Olympus O-MD E-M1 Mark III bez špekulácií

Olympus O-MD E-M1 Mark III bez špekulácií

Pre smrteľne vážnych  /  Vladimir Kampf / 30.03.2020 / 09:50

Čakal som na neho. Dočkal som sa. Olympus O-MD E-M1 Mark III nesklamal.

Nemal som možnosť vyskúšať jedno z hlavných vylepšení na ľuďoch v akcii, pretože sa život zastavil. Napriek tomu som „ospievaný“ face detection opáčil aspoň na tých, ktorých som mal poruke a neprotestovali. Detekcia tváre podľa mňa fungovala veľmi dobre už na predošlom modeli Mark II. Nemal som s ňou problém. Striehol som, či nájdem rozdiel a postrehnem jeho ešte vyššiu presnosť. Postrehol som. Je dokonalejšia. Na Olympuse sa mi páči, že pri ohraničených tvárach, pripravených na zaostrenie, sa dá jednoducho vybrať, či má fotoaparát ostriť na tvár vľavo alebo vpravo na zábere. Je to veľmi dobrá pomôcka, najmä v čase, keď si systém poctivo vykonáva zadanú úlohu a inteligentne a tvrdohlavo ostrí na bližšiu tvár a ja by som radšej ostrú tú vzdialenejšiu. Jednoduché riešenie je aj jednoducho prepínať medzi tvárami pomocou joysticku alebo pri vyklopenom displeji ťuknúť na tvár podľa výberu.

Malá skúška. Face detection občas považuje za tvár aj to, čo nemá. Tu zvolil správne a veľké žiadostivé oči psíka ignoroval. Foto: Vladimír Kampf

Základná charakteristika

Mašinka je určená v prvom rade profesionálom a tým, ktorí berú fotografiu smrteľne vážne. Napriek výsmechu, ktorý sa občas dostáva systému Micro 4/3, je to mašinka „nadupaná“ technológiami, ktoré jej môžu fotoaparáty s plnoformátovým snímačom závidieť. Za takouto vetou by sa akosi akoby patrilo dodať, že samozrejme má svoje muchy, že štvrtinový čip znamená, že sa šum prejaví skôr, že hĺbka ostrosti nedokáže byť až taká neostrá... To sú naozaj taľafatky. Bežný smrteľník z toho neskolabuje. Prosím, kto má neodolateľné ambície fotografovať v čiernej diere alebo potrebuje ostrý jediný bod a všetko ostatné neostré, tak nech investuje do full frame. Kto chce mať k dispozícii kopu možností v malom tele s približne o tretinu menšími objektívmi a kvalitu obrazu len ťažko rozoznateľnú od iných, oveľa drahších strojov so zrkadlami či väčšími snímačmi, ten sa micro 4/3 len tak nezľakne.

Kto chce vedieť viac technických detailov a špekulovať nad nimi, nech sa páči nazrieť do produktovej karty obchodu ProLaika.

Komu sa špekulovať nechce, ide do toho.Olympus O-MD E-M1 Mark III je malý, ale napchatý funkciami.

Využitie fotoaparátu

Rodinná fotografia: Áno. Používať tento fotoaparát len doma je šialený luxus.

Spoločenské udalosti: Áno. Detekcia tvárí funguje spoľahlivo a je počas fotografovania spoločenských udalostí pomôcka, ktorá uľahčuje fotografovanie a umožňuje lepšie sa sústrediť na kompozíciu. Odporúčam nastaviť zapínanie a vypínanie detekcie tváre na ľahko dostupný gombík rýchlej voľby alebo do menu po stlačení joysticku. Automatická detekcie tváre sa občas dostane do úzkych a v spleti tvárí neostrí na tvár, ktorú chceme mať ostrú. Zapnúť a vypnúť detekciu tvárí na jedno stlačenie je výhoda.

Produktový manažér Olympusu Tomáš Viktora počas prezentácie fotoaparátu na tlačovej konferencii. Foto: Vladimír Kampf

Dovolenka: Áno. Foťáčik je malý. Nezaberie veľa pľacu. Pokojne znesie aj menšie a lacnejšie objektívy, aj keď sa mi zdá hriech nasádzať ich na tak napchatú mašinku a robiť si obraz horším ako s radou objektívov PRO. Či ako s kvalitnými objektívmi od iných firiem.

