Prvý kontakt s Canon EOS 5Ds (R)

Prvý kontakt s Canon EOS 5Ds (R)

Recenzie  /  Martin Farkaš / 18.06.2015 / 07:10

Minulý týždeň som sa zúčastnil na predstavení nových modelov Canon EOS 5Ds (R). Predstavenie bolo rozdelené do dvoch častí. Prvá bola prednáška odborníka z Canon CZ, Pavla Šerého, no a tá druhá bola praktické fotografovanie v uliciach Bratislavy. Aké sú moje prvé dojmy z nových fotoaparátov sa dozviete o kúsok nižšie.


Dizajn a ergonómia

Som rád, že v tomto ohľade neprináša Canon EOS 5Ds (R) nič nové. Tvar tela prístroja je takmer na chlp rovnaké ako má EOS 5D III. Ovládacie prvky sú tiež zhodné s ostatnými profi fotoaparátmi ako sú EOS 7D II, spomenutá 5D III a 1Dx. Fotograf tak môže mať rôzne prístroje ktoré ale ovláda rovnakým spôsobom. Chválim!
 

Nové funkcie a vylepšenia

Canon EOS 5Ds (R) si zobral to najlepšie z ostatných prístrojov. Napríklad spomeniem:

  • zaostrovanie z Canon EOS 1Dx – 61 AF bodov, systém sledovania objektu pomocou fázovej detekcie EOS Intelligent Tracking a Recognition AF (iTR)

  • meranie expozície - 150 000-pixlový snímač RGB+IR s rozpoznaním blikania (Flicker Detection) pre homogénne nasvietenie scény pri žiarivkovom osvetlení (7D mark II)

  • pri rozlíšení 50 Mpix slušných 5 obrázkov za sekundu

  • fotoaparát umožňuje nastaviť crop faktor na hodnoty 1.3x (APS-H), 1.6x (APS-C) a 1:1 (štvorcový formát)

  • možnosť nastaviť si svoje vlastné Q (quick) menu

 

Zadný panel si môžete usporiadať podľa svojich predstáv.

Avšak hlavným prvkom, ktorý odlišuje fotoaparáty EOS 5Ds (R) od ostatných EOS-ov je ich vysoké rozlíšenie, aké dnes neponúka žiaden iný fullframe fotoaparát. Ak ste si doteraz mysleli, že EOS 5Ds (R) je náhrada za populárnu 5D III, mýlite sa. Je to nový rad fotoaparátov ktorý dopĺňa aktuálnu ponuku.

 

Pre koho je Canon EOS 5Ds (R) určený?

Fotoaparát je určený predovšetkým pre tých, ktorí potrebujú vysoké rozlíšenie. Za zmienku určite stoja fotografi architektúry, ktorí budú môcť využiť plný potenciál TS-E objektívov. Krajinkári, ktorí chcú mať na fotografii každý detail alebo portrétisti, ktorí budú na fotografiách vidieť každú vrásku svojej modelky. Takmer som zabudol na makro fotografov. V kombinácii s objektívom MP-E 65mm bude veľmi zaujímavé skúmať aj ten najmenší detail chrobákov.

Ak však hľadáte vhodný fotoaparát na fotenie reportáží, osobne by som siahol skôr po overenom fotoaparáte EOS 5D III. Nie že by to 5Ds-ka nezvládla. Čo sa týka snímania je na tom dokonca lepšie ako 5D III. Hlavné obmedzenie vidím práve vo vysokom rozlíšení. Spracovávanie 50 Mpix fotografií vyžaduje výkonnejší hardware počítača, väčšie úložiská … Samozrejme, môžete si znížiť rozlíšenie fotoaparátu, ale natívna citlivosť ISO je len do hodnoty 6400.

Fotografovanie

S novou 5Ds-kou sa fotilo dobre. Dlhší čas používam 5D III ako hlavný fotoaparát a na podobne tvarované telo a rovnaké ovládanie 5Ds som si zvykať nemusel. Nastavenie fotoaparátu bolo intuitívne rovnako ako na vlastnom fotoaparáte.

Kvalitu fotografií zatiaľ príliš posudzovať nechcem, k dispozícii sme mali „BETA“ vzorky. A navyše, zatiaľ jediný dostupný RAW konvertor je Canon Digital Photo Profesional. Skúsil som vyvolať niekoľko fotiek, ale zdali sa mi až nepekne preostrené. Preto ostanem zatiaľ pri JPG súboroch bez akýchkoľvek úprav.

 

Fotoaparát dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie detaily. Fotografované cez sklo výkladu.

 

 

Všimnite si detailnú štruktúre dreva pri 100% náhľade.

 

 

Teším sa na testovanie produkčného fotoaparátu, ale už teraz som milo prekvapený z výsledkov ktoré fotoaparát podáva.

Canon EOS 5Ds (R) si môžete kúpiť v našom obchode.

Prvý kontakt s Canon EOS 5Ds (R)
4.25 5 with 4
 
počet hodnotení: 4

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...