Prvé dojmy z Fujifilm X-T2

Prvé dojmy z Fujifilm X-T2

Recenzie  /  Martin Farkaš / 07.07.2016 / 07:05

Začiatkom roku 2014 spoločnosť Fujifilm predstavila nový X fotoaparát, model T1, ktorý sa svojim dizajnom a filozofiou líšil od tých predchádzajúcich. Prvý krát sa objavil dizajn „zrkadlovky“ s hľadáčikom umiestneným v strednej časti a nie na okraji. Znakom nového radu nebol len hľadáčik, ale aj viac manuálnych ovládacích prvkov a odlišná ergonómia. Rad T si rýchlo našiel svojich priaznivcov. Tí, ktorí sledujú rôzne internetové diskusie po niekoľkých únikoch informácií už tušili, že sa chystá niečo nové. Po vyše dvoch rokoch spoločnosť Fujifilm predstavila nástupcu spomenutého modelu, fotoaparát X-T2. Ak vás zaujíma, čo sa zlepšilo, zmenilo, nezmenilo a to, aké dojmy v nás táto novinka zanechala, čítajte ďalej.

"Strastiplná cesta"

T2 som dostal na testovanie asi dva mesiace dozadu. Jediné, čo som však s fotoaparátom mohol urobiť, bolo obzrieť si ho. Fotografovanie bolo takmer nemožné. Nefungovalo meranie expozície, vyváženie bielej, hľadáčik ... často zamŕzal a v balení som objavil zoznam toho, čo ďalej nefunguje. Postupne vychádzali nový a novší firmware (FW) a všetko sa zlepšovalo. Bola to však strastiplná cesta, keď som v Nízkych Tatrách stretol kamzíky, s ktorými som strávil takmer dve hodiny fotenia. Hľadáčik nefungoval tak ako mal a všetko som fotil s dlhým teleobjektívom 100-400 cez displej. V tých najlepších okamihoch fotoaparát zvykol zamrznúť. Ako naschvál! :) Dnes už je v T2 takmer finálny FW a trúfol som si ním fotiť aj svadbu. Ale o tom až neskôr.

Predstavy a priania

Asi každý, koho zaujíma fototechnika a používa ju, má určité priania, čo by mohol priniesť nový model. Nie som dlhoročný užívateľ T1-tky, ale po pol roku som mal jasnú predstavu, čo by jeho nástupca mal mať. Tu je môj zoznam predstáv a prianí:

 • 24 Mpix snímač, ktorý má X-Pro2

 • joystick, ktorý má X-Pro2

 • duálny slot na SD karty

 • dvierka na prístup k pamäťovým kartám vymyslené tak, aby sa nechcene neotvárali

 • hľadáčik tak veľký, ako má T1

 • vstavené GPS

 • tlačidlá s jasne definovaným stlačením

Niekoľko prianí vychádza z predstaveného modelu X-Pro2, iné z používania T1.

Dizajn a ovládanie

Na prvý pohľad je vidno, že T2 je väčší a robustnejší ako prvá verzia. Ak porovnáme samostatné telá, tak je väčší len o pár milimetrov (cca 2-3mm). Telo je vyhotovené z horčíkovej zliatiny a je utesnené voči poveternostným vplyvom (stekajúca voda), prachu a je mrazuvzdorné do -10°C. Mierne sa zmenila aj ergonómia. Predný grip je väčší a zadný lepšie tvarovaný. Celkovo sa T2 drží veľmi dobre.

Ako sme si u Fuji už zvykli, ani nový model z radu T neprešiel žiadnou veľkou vizuálnou zmenou. Na hornej strane nechýbajú tri veľké kotúče (ISO, čas a korekcia expozície). Dva z kotúčov obsahujú poistku proti nechcenému pootočeniu. Poistky sú nové a majú dve polohy - „zapnuté“ a „vypnuté“. To znamená, že ak ich nemáte aktivované, tak môžete kotúčmi ľubovolne otáčať. Oproti systému „zatlač a otoč“ je to príjemná zmena ktorá uľahčí ovládanie prístroja.

Pod kotúčmi ISO a čas expozície sa nachádzajú dva prepínače. Slúžia na nastavenie snímania a merania expozície. Novinkou je samostatný režim na snímanie videa v rozlíšení 4K s frekvenciou 30/25/24 obrázkov za sekundu a nový mód zónového merania expozície.

Na zadnej strane pribudol osem-smerový joystick, rovnaký, aký poznáme z modelu Fujifilm X-Pro2. Toto vylepšenie ma veľmi potešilo, pretože som si naň pri Pro 2 rýchlo zvykol a po návrate k T1 mi raz za čas palec utiekol na miesto, kde ho chcel nájsť :)

Určite ste si všimli, že na zadnej strane chýba tlačidlo FA (focus asistent), ktoré slúžilo nielen na zväčšenie oblasti pri manuálnom zaostrovaní, ale aj na 100% priblíženie prehliadaných fotografií. V prednej a zadnej časti T2 sú otočné voliče ktoré slúžia na rôzne nastavenia, zväčšovanie a zmenšovanie fotografií a ich prezeranie … Oba voliče sú stlačiteľné tak, ako to je pri modeloch Pro2, T10 alebo X100T. Ten zadný nahrádza tlačidlo FA. Páči sa mi, ako sa pri všetkých prístrojoch postupne zjednocuje ovládanie. Je to výhoda najmä vtedy, ak používate viaceré fotoaparáty Fujifilm X.

Zadnej strane dominuje veľký výklopný displej s vysokým rozlíšením 1,040 tisíc bodov. Výklopný je v rozsahu cca od +90° do -45°. Perfektnou zmenou je však to, že displej môžete vyklopiť aj z boku – z ľavej strany. Na odistenie slúži malá poistka ktorú jemne posuniete smerom na hor a displej môžete vyklopiť o cca +45° do strany. Vynikajúca vychytávka na fotografovanie na výšku z nadhľadu alebo podhľadu.


