Pre každého kto sa má rád. Panasonic Lumix DMC-LX15

Pre každého kto sa má rád. Panasonic Lumix DMC-LX15

Recenzie  /  Vladimir Kampf / 08.03.2017 / 11:00

Jednopalcový MOS snímač s praktickým rozlíšením dvadsať megapixelov, objektív leica s maximálnou clonou 1,4 a to všetko do dlane. Trebárs aj do ženskej dlane.

Ostrosť je silná stránka tohto malého foťáčika.

Panasonic Lumix DMC-LX15 inde vo svete môže mať koncové číselné označenie aj LX-10. Je určený všetkým, ktorí ešte nezanevreli na fotoaparáty a nepodľahli opojeniu ľahko dostupnými fotoaparátmi v smartfónoch. Tie pre tento malý zázrak nie sú žiadnou konkurenciou.

Objektív Leica je dobrou návnadou pre zákazníkov.

Je to fotoaparát pre bežných smrteľníkov a aj pre príležitostných krajinárov či portrétistov. Vyskúšal som ho aj na reportáže. Keby jeho malé rozmery nebudili u laikov dojem neprofesionality, isto by som si ho strčil do vrecka a používal ho častejšie. Môže poslúžiť aj ako športová kamera na kvalitnejší záznam videa, len treba dávať pozor na jeho vysunutý objektív.

Vyvolaný RAW.

Jpeg z fotoaparátu.

Jeho parametre si pýtajú vziať ho na cesty. Určite poslúži na dobrodužných výpravách a aj na štandardných lenivých či poznávacích dovolenkách. Je vhodný na selfíčka a aj na rodinné fotografie.

Panasonic našťastie nevyhlasuje zákazníkom gombíkovú vojnu a tak je ovládanie jednoduché a príjemné.

Vyvolaný RAW.

Jpeg z fotoaparátu.

Základné parametre

20 MP 1" MOS senzor

24–72 mm zoom po prepoče na kinofilmový štandard s clonou F 1.4-2.8

7 obrázkov za sekundu pri zachovaní kontinuálneho merania

4K video až 30 obrázkov za sekundu

5-osá stabilizácia, ktorá funguje aj pri FullHD videu

4K Photo funkcie

Post Focus a Focus Stacking režim

ISO 25 600

Hmotnosť 315 gramov

Klasické ovládacie prvky Panasonicu. Dobíjanie batérie výrobca zabezpečil cez fotoaparát. Nabíjačka sa dá dokúpiť.Ovládanie

Malé telíčko vo veľkých rukách sa ovláda trochu neohrabane. Treba si zvyknúť a pripraviť palec na možný kŕč. Bez tejto odpustiteľnej nevýhody by fotoaparát nebol taký maličký. V krutom mraze so stuhnutými prstami som musel fotografovanie s trpaslíkom Panasonic Lumix DMC-LX15 potupne vzdať. Ledva som stláčal spúšť a predostrovanie som si mohol vyhodiť z hlavy. Ale, to bol naozaj extrém.

V nepriaznivom počasí fotoaparát obstál, ale jeho malé telo prestali v mraze ovládať moje veľké skrehnuté prsty.

Príjemná je možnosť nastaviť clonu prstencom pri koreni objektívu. Druhým, tenším prstencom sa ovláda zoom. Fotografi si môže vybrať, či bude točiť prstenec alebo použije „klasický“ zoomovací ovládač, ktorý je okolo spúšte.

Oceniť treba aj ovládacie kolečko na zrýchlenie volieb a primerané množstvo gmbíkov rýchleho ovládania a funkčných tlačidiel. Panasonic našťastie nevyhlásil svojim zákazníkom gombíkovú vojnu. :-)

Po vystrelení na foťáku tróni maličký blesk. Od takého drobčeka netreba čakať žiadny veľký svetelný výkon. Na bežné rodinné a spoločenské fotografie by mal stačiť. Okrem toho sa dá celkom jednoducho vyklopiť. Nie je to možnosť od výrobcu, ale malý hack. Ako na to sa dozviete zo staršieho článku: Gumička pomocníčka a vstavaný blesk.

Hra so vstavaným bleskom a manuálnou expozíciou.

Vrbové.