Architektúra: Áno. Samozrejme treba zvoliť správny objektív. K dispozícii je softvérové vyrovnávanie línií už pri fotografovaní. Fotografom budov či interiérov isto dobre padne rozšíriteľné rozlíšenie na 50 mpx pre snímanie z ruky a 80 mpx pre snímanie zo statívu.

Architektúra pri 50 mpx z ruky. Foto: Vladimír Kampf

Extrémne využitie: Áno. Už som to pri teste vlajkovej lode Olympus OM-D E-M1X urobil. Namočil som ho do Dunaja, aby som zistil, či výrobca nekecá o jeho odolnosti voči stekajúcej vode a s ním aj odolnosti voči prachu. Foťák dodnes funguje. Test drahšieho a väčšieho bračeka si môžete pozrieť TU.

Tento model som do vody síce nestrčil, lebo som skúšal kus, ktorý som si kúpil, a nie testovaciu vzorku :D. Ale verím tomu, že je na tom rovnako. Nie, že by som bál, že by som prišiel o vlastnú techniku, ale nebaví ma ju utierať. Vysušiť na slniečku by síce zniesla, ale po kalnej vode zostávajú škaredé fľaky. Mimochodom: Po namočení „ikska“ do Dunaja ma zástupca Olympusu na Slovensku Braňo Mudrik upozornil, že foťák je odolný voči stekajúcej vode a nie vodnému toku. Hups!

Šport: Áno. Žiaľ, budem ho musieť skúsiť niekedy nabudúce, pretože aj šport nám pre koronavírus prestal fungovať. Odkladám si fotografovanie športu ako dobrú tému do niektorého z ďalších článkov.

Fotografovanie v prírode: Áno. S objektívom Olympus M. Zuiko Digital ED 7-14mm f/2,8 PRO

ho musia krajinkári milovať. Medzi voliteľné režimy fotografovania pribudol staronový režim B. Pod ním sa skrývajú nielen dlhé časy, ale aj programy na uľahčenie nočného fotenia počas dlhého fotenia Live Time a kreatívny Live Composite. Fotoaparát dokáže exponovať neuveriteľných 6 hodín.

Párenie skokanov na Majdánskom pri Horných Orešanoch. Foto: Vladimír Kampf

Wildlife: Áno. Tento fotoaparát sa nevie dočkať, kedy na neho šťastný majiteľ nasadí dlhé sklo z ponuky teleobjektívov nielen od Olympusu, ale trebárs aj od Panasonicu, a pozrie sa trebárs vtáčikom na zobáčiky.

Vidí vtáčikom do zobáčika. Foto: Vladimír Kampf

V tme: Áno. V dnešnej dobe je už zbytočné strašiť malým čipom a velebiť plnoformátový rozmer snímača. Áno, šum pri menšom čipe nabieha skôr pri nižších citlivostiach, ale žiadna vážna tragédia to nie je. Do ISO 3200 netreba nič riešiť. Vnímam ho v obraze Olympusu O-MD E-M1 Mark III až od ISO 6400, ale som s ním zmierený, lebo viem, že v tme či temnote nemôžem čakať ohurujúco skvelé výsledky. Na také nádherky mám mobil. :) Teda, iba ak potrebujem vidieť super fotku len na malom displeji. Na väčších plochách je to z mobilu divné.

So samozrejmým ohľadom na svetelné podmienky sa pre šum nezbláznim. neprekáža mi. Foto: Vladimír Kampf

Video: Áno. Vyskúšam ho naplno v niektorom z ďalších článkov. Už pri update firmwaru modelu Mark II mu nič nechýbalo a výsledky boli skvelé. Teším sa najmä na vylepšené sledovanie tváre a ešte lepšiu stabilizáciu obrazu, ktorú zabezpečuje najlepší stabilizátor obrazu vo fotoaparáte na svete.