 

Fotografovanie

Absolvoval som niekoľko pre mňa zaujímavých ciest a fotení, počas ktorých som mal príležitosť nový fotoaparát X-T2 otestovať. Zaujímalo ma, ako si povedie v náročnejšom žánri, ako je napríklad wildlife. Prírodu som kedysi fotografoval so zrkadlovkami Canon a bol som zvedavý, či to zvládne aj nový Fujifilm. Niekoľko krát som navštívil rakúske jazero Neusiedler See, ktoré obývajú desiatky druhov nielen vodného vtáctva. Bol som na niekoľkodňovej ceste za mláďatami medveďa hnedého v Bavorskom lese a šťastie som mal aj v Nízkych Tatrách, kde som stretol čriedu kamzíkov.

Hľadáčik a displej

Jedným z mojich prianí bolo, aby bol hľadáčik aspoň tak veľký a dobrý, ako má T1. To sa mi splnilo. Hľadáčik je rovnako veľký so zväčšením 0,77x. Na rovnakej hodnote zostalo aj rozlíšenie 2,36 mil. bodov. Oproti predchodcovi má silnejší jas a užitočnú funkciu ktorá automaticky prispôsobuje jas hľadáčika podľa prostredia v ktorom sa nachádzate. Zvýšila sa aj obnovovacia frekvencia. V základnom nastavení je intenzita 60fps, a ak fotoaparát prepnete do režimu Boost, zvýši sa až na 100fps. Pri sériovom snímaní hľadáčik už „nevypadáva“, ale zobrazuje scénu medzi jednotlivými expozíciami podobne ako sme zvyknutí pri zrkadlovkách.

Hľadáčik dostal aj novú očnicu, ktorá je akýmsi krížencom medzi základnou z X-T1 a voliteľnou s označením Fujifilm EC-XT L. Bočné výstupky nie sú také veľké ako na EC-XT L a nezachytávajú sa pri vkladaní do brašne. Ale sú väčšie ako má základná očnica na X-T1 a lepšie chránia pred bočným svetlom. Do hľadáčika sa tam pozerá príjemnejšie.

Displej nie je dotykový, ale za to dostal novú funkciu vyklápania do bočnej strany. Je tak omnoho jednoduchšie fotografovať z podhľadu alebo nadhľadu na výšku. Rovnako, aj práca na statíve bude o niečo príjemnejšia.

Na vyklopenie displeja do strany stačí posunúť smerom na hor malú poistku a displej sa uvoľní. Jeho chod je taký akurát, aby ste ho mohli nastaviť do akejkoľvek pozície od cca 0° do +45°. Pri návrate do pôvodnej pozície sa zacvakne do poistky, aby sa samovoľne nevyklápal.

Snímač X-Trans CMOS III

Pri mirrorless (CSC) fotoaparátoch je snímač jedna z najdôležitejších vecí. Okrem záznamu obrazu sa stará aj o zaostrovanie a meranie expozície. So snímačom X-Trans CMOS III sme sa prvý krát stretli v prístroji X-Pro2. Ten, ktorý nájdeme v T2 je ešte trošku vylepšený a pracuje spolu s novým procesorom X-Processor Pro.

Nový snímač má efektívne rozlíšenie 24,3 megapixelov a výsledné fotografie sú v rozlíšení 6000x4000 pixelov. Pred snímačom sa nenachádza AA filter a tak zachytáva obraz v 100% kvalite.

Zaostrovanie a snímanie

V tejto oblasti T2 vyniká pred všetkými predošlými modelmi. Má 91 krížových zaostrovacích bodov fázovej detekcie (7x13). Ak sa vám to zdá málo, môžete využiť celkovo 325 bodov (13x25). Body sa dajú pohodlne vyberať pomocou osem smerového joysticku. Pri fotení mi vyhovoval menší počet bodov, ktorý je plne dostačujúci a ocenil som najmä rýchlejší presun medzi nimi.

Zaostrovanie v móde AF-S je spoľahlivé a rýchle. Pocitovo sa mi zdá, že je rýchlejšie aj so staršími objektívmi. O tých novších ani nehovorím. T2 lepšie zaostruje v zhoršených svetelných podmienkach, čo ocenia všetci tí, ktorí fotografujú reportáže, svadby a podobne. V porovnaní s T1 je rýchlosť zaostrenia v šere omnoho lepšia.

Podobne sú na tom ďalšie zložité svetelné situácie, ako je napríklad protisvetlo. Tam je to tiež bezproblémové. Mám rád fotenie v protisvetle. Je to žáner, ktorý bol počas filmových čias, takmer úplným tabu. Fotografi sa riadili pravidlom, aby mali slnko pri snímaní vždy za chrbtom. Dnešné fotoaparáty takéto situácie zvládajú. Niektoré lepšie, iné horšie. T2 patrí do prvej skupiny. Ani pri použití dlhého teleobjektívu fotoaparát nesklamal.

Samostatnou kapitolou sú akčné scény, kedy prepnete na kontinuálne zaostrovanie AF-C. V menu pribudli nové funkcie, pomocou ktorých viete ovplyvniť kontinuálne preostrovanie. Môžete si vybrať z prednastavených profilov predikcie pohybu, alebo si môžete vytvoriť vlastný, ktorý presne sadne na to, čo sa chystáte fotografovať. Táto funkcia bola do fotoaparátu pridaná len nedávno, po poslednom update FW. Nemal som preto príležitosť ju plnohodnotne otestovať.

T2 má rovnakú závierku ako model Pro2. Páči sa mi jej razancia, jej zvuk. Oproti T1 je to veľmi príjemná zmena, ktorá nie je len estetická, ale aj funkčná. Závierka poskytuje najkratší čas 1/8000 sekundy. Elektronická až 1/32000 sekundy. Ďalšou výhodou je nastavenie sériového snímania CL a CH. CL (pomalé) môžete nastaviť v rozmedzí 3-5 snímkov za sekundu tak, ako vám vyhovuje. CH (rýchle) môžete nastaviť na 8, 11 alebo 14 obr./s. Osem obrázkov je základná hodnota. Po nasadení battery gripu VPB-XT2 ktorý obsahuje ďalšie dve batérie, môžete zvýšiť rýchlosť na 11 obr./s. Ak si zvolíte iba elektronickú závierku, môžete snímať frekvenciou až 14 obr./s (funguje aj bez gripu, stačí prepnúť fotoaparát do režimu boost).

