Všetko podstatné pod palcom! Panasonic LumixGX7

Recenzia  /  Julo Kotus / 20.09.2013 / 00:00
Nadšení fotografi, poloprofesionáli a milovníci manuálneho ovládania fotoaparátov sa dočkali. Práve tieto skupiny fotografov boli sklamané z vývoja modelového radu GF, ktorý bol svojim prvým modelom GF1 zameraný na nadšencov, ale ďalšie modely sa zmenšovali, ich ovládacie prvky redukovali na minimum a prím hralo ovládanie pomocou dotykového displeja.
 
 
GX7 na rozdiel od radu GF, ktorý sa vydal cestou zmenšovania rozmerov a redukcie mechanických ovládačov, zachoval množstvo manuálnych ovládacích prvkov a navyše pridal niekoľko programovateľných tlačidiel. Prístroj tak disponuje až neuveriteľnou mierou prispôsobiteľnosti.
Ak si všimnete niektoré z jeho špecifikácií, ako sú maximálna rýchlosť závierky 1/8000s, X synchronizácia blesku 1/320s, magnéziové telo, WIFI rozhranie, Full HD video vo frekvencii 60obr./s, zistíte, že fotoaparát naozaj apeluje na tých, ktorí to s fotografiou a videom myslia vážne.
 

Dizajn a ergonómia

Telo Panasonic GX7 je vybudované z magnéziovej zliatiny. Pri pohľade zhora na prístroj som zaváhal, lebo sa mi zdal plastový. Potom som zistil, že ma pomýlili kryty blesku, pätice blesku a elektronického hľadáčika. Tie sú plastové a pokrývajú pomerne veľkú časť hornej strany. Keď som testovaný aparát v striebornej verzii niekomu ukázal, dojem bol rozdielny. Niektorí oceňovali retro look aparátu, iným sa zdal vrch plastový podobne ako mne. Ja som osobne v strede medzi týmito tábormi - dizajn sa mi páči, ale prijal by som kov aj na vrchných pohyblivých dieloch. Ak môžu byť kovové ovládacie kotúče, mohli byť aj kryty...
 
 
Po chytení aparátu s novým setovým objektívom 14-42mm 3,5-5,6 Asph. do ruky ma okamžite prekvapili dve veci - aký je set ľahký a ako dobre sa drží. Grip pre podporu prstov pravej ruky je výrazný a tvarovaný ergonomicky. Navyše jeho pogumovanie siaha od prstov cez dlaň až pod palec na zadnej strane aparátu. Takéto riešenie som si všimol prvý krát a je naozaj komfortné aj pri držaní GX7 jednou rukou.
 
 
Ako som už spomínal, GX7 ponúka neuveriteľnú mieru prispôsobenia ovládania fotoaparátu podľa fotografa. Už bez funkčných tlačidiel sú ovládacie prvky rozvrhnuté veľmi fotograficky a na tlačidlách sú vyvedené najčastejšie používané funkcie (spôsob snímania, ISO, WB, výber zaostrovacích bodov) a spôsobu zaostrovania je vyhradená manuálna páčka. V kombinácii s dvoma otočnými voličmi hodnôt a 4 programovateľnými tlačidlami Fn1 - Fn4 je GX7 snom tých, ktorí chcú mať všetky podstatné aj menej podstatné funkcie pod palcom, či lepšie povedané pod tlačidlom. Či už si nastavíte pod tlačidlá Fn kvalitu obrazu, farby, WIFI pripojenie, redukciu šumu... alebo čokoľvek iné a zapamätáte si to :), ovládanie bude naozaj bleskové.
 
 
Výklopný displej a dotykové ovládanie
Osobne nie som nadšencom dotykového ovládania u fotoaparátov, lebo kedy sa len dá, fotografujem cez hľadáčik aparátu a teda oceňujem, ak sa dajú funkcie nastaviť bez toho, aby som musel oko od hľadáčika odtiahnuť. Pre jednu funkciu som si ale dotykové ovládanie nechal aktivované - výber zaostrovacích bodov. Blesková voľba oblasti zaostrenia ma v tomto prípade dostala! Žiadna aktivácia výberu ostriacich bodov a potom následné klikanie do tlačidiel kým sa neposuniem na chcený bod. Jednoducho ťuknem prstom do obrazu a aktivujem tým ostriacu oblasť. Toto funguje dokonca aj pri aktivovanej detekcie tváre. Čiže ak máte v zábere tváre, fotoaparát zaostrí na ne, ak nemáte alebo chcete zaostriť inde, stačí opäť ťuknúť do displeja a aparát uprednostní zaostrenie na vybranú oblasť.
SUPER!
Ostáva už len pripomenúť, že displej má veľkosť 3" a rozlíšenie 1 040 000 obrazových bodov. Displej je dobre čitateľný aj na ostrom svetle, k čomu mu pomáha aj schopnosť vyklopiť ho a eliminovať tak nežiaduce odlesky.
 
