, alebo výklopná len v jednej osi. Aby ste mohli svetlo smerovať ľubovoľne, musí byť hlava výklopná aj otočná. Potom môžete svetlo odrážať od stropu, stien a dokonca aj od steny za vami. Polohovanie využijete j pri použití modifikátorov svetla.

 

Možnosť polohovať hlavu je často dôležitejšia, ako maximálny výkon a funkčná výbava.

Ovládanie

Ovládanie väčšiny pokročilých bleskov využíva tlačidlá, roller a prepínače v kombinácii so zobrazením informácii na displeji. Lacnejšie blesky displej väčšinou nemajú. Aj niektoré pokročilé blesky displej nemajú, využívajú čisto manuálne ovládanie, alebo zobrazovanie informácii pomocou LED diód.

 

Pokročilé blesky sú väčšinou vybavené prehľadným displejom. Niektoré funkcie sa ovládajú z fotoaparátu.

Zoom, rozptylka, difúzor

Zoomová konštrukcia hlavy umožňuje meniť vyžarovací uhol blesku podľa toho, aká je ohnisková dĺžka objektívu. Tým že neosvetľujete časť scény, ktorá nebude v zábere, šetríte energiu a predlžujete dosah blesku. Väčšinou je pokrytý uhol štandardného transfokátora, ekvivalent 24-105 mm. Najvýkonnejšie blesky majú zoom hlavy až do 200 mm. Využijete to pri fotografovaní zvierat bleskom, keď sa fotografuje teleobjektívom na väčšie vzdialenosti.

 

Hlava pokročilého blesku môže meniť vyžarovací uhol v závislosti na ohniskovej dĺžke použitého objektívu.

 

Pre väčšinu užívateľov je ale dôležitejšia širokouhlosť. Ak máte objektív širokouhlejší ako 24 mm, musí mať blesk rozptylku, vstavanú, alebo prídavnú.

 

Pri použití superširokouhlého objektívu je potrebné vysunúť širokouhlú rozptylku.

 

K pokročilým bleskom sa často dodáva nasadzovací difúzor, jeho úlohou je zmäkčenie svetla. Čo využijete najmä pri fotografovaní portrétov.

 

Nasadzovací difúzor pre zmäkčenie svetla.

Odrazová doštička

Pokročilé blesky majú zabudovanú malú výsuvnú odrazku, tá umožňuje kombinovať svetlo odrazené od stropu alebo stien s priamy odrazom svetla. To vylepšuje prekreslenie tieňov, napríklad pri portrétoch. Účinnejšie sú odrazové dosky, ktoré sa dokupujú ako príslušenstvo, napríklad od firmy Lumiquest, majú väčšiu plochu.

 

Malá zabudovaná vysúvacia odrazová doštička.

Tip: Malú odrazku ľahko nahradíte napr. vizitkou pripevnenou gumičkou na hlavu blesku.

Smerné číslo

Smerné číslo je technický parameter, ktorý slúži na meranie výkonu blesku. Zvyčajne sa označuje ako GN (Guide Number) a udáva sa v metroch alebo stopách. Smerné číslo blesku predstavuje maximálnu vzdialenosť, na ktorú blesk dokáže osvetliť objekt pri správne nastavenej expozícii.

U uvádzaného smerného čísla si musíte dávať pozor, každý výrobca ho označuje po svojom. Smerné číslo sa mení podľa svetelnosti objektívu, citlivosti ISO a vyžarovacieho uhla hlavy. Preto si v parametroch preštudujte, pri akých parameteroch je dané smerné číslo udávané. Výrobcovia radi uvádzajú GN pre najväčší zoom, pretože vtedy je najvyššie. Zaujímať by vás mal výkon blesku pri štandardnom objektíve.

U bleskov strednej a profesionálnej triedy výkon nemusíte riešiť, postačuje pre väčšinu situácii.

TTL/manual

TTL (Through The Lens) je technológia pre automatické meranie expozície blesku na základe svetla, ktoré prechádza cez objektív fotoaparátu.

V prípade blesku s TTL podporou fotoaparát poskytuje informácie o expozícii (napríklad ISO, clonové číslo, ohniskovú vzdialenosť) blesku. Zároveň sa meria množstvo odrazeného svetla a pre presnosť sa pri výpočte využíva aj informácia o vzdialenosti fotografovaného objektu. TTL je prené automatické nastavenie výkonu blesku, fotograf sa o nastavenie nemusí starať. Môže ale výkon blesku korigovať.