Niektoré recenzie plačú za hľadáčikom. Neviem si prestaviť, kam by sa dal ešte napchať a vlastne načo by aj bol na fotoaparáte, ktorého ambíciou je byť najmenším a čo najvýkonnejším. Pri toľkej skromnosti a smelosti stačí aj kvalitný displej.

Nabíjanie fotoaparátu výrobca vyriešil priamo cez fotoaparát. Baterka však toho veľa nevydrží. Vraj ani za teplejších dní to s ňom nie je nadlho.

Krajina na široko.

Maximálne priblíženie.

Kameňolom pri dedine Lančár v Malých Karpatoch. Stačí zatajiť, že fotografia je z kompaktu a môžete na ňu baliť milovníčky zrkadloviek. :-)

Optika

Z fotoaparátu sa vysúva objektív s 11 optickými členmi usporiadanými v 9 skupinách. 4 členy sú asférické, dva ED a jeden UHR.

Objektív Leica DC Vario-Summilux ponúka trojnásobný optický zoom, ktorý začína na 24 mm na kinofilm prepočítanej ohniskovej vzdialenosti. Maximum je 72, čo znamená okrem priblíženia aj slušný portrétny objektív. Hodnota clony je pri najdlhšom ohnisku F2,8, čo je výborné. Fotografie pri akomkoľvek ohnisku zostávajú jasné a detailne prekreslené.

Maximálny uhol záberu.

Minimálny uhol záberu.

Maximálna hodnota 9-lamelovej clony je F11 v celom rozsahu zoomu. Kresba objektívu je hodná mena, ktoré nesie.

Selfíčka

Prirodzeným konkurentom malých kompaktov sú smartfóny, do ktorých výrobcovia tlačia čoraz kvalitnejšie fotoaparáty, ktoré dokážu dotvoriť čo „najľúbivejšie“ fotografie. Nech sa snažia akokoľvek, fotoaparát je stále lepšia voľba pre kvalitnejšiu fotografiu. Ale... Nové malé kompakty nezabúdajú na možnosť urobiť si poriadne „selfíčko“.  Stačí preklopiť displej dohora a fotograf sa vidí presne tak, ako ho vidí objektív od legendárnej firmy Leica. Stačí použiť samospúšť alebo ovládanie cez WIFI na smartfóne. :-) Zo žiadneho smarfónu by nebola fotka taká dobrá, ako z tohto nabitého fotoaparátu o niečo väčšieho ako škatuľka cigariet.

Displej sa dá vyklopiť dohora, aby sa fotografi videl čo najlepšie.Veľkosť čipu a optika ponúka naozajstný bokeh na fotografiách. Nie softvérovo vytvorený ako v smartfónoch.

Vyvolaný RAW. ISO 1600.

Jpeg z fotoaparátu. ISO 1600.

4K Photo

Aj tento minimodel Panasonic obdaril svojimi preferovanými 4K funkciami. V podstate ide o krátke videosekvencie, ktoré fotoaparát zaznamenáva v čo najlepšej a technicky najvyššej možnej kvalite vo formáte jpg.

Ako na fotoaparátoch Panasonic funguje 4K Photo som opísal v samostatnom článku: 4K Foto je obrazové loto, v ktorom vyhrá skoro každý.

4K Photo je videozáznam s frekvenciou 30 osem-megových fotografií za sekundu. Fotograf si z nich môže vybrať jediné nasnímané políčko – osemmegovú fotografiu vo formáte JPG. Z testov vyplynulo, že môžeme zo záznamu dostať ešte kvalitnejší obraz, keď ho nevyberieme priamo na malom displeji fotoaparátu, ale vyexportujeme ho z videoeditora alebo video prehrávača, ktorý to umožňuje. K funkciám je pohodlný prístup.

Tak, ako u všetkých nových Panasonicov, aj v Lumixe LX15 sa dá 4K Photo ovládať v troch možnostiach.

4K Burst ich sníma od stlačenia do pustenia spúšte. Pritom dokáže aj preostrovať.

4K Burst S/S začína po prvom stlačení spúšte a končí so snímaním po opätovnom stlačení spúšte. Takto snímať dokáže aj pol hodinu, ak to ustojí kapacita pamäťovej karty.