Video s produktovým manažérom Olympusu Tomášom Viktorom k tomuto fotoaparátu nájdete TU.

Základné technické parametre

Formát fotoaparátu: Mikro 4/3 (2x crop faktor)

Efektívne rozlíšenie: 20,4 Megapixel (5184 x 3888)

Formáty súborov: JPEG, RAW

Bitová hĺbka: 12

Stabilizácia obrazu: 5-osová

Citlivosť ISO: 200 až 25600 (Rozšírené: 64 až 25600.)

Rýchlosť uzávierky: Mechanická - 1/8000 až 60 sekúnd, elektronická uzávierka - 1/32000 až 60 sekúnd

Toto telíčko sa naozaj vydarilo.

Viac medových motúzov o tomto fotoaparáte aj na oficiálnej stránke Olympusu.

Rozmery a držanie fotoaparátu

Malý, ale drží sa dobre vďaka veľkému gripu, ktorý našťastie nevyzerá na takom malom tele giganticky. Často ho nosím v ruke bez remienka a ani sa mi nešmýka, ani nepadá a ani prsty ma nebolia od zvierania. Nezmenený dizajn, ergonómia a rozloženie tlačidiel oproti predošlému modelu Mark II ukazujú, že toto telíčko sa naozaj vydarilo.

Krásnou zmenou k lepšiemu je pridanie joysticku na posun ostriaceho bodu, ten odsunul tlačidlo menu naľavo od hľadáčika. Na túto novinku si treba zvyknúť. Bál som sa, že joystick bude robiť problémy, keď budem mať fotoaparát na krku opretý o pupok alebo zavesený na boku. Pri niektorých fotoaparátoch vybavených touto skvelou pomôckou je to katastrofa. Teším sa, že som s tým žiadny problém nakoniec nemal. Ani raz som si nič neprestavil. Páčka či skôr gombíček je dobre umiestnený, pevný a akurátne zapustený.

Telo, ktoré sa dobre drží umožňuje fotografovi rýchlo a presne reagovať aj v náhlych situáciách. Foto: Vladimír Kampf

Hľadáčik a displej

Tu nenastala žiadna prevratná zmena oproti Mark II. V prvom momente som mal pocit, že vidím obraz v základných nastaveniach kontrastnejší, čo ma miatlo. Veľká tragédia je umiestnenie konektora na externý mikrofón. Ani to sa, žiaľ, nezmenilo. Myslel som, že žalostné náreky videografov Olympus vypočuje a dieročku umiestni tak, aby bolo všetko v pohode. Pri napojení mikrofónu zavadzia kábel displeju, ktorý sa síce dá vyklopiť nabok, ale nedá sa natočiť dohora. Škoda.

Umiestnenie pripojenia externého mikrofónu tak, že obmedzuje plnohodnotné vyklápanie displeja.

Menu a rýchle nastavenia

Menu má tento fotoaparát hlboké, prehlboké a v minulosti bol na môj vkus pregombíkovaný. Zvykol som si. Na môj vkus by tých gombíkov mohlo byť menej, pretože nastavenia väčšinou riešim na displeji cez rýchle menu. Príde mi to prehľadnejšie a nepomýlim sa, pretože okrem funkcie, ktorú mením, sa mi do očí tlačia aj ostatné najdôležitejšie nastavenia.

Pre netrpezlivých je hlboké menu nevýhoda a pre tých, ktorí si chcú urobiť fotoaparát pre seba a nastaviť si, na čo si len spomenú, akokoľvek a kdekoľvek, je to zasa obrovská výhoda. Olympus O-MD E-M1 Mark III môže fungovať tak, ako ho fabrike prednastavili, ale aj akokoľvek inak.

Olympus sa chváli, že majú najlepšie stabilizátory obrazu na svete vo fotoaparátoch. Foto: Vladimír Kampf

Obrazové výstupy

Kedy už šum prekáža: Niekomu by mohol prekážať od ISO 6400. Záleží aj na zručnosti v postprodukcii.