Každá výrobca fotoaparátov využíva špecifickú komunikáciu medzi fotoaparátom a systémovým bleskom. Preto je dôležité aby bol blesk kompatibilný s vaším fotoaparátom.

V niektorých prípadoch je vhodnejšie používať manuálne nastavenie výkonu blesku, napríklad pri práci v ateliéri, či rôznych experimentoch. Pokročilé blesky majú túto funkciu štandardne.

Podpora HSS/FP

Výboj blesku musí prebehnúť počas toho, kým je uzávierka fotoaparátu úplne otvorená. Inak by lamely uzávierky tienili odrazené svetlo a na fotografii by boli tmavé pruhy. Preto môže byť blesk používaný len v kombinácii s časmi do určitej hodnoty, ktorá závisí na konkrétnom fotoaparáte. Tejto hodnote hovoríme synchronizačný čas (X-Sync). Pri kratších časoch nie je možné plne synchronizovať blesk s uzávierkou fotoaparátu. To obmedzuje využitie blesku v exteriéry za dobrých svetelných podmienok. Hodnota X-Sync býva zvyčajne okolo 1/160 až 1/250 s. Pri fotografovaní v exteriéry vám ale môže vychádazať čas aj rádovo v tisícinách sekundy. Kedysi sa používali na predĺženie času, na X-Sync, ND filtre.

Výkonné systémové blesky majú funkciu HSS/FP (high speed snyc/focal plane), ktorá umožňuje synchronizovať blesk aj s krátkymi časmi. Táto funkcia využíva sériu stroboskopických zábleskov, ktoré trvajú počas celej expozície a vlastne tak napodobňujú trvalé svetlo. Nevýhodou je, že je na to potrebné veľa energie a tým sa výrazne skracuje dosah blesku. Blesk s vysokým výkonom je tu výhodou.

 

Expozičný čas 1/640 s. X-Sync fotoaparátu 1/250 s. Krátky expozičný čas mohol byť použitý len vďaka podpore vysokorýchlostnej synchronizácie.

Napájanie

Štandardne sú externé blesky napájané 2-4 batériami typu AA (tužkové), môžu sa používať jednorázové i nabíjateľné. Postupne sa začínajú používať nabíja-teľné akumulátory s vyššou kapacitou, podobné ako sa používajú vo fotoaparátoch. Výhodou je možnosť nabíjania cez USB.

Pri akčnom fotografovaní, kedy potrebujete urobiť niekoľko záberov za sebou je dôležité, ako rýchlo sa vie blesk dobyť (čas obnovy) a koľko zábleskov môžete urobiť v rade za sebou. S tým je niekedy spojený problém s prehrievaním. Profesionálne blesky mávajú funkciu zabezpečujúcu aby sa blesk neprehrial. Tá môže byť pasívna alebo aktívna. Pri pasívnej sa reguluje množstvo zábleskov, pri aktívnej sa využíva chladenie.

Profesionálne blesky mávajú možnosť pripojenia externého napájania, ktoré zvyšuje kapacitu batérii a niekedy aj skracuje nabíjací cyklus.

Korekčné filtre

Vo výbave profesionálnych filtrov často nájdete korekčné filtre. Slúžia na zmenu farby svetla. Blesk má teplotu okolo 5500°K, čo je podobné ako u denného svetla. Ak potrebujete farebne vyvážiť svetlo blesku s umelým osvetlením (žiarovky, žiarivky), potrebujete korekčné filtre.

 

Blesk s nasadeným korekčným filtrom. Ten zmení farbu blesku na farbu žiarovky.

Pomocné svetlo AF

Pokročilejšie blesky majú štandardne zabudované pomocné svetlo automatického zaostrovania. Niektoré využívajú prisvetlenie pomocou diódy, iné premietajú na scénu pomocný obrazec, najčastejšie červenej farby. Aj keď fotoaparáty majú väčšinou zabudované pomocné svetlo AF, v bleskoch býva výkonnejšie.

 

Pod červeným krytom je pomocné svetlo AF.