Obrazová kvalita

Nasleduje asi najočakávanejšia časť recenzie, a to obrazová kvalita. Nebudem vás zbytočne napínať. Ak ste si mysleli, že bude dobrá, tak je určite ešte o chlp lepšia ako ste si mysleli. :)

Fotoaparáty Fujifilm X sú známe tým, že už v JPG je kvalita obrazu veľmi dobrá a vďaka prednastaveným emuláciám filmov často krát po RAW-e nemusíme siahnuť. JPG je plne dostačujúci. Rovnako je tomu aj pri X-T2. Po celý čas som fotografoval v režime JPG+RAW. Konvertor do Lightroomu vyšiel iba nedávno a mal som k dispozícii len JPG. Aj keď som zvyknutý na výhody ktoré RAW poskytuje, bez problémov som sa obišiel aj bez neho.

JPG priamo z fotoaparátu.

Kvalita JPG

Kvalita výsledného obrázku záleží na tom, ako si nastavíte fotoaparát. Možností je nespočetne veľa a pre lepšiu orientáciu si môžete vytvárať C (custom) režimy. Na začiatku si zvolíte o aký druh „filmu“ máte záujem. Nechýba tu ani veľmi vydarená emulácia čiernobieleho filmu Acros. Ďalej si zvolíte dynamický rozsah, vyváženie bielej, môžete zvýrazniť alebo potlačiť svetlá, tiene, farby. Môžete si nastaviť doostrenie obrazu a redukciu šumu. Hodnoty môžete meniť od -3/-2 do +4. Hodnota 0 je základná. Celkovo môžete mať až 7 rôznych nastavení, ktoré veľmi rýchlo a jednoducho meníte cez Q menu.

Emulácia filmu Acros. JPG priamo z fotoaparátu.

Kvalita RAW

Je nekompromisná! Či sa jedná o farby, pleťovku, dynamický rozsah alebo šum pri vysokých ISO, výsledky sú vynikajúce. Editácia RAW súborov z X-Trans snímačov bola pre Lightroom problémom, ale postupom času sa to zlepšilo. Predpokladám že Fujifilm nadviazal spoluprácu s Adobe, pretože konvertor vyšiel s posledným updatom LR na verziu 6.6. V záložke Camera Calibration si môžete zvoliť ktorýkoľvek profil emulácie filmu z fotoaparátu a rýchlo sa tak dopracujete k výsledkom aké sú vo formáte JPG.

Vysoké citlivosti nie sú pre nový fotoaparát žiadne problém. To ocenia predovšetkým fotografi, ktorí sa venujú reportážnej fotografii a neradi používajú blesk a pracujú s ambientným osvetlením. Hraničná hodnota pre RAW je 12 800. Nečakal som, že na 24 Mpix APS-C snímači budem môcť bez obáv použiť aj takto vysokú hodnotu.

ISO 12 800

Najlepšiu predstavu o kvalite nového snímača získate, ak si prezriete fotografie v galérii. Nájdete tam JPG priamo z fotoaparátu aj upravený RAW súbor v programe Lightroom 6. Mal som k dispozícii predprodukčnú vzorku s nie finálnym FW. Aj napriek tomu si dovolím tvrdiť, že výstup je najlepší, aký systém Fujifilm X aktuálne poskytuje.

Battery grip VPB-XT2

X-T2 je vynikajúci fotoaparát, ale s gripom VPB-XT2 naberá nový rozmer. Doslova! Oproti kombinácii X-T1 + battery grip je T2 s gripom väčšia a robustnejšia. Je to malá daň za to, že v gripe sa nachádzajú 2 akumulátory a v tele je tretí. Spolu tri batérie dokážu nafotiť viac ako 1000 snímkov – záleží na tom, akým štýlom fotografujete.

Ergonómia gripu je fantastická. Má hlboký úchop a veľkú opierku pre palec. Nechýbajú ani základné ovládacie prvky vrátane joysticku na výber zaostrovacích bodov. Oba rollery sú stlačiteľné tak, ako na tele fotoaparátu. Na ľavej strane sa nachádza prepínač Normal – Boost. Ten slúži na prepínanie medzi normálnym režimom a „turbo“ režimom, kedy môžete využiť rýchlejšiu obnovovaciu frekvenciu hľadáčiku (100fps) a rýchlejšie sériové snímanie 11 alebo 14 obrázkov za sekundu.

Na ľavej strane, nad šuflíkom na batérie sa nachádza jack konektor na pripojenie slúchadiel. Ten využijú najmä tí, ktorí nakrúcajú video. Vedľa neho je konektor na pripojenie adaptéra, ktorý môže slúžiť aj na nabíjanie batérií. Stačí ho pripojiť k sieti a obe batérie nabije za približne dve hodiny.

Fotoaparát som používal takmer stále s gripom. Je to vynikajúci doplnok ak potrebujete maximálnu výdrž batérií alebo fotografujete s väčšími objektívmi.

2 pamäťové karty

Do fotoaparátu môžete vložiť dve pamäťové karty typu SD (SDHC, SDXC). Slot číslo jedna podporuje nový rad rýchlych pamätových kariet štandardu UHS-II. Číslo dva podporuje starší, ale stále dostatočne rýchly typ UHS-I. V menu si môžete zvoliť, ako majú vyť jednotlivé sloty použité. Na výber máte z troch možností. 1. dáta budú zapĺňať postupne prvú a neskôr druhú katru, 2. na prvú sa bude zapisovať RAW a na druhú JPG, 3. dáta sa budú zrkadliť, na oboch kartách bude to isté.

