Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM C

Recenzia  /  Martin Farkaš / 09.10.2013 / 00:00

Hľadáte nový základný objektív pre svoju zrkadlovku s APS-C snímačom s lepšou svetelnosťou, väčším rozsahom a adekvátnou cenou? Sigma má pre vás odpoveď. Je ňou nový objektív z radu „C“ (contemporary), Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro (OS) HSM | C. Novinka určená predovšetkým pre nadšených amatérov ktorý požadujú vyššiu svetelnosť, ale nechcú prísť o pohodlie väčšieho zoomu. Ako na tom je tento objektív po mechanickej a optickej stránke sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Design

Objektív je vyrobený prevažne z plastových komponentov, čo znížilo váhu objektívu na príjemných 465 gramov. Zoom prstenec je dostatočne široký a disponuje rovnako dobrým pogumovaním ako vyššie modely objektívov. Na ľavej strane nájdeme dva prepínače, prvý slúži na voľbu automatického/manuálneho zaostrovania a druhý zapína/vypína optickú stabilizáciu obrazu. Predná časť objektívu sa pri zoomovaní vysúva. Predná šošovka sa neotáča. Na vysunutom tubuse objektívu nájdete mierku zväčšenia objektívu pri minimálnej zaostrovacej vzdialenosti.

Optická sústava objektívu sa skladá zo 16 členov v 14 skupinách. Z toho sú dva elementy z FLD skla, jeden optický prvok vyrobený z SLD skla a tri asférické členy. Objektív obsahuje 7 lamelovú clonu a jej minimálna hodnota je F/22.

Objektív má v názve označenie „macro“. Nejedná sa však o ozajstný makro objektív, ale poskytuje pomerne veľké zväčšenie 1:2.8 pri minimálnej zaostrovacej vzdialenosti 22 centimetrov.

Optická kvalita

Objektív je dobrý. Nie je to profesionálny objektív, ale aj napriek tomu si zachováva veľmi dobré optické vlastnosti. Pri fotografovaní na plne otvorenú clonu je obraz mäkší. Po miernom priclonení sa viditeľne zlepší predovšetkým stredová oblasť obrazu Krajné oblasti sú aj po priclonení mierne mäkšie ako stredová časť.

Ubúdanie ostrosti kresby od stedu k okraju obrazu.

Ako každý objektív, aj na tomto nájdete asi všetky optické chyby. Dôležité ale je do akej miery sa na výslednej fotografii prejavia. Myslím že to nie je nič hrozného. Aberáciu, skreslenie a vinetáciu odstránite na niekoľko klikov vo svojom foto editore a ďalej vás už trápiť nebude.

Výrez z neupravenej fotografie. Všimnite si azúrovú aberáciu na ľavých hranách.

V programe Adobe Lightroom 5.2 som klikol na automatické odstránenie aberácie. Po optickej chybe nie je ani stopa.

Príklad skreslenia na 17mm a jeho korekcie.

Fotografovanie

Objektív som testoval s fotoaparátom Nikon D5100. Je zástupcom hobby triedy rovnako ako aj testovaný objektív. Hmotnosť a tiež veľkosť objektívu je primeraná. To znamená, že objektív nie je príliš malý ani veľký, ľahký alebo ťažký, ale taký akurát, aby bolo jeho používanie pohodlné. K ovládaniu nemám žiadne námietky. Zoom prstenec je vynikajúci, prepínače sú vyriešené tak, aby sa nechcene neprepli, jedine čo ma sklamalo je prstenec manuálneho zaostrenia. Počkať, je to vlastne prstenec? No, to je nakoniec jedno.

Rozmýšľam nad tým, čo Sigmu viedlo do tohto nového objektívu dať práve tento nezmysel ktorý do objektívov montovala tak 10 rokov dozadu. Je to nepraktické. Predovšetkým vtedy, ak objektív potrebuje preostriť a vy ho nešťastne držíte za zaostrovací prstenec, ktorý sa snaží otočiť. Myslím že nie som jediný čo by si radšej priplatil o pár eúr viac za normálny ostriaci prstenec ktorý sa pri zaostrovaní neotáča. Má to však aj druhú stranu mince. Je to amatérsky hobby objektív a len minimálne percento ľudí ktorí si ho kúpia majú potrebu zaostrovať manuálne.

Záver

Takže aby som to uzavrel. Určite to nie je úplne zlý objektív. Je to len objektív, ktorému bude kaziť meno len nešťastne riešené zaostrovanie. Ak prekusnete tento neduh, objektív bude vynikajúca náhrada vášho starého setového objektívu (napríklad 18-55 a podobne). Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM | C vám poskytne väčší rozsah ohniskových vzdialeností, lepšiu svetelnosť v celom rozsahu, lepšiu optickú kvalitu, lepší stabilizátor obrazu, tiché zaostrovanie a dovolí vám snímať väčšie detaily. 

Objektív Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM | C si môžete kúpiť v našom obchode.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

Galéria k článku


Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM C
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 10.10.2013 11:46:00
  zaujimalo by ma, na akej clone bola fotena veza, pri ktorej spominate ubudanie ostrosti do stran. Lebo stred je pekny ostry ale na okraji je to riadne rozhasene... vrch veze ma dokonca akoby dvojite kontury...
 • Martin Farkaš Martin Farkaš
  Martin Farkaš / 10.10.2013 12:51:00
  Dobrý deň, fotka veže je snímaná s nastavením: ohnisko 28mm, clona F/5.6, čas 1/500, ISO 125.
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 10.10.2013 14:49:00
  tak tá veža je riadne odpálená! stred fakt super, ale tie kraje sú hrozné - nepoužitelné
 • Michal Pohoda / 22.07.2018 12:47:40
  Je to kvalita primeraná k cene, o trocha lepšie /nie 100% ideálne/ je na tom Nikon AF-S 24-70mm f/2,8E ED VR, ale je až 5x drahší. Tak si myslím že 90% amatérskych fotografov uprednostní Sigmu.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...