Prvý dojem z fotoaparátu Fujifilm X-E3

Prvý dojem z fotoaparátu Fujifilm X-E3

Recenzie  /  Martin Farkaš / 14.09.2017 / 13:00

Len minulý týždeň sa v Japonsku konala druhá „Fujikina“, na ktorej bolo predstavených niekoľko noviniek. Okrem nových firmware updatov v zmysle prístupu Kaizen, objektívov a softvéru na spracovanie fotografií bol predstavený dlho očakávaný nástupca populárneho fotoaparátu X-E2(s), nový Fujifilm X-E3. Ako je pri fotoaparátoch Fujifilm príjemným zvykom, predprodukčná vzorka na seba dlho nenechala čakať a mali sme možnosť si ju na pár dní vyskúšať.

Nový fotoaparát X-E3 sám o sebe nie je prekvapením. Rad X-E už dlhšiu dobu čakal na nový model, kdežto všetky ostatné písmenká ich už majú. V tomto je politika Fujifilmu jasná. Od modelu X-Pro2 používajú všetky novinky výborný 24 megapixlový X-Trans III senzor v kombinácii s procesorom X-Processor Pro. Niekomu môže prekážať, že vo všetkých fotoaparátoch je ten istý snímač, no osobne to považujem za obrovskú výhodu systému. Je jedno na ktorý fotoaparát fotografujem, vždy dosiahnem konzistentné výsledky. Napríklad, často naraz fotografujem s 2 - 3 fotoaparátmi a je super, že keď naimportujem fotografie do fotoeditora, farebnosť a tonalita sedia. Tým som chcel napísať len to, že X-E3 používa overenú kombináciu snímača s procesorom a preto sa netreba obávať kvality fotografií. Tá bude rovnaká ako pri najvyšších modeloch X-Pro2 a X-T2.

Ak pominieme technické vylepšenia, ktoré zapadajú do aktuálneho portfólia, najväčšie zmeny sa udiali v ergonómii fotoaparátu. X-E3 je prvý fotoaparát spoločnosti Fujifilm, ktorý nemá D-pad / 4-smerový volič s menu a OK tlačidlom uprostred. D-pad nahrádza kombinácia joysticku a dotykového displeja.

Absencia D-padu nie je spôsobená tým, aby boli výrobné náklady nižšie. Je to menším telom fotoaparátu, na ktoré sa už 4-smerový volič skrátka nevošiel. Jeho absencia niekoho určite sklame, no na opačnej strane, vďaka veľkému priestoru a masívnej opierke pre palec sa fotoaparát drží veľmi pohodlne. A navyše, funkcie D-padu sa nevytratili, iba sa presunuli na dotykový displej a sú rovnako programovateľné, ako na ostatných fotoaparátoch Fujifilm X. Stačí, aby ste po displeji prešli prstom v jednom zo štyroch smerov a aktivujete príslušnú funkciu. Pre používateľov smartfónov to nebude žiadna novinka.

S dotykovým displejom je spojená aj ďalšia novinka. Je ňou možnosť zmeniť výber zaostrovacích bodov pri pozeraní sa do hľadáčika. Na aktiváciu tejto funkcie stačí, aby ste pohybovali palcom po displeji a v hľadáčiku okamžite uvidíte, kam zaostrovací bod presúvate. Podobnú funkciu v minulosti ponúkol napríklad Panasonic. Môžete si tak vybrať to, čo vám viac vyhovuje. Či už to bude 8-smerový joystick alebo jazdenie palcom po displeji.

X-E3 je ďalší zaujímavý fotoaparát, ktorý zamotá hlavu mnohým fotografom. Spája malé rozmery a vysoký výkon, ktorý zodpovedá aj dvom najvyšším modelom. Jeho najväčší konkurent bude asi X-T20, ktorý navyše ponúka výklopný displej. Myslím si, že ak sa rozhodnete pre ktorýkoľvek, chybu nespravíte.  

Fujifilm X-E3 nájdete aj v našom obchode

Prvý dojem z fotoaparátu Fujifilm X-E3
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 14.09.2017 15:09:20
  pekný foťáčik, trošku sa čudujem tomu kroku, že odstránili tie tlačítka. majú to všetky foťáky ... ale tak, až prax ukáže. neplánujete nejakú prezentáciu ako ste mali predtým?
 • blahoslav J B Art / 14.09.2017 16:18:30
  skoda, ze to nema vyklopny displej ... ale v 'tomtom' rade rangefinder sa asi neda cakat, ci?
 • blahoslav J B Art / 14.09.2017 16:18:30
  skoda, ze to nema vyklopny displej ... ale v 'tomtom' rade rangefinder sa asi neda cakat, ci?
  Martin Farkaš / 14.09.2017 16:38:19
  Človek nikdy nevie, ale je pravda, že výklopný displej by spravil foťák o kúsok hrubším. Napr. na otázku prečo nie je na Pro2 výklopný displej bola odpoveď, že pre odolnosť. Výklopný displej je ale prudko návyková vec :)
 • Lukáš Nagy / 14.09.2017 15:09:20
  pekný foťáčik, trošku sa čudujem tomu kroku, že odstránili tie tlačítka. majú to všetky foťáky ... ale tak, až prax ukáže. neplánujete nejakú prezentáciu ako ste mali predtým?
  Martin Farkaš / 14.09.2017 16:40:16
  V blízkej budúcnosti za PRO.Laiku neplánujeme, ale 23.9. bude Fujifilm na ParkFoto v Piešťanoch. Či tam ale bude X-E3, to neviem zaručiť.
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...