Video: Predstavenie Nikon Coolpix A1000

Video: Predstavenie Nikon Coolpix A1000

Recenzie  /  FOTOma.sk / 19.02.2019 / 16:30

V ďalšom dieli nášho videa si predstavíme novinku, kompaktný digitálny fotoaparát Nikon Coolpix A1000. Budeme sa o nej rozprávať s Michaelom Jurákom, špecialistom a školiteľom spoločnosti Nikon.

 

Tento fotoaparát je výnimočný. Je to doposiaľ najmenší a najľahší fotoaparát s 35 násobným optickým zoomom. Čo to znamená pre užívateľa, ktorý bežne fotografuje mobilným telefónom?

 

Tento fotoaparát je určený pre ľudí, ktorí ho budú mať prakticky vždy so sebou. Aktuálny trend fotenia mobilnými telefónmi nás limituje v tom, že objektívy telefónov sú širokouhlé a preto máme veľa širokouhlých záberov. Ak sa nám však páči niečo vzdialenejšie napríklad zrub, loďka pri jazere, alebo nejaký rozkvitnutý strom, a chceme to odfotiť, tak väčšinou máme v širokouhlom zábere veľa iných vecí, ktoré môžu byť na fotke rušivé. Zoom je jeden zo základných nástrojov, na to, aby sme si priblížili tú časť fotografie, ktorá nás najviac zaujíma.

Minimálny zoom 24 mm

maximálny zoom 840 mm

Možnosť zmeniť ohniskovú vzdialenosť je presne tá vec, ktorá bude vítanou zmenou oproti foteniu s mobilom. Pokiaľ používame ohnisko 200, 300, 400 a viac milimetrov, tak si vyberáme určitú časť fotografie, zúžime tým uhol záberu a priblížime vzdialený predmet. Tým dokážeme divákovi fotografie sprostredkovať, že toto je vec, ktorá ma zaujala, pre ňu som spravil tento záber.

Pri tomto fotoaparáte ide o rozsah ohnísk 24 až 840 milimetrov. Čo to v praxi znamená? Znamená to, že si priblížime jeden domček na druhej strane údolia, alebo kamzíka na vrchole kopca?

 

Povedal by som, že sa blížime skoro k tým kamzíkom. Rozsah 24 až 840 milimetrov znamená, že ak ste napríklad práve v nejakej horskej oblasti, tak ste schopný vyfotiť širokouhlý záber celej krajiny – panorámy hôr a následne si môžete vybrať jeden malý objekt (napríklad horskú chatu) a odfotiť ho. U kamzíka, alebo iných zvierat, to však nie je až také jednoduché, pretože tie sú neustále v pohybe.

Povinnosťou dnešných fotoaparátov je aj kvalitné video, Ultra HD alebo 4K video. Samozrejme má ho aj naša novinka. Okrem toho však ponúka aj čosi navyše pre nadšených fotografov. Čo to je?

 

V prvom rade by som vyzdvihol to, že je to aparát na ktorom sa dá nastaviť clona a čas manuálne. Myslím si, že pokiaľ človek, ktorý trošku vie fotiť, tak vie, že sa iným spôsobom fotí napríklad auto, ktoré sa rýchlo pohybuje v zábere a inak strom, ktorý je statický. Možnosť rozhodnúť clonou o hĺbke ostrosti a časom o tom, ako zachytím nejaký pohybujúci sa objekt, je pre mňa zásadný.Poloautomatické a manuálne expozičné režimy

V neposlednom rade, a to je veľká výhoda tohto aparátu, je režim fotenia do RAW. Režim RAW je o možnosti ukladania surových dát a následne fotografiu spracovať v počítači. Tým sa vyhnete spracovaniu fotoaparátom priamo do JPEG. Máte potom väčšiu kontrolu nad post procesom a môžete obísť niektoré prednastavenia fotoaparátu.

To znamená, že mám väčšiu kontrolu napríklad nad vyvážením bielej a podobne?

 

Áno. Ešte mám aj väčšiu kontrolu napríklad nad intenzitou odstránenia šumu, doostrenia a podobne.

 

Mike, predstav si, že vonku krásne svieti slniečko, tešíš sa, ako si tú scenériu odfotíš. Ako náhle vytiahneš mobil alebo fotoaparát a na displeji nič nie je vidieť pre ostré slnko. Aké je v tomto prípade riešenie?