WIFI
Dnešný trend je neúprosný. Pred desaťročím sme ešte čakali na vyvolanie filmu a fotografií z neho, dnes je trend "čím rýchlejšie, tým lepšie". Ako mnoho ďalších nových modelov, aj GX7 disponuje WIFI rozhraním, ktoré umožňuje nielen bezdrôtovo odosielať fotografie do inteligentných zariadení, ale aj diaľkovo ovládať fotoaparát pomocou telefónu. Pozitívne je, že na diaľku máte možnosť meniť takmer všetky nastavenia pri fotografovaní.
 
 
Elektronický hľadáčik
Má rozlíšenie 2,764 miliónov bodov a má netradičnú schopnosť meniť uhol až do 90 stupňov, čo oceníte napríklad pri podhľade alebo pri fotografovaní makra. S hľadáčikom som nezaznamenal nijaký problém a jeho zväčšenie je naozaj výborné na elektronický hľadáčik.
 

Fotografovanie

Prístroj, ktorý sme mali k dispozícii v redakcii, bol predprodukčným kusom. Napriek tomu sa správal ukážkovo. Nezdržiaval, bleskovo reagoval na tlačidlá i dotyky na displeji.
 
Fotoaparát spoľahlivo zaostruje aj v takejto ťažkej situácii a to či s výberom zaostrovacieho bodu alebo s pomocou detekcie tváre.
Všimnite si perfektné vykreslenie vlasov či obočia.
 
 
Zaostrovanie
možno pomenovať jedným slovom - bleskové. Jeho rýchlosť však neovplyvňovala presnosť zaostrenia, ktorej sa nedalo nič vyčítať. Detekcia tváre funguje naozaj spoľahlivo a fotoaparát nemal problém nájsť a zaostriť na tváre figurín vo výklade za sklom, v ktorom sa odrážalo okolie. V kombinácii so spomínaným veľmi rýchlym výberom zaostrovacieho bodu pomocou dotyku na displeji je to jeden z najrýchlejších a na ovládanie najpríjemnejších zaostrovacích systémov u systémových fotoaparátov s výmennými objektívmi. Ak nejde o zaostrovanie na rýchlo pohybujúce sa predmety, rozdiel medzi GX7 a zrkadlovkou strednej triedy nezbadáte.
 
 
Tichý mód
Čím ma prístroj veľmi príjemne prekvapil je Silent mode. Aparát nielen vypne všetky zvuky a pípania, ale začne namiesto mechanickej závierky používať elektronickú, ktorá je absolútne bezhlučná. Z prístroja tak zvukovým prejavom razom máte kompakt s vypnutými zvukmi, napriek tomu, že fotíte na omnoho väčší senzor. Výborné pre street fotografov, dokumentaristov a všade tam, kde potrebujete byť maximálne diskrétny (chrámy, divadlá, prednášky, semináre...). Bravó!
 
Stabilizátor obrazu
Panasonic GX7 je prvým Panasonic aparátom, ktorý má stabilizáciu obrazu riešenú priamo v tele aparátu. Je to vynikajúca novinka pre tých, ktorí chcú využívať aj skvelé pevné objektívy Leica a Olympus, ktoré stabilizátor obrazu nemajú (Olympus má stabilizáciu od začiatku riešenú v tele mirrorless aparátov). Panasonic sa tu ukázal ako veľkorysý výrobca, ktorý nehľadí iba na svoj business, ale aj na konečného spotrebiteľa, ktorému tak otvoril nové možnosti a vylepšenie funkcionality aj za riziko, že bude objektívy nakupovať u inej značky. Panasonic dokonca uvádza túto možnosť v tlačovej správe k predstaveniu GX7.
 
