Ultrazoom s najsvetelnejším objektívom, Panasonic Lumix DMC-FZ300

Ultrazoom s najsvetelnejším objektívom, Panasonic Lumix DMC-FZ300

Recenzie  /  Julo Kotus / 27.11.2015 / 17:15

Po troch rokoch od uvedenia ultrazoomu FZ200 prichádza jeho nástupca FZ300, ktorý hardvérovo a funkčne v mnohom vylepšuje svojho populárneho predchodcu. FZ200 bol obľúbený hlavne pre svoj objektív, ktorý má pre cestovateľov veľmi zaujímavý rozsah 25-600mm s konštantnou vysokou svetelnosťou f2,8. V praxi to znamená, že sa na senzor dostane rovnako veľa svetla aj pri širokouhlých záberoch aj pri fotografovaní vzdialených detailov či výrezov z krajiny. Vzhľadom na malý senzor (1/2,3“) je svetelný objektív veľmi dôležitý, nakoľko každým zvýšením citlivosti sa šum v obraze zintenzívni vo väčšej miere ako u fotoaparátov s väčším senzorom.

Výnimočne svetelný objektív so svetelnosťou f2,8

V každom prípade takúto kombináciu zoomu a svetelnosti v súčasnosti neponúka nijaká konkurencia, ak nepočítam drahšie dvojča od značky s logom v červenom kruhu.

Ak mám narýchlo vymenovať vylepšenia, ktoré sa u FZ300 objavili, boli by to v prvom rade hardvérové zmeny v podobe displeja s vyše dvojnásobným rozlíšením a s geniálne implementovanou funkciou výberu zaostrovacieho bodu, elektronická závierka až s 1/16 000s, WIFI rozhranie pre sťahovanie fotografií, diaľkové ovládanie fotoaparátu pomocou smart zariadenia a tiež utesnenie fotoaparátu proti nepriaznivým poveternostným vplyvom. Samozrejmosťou u vyšších modelov Panasonic fotoaparátov je 4K video, z ktorého môžete navyše vyexportovať fotografie v 8Mpx rozlíšení. O tom ale v časti 4K fotografie osobitne.

Dizajn a ergonómia

Dizajn ultrazoomu je klasický, pripomínajúci zrkadlovku a to nielen tvarom ale aj veľkosťou. Je až prekvapujúce, aký je prístroj s tak malým senzorom veľký. Určite je to spôsobené aj dĺžkou a svetelnosťou zoomu, ale zväčšenie prístroja musí byť chcené. Predchodca FZ200 mal totiž rovnaký rozsah zoomu a rovnakú svetelnosť, no bol menší a o 100g ľahší. Myslím si však, že pri fotoaparáte s tak veľkým priblížením je zvýšenie hmotnosti do určitej miery pozitívne. Ľahký fotoaparát sa totiž v rukách chveje omnoho viac ako primerane ťažký a aj najmenšie chvenie môže pri veľkom priblížení znamenať roztrasenú neostrú snímku. Oproti predchodcovi je zväčšený hlavne grip pre lepšie držanie fotoaparátu a celkovo sa tvary prístroja zostrili. Mne sa určite páči viac ako predchádzajúci model.

Zhora si môžete všimnúť veľký ergonomicky tvarovaný grip

FZ300 sa skvelo drží, ovládacie prvky sú logicky rozmiestnené. Na hornej časti vpravo nájdete volič režimov snímania pod ktorým je vypínač napájania. Vedľa je hlavný volič hodnôt v podobe neoznačeného kotúča. Dve programovateľné tlačidlá, tlačidlo pre natáčanie videa a spúšť s páčkou pre ovládanie zoomu.

Medzi ovládačmi nájdete dve malé LED diódky, jedna informuje o aktívnom pripojení WIFI, druhá o ukladaní kontentu alebo aktivite fotoaparátu. V strede hornú plochu rozdeľujú štandardné sánky pre externý blesk naľavo od nich nájdete už len mechanickú poistku vstavaného blesku. 

Výklopný displej je plne artikulovateľný a určite pomôže pri snímaní z netradičných uhlov alebo pri fotografovaní autoportrétov.
 