 

Toto často počúvame aj od našich zákazníkov. Hovoria, že máme veľmi pekné aparáty, ale pýtajú sa či existuje varianta aj s hľadáčikom. Toto je model, ktorý má hľadáčik. Je elektronického typu a jeho výhoda sa ukáže najmä počas slnečných dní. Všetci poznáme tie situácie, keď namierime fotoaparát na fantastický objekt a na displeji vidíme len odraz samých seba. Na fotoaparáte je aj snímač, ktorý rozozná, keď priložím oko k hľadáčiku. Následne sa vypne veľký displej a rozsvieti sa ten, ktorý je v hľadáčiku. Takto potom môžem pokračovať v komponovaní aj na priamom svetle.

Elektronický hladáčik

Tým „Vidíme len odraz samých seba“, si mi pripomenul, že tento fotoaparát má displej, ktorý sa dá vyklopiť tak, aby som cielene videl samého seba. Načo vlastne slúži výklopný displej?

 

Prvá vec ktorá každého napadne v súvislosti s výklopným displejom je, že je to výborné na selfies. Ale ďalšia vec, ktorá je veľmi praktická a ktorú mám čím ďalej, tým radšej, je to, keď fotíte s fotoaparátom niečo od zeme. Vyklopíte si displej a fotíte napríklad nejaký hríb alebo iný detail. Alebo naopak, môžete fotiť z nadhľadu, skrze dav, napríklad na koncerte a podobne. Výklopný displej nám umožňuje fotografovať z netradičných uhlov záberu.

Výklopný displej

Hlavný dôvod prečo mnohí z nás fotia telefónom je možnosť fotografiu okamžite zdieľať s rodinou, alebo zavesiť na sociálnu sieť. Ako si s touto požiadvkou poradí Nikon Coolpix A1000?

 

Možnosť zdieľania fotografií, respektíve zážitkov, pretože pre nás sú to predovšetkým zážitky a nie len fotografia, je veľmi dôležitá. Na sociálnych sieťach chceme dať vedieť, kde práve sme a čo práve prežívame. Ak máte na vašom mobilnom zariadení nainštalovanú aplikáciu SnapBridge, ktorý je zdarma, dokážete vytvoriť spojenie medzi fotoaparátom a smart zariadením. Na prenos dát sa pri tom používa technológia WiFi alebo Bluetooth Low Energy. Následne fotoaparát dokáže automaticky posielať fotografie do mobilu.

 

To znamená, že fotografujem a fotoaparát súčasne posiela fotky do mobilu?

Je to tak dobre vymyslené, že aj keď máte mobil vo vrecku fotoaparát posiela fotky automaticky. Čiže nie je nutné ručne označovať fotky vo fotoaparáte a manuálne preposielať. Fotky sa mi automaticky prenášajú do mobilu aj počas toho ako fotím. Následne môžem okamžite na sociálnych sieťach zdieľať zábery a pochváliť sa svojim priateľom.

 

 

Mohol by si jednou vetou zhrnúť pre koho je toto zariadenie určené?

 

Každé zariadenie tohto typu má svoje limity. Toto nie je aparát, ktorý by nemal ohroziť zrkadlovky, alebo by vyraziť z ruky profesionálne alebo poloprofesionálne prístroje ľudom, ktorí majú fotenie ako hobby . Limitom pre toto zariadenie je menší obrazový snímač. To sa prejaví najmä keď nie sú ideálne svetelné podmienky.

Pre koho je určený? Napadá mi napríklad tip užívateľa, akým je môj kamarát cyklista. On jazdí na cestnom bicykli a čokoľvek, čo sa mu nezmestí do zadného vrecka cyklistického dresu, je preňho nezaujímavé. Ďalej mám napríklad známych ktorí jazdia na motorkách. Nikto z nich nechce mať na chrbte ruksak s veľkým fotoaparátom a troma objektívmi. Chcú mať niekde v bunde malý aparát, zastaviť sa, vytiahnuť, fotiť a tie spomienky si uchovať, alebo zdieľať.

Miku, ďakujem ti, že si nám predstavil nový Nikon Coolpix A1000.

Fotoaparát Nikon Coolpix A1000 si môžete zakúpiť na Prolaika.sk

Video: Predstavenie Nikon Coolpix A1000
5 5 with 1
 
počet hodnotení: 1

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...