OM-1 nevie povedať nie

OM-1 nevie povedať nie

Krok vred s prekladaným snímačom  /  Vladimir Kampf / 20.02.2022 / 12:50

To bolo rečí a špekulácií. Chvíľu to vyzeralo, že novinke z partie Micro 4/3 fotoaparátov spoločnosti OM Digital Solutions Corporation, ktorá kúpila výrobu fotoaparátov od Olympusu, pribudnú megapixle. Nepribudli. Ale čip má iný, modernejší, takzvaný prekladaný. Prvý fotoaparát značky OM Systém OM-1 opäť posunul svet fotografie vpred.

Aj na túto novinku sme si museli počkať dlhšie nie len pre pandémiu.OM-1 je malý a v každej ruke sedí dobre.

Menší čip má okrem iného vplyv aj na roky zaznávanú vyššiu úroveň šumu pri vyšších ISO, ktorá je podľa neprajníkov u Micro 4/3 snímačov taká šialená, že sa z nej nedokázali spamätať. Z mojich skúseností a z testovania iných značiek s väčším alebo aj stredoformátovým čipom len toľko: keď niekde nie je svetlo a na fotoaparáte nastavím vysoké ISO, tak to jednoducho šumí a obrazový procesor si s tým musí nejako poradiť. Jeden „žehlí“ lepšie, iný horšie. Je pravda, že Micro 4/3 šumí viac, ale nie je to taká katastrofa, o akej počúvam od tých, ktorí síce neskúsili, ale majú jasno. Zaujíma ma viac výsledok ako cesta či technika, s ktorou sa autor dostal k výslednému obrazu.

Na vyskúšanie som mal len nikoľko dní v ukrajinskom Ľvove.

Používam Olympus O-MD E-M1 Mark III a zatiaľ som sa zo šumu nezbláznil. Som spokojný. Tu je moja recenzia na fotoma.sk.

Teším sa skôr z iných „vychytáviek“, ktoré tento prístroj ponúka. Vyhnem sa velebeniu rozmerov techniky pre systém Micro 4/3, ktorý je jasný a neodškriepiteľný. Olympusy, dnes fotoparáty OM Systém, vždy ponúkali príjemné pohodlie s kopou dráždivých funkcií a technických parametrov, na ktoré iné značky siahali len zľahka. Takzvaná jednotková rada či trochu prerastené „iksko“ prekvapovali a okrem toho, že slúžili pri fotografovaní, z nich boli skvelé hračky pre veľkých chlapcov.

Ľvovský kamenný cirkus nie je kto vie ako osvetlený. LED svetlá síce vyzerajú efektne, ale pre fotoaparát je to bieda. Napriek tomu si s nimi OM-1 poradil veľmi dobre.

Práve vďaka nim som sa začal hrať s nočnou krajinou či nočným mestom, vstavanými softvérovými ND filtrami, fotografiami s veľkým rozlíšením a s ním spojenou väčšou hĺbkou obrázkov. Sranda je aj nastavenie nepretržitej série snímania. Pri rýchlej akcii stačí predostriť, držať spúšť zatlačenú do polovice a čakať. Keď futbalista vykopne loptu či lukostrelec vystrelí šíp, stačí zatlačiť spúšť iba raz plus mínus v tom momente, keď nastane tá pravá chvíľa. Jednotkové Olympusy a „iksko“ doteraz zaznamenali až 60 RAWov za sekundu pred aj po stlačení spúšte. Podľa nastavenia. Funguje to perfektne. Potešilo ma, že OM-1 dokáže viac. Ten v pohode urobí až 120 RAWov za sekundu. Krásna hračička!

Základná charakteristika

Kopu informácií, čo všetko OM-1 dokáže, nájdete v produktovej karte obchodu PROlaika.sk.

V priebehu pár dní, počas ktorých som mal predvýrobnú vzorku k dispozícii, som neskúsil všetko. Nevychádzal som z nadšenia. Kopa možností na rôzne druhy fotenia lahodí. OM-1 toho zvládne veľa. Je to mašinka na množstvo rôznych využití, určená pre každého, kto sa fotografiou zaoberá vážne alebo profesionálne a nevenuje sa úzko len jednému motívu. OM-1 nepovie nie asi nikomu.