Na zadnej strane prístroja sa nachádzajú ďalšie dôležité ovládacie prvky, ktoré urýchlia používanie prístroja. Mechanický volič spôsobu zaostrovania, tlačidlo blokovania expozície a zaostrenia, špeciálne tlačidlá určené pre najčastejšie používané funkcie (ISO, WB, voľba zaostrovacích bodov, spôsob snímania), stredové tlačidlo potvrdenia, zobrazenie displeja, tlačidlo play na prehrávanie uloženého obsahu a ďalšie dve programovateľné tlačidlá, ktoré majú prednastavenú funkciu zmeny zobrazenia live view a rýchleho menu.

Zaujímavosťou je, že napriek veľkému tubusu objektívu sa na ňom nenachádza ani prstenec pre zoom ani prstenec pre manuálne zaostrovanie. Obidve funkcie zabezpečujú ovládače na tubuse objektívu - posuvný ovládač zoomu a roller pre manuálne zaostrovanie. Ten druhý sa dá naprogramovať aj na iné funkcie. Môžete napríklad pomocou neho ovládať clonu. Dosiahnete tak jednoduchého ovládania v manuálnom režime, kedy jeden roller môže slúžiť na ovládanie času a jeden na ovládanie clony. Viacerí kritizujú, že Panasonic v tomto prípade upustil od štandardného spôsobu zoomovania a zaostrovania pomocou prstencov na objektíve. Mne sa zdá toto riešenie vzhľadom na čoraz populárnejšie video logické. Skúste jemne a plynulo zoomovať počas natáčania videa prstencom okolo objektívu! Záber určite roztrasiete. Pomocou prepínača je zoomovanie jednoduché a minimalizuje roztrasenie záberov. To isté platí aj pre zaostrovanie. Myslím si, že práve naopak, v prípade ovládania tak extrémneho rozsahu zoomu pri videu, je použitie prepínača lepším riešením ako zoom prstenec. Riešenie si skôr zasluhuje pochvalu ako kritiku. 

V slotoch pre prepojenie fotoaparátu nájdete USB konektor, mini HDMI, konektor pre elektrickú spúšť. Prístroj ukladá na SD karty súčasnej veľkej kapacity (SD, SDHC, SDXC).  Pod krytom batérie nájdete Lithium ion akumulátor, ktorý vydrží cca. 400 záberov na jedno nabitie.

Fotografovanie

Prístroj nabieha do jednej sekundy. Nie je to bleskové ako u zrkadlovky, ale je to logické, keďže napájanie štartuje displej, vysúva objektív a teda nemôže byť úplne instantné. Na ultrazoom je všetko pod sekundu výborný čas.

Výborné sú aj časy zaostrenia, ktoré sú zrovnateľné so zrkadlovkou so setovým objektívom. Čo sa týka snímania, pri single nastavení môžete snímať jeden snímok každých 0,4s, pri kontinuálnom snímaní môžete snímať až 10obr./s (cca.90 obrázkov v JPG formáte a 20 v nekomprimovanom RAW formáte (Panasonic ich označuje ako .RW2).

Sťahovanie fotografií som vyskúšal na Adnroid telefóne, inštalácia prebehla korektne a funguje bez problémov

Osobitnú kapitolu tvorí fotografovanie pomocou WIFI a smart zariadenia (tabletu alebo smartfónu). V aplikácii Panasonic Image App si totižto nielen môžete prezerať a sťahovať nafotené zábery, ale smart zariadenie môžete použiť aj ako diaľkové ovládanie s live view náhľadom. Aplikácia je prehľadná a zároveň umožňuje z telefónu plnú kontrolu nad procesom fotografovania. Umožňuje nastaviť všetky veličiny expozície, ale aj približovať obraz pomocou zoomu alebo zaostriť na vybrané miesto. Za to si prístroj spolu s WIFI riešením zaslúži pochvalu.

Takto vyzerá rozhranie pre diaľkové fotografovanie. Ako vidíte, nastaviť si môžete všetky dôležité expozičné veličiny, ale aj nastavenie zoomu, výber zaostrovacieho bodu...