 

 
Video
Panasonic GX7 ponúka veľkolepé možnosti snímania videa. Môžete natáčať video v režimoch P,A,S,M, používať korekcie expozície a voliť si rôzne kombinácie rozlíšenia a frakvencie. GX7 dokáže natáčať Full HD video 1080p vo frekvencii až 60or./s. Pri najkvalitnejšej kompresii je dátový tok 25-28Mb/s. To sú údaje, za ktoré sa nemusí hanbiť omnoho drahšia profesionálna videokamera. Je trochu na škodu, že ak chcete pri natáčaní videa nahrávať lepší zvuk ako ponúka vstavaný stereomikrofón, ste odkázaní na externý rekordér a následnú synchronizáciu s videom. Panasonic GX7 totiž nedisponuje vstupom pre externý mikrofón. Celkovo ale Panasonic GX7 nahráva video minimálne tak dobré, ako Panasonic GH3, ktorý mnohí používajú ako mierku pri porovnávaní kvality videa.
 

 

Obrazová kvalita

Vzhľadom na predprodukčný model GX7, ktorý sme testovali je nutné toto stručné zhrnutie obrazovej kvality brať s rezervou. Nemáme možnosť ani porovnania výstupu z JPG a z nekomprimovaného formátu RAW, keďže ho súčasné editory ešte RAW z GX7 nepodporujú. Komentár sa teda bude týkať výstupu z JPG aj to nie z finálnej predajnej vzorky. Napriek spomínanému sú JPG súbory kvalitné s dobrým kontrastom a farbami. S dobrým objektívom dosahujú vynikajúcu mieru detailov a ostrosti. 
 
 
 
 
Objektív 14-42 na mňa nezapôsobil po stránke kvality tela (plastový objektív s plastovým bajonetom)  ale kresba objektívu je vcelku slušná a do okrajových častí obrazu sa zmäkčuje iba pozvoľne. Aj tak si ale myslím, že senzor GX7 je na vyššej úrovni ako setový objektív. Vidieť to na fotografiách, ktoré som vyhotovil s vynikajúcim portrétnym objektívom Olympus M. Zuiko Digital ED 75mm f1,8. Objektív je nielen ukážkovo ostrý ale má aj krásny bokeh - rozostrené časti sú rendrované veľmi hladko a atraktívne.
 
Panasonic GX7 + 14-42 na najširšom ohnisku 14mm (28mm po prepočte na 35mm formát) 
 
Panasonic GX7 + 14-42 na najdlhšom ohnisku 42mm (84mm po prepočte na 35mm formát) 
 
Miera šumu pri vysokých citlivostiach ISO sa ťažko komentuje bez finálneho firmvéru. Vyhotovil som niekoľko záberov aj na extrémnu citlivosť ISO 3200. Šum bol prekvapivo nízky, aj keď v obraze sa objavili artefakty potláčania šumu - posterizácia. Celkovo ale podľa JPG výstupu s nefinálnym firmvérom veľmi dobre, uvidíme, čo prinesie ostrá vzorka.
 
ISO 3200 v JPG vyzerá už v predprodukčnej vzorke sľubne.
 
Pre alternatívnu úpravu farebnosti v JPG fotografiách DMC-GX7 ponúkne celý rad obľúbených kreatívnych režimov. Počet filtrov bol u Creative Control zvýšený na 22 - nové Rough Monochrome, Monochrome Silky a Monochrome boli pridané k starším Expressive, Retro, High Key, Sepia, High Dynamic, Soft Focus, Dynamic Monochrome, Impressive Art, One Point Color, Cross Process, Low Key, Toy Effect, Star Filter, Miniature Effect, Old Days, Sunshine, Bleach Bypass, Toy Pop a Fantasy mode. Každý z parametrov jednotlivých módov je možné individuálne nastaviť a tak ovplyvniť ich dopad na výslednú snímku.
Creative Panorama teraz umožňuje vytváranie panoramatických snímok vo vertikálnom aj horizontálnom smere a režim Photo Style dovoľuje meniť tóny čiernobielej fotografie zahrnutím monochromatických snímok imitujúcich použitie kontrastných filtrov (Ye / Or / R / G) pre viac expresívne čiernobiele fotografie. Osobne ma zaujali práve imitácie použitia farebných filtrov v čiernobielej fotografii a celkom zábavný režim Sunshine, ktorý imituje Slnko v obraze. Z nepriaznivého počasia a svetla scénu obzvláštni, oteplí a oživí. Pripomína mi efekt "Flare" ktorý v súčasnosti mnoho fotografov využíva pri svadobných či portrétnych fotografiách. :)
 
Perfektná miera detailu a príjemný bokeh s objektívom Olympus M. Zuiko Digital 75mm f1,8 
 
 
 
 
Túto recenziu doplníme, keď Adobe ponúkne aktualizáciu Lightroom a budeme môcť napísať viac k obrazovej kvalite z toho výborného fotoaparátu.
 