Za zmienku stoja aj nové dvierka, ktoré sa nebudú samovoľne otvárať ako tomu bolo na T1. Sú utesnené, dobre lícujú s telom a poistka na otvorenie je v opačnom smere. Ani raz sa mi nestalo, že by som ich nechtiac otvoril. Kto fotografuje s T1, vie o čom píšem :)

Konektivita

Tak ako ostatné fotoaparáty radu X, ani v novinke nechýba Wi-Fi modul na ovládanie fotoaparátu a prenos súborov. Stačí sa pripojiť na sieť ktorú vytvorí fotoaparát a mať vo svojom Smart zariadení stiahnutú príslušnú aplikáciu. Je to benefit najmä pre fotografov, ktorí chcú svoje snímky zdieľať priamo z terénu.

Dúfal som, že T2 bude prvým modelom, ktorý prinesie vstavaný GPS logger pre záznam polohy kde bol snímok vyhotovený. Myslím, že by to bolo zaujímavé pre množstvo fotografov ktorí radi cestujú.

Na sťahovanie fotografií môžete využiť aj rýchly USB 3.0 port. Tento port poteší užívateľov, ktorí fotografujú priamo do počítača pomocou tetheringu, kedy prepoja fotoaparát s PC a príslušným programom, napr Adobe Lightroom, a nafotené snímky sa automaticky importujú do programu.

Záver

S X-T2 som si užil svoje. A myslím to v dobrom. Veľmi ma potešila príležitosť vyskúšať nový fotoaparát v praxi a tiež ma to „nakoplo“ ísť fotiť to, čo mám rád. Bodaj by takých „kopancov“ bolo viac. :)

Začiatky s prvotinami FW boli zložité, častokrát ma doháňali k šialenstvu, keď foťák zamrzol v ten najzaujímavejší okamih. Teraz, po xy updatoch muchy odleteli a trúfol som si ním nafotiť aj svadbu. Zamrzelo ma, keď som sa dozvedel, že T2 bude dostupný až začiatkom septembra. Už by som ho chcel mať doma! Ako sa hovorí: „na dobré sa rýchlo zvyká“. Je to tak. Výborná ergonómia a ovládanie s novým battery gripom, joystick na výber zaostrovacích bodov, výklopný displej ...

Ak si spomeniete na úvod recenzie, písal som zoznam prianí. Všetko, v čo som dúfal, že sa zmení, alebo doplní, okrem jedinej veci sa aj splnilo. Tá vec ktorá mi trošku chýba je vstavané GPS. Našťastie je to asi tá najnepodstatnejšia vec z celého zoznamu. Dôležitejší je výborný snímač, duálny slot na pamäťové karty a dvierka, ktoré sa už nebudú každú chvíľku otvárať.

Plusy a mínusy

+ výborný snímač – kvalita obrazu

+ nový typ fázového zaostroavania

+ pokročilé nastavenie AF-C

+ odolné telo z horčíkovej zliatiny s dobrou ergonómiou

+ duálny slot na pamäťové karty

+ 8 programovateľných tlačidiel

+ battery grip ktorý rozširuje funkcie fotoaparátu

+ ovládanie (joystick, predný zadný roller so zatlačením, …)

+ nový typ výklopného displeja

+ hľadáčik s frekvenciou 100fps

+ snímanie 11 obr./s. (s elektronickou závierkou 14 obr./s.)

+ tethering a USB 3.0 konektor
 

- nemá GPS logger

- kotúč korekcie expozície ide ťažšie (možno vada predprodukčnej vzorky)

- vyššia váha

Fotoaparát Fujifilm X-T2 nájdete v našom obchode.