4K foto mód

Tu je správne miesto aj na spomenutie 4K fotomódu, ktorého vtip spočíva v tom, že natáčate 4K video o frekvencii až 30obr./s. Potom pri prehrávaní sa kedykoľvek vo fotoaparáte zastavíte na želanom mieste a jednoducho vyexportujete fotografiu vo výslednom rozlíšení 8Mpx. V 4K fotomóde si dokonca môžete nastaviť pomer strán fotografie, v ktorom videostream natáčate. Ak chcete zároveň video použiť ako štandardné video, odporúčam nastaviť kompatibilný pomer strán 16:9. Na výber ale máte aj 3:2 alebo 4:3.

Fotografia 16:9 vyexportovaná pomocou 4K fotomódu ukazuje vysokú mieru detailov

Kvalita takto vyexportovaných fotografií je samozrejme nižšia, ako keby ste fotili štandardným spôsobom, ale na to, že ide o fotku z videa je aj tak veľmi dobrá. Nebál by som sa ani väčších výtlačkov do formátu A4-A3 podľa svetelných podmienok. Čiže máte takmer plnohodnotné fotografovanie do JPG vo frekvencii 30obr./s. Môžete tak zachytiť aj nečakané udalosti a vybrať z nich ten najlepší záber alebo sekvenciu ako som to urobil ja. :-)

Obrazová kvalita

Tejto časti v recenzii som sa popravde naozaj obával. Je to už dávno, čo som recenzoval prístroj s tak malým senzorom a tak veľkým priblížením, zoomom. Našťastie sa nemusím pretvarovať a ak opomeniem prudký nárast šumu so zvyšujúcou sa citlivosťou ISO, ostane mi priestor len pre chválu. Samozrejme všetko vzhľadom na svoju kategóriu ultrazoom fotoaparátov s malým senzorom.

JPG z RAW. Napriek malému senzoru je fotografia plná detailov a s dobrým dynamickým rozsahom. Minimálny zoom 25mm.

Max. zoom 600mm po prepočte. Aj na maximálnom priblížení je obraz kvalitný s výbornou kresbou.

Pri základnej hodnote ISO100 a dostatočnom svetle produkuje fotoaparát skvelé súbory s množstvom detailov v tieňoch i svetlách. Tiene môžu niekedy niesť známky odstraňovania šumu, ale sú akceptovateľné. Keď fotografujete do nekomprimovaného RAW formátu, úroveň šumu a detailov máte pod svojou kontrolou a môžete získať vyššiu úroveň detailov v tieňoch na úkor zvýšenia šumu. Osobne preferujem tento prístup, pomocou ktorého som dostal ešte o jednu triedu lepšie výsledky, aj keď z pohľadu amatéra sa to tak nemusí zdať, keďže v obraze je viac šumu.

Detailný výrez JPG verzus RAW.

Detailný výrez JPG verzus RAW.

Bližší pohľad však ukáže, že fotografia je naozaj plnšia jemnejších detailov. Ostal som prekvapený, že aj malý 1 / 2,3“ senzor môže mať vysoký dynamický rozsah a slušnú kresbu. Samozrejme so stúpajúcou hodnotou ISO sa šum a artefakty jeho odstraňovania zvyšujú a začína to byť výraznejšie už od ISO 400 aj v dobrom svetle. Našťastie fotoaparát má svetelný objektív v celom rozsahu a výborný stabilizátor obrazu a tak po vyššej hodnote ako ISO400 nemusíte siahať príliš často.

Večerné a nočné fotografovanie

Pri nedostatku svetla sa šum a jeho odstraňovanie prejavujú aj pri najnižších citlivostiach. FZ300 preto nebude šampiónom pri večernom či nočnom fotení, ak by ste chceli z nočných záberov tlačiť metrové fotky na výstavu, ale bez problémov zhotovuje nočné zábery vhodné do dovolenkového albumu. Celkovo sa k tejto kategórii fotografovania budem vracať, pretože sa mi zdá, že tento prístroj je na dovolenku stvorený.

Video

Prístroj je vybavený pokročilými video funkciami. Fotografuje podľa najnovších trendov do 4K rozlíšenia. Ak nemáte na toto obrovské rozlíšenie vhodný hardvér, jednoducho zvolíte Full HD video, ktoré dokonca natáča aj v akčnej frekvencii 60 obr./s a využíva pritom 5-osí stabilizátor, ktorý je veľmi účinný. Video dokáže ukladať vo formáte MPEG-4 a AVCHD a pre lepšie nahrávanie zvuku môžete použiť externý stereo mikrofón. Osobne nie som špecialista na video a preto si jeho kvalitu netrúfnem hodnotiť ani spracovať 4K video, ale na obrazovke Full HD alebo QHD vyzerá naozaj špičkovo.