Využitie fotoaparátu

Rodinná fotografia: Áno. Cross Quad Pixel AF má 1053 bodov s fázovou detekciou, pokrytie celého obrazu a citlivosť -8EV. Detekcia tvárí funguje spoľahlivo.

Rozpoznávanie tvárí je stále dokonalejšie a presnejšie. Verím mu a spolieham sa naň.

Spoločenská fotografia: Áno. Počas vážnejších udalostí, napríklad koncertov vážnej hudby, je skvelá pomôcka úplne tichá elektronická uzávierka. Nová batéria BLX-1 vydrží minimálne 520 cyklov nabíjania. Nabíjanie funguje aj cez USB či z powerbanky.

Portréty: Áno. Pri ich fotografovaní je možné využiť aj High Res Shot, snímanie vo vysokom rozlíšení 50 mega z ruky. Pre nedostatok času som to neskúsil a teraz to ľutujem.

Neupravený JEPEG priamo z fotoaparátu.

Takto som JEPEGu pomohol.

Dovolenka: Áno. Zaostrovanie OM-1 je 2x presnejšie a 3x rýchlejšie ako u vlajkovej lode Olympusu E-M1X. Detekcia objektov je až 60x rýchlejšia a rozpoznáva ľudí, zvieratá, vtáky, vozidlá, vlaky a lietadlá podľa nastavenia.Street fotografia: Áno. :-)

Architektúra: Áno. Takzvané High Res Shot s výsledným rozlíšením 50 mega je vďaka skvele prepracovanému systému a veľmi účinnému stabilizátoru možné vytvoriť v pohode z ruky. OM-1 ich spracúva 2,5x rýchlejšie ako „iksko“. OM-1 automaticky vytvorí 12 snímok a okamžite ich spojí do jednej fotografie. Táto vychytávka spôsobuje, že fotografia je oveľa hlbšia a jej dynamický rozsah viditeľne širší. Okrem toho sa obraz zbavuje šumu aj pri veľmi vysokom nastavení hodnoty ISO.

High Res Shot z ruky pri slabom osvetlení. zamiloval som si takéto obrázky.

Extrémne využitie: Áno. OM-1 je tiež odolné voči mrazu, prachu a stekajúcej vode. Telo z horčíkovej zliatiny je za štandardných okolností nerozbitné.

Šport: Áno. Fajnšmekri isto ocenia, že OM-1 dokáže 50 obrázkov za sekundu s nepretržitým zaostrovaním a 120 obrázkov za sekundu s predostrením. Samozrejme, všetko v RAWoch!

Autofocus je rýchlejší a presnejší, ako u predchodcov OM-1.

Fotografovanie v prírode: Áno. Krajinkári ocenia možnosť High Res Shot funkcie zo statívu až 80 Mpx, ktorá využíva pohyb snímača. S OM-1 sa dá z ruky odfotografovať aj nočná krajinka či hviezdna obloha. Live ND filtre sú akoby zabudované vo fotoaparáte až do hodnoty ND64. Pred stlačením spúšte si fotograf v hľadáčiku či na displeji skontroluje efekt, či je s ním spokojný.

Mesiac na dennej oblohe. High Res Shot s extrémnym ohniskom priamo z ruky.

Wildlife: Áno. Systém Micro 4/3 má menšie rozmery. Ľahšie sa s ním pohybuje v prírode. S objektívom Olympus M. Zuiko Digital ED 150-400mm f4.5 TC1.25x IS PRO je to nedoceniteľná výhoda kvality a pohodila. Komu sa páči divočina v tráve, má k dipozícii Focus Stacking. Fotoaparát automaticky vytvorí sériu rôzne zaostrených záberov a potom ich spojí do jedného. Okrem makrofotografie je Focus Stacking aj pomôckou krajinkárov na umocnenie vnímania priestoru.

OM-1 s objektívom Olympus M. Zuiko Digital ED 150-400mm f4.5 TC1.25x IS PRO je dokonalá zbraň pre lovcov zvierat.