Modelové svetlo

Výboj blesku trvá rádovo v tisícinách sekundy. Kým nestlačíte spúšť, nevidíte ako bude fotografovaná scéna, či objekt nasvietenie. Preto majú pokročilé blesky funkciu modelového svetla. V minulosti sa používala séria krátkych zábleskov, ktoré simulovali trvalé svetlo. Dnes sa viac používa LED svetlo, ktoré často slúži aj ako svetlo pre video. Vzhľadom na slabší výkon efekt uvidíte len v interiéri alebo pri fotografovanie za tmy.

Stroboskop

U pokročilých bleskov sa stretnete s funkciou stroboskopu. Je to séria zábleskov, pri ktorej môžete nastaviť frekvenciu, počet zábleskov a výkon. Stroboskop sa používa napr. pri pohybových štúdiách. Väčšina fotografov túto funkciu nikdy nepoužije.

Funkcia diaľkového ovládania

Pokročilé blesky je možné diaľkovo ovládať. Môžete ich umiestniť mimo sánky fotoaparátu a tak kreatívnejšie osvetliť fotografovaný objekt alebo scénu. Použiť môžete aj niekoľko bleskov, rozdelených do samostatne ovládaných skupín.

Niektoré blesky môžu byť len samostatne ovládané (režim slave), iné dokážu ovládať aj ostatné blesky (režim master). Master blesk musí byť nasadený na fotoaparáte (nemusí ale aktívne blýskať).

 

Schéma diaľkového ovládania blesku, pomocou iného blesku nasadeného na fotoaparáte.

 

Pre ovládanie bleskov sa využíva svetlo, alebo rádiový signál. Svetlom ovládané blesky je možne väčšinou odpaľovať vstavaným bleskom fotoaparátu (ak ho má). Nevýhodou je, kratší dosah svetelného signálu a blesky sa musia navzájom vidieť. Ovládanie svetlom je menej spoľahlivé. Čoraz viac sa využíva spoľahlivejšie rádiové ovládanie s veľkým dosahom. Ovládacie zariadenie a blesk/y sa nemusia vidieť.

 

Rádiová riadiaca jednotka pre blesky Canon.

 

Zatiaľ nie je štandardom, žeby všetky pokročilé blesky mali možnosť rádiového ovládania. Vtedy sa to dá riešiť tak, že sa blesk nasadí na rádiový prijímač. Pre ovládanie potrebujete riadiacu jednotku, alebo blesk so zabudovanou riadiacou jednotkou (vysielačom). Fotoaparáty nemajú zabudované rádiové ovládanie.

 

Použité sva rádiovo ovládané blesky Nikon. Hlavný blesk s nasadeným softboxom je umiestnený vpravo. Doplnkový blesk je vzadu vľavo.

Iné

U profesionálnych bleskov často nájdete konektor TTL a PC konektor. Oboje slúžia pre káblové pripojenie blesku k fotoaparátu. Väčšina užívateľov sa bez nich zaobíde. Najmä u neznačkových bleskov nájdete USB konektor, ktorý slúži na aktualizáciu firmvéru.

Príslušenstvo

V závislosti na konkrétnom modeli, dostanete k blesku rôzne príslušenstvo. Puzdro, stojanček, difúzor, u profesionálnych bleskov sadu korekčných filtrov atď.

 

Príslušenstvo dodávané s profesionálnym bleskom Canon Speedlite EL-1.

Záver

Všeobecne nemá zmysel kupovať malé blesky so slabým výkonom. Ak už chcete investovať do externého blesku, kúpte si výkonný blesk s polohovateľnou hlavou, podporou TTL, HSS a s možnosťou manuálneho ovládania. Amatérom postačí blesk strednej triedy. Profesionáli využijú odolnú konštrukciu, nadpriemerný výkon, rýchlejšie dobíjanie. Blesky rovnakej triedy sa môžu odlišovať v parametroch i funkčnej výbave. Pred kúpu si preštudujte stránky výrobcu, alebo popis produktu v internetovom obchode. Vždy sa uistite, že vybraný blesk je kompatibilný s vaším fotoaparátom. Viac o rozdelení bleskov v našom článku “Systémové externé blesky - rozdelenie”.

Systémové blesky v ponuke obchodu Pro.Laika.

Systémové externé blesky - parametre a funkcie
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...