Prvé dojmy z Fujifilm X-T2
4.6 5 with 5
 
počet hodnotení: 5

Komentáre

 • Tomáš Machara / 07.07.2016 10:12:09
  Zeby som vymenil D800vku za toto? Uz sa obcas nachadzam v stave, ze sa mi pri tom PSku proste nechce tolko sediet no a Fuji produkuje casto, zda sa, takmer hotove fotky. A ked vidim, co tie APS-Ckove fuji senzory "vypluvaju", pomaly mam pocit, ze ten FF zlahka zacina stracat vyznam
 • Branislav Riečičiar / 07.07.2016 10:19:17
  Pekny strojcek 3 baterky uz daco vydrzia a vyklapanie displaja je tiez velmi sikovne vyriesene
 • Lukáš Nagy / 07.07.2016 10:22:02
  z času na čas niekto na fb zdieľal nejaké rumors správy o fuji, tak som si klikol. mali celkom schopnú predpoveď. vyzerá to super, hlavou mi preblesklo to isté čo tomášovi. keď sa pozerám na tie fotky, na čo mi je ff? fakt super!
 • Branislav Urban / 07.07.2016 10:33:50
  V tej videorecenzii som si všimol, že pri výbere zaostrovacieho bodu sa zobrazí štvorcové pole s množstvom zaostrovacích bodov na výber ktoré pokrýva stred obrazu. Taktiež som si všimol, že po stranách tohoto štvorcového poľa sú z ľava a z prava dve menšie zvislé obdĺžnikové polia so zaostrovacími bodmi, ktoré pokrývajú krajové časti obrazového poľa. Ako to teda funguje s výberom zaostrovacích bodov? Sú na výber iba tie v tom výraznom stredovom štvorocovom poli, alebo sa dajú vyberať zaostrovacie body v tých dvoch menej výrazných obdĺžnikových poliach po stranách? Z popisu v texte recenzie mi to nie je úplne jasné. Za odpoveď vopred ďakujem.
 • Marek Ševc / 07.07.2016 10:46:57
  hodnotu dynamického rozsahu by si prirovnal k akému fotoaparátu?
 • Branislav Urban / 07.07.2016 10:33:50
  V tej videorecenzii som si všimol, že pri výbere zaostrovacieho bodu sa zobrazí štvorcové pole s množstvom zaostrovacích bodov na výber ktoré pokrýva stred obrazu. Taktiež som si všimol, že po stranách tohoto štvorcového poľa sú z ľava a z prava dve menšie zvislé obdĺžnikové polia so zaostrovacími bodmi, ktoré pokrývajú krajové časti obrazového poľa. Ako to teda funguje s výberom zaostrovacích bodov? Sú na výber iba tie v tom výraznom stredovom štvorocovom poli, alebo sa dajú vyberať zaostrovacie body v tých dvoch menej výrazných obdĺžnikových poliach po stranách? Z popisu v texte recenzie mi to nie je úplne jasné. Za odpoveď vopred ďakujem.
  Martin Farkaš / 07.07.2016 10:52:24
  Body, ktoré sú zvýraznené v strednej časti obrazu, sú body fázovej detekcie. Slabšie body po stranách sú body s detekciou kontrastu. Tie fázové sú viditeľne rýchlejšie a nedochádza pri nich k "pumpovaniu" zaostrovania tak, ako je to pri detekcii kontrastu.
 • Marek Ševc / 07.07.2016 10:46:57
  hodnotu dynamického rozsahu by si prirovnal k akému fotoaparátu?
  Martin Farkaš / 07.07.2016 10:59:54
  Na tieto hodnoty som nikdy nebol vysadený, takže presne odpovedať neviem. Myslím si, že oba extrémy sú kontraproduktívne. Dnes sa výrobcovia chvália, aký veľký DR ich fotoaparáty ponúkajú. Nemyslím si, že platí priama úmera: čím väčší DR, tým lepšie. V postprocese to často krát znamená väčšiu námahu dostať do fotky šťavu. Našťastie to nie je prípad T2. V LR6 sa dajú vytiahnuť tiene a zachrániť svetlá na veľmi dobrej úrovni. Celkovo editácia Fuji rawu je pre mňa bezproblémová. Môže za to aj super pleťovka a WB.
 • Tomáš Machara / 07.07.2016 10:12:09
  Zeby som vymenil D800vku za toto? Uz sa obcas nachadzam v stave, ze sa mi pri tom PSku proste nechce tolko sediet no a Fuji produkuje casto, zda sa, takmer hotove fotky. A ked vidim, co tie APS-Ckove fuji senzory "vypluvaju", pomaly mam pocit, ze ten FF zlahka zacina stracat vyznam
  Dusan S / 07.07.2016 13:53:42
  Ja to vidím tak, že pre niekoho je dôležitá cesta, od APS-C na FF a potom naspäť.
 • Dusan S / 07.07.2016 13:53:42
  Ja to vidím tak, že pre niekoho je dôležitá cesta, od APS-C na FF a potom naspäť.
  Tomáš Machara / 07.07.2016 14:01:06
  Premyslam, co si tym chcel povedat :)
 • Branislav Riečičiar / 07.07.2016 10:19:17
  Pekny strojcek 3 baterky uz daco vydrzia a vyklapanie displaja je tiez velmi sikovne vyriesene
  Lukáš Nagy / 07.07.2016 15:50:30
  toto je asi jedna z mála vecí, ktoré sa dajú dnesšným mirrorless foťákom vytknúť. slabšia výdrž baterky. ako je to so šťavením? najprv používa tie ktoré sú v gripe a potom tú v tele?
 • Lukáš Nagy / 07.07.2016 15:50:30
  toto je asi jedna z mála vecí, ktoré sa dajú dnesšným mirrorless foťákom vytknúť. slabšia výdrž baterky. ako je to so šťavením? najprv používa tie ktoré sú v gripe a potom tú v tele?
  Branislav Riečičiar / 07.07.2016 18:35:00
  X-T1 vyuziva najprv tu v gripe co je celkom fain vyhoda a predpokladam ze to bude rovnako aj v T2 stym ze narozdiel od T1 ma v gripe baterky rovno 2
 • Tomáš Machara / 07.07.2016 14:01:06
  Premyslam, co si tym chcel povedat :)
  Dusan S / 07.07.2016 21:41:52
  ako spomínam, ide o cestu, a cesta je zmena,; proste sú to očakávania ... s otázkou, a čo keď ? možno si čítal, veľmi sa mi páči ten úvod po prvé foto; mám FF, za tieto tehličky by som to zatiaľ nemenil ani náhodou :) http://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/nikon-d5/