V tme: Áno. Žiaľ, v čase keď som skúšal OM-1 ešte nebola k dispozícii aktualizácie pre žiadny vážny softvér na editovanie fotografií, ktorý by dokázal otvoriť RAWy. To chvíľu potrvá. Upravil som iba niekoľko jepegov, ale mal som pocit, že na ne ani veľmi netreba siahať aj napriek tomu, že som vypol všetky automatické úpravy. Z fotoaparátu s novým prekladaným čipom sa tá vydolovať ISO až 102400.

Príjemný obrázok zo šialeného svetla. Záleží na výsledku nie na ceste k nemu.

Video: Áno. Nahrávanie v rozlíšení 4K má vysokú kvalitu až do 60 snímok za sekundu. Vo FullHD dokáže OM-1 až 240 snímok za sekundu, čo je cesta ku kvalitným superspomaleným záberom. K dispozícii je režim OM-Log ktorý maximalizuje dynamický rozsah. Video po následnom profesionálnom spracovaní vyzerá čisto a ostro bez straty detailov.

OM-1 spoľahlivo ustojí extrémy počasia.

Základné technické parametre

Detaily nájdete nájdete v produktovej karte obchodu PROlaika.sk.

Mňa zaujali najmä tieto:

- Vrstvený BSI-CMOS snímač a obrazový procesor True Pic X, ktorý je 3x výkonnejší ako u doteraz najlepšieho Olympusu.

- Kombinovaná stabilizácia obrazu s účinnosťou až 8EV.

- 1053 bodový Cross Quad Pixel AF.

- 2,5x rýchlejšie spracovanie High Res Shot.

- Live Composite z ruky.

- Live ND 2-64.

- Napájanie cez USB či z powerbanky.

 

Rozmery a držanie fotoaparátu

- Rozmery: 134,8 × 91,6 × 72,7 mm.

- Hmotnosť: 599 g. Plne funkčný fotoaparát bez objektívu.

OM-1 zostal verný veľmi dobre prepracovanému držaniu malého tela mohutnejšou rukoväťou, ako to mali jednotky a ikská Olympusu. Rozmery, hmotnosť a ergonómia robia z tejto mašinky skvelého spoločníka na dlhšie nosenie a pohodlné fotenie.

Olympusácke rozloženie ovládacích prvkov zostalo nezmenené.

Menu a rýchle nastavenia

Menu fotoaparátu je novinka. Už nevyzerá ako tie predtým, do ktorých Olympus napchal asi úplne všetko, čo sa dalo. Je jednoduchšie a nemá hlavnú ponuku na výšku na ľavom okraji, ale je umiestnená prehľadnejšie na hornom okraji. V menu jednotiek a „ikska“ sa vždy dalo vydolovať kopu rôznych špecifických nastavení. To je skvelé, ale… Často to vyžaduje pevné nervy a veľa rozmýšľania. OM-1 by mal majiteľom uľahčiť život. Gombíky pre rýchle nastavenia zostali v štýle Olympusu.

Vraj je to v prvom rade fotoaparát, takže na červenom videogombíku je fabricky predvolený prístup k vysokému rozlíšeniu.

Plusy:

- Všestranné využitie.

- Nový vrstvený snímač.

- Účinnejšie odstraňovanie prachu zo snímača.

- Vylepšené držanie.

- High Res Shot z ruky.

Mínusy:

- Žiadna kľúčová výčitka mi nenapadá.

Fotoaparát OM-1 si môžete kúpiť v obchode PROlaika.

K dispozícii je aj akciová zostava s objektívom

M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO II.

OM-1 nevie povedať nie
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

  • Milan Lorenčík / 21.02.2022 21:46:56
    "Nová batéria BLX-1 vydrží minimálne 520 cyklov nabíjania." Ozaj iba 520 nabíjacích cyklov? Alebo bolo myslené min. 520 záberov na jedno nabitie?
  • Milan Lorenčík / 21.02.2022 21:46:56
    "Nová batéria BLX-1 vydrží minimálne 520 cyklov nabíjania." Ozaj iba 520 nabíjacích cyklov? Alebo bolo myslené min. 520 záberov na jedno nabitie?
    Vladimír Šmehlík / 25.02.2022 19:07:13
    Môže byť aj cyklov nabíjania. 520 cyklov je pomerne dosť. 1 cyklus je 0-100% a môže byť zložený z viacerých čiastkovych dobití. A pri priemernom nabiti 2x týzdenne je to 5 rokov pouzivania
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...