4K Pre-Burst. Fotoaparát beží v 4K snímaní od jej spustenia s tým, že snímky zbytočne neukladá na kartu, ale pamätá si dve sekundy záznamu. Stačí stlačiť spúšť a uloží sériu na kartu. Zaznamená sekundu pred stlačením a sekundu po stlačení.

Post Focus a Focus Stacking

Ďalšia funkcia, ktorá vychádza z osemmegových fotografií 4K záznamu. Je príjemné vybrať si bod zaostrenia po snímaní, pričom fotoaparát dokáže vykonať sekvenčné snímanie v rovnakej kvalite, ako pri 4K Photo snímaní, so súčasným automatickým posunom zaostrenia na rozličné oblasti.

Aj táto funkcia vo fotoaparátoch Panasonic si vyslúžila vlastný testovací a vysvetľujúci článok: Teraz o tom, ako sa dá ostrenie odložiť na potom.

Spracovaný RAW.

Jepeg priamo z fotoaparátu. Automatické vyváženie bielej v nočnom meste poriadne krívalo.

Automaika naozaj bielu nezvládla.

Spásu prináša vyvolanie RAW formátu. Jeho spracovanie umožňuje aj prehliadač fotoaparátu.

Tvorivé programy

Staré dobré „hračky“ sú v malom foťáčiku na mieste. Všetky sú overené a prinášajú fotografovi pasiu bez toho, aby sa musel následne babrať v editore a vyrábať rôzne efekty. Presne podľa „fotoaparátovej filozofie“ Panasonicu. Z fotoaparátu by podľa nej mali vyliezť už hotové fotografie bez nutnosti ďalšieho spracovania. Užívateľ by si mal fotenie užiť naplno. K dispozícii má okrem 4K „zázrakov“ aj už klasické fotografické programy.

Veľmi dobre fungujú aj funkcie HDR, Time Lapse, Multi Exposure (až štvornásobná expozícia na jeden záber) a Stop Motion Animation. 

Video

Videotest. Krátka ukážka z bábkového predstavenia Kráska a zviera Divadla na hojdačke v Žiline. Aj zvuk je originálny z fotoaparátu, nasnímaný cez dve malé dierky na hornej časti tela fotoaparátu.

 

Aj tu jasne dominuje vysoká kvalita. Škoda len, že 5-osá stabilizácia funguje len v rozlíšení FullHD. Hľadať u takéhoto malého foťáčiku možnosť pripojenia externého mikrofónu je odo mňa drzosť, ale vzhľadom na kvalitný záznam videa by sa mi zišiel. Možno nie je ďaleko čas, keď bude táto možnosť prístupná cez wireless. Už sa na to teším.

Zvuk má uspokojivú kvalitu. Katastrofa je to až keď fúka vietor, ktorý "búcha" do mikrofónu. Elektronický protiveterný filter zvuk deformuje.

Malý Denis. Spracovaný RAW.

Malý Denis. Jpeg.

Záver, plusy a mínusy

Kompaky miznú z trhu. Tento bojovník je naozaj nadupaný a dokáže konkurovať veľkým bračekom.

+ Vynikajúca kvalita videa videa v rozlíšení 4K a FullHD

+ Malá „škatuľka“ nadupaná technikou

+ Kvalita obrazu

+ Spoľahlivý AF

 

- Malé telo do väčších rúk

- Ťažšie pritláčanie prvej polohy spúšte

Panasonic Lumix DMC-LX15 nájdete v obchode PRO.Laika.

Pre každého kto sa má rád. Panasonic Lumix DMC-LX15
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Milan Lorenčík / 08.03.2017 16:33:15
  Takže dlho očakávaný Nikon DL prišiel od Panasonicu... :)
 • Bacil Druhý / 13.03.2017 22:23:55
  ... no obávam sa, že oproti širokému DL18-50, ktorého sa už bohužiaľ nikdy nedočkáme, je tento panasloník iba obyčajný komerčný mainstream :(
 • Bacil Druhý / 13.03.2017 22:23:55
  ... no obávam sa, že oproti širokému DL18-50, ktorého sa už bohužiaľ nikdy nedočkáme, je tento panasloník iba obyčajný komerčný mainstream :(
  Julo Korgo / 15.03.2017 11:57:17
  ktovie kam zmizlo/kto vlastni tych par predprodukcnych kuskov..☺..
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...