Záver

Po niekoľkodňovom testovaní za nie príliš priaznivých podmienok môžem potvrdiť, že Panasonic DMC GX7 je naozaj zameraný na pokročilých nadšencov, ktorí vedia, čo od prístroja očakávajú a očakávajú veľa. A veľa nemyslím len v obrazovej kvalite, ktorá je podľa JPG predprodukčnej vzorky veľmi dobrá, ale veľa hlavne z používateľského hľadiska. Skvelý úchop a držanie aparátu, výklopný displej a výklopný hľadáčik, veľké množstvo tlačidiel a nastaviteľných ovládacích prvkov, rýchle ovládanie bleskového AF, 1/8000s závierka a 1/320s synchronizácia, geniálny tichý mód...  To sú vlastnosti, ktoré nenechajú chladným žiadneho nadšenca fotografie. Teším sa, až dostaneme ostrú vzorku na finálne dotestovanie a porovnanie výstupu z RAW formátu. Nateraz som mal naozaj problém vyplniť pár riadkov v nasledujúcej časti mínusy.
 
Plusy a mínusy
 
+ telo zo zliatiny horčíka, skvele pogumované časti okolo celého gripu
+ výklopný displej a výklopný kvalitný a veľký hľadáčik
+ bleskové dotykové ovládanie AF a veľmi rýchly a presný AF
+ prispôsobiteľnosť ovládania cez 4 programovateľné tlačidlá Fn
+ kvalita obrazu v JPG (aj keď šlo zatiaľ o predprodukčný kus a nemohli sme porovnať RAW výstup)
+ Vstavaný stabilizátor obrazu pomocou "senzor shift"
+ Tichý mód fotenia pomocou elektronickej závierky
+ vynikajúce video s frekvenciou až do 60 obr./s a využitím polomanuálnych a manuálnych módov
 
- plastové kryty vstavaného blesku a výklopného hľadáčika
- šum pri extrémnych citlivostiach ISO obmedzený fyzickou veľkosťou senzora 4/3" - slabá posterizácia v JPG výstupe pri ISO3200
- chýba konektor pre externý mikrofón
 
V galérii recenzie zatiaľ nájdete len fotografie ako boli nafotografované do súboru JPG.
 
 

Galéria k článku

Všetko podstatné pod palcom! Panasonic LumixGX7
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Kováč Majky Kováč Majky
  Kováč Majky / 23.09.2013 07:54:00
  Ja som si k micro 4/3 formátu doteraz cestu nenašiel, ale je pravda, že takéto fotoaparáty ako GX 7 alebo Oly OMD by stáli za zváženie. Mne sa ale ten "retro" imidž nepáči, skôr by som prijal niečo naopak hypormoderné. Dnes sú ale všetci retro.
 • R Tono R Tono
  R Tono / 23.09.2013 08:46:00
  Mne je naopak M4/3 systém sympatický a GX7 si určite vyskúšam. Krajšia je ale čierna verzia. :-) Neviem sa dočkať výstupu z RAW, prípadne porovnania so spomínaným OMD.
 • kotus julo kotus julo
  kotus julo / 27.09.2013 14:13:00
  Áno, aj som zvedavý čo polezie z RAW a z finálnych vzoriek GX7. Zatiaľ som do mínusov ohľadom fotoaparátu nemal čo napísať. Retro je fajn, ale tiež nový Panasonic G6 (máme momentálne v redakcii na test) má moderný dizajn, ktorý sa mi pozdáva. :)
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 10.10.2013 12:50:00
  mám rád retro look mirrorless aparátov, preto sa pozerám práve po takých. Teraz mám retro kompakt Fuji, ale pomaly zvažujem niečo s väčším senzorom. Som zvedavý, či to bude opäť Fuji alebo nejaký rýchlik Panasonic s bleskovým AF ako píšete.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...