 • Miro Havlik / 08.07.2016 08:21:30
  Vyborne napisana recenzia. Po precitani som zacal sporit... pripadnym zaujemcom poslem cislo uctu... dakujem...
 • Ľubomír Duržo / 08.07.2016 11:56:04
  Veľmi zaujímavá recenzia na Fujifilm X-T2. Díky!
 • Ján Villím / 08.07.2016 13:03:27
  Recenzia..super citiť že to zobral od podlahy praktik!! Osobne by som ho chcel overiť pretože niektoré vlastnosti...až vychytávky su super: veľký grip s nabíjaním, programovateľné tlačítka, výklopný displej, hľadáčik, joystick, ...no je toho dosť - ale stačí to tu čitať. Obrazova kvalita a aj jpeg-y priamo z fotáku je na vysokej úrovni a tak zámysel zmeniť systém - no pre niekoho výzva ale niekto si počká (..na X-T3 ktorá bude mať grip integrovaný, bude ťažšia, robustnejšia, AF zas o kus ďalej a sloty na extra rýchle karty, všetky interfejsy a....a bude to král mirrorless systemu) :) Ale je to super, pokrok nezastavíš!!
 • Milan Milan / 08.07.2016 16:54:01
  Ako funguje prepinanie medzi LCD a EVF? Pridali konecne jeden rozumny rezim pre fotenie cez EVF alebo je to ako u X-T1, kde musi stale svietit EVF alebo LCD a stale zbytocne zrat baterku? Da sa uz nastavit pri auto iso najkratsi cas v zavisloti na ohniskovej vzdialenosti? Funguje 100% zvacsenie nahladu fotografie pri foteni do raw, alebo stale treba fotit jpg+raw?
 • Milan Milan / 08.07.2016 16:54:01
  Ako funguje prepinanie medzi LCD a EVF? Pridali konecne jeden rozumny rezim pre fotenie cez EVF alebo je to ako u X-T1, kde musi stale svietit EVF alebo LCD a stale zbytocne zrat baterku? Da sa uz nastavit pri auto iso najkratsi cas v zavisloti na ohniskovej vzdialenosti? Funguje 100% zvacsenie nahladu fotografie pri foteni do raw, alebo stale treba fotit jpg+raw?
  Martin Farkaš / 08.07.2016 20:49:14
  Prepínanie medzi LCD/EVF funguje rovnako, ako pri T1. Dá sa nastaviť na tvrdo jedno alebo druhé, prepínanie pomocou očného senzora, alebo sa dá aktivovať hľadáčik len po priložení oka. Nastavenie ISO podľa ohniska zatiaľ nie je. Bol by to zaujímavý update. 100% náhľad pri raw-e funguje. Rozdiel je ale v tom, že náhľadový obrázok má len 1920pix dlhá strana. Preto je náhľad menší ako jpg.
 • A B / 11.07.2016 10:04:58
  Toto nie je dobré ako ani vtip :) http://www.fotoma.sk/images/content/galeria/3689/c21a2dce6ca9a10fb8f018292f8bcc5f.jpg
 • A B / 11.07.2016 10:04:58
  Toto nie je dobré ako ani vtip :) http://www.fotoma.sk/images/content/galeria/3689/c21a2dce6ca9a10fb8f018292f8bcc5f.jpg
  Martin Farkaš / 11.07.2016 11:17:50
  Vďaka za upozornenie. Fotky z raw-u som spracovával do noci a ako vidím, podarilo sa mi vybrať aj zle zaostrenú.
 • Martin Farkaš / 11.07.2016 11:17:50
  Vďaka za upozornenie. Fotky z raw-u som spracovával do noci a ako vidím, podarilo sa mi vybrať aj zle zaostrenú.
  A B / 11.07.2016 18:01:42
  Neber to v zlom, ale podľa expozičných parametrov a vzhľadom k ohnisku to je málo pravdepodobné. Ak sa to vyskytuje častejšie, stálo by za pokus preveriť "shutter vibration".
 • A B / 11.07.2016 18:01:42
  Neber to v zlom, ale podľa expozičných parametrov a vzhľadom k ohnisku to je málo pravdepodobné. Ak sa to vyskytuje častejšie, stálo by za pokus preveriť "shutter vibration".
  Martin Farkaš / 12.07.2016 13:24:34
  Tomuto komentáru nerozumiem. 1. obraz je evidentne zle zaostrený - je to moja chyba že som takú fotku vybral - a nie pohybovo rozostrený 2. expozičný čas je 1/450 sekundy 3. stále sa jedná o predprodukčný kus s nie finálnym FW - píšem to v texte
 • Martin Farkaš / 12.07.2016 13:24:34
  Tomuto komentáru nerozumiem. 1. obraz je evidentne zle zaostrený - je to moja chyba že som takú fotku vybral - a nie pohybovo rozostrený 2. expozičný čas je 1/450 sekundy 3. stále sa jedná o predprodukčný kus s nie finálnym FW - píšem to v texte
  A B / 12.07.2016 16:42:01
  No chcel som povedať že pri ohnisku 10 mm a clone 7,1 na APSC je umenie nezaostriť. V podstate by malo byť ostré všetko a tam nie je ostré nič. Pre to uvažujem o iných príčinách.
 • A B / 12.07.2016 16:42:01
  No chcel som povedať že pri ohnisku 10 mm a clone 7,1 na APSC je umenie nezaostriť. V podstate by malo byť ostré všetko a tam nie je ostré nič. Pre to uvažujem o iných príčinách.
  Martin Farkaš / 12.07.2016 16:53:13
  V tom prípade som asi umelec :)
 • Martin Farkaš / 12.07.2016 16:53:13
  V tom prípade som asi umelec :)
  A B / 12.07.2016 17:39:30
  Tak to je ten lepší prípad, horší, ak za to môže technika :)
 • Peter P / 26.07.2016 10:29:21
  Joystick!
 • . Šedivec . / 19.09.2016 07:34:12
  Pridám sa s vlastnou skusenosťou.. Keď čítam po nete všetky tie chvály tak začínam mať podozrenie, že som kúpil (v prolajka) nejaký vadný kus. Funkčne je super ale kvalita obrazu je horšia ako zo všetkých mojich predošlých fujifilmov. (x-e1, e2, t1) Konkrétne sa jedná o vyšší šum a to už od iso 200. Tiež ostrosť je slabšia. (používam najlepšie fujinony) Ak teda nemám vadný kus, tak všetky tie chvály sú len marketing a 1700€ je výhodná suma...