Ostrosť: Nastaviteľná do niekoľkých polôh. V prvom rade je to však záležitosť použitých objektívov. Pre tento model je určený rad s koncovým označením PRO. Znesie však aj lacnejšie modely. Fotoaparát ponúka aj Starry sky AF, čo je výborný pomocník pre fotografovanie nočnej oblohy. Dokáže identifikovať a zaostriť hviezdy na oblohe.

RAW a ľúbivosť JEPEGu: RAW nemá chybu. Fotografovanie do jepegu zvláda dobre. Aj jepeg je dostatočne hlboký na to, aby sa aj z menej vydarených fotiek dalo ešte veľa vytiahnuť a zachrániť. Jeho obrazové podanie závisí na nastavenom režime snímania.

Jepeg vyvolaný z RAWU. Foto: Vladimír Kampf

Originál jepeg z fotoaparátu. Foto: Vladimír Kmapf

Rozšírenie rozlíšenia

Možnosť nastaviť na fotoaparáte rozšírené rozlíšenie je skvelá pomôcka pre fotografov architektúry a interiérov. Tam je to jasné. Pri nastavení fotografovania z ruky na rozlíšenie 50 mpx systém funguje spoľahlivo. Dokonca som bez problémov takto fotografoval aj s objektívom Olympus M. Zuiko Digital ED 300mm f/4 IS PRO čo už ani veľmi o fotografovaní architektúry nie je. :) Obraz je nielen väčší, ale obsahuje 2,5-krát väčšie množstvo informácií, ktoré sa dajú využiť pri postprodukcii. Pri snímaní zo statívu môže byť obrazových bodov zrazu 4-krát viac. Rozmýšľal som, čo s takouto vychytávkou ďalej. Že by som skúsil portréty, keď pandémia pominie? Pri snímaní z ruky na 50 mpx fotoaparátu trvá 1/60 sekundy, kým poposúva čip na inak slepé miesta obrazu kde sa svetlocitlivé bunky (pixely) o seba opierajú. Pri fotografovaní zo statívu na rozlíšenie 80 mpx na to už potrebuje sekundu... To by už na portréty nebolo. Ale 50 mega by sa dalo, len nežmurknúť a obrniť sa trpezlivosťou. Po stlačení spúšte a naexponovaní fotoaparátu trvá niekoľko sekúnd poskladanie a uloženie obrazu. Treba čakať.

Ropucha na 50 mpx. Celkom vydarené, ale vznikol fantómový efekt pod bradou. Ropuche sa pri dýchaní nafukuje krk. Počas niekoľkonásobnej expozície sa kontúra krku posúva... Foto: Vladimír Kampf

Detail ropušieho krku pri 50 mpx. Foto: Vladimír Kampf

S 300 mm objektívom 50 mpx z ruky. Foto: Vladimír Kampf

Plusy

- Malý, ľahký, výkonný s kopu fotografovanie zjednodušujúcich možností.

- Rozšírenie rozlíšenia na 50 mpx pre snímanie z ruky a 80 mpx pre snímanie zo statívu.

- Možnosť upraviť si aj hlbšie nastavenia fotoaparátu podľa chuti. Štyri ľahko zvoliteľné pamäťové režimy C sa dajú nastaviť podľa potreby tak, aby si fotoaparát zapamätal posledné zmeny a neresetoval ich po vypnutí a zapnutí fotoaparátu alebo aby ich klasicky resetoval.

- Nezmenený dizajn, ergonómia a rozloženie tlačidiel oproti predošlému modelu Mark II.

- Veľmi spoľahlivé zaostrovanie tváre, ktoré bez kompromisov funguje aj pri nakrúcaní videa.

Mínusy

- Už predošlému modelu Mark II. som vyčítal ten hrubý, tvrdý pás na krk. Je stále taký istý a pre nás vyšších aj krátky. Na krku tlačí. Keď už je taký hrubý a pevný, rád by som si ho dal krížom cez seba, ale to sa nedá. :(

- Pri napojení mikrofónu zavadzia kábel displeju, ktorý sa síce dá vyklopiť nabok, ale nedá sa natočiť dohora.

 

Olympus O-MD E-M1 Mark III v ponuke obchodu ProLaika.

 

 

Olympus O-MD E-M1 Mark III bez špekulácií
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...