Minimálny zoom pre zachytenie celku.

Maximálny zoom neuveriteľne priblíži detaily. Trúby by ste si na predchádzajúcom zábere sotva všimli. S maximálnym zoomom ich máte ako na dlani.

Záver

Myslel som si, že pri superzoome 25-600mm a škriatkovskom senzore budem oveľa kritickejší. Česť fotoaparátu však zachránilo to podstatné – objektív. Svetelný, ostrý a odolný voči protisvetlu, navyše s účinným stabilizátorom obrazu. 4K fotomód umožní v podstate fotenie vo frekvencii 30obr./s, o čom môžu snívať aj profi zrkadlovky.

Výstup z JPG je fajn pre väčšinu situácií a užívateľov a ak by niektorý z nich pokročil a chcel vziať veci do svojich rúk, má k dispozícii nekomprimovaný formát RAW. Za cenu nárastu šumu sa dajú z neho vydolovať ešte o triedu detailnejšie fotografie.

To, že popri ohromnom rozsahu zoomu a jeho svetelnosti je celý fotoaparát ešte utesnený voči stekajúcej vode a prachu ho len posúva v hodnotovom rebríčku cestovateľov a dovolenkárov ešte vyššie. Na pláži či v ľahkom daždi budete mať spokojnejšie svedomie. :)

Aj preto tento fotoaparát môžeme odporúčať všetkým, ktorý chcú mať riešenie všetko v jednom. Nechcú meniť objektívy, ale zároveň chcú mať v relatívne kompaktnom tele obrovské priblíženie. Hodí sa pre cestovateľa, dovolenkára ale aj ako kvalitný rodinný fotoaparát pomocou ktorého 4K fotomódu zachytíte naozaj každý dôležitý moment vašich ratolestí.

Plusy a mínusy

+ rozsah a svetelnosť zoomu
+ odolnosť voči protisvetlu
+ možnosť pri maximálnom zoome pracovať s hĺbkou ostrosti
+ rýchle operačné časy a kontinuálne snímanie
+ 4K fotomód
+ WIFI s prepracovaným diaľkovým ovládaním v aplikácii
+ odolnosť voči nepriaznivým poveternostným vplyvom (prach a vlhkosť)

- malý senzor so svojimi neduhmi pri vyšších citlivostiach ISO a pri nočnom fotení (zvýšený šum a strata detailov pri jeho odstraňovaní)

- pre niekoho objektív bez prstencov zoomu a zaostrenia (pri videu skôr výhoda)

- cena, za príplatok 100€ môžete mať už špičkový Panasonic FZ1000 s omnoho väčším senzorom a lepším obrazom

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

Kúpiť Panasonic Lumix DMC-FZ300

Ultrazoom s najsvetelnejším objektívom, Panasonic Lumix DMC-FZ300
4.5 5 with 4
 
počet hodnotení: 4

Komentáre

 • Ďuro Mika / 27.11.2015 21:39:13
  Na to, že je to pidisenzor to naozaj nie je zlé. Dokonca aj tie večerné fotky.
 • Drsnak Jake / 28.11.2015 07:26:35
  No sum je dost drsny, ale niet sa co cudovat. Prekvapuje ale objektiv, drsne ostry aj na maximalnom zoome. Vidno stavnatejsi raw ako jpg, recenzent vie ako na upravu, ale ani jpg fotky nie su vyblite, co je pozitivne pre bezneho pouzivatela. Inak priblizenie fakt drsne!
 • Nina Horná / 28.11.2015 14:02:35
  dobre to fotí :)
 • Samo Šóth / 28.11.2015 14:12:31
  Sam fotim na FZ100 a niekedy sa aj cudujem, ake dobre fotky to dokaze. Samozrejme pri dobrom svetle :) No neviem sa dockat ked si kupim 'nieco vacsie' (=fuji xt1 :]) Mimochodom, podla mna sa 300vka za tu cenu naozaj neoplati
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...