 • . Šedivec . / 19.09.2016 15:05:20
  Vyhodená :)
 • . Šedivec . / 19.09.2016 07:34:12
  Pridám sa s vlastnou skusenosťou.. Keď čítam po nete všetky tie chvály tak začínam mať podozrenie, že som kúpil (v prolajka) nejaký vadný kus. Funkčne je super ale kvalita obrazu je horšia ako zo všetkých mojich predošlých fujifilmov. (x-e1, e2, t1) Konkrétne sa jedná o vyšší šum a to už od iso 200. Tiež ostrosť je slabšia. (používam najlepšie fujinony) Ak teda nemám vadný kus, tak všetky tie chvály sú len marketing a 1700€ je výhodná suma...
  . Šedivec . / 20.09.2016 15:31:03
  Tak "A" bolo povedané, teraz musím povedať "B" a vraciam sa s novými poznatkami :) Po hodinách skúšok som dospel k tomu, že ako aj pri ostatných Fujifilm X fotoaparátoch, tak aj pri X-T2 sú dôležité nastavenia vo fotoaparáte a v tomto prípade sú zas iné ako u predchodcov. Čo sa týka JPG nastavení vo fotoaparáte: redukcia šumu - mínus 4 Ostrosť - mínus 3 Takto mi vychádzajú JPG z foťáku najlepšie, so zachovaním detailov a bez prehnaných artefaktov v obraze. Výsledok: výborný, som spokojný :) Čo sa týka RAF súborov tak od dnes je v Capture One pro 9 pridaná podpora X-T2, X70, X-E2s. RAF súbory sú tiež vynikajúce o veľa lepšie ako z Adobe camera raw. Tiež neobsahujú žiadny akvarel efekt, tak že spokojnosť. Kto teda chce z Xtrans snímačov "vytlačiť" maximum a využiť tak ich potenciál, treba používať capture one, prípadne lacnejší Iridient Developer. Ten je zatiaľ ale len pre ios.
 • . Šedivec . / 20.09.2016 15:31:03
  Tak "A" bolo povedané, teraz musím povedať "B" a vraciam sa s novými poznatkami :) Po hodinách skúšok som dospel k tomu, že ako aj pri ostatných Fujifilm X fotoaparátoch, tak aj pri X-T2 sú dôležité nastavenia vo fotoaparáte a v tomto prípade sú zas iné ako u predchodcov. Čo sa týka JPG nastavení vo fotoaparáte: redukcia šumu - mínus 4 Ostrosť - mínus 3 Takto mi vychádzajú JPG z foťáku najlepšie, so zachovaním detailov a bez prehnaných artefaktov v obraze. Výsledok: výborný, som spokojný :) Čo sa týka RAF súborov tak od dnes je v Capture One pro 9 pridaná podpora X-T2, X70, X-E2s. RAF súbory sú tiež vynikajúce o veľa lepšie ako z Adobe camera raw. Tiež neobsahujú žiadny akvarel efekt, tak že spokojnosť. Kto teda chce z Xtrans snímačov "vytlačiť" maximum a využiť tak ich potenciál, treba používať capture one, prípadne lacnejší Iridient Developer. Ten je zatiaľ ale len pre ios.
  Martin Farkaš / 26.09.2016 10:14:48
  To som rád, že sa problém vyriešil. Ak by ste mali akékoľvek otázky, zastavte sa na predajni a môžeme sa na to pozrieť.
 • Lukas Gander / 20.01.2017 15:32:25
  Perfektna recenzia, vdaka Martin. Do dnesneho dna som vlastne vela o X-T2 alebo vlastne ani nic netusil. Do vcera vecera som mal pocit ze Canon 5d Mk4 je prelomovy fotak, ale od momentu kedy som zacal citat jeho porovnania s inymi fotakmi uz vobec nie som toho nazoru. Nechcem, aby to vyznelo, ze je to zly fotak, ale prist 2 roky po vydani Nikonu D810 na trh s fotakom ktory stoji o tretinu viac a zaostavat v kvalite obrazu, dynamickom rozsahu, vydrzi baterie, ostrosti fotografii mi pride trosku slaby vysledok. Takze ako som tak hladal moznu "nahradu" narazil som na Fuji X-T2. Ano chvalia ho takmer vsade resp. vsade co som stihol dnes precitat. Ale jedna vec a to je ta najdolezitejsia sa mi po vzhliadnuti Tvojich fotografii v plnom rozliseni az tak nepozdava a to je kvalita vystupu. Nahodne som si vybral asi 10 fotiek z tych vsetkych, ktore si ponukol a kym v rozliseni pre web vyzeraju vsetky super v plnom rozliseni mi az take super nepridu. Ostrost nie je podla mna uplne dokonala. Zrenice sa nelesknu ako by mali a sum je evidentny aj pri ISO200 kde fotis kamzika. Pri nativnom ISO by som ocakaval, ze takmer ziadny sum nebude vidiet, ale vsetko za kamzikom co ma mierne modrasty nadych je pri plnom rozliseni vlastne iba sum. Mozno ze je to len mnou, ze ocakavam viac (asi na zaklade vsetkych tych precitanych reviews), ale kvalitativne verim, ze sa zhodneme to este nedosahuje vystupy full-framovej zrkadlovky. Ja fotim s 5D MkII (viem poriadna starina uz v dnesnej dobe), avsak mam pocit, ze Fuji aspon co sa tyka krajiniek, ktore si nafotil neprevalcuje kvalitou moju starinu. Rad si ale vypocujem nazory ostatnych. vdaka! lukas
 • Dusan S / 22.01.2017 17:34:54
  Čítam, že to žerie dost batériu. Vraj nejde vypnúť displej ? Pri priblížení oka k hľadáčku hádam displej vypne. Potom treba páskou prelepiť čidlo ? :)
 • Dusan S / 22.01.2017 17:56:53
  Otázkou je zväčšovanie náhľadu pri fotení do rawu, v takom prípade sa vraj vyhodí jpg v rozlíšení 1900 a čosi px. A nejde to vraj zväčšiť, alebo je zväčšenie obmedzené. V prípade, či je to dobre zaostrené, vraj treba fotiť do rawu a jpg. To nie je dobré ... je to tak ? Vďaka za odpoveď.
 • Dusan S / 22.01.2017 17:56:53
  Otázkou je zväčšovanie náhľadu pri fotení do rawu, v takom prípade sa vraj vyhodí jpg v rozlíšení 1900 a čosi px. A nejde to vraj zväčšiť, alebo je zväčšenie obmedzené. V prípade, či je to dobre zaostrené, vraj treba fotiť do rawu a jpg. To nie je dobré ... je to tak ? Vďaka za odpoveď.
  Martin Farkaš / 23.01.2017 13:29:20
  K prvej otázke: Displej sa vypnúť dá. Z rôznych nastavení prepínania medzi hľadáčikom a displejom je možné aj také, kedy sa hľadáčik zapne len po priložení oka a displej je neustále vypnutý. K druhej otázke: Áno, ak fotografuješ len do RAW-u, náhľad v ňom má 1920pix dlhá strana. Zatiaľ som s tým nemal problém a výhodou mirrorlessu je, že ak zaostrí, zaostrí správne.
 • Lukas Gander / 20.01.2017 15:32:25
  Perfektna recenzia, vdaka Martin. Do dnesneho dna som vlastne vela o X-T2 alebo vlastne ani nic netusil. Do vcera vecera som mal pocit ze Canon 5d Mk4 je prelomovy fotak, ale od momentu kedy som zacal citat jeho porovnania s inymi fotakmi uz vobec nie som toho nazoru. Nechcem, aby to vyznelo, ze je to zly fotak, ale prist 2 roky po vydani Nikonu D810 na trh s fotakom ktory stoji o tretinu viac a zaostavat v kvalite obrazu, dynamickom rozsahu, vydrzi baterie, ostrosti fotografii mi pride trosku slaby vysledok. Takze ako som tak hladal moznu "nahradu" narazil som na Fuji X-T2. Ano chvalia ho takmer vsade resp. vsade co som stihol dnes precitat. Ale jedna vec a to je ta najdolezitejsia sa mi po vzhliadnuti Tvojich fotografii v plnom rozliseni az tak nepozdava a to je kvalita vystupu. Nahodne som si vybral asi 10 fotiek z tych vsetkych, ktore si ponukol a kym v rozliseni pre web vyzeraju vsetky super v plnom rozliseni mi az take super nepridu. Ostrost nie je podla mna uplne dokonala. Zrenice sa nelesknu ako by mali a sum je evidentny aj pri ISO200 kde fotis kamzika. Pri nativnom ISO by som ocakaval, ze takmer ziadny sum nebude vidiet, ale vsetko za kamzikom co ma mierne modrasty nadych je pri plnom rozliseni vlastne iba sum. Mozno ze je to len mnou, ze ocakavam viac (asi na zaklade vsetkych tych precitanych reviews), ale kvalitativne verim, ze sa zhodneme to este nedosahuje vystupy full-framovej zrkadlovky. Ja fotim s 5D MkII (viem poriadna starina uz v dnesnej dobe), avsak mam pocit, ze Fuji aspon co sa tyka krajiniek, ktore si nafotil neprevalcuje kvalitou moju starinu. Rad si ale vypocujem nazory ostatnych. vdaka! lukas
  Martin Farkaš / 23.01.2017 13:45:46
  Vďaka, som rád, že sa recenzia páčila. Myslím, že si si odpovedal sám. Píšeš, že v nižšom rozlíšení vyzerajú fotky dobre. Je to aj preto, že fotoaparát produkuje kvalitné dáta. Zmenšením sa len dosiahne to, že fotka sa javí ostrejšia, zreteľnejšia. Do pozadia ustupuje jemný šum, ktorý podľa mojich skúseností nájdeš všade (ak ho hľadáš). Tiež uznávam, že každý má svoju hranicu do kedy digitálny šum toleruje. V tomto som benevolentný a nemám problém fotografovať aj na najvyššie možné ISO 12 800. Správnym spracovaním sú fotografie stále pozerateľné a je pre mňa dôležitejšie zachytiť atmosféru ako mať technicky dokonalú fotku bez šumu. Ak hľadáš fotoaparát s najlepším výstupom, pozri Sony a7R II. Doposiaľ najlepší snímač aký som kedy videl.
 • Martin Farkaš / 23.01.2017 13:45:46
  Vďaka, som rád, že sa recenzia páčila. Myslím, že si si odpovedal sám. Píšeš, že v nižšom rozlíšení vyzerajú fotky dobre. Je to aj preto, že fotoaparát produkuje kvalitné dáta. Zmenšením sa len dosiahne to, že fotka sa javí ostrejšia, zreteľnejšia. Do pozadia ustupuje jemný šum, ktorý podľa mojich skúseností nájdeš všade (ak ho hľadáš). Tiež uznávam, že každý má svoju hranicu do kedy digitálny šum toleruje. V tomto som benevolentný a nemám problém fotografovať aj na najvyššie možné ISO 12 800. Správnym spracovaním sú fotografie stále pozerateľné a je pre mňa dôležitejšie zachytiť atmosféru ako mať technicky dokonalú fotku bez šumu. Ak hľadáš fotoaparát s najlepším výstupom, pozri Sony a7R II. Doposiaľ najlepší snímač aký som kedy videl.
  Lukas Gander / 23.01.2017 22:47:41
  Zdravim Martin a dakujem za odpoved. Ano este predtym ako si napisal cize 2. den citam vsetko o sony :). Este otazocka k tomu ostreniu na x-t2, ako ho vnimas? Su zrenice skutocne take ako maju byt? Resp. ine sceny, mas skusenost, ze focus je dosiahnuty presne tam kde ho chces mat? vdaka lukas
 • Lukas Gander / 23.01.2017 22:47:41
  Zdravim Martin a dakujem za odpoved. Ano este predtym ako si napisal cize 2. den citam vsetko o sony :). Este otazocka k tomu ostreniu na x-t2, ako ho vnimas? Su zrenice skutocne take ako maju byt? Resp. ine sceny, mas skusenost, ze focus je dosiahnuty presne tam kde ho chces mat? vdaka lukas
  Martin Farkaš / 24.01.2017 10:53:42
  Zaostrovanie je bezproblémové. Tým, že fotoaparát zaostruje priamo snímačom nedochádza k žiadnemu FF/BF ako sme boli zvyknutí pri zrkadlovkách. Tu fotoaparát buď zaostrí správne, alebo nezaostrí vôbec. Druhá možnosť sa stáva len veľmi zriedka. Dokonca teaz na WS v Bavorskom lese som väčšinu času fotil na kontinuálne zaostrovanie a bol som milo prekvapený, že z 1400 snímok nemám takmer žiaden odpad :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...