Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 PRO v teréne

Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 PRO v teréne

Ideálny spoločník na každý deň  /  Vladimir Kampf / 28.06.2021 / 18:20

Olympus prišiel s veľmi zaujímavým rozsahom objektívu. Široká náruč Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 PRO má uspokojiť veľkú skupinu náročných. Po prepočte na FullFrame je jeho rozsah 16-50. Je tiež kompatibilný so všetkými fotoaparátmi a kamerami, ktoré používajú čip formátu Micro 4/3. Tento zoom v sebe ponúka ultraširoký záber, menej divokejší široký záber až po ohnisko takzvaného „záklaďáku“.

Novinka od Olympusu je široká a decentná súčasne.

Objektív mi robil spoločníka celý týždeň a bol pre mňa potešením. Fungoval spoľahlivo. Je odolný proti stekajúcej vode a prachu s pevnou konštrukciou. Zaradenie do triedy PRO zaručuje kvalitu. Presne brúsená optika najvyššej kvality spolupracuje na eliminácií chromatickej aberácie a minimalizuje odrazy a odlesky viac, ako som si trúfol očakávať. Nebolo to jediné príjemné prekvapenie. Potešil závit na filtre s priemerom 72 mm. Ich prstenec však musí byť tenký. Tie hrubšie zasahujú objektívu do okrajov zorného poľa. Použitie šróbovacích filtrov na superširokých objektívoch je raritou, ktorá tiež má niečo do seba. Zaujímavé je skúsiť na ne priskrutkovať polarizačný filter a využiť možnosti, ktoré ponúka. Článok o polarizačných filtroch nájdete na portáli fotoma.sk TU.

Obloha nad centrom Badenu s polarizačným filtrom.

Piešťanský hotel Slovan v najširšom zábere.

Slovan v najužšom zábere.

Tento objektív síce nemá ohromujúcu svetelnosť, ale „štvorka“ nie je ani na zošalenie. V podstate je to clona, ktorú by som si na štandardných záberoch nastavil takmer vždy. Prečo? Lebo mám rád fotky s väčšou výpovednou hodnotou a s ostrejšími detailmi. Otvoriť clonu naplno tak, aby som mal čo naviac rozostrené pozadie, ani veľmi nevyužívam. Nerozumiem ľuďom, ktorí sa za takými obrázkami trhajú a robia ich takmer vždy a všade. Jedna či dve také fotky v balíku obstoja, ale ak sú také všetky, je to na jedno kopyto.

Street. Moldavčania v Piešťanoch.

Využitie

Rodinná fotografia: Áno. Objektív na hornej hranici ohniska je ako stvorený pre domáce portréty a na dolnom dokáže zachytiť dianie v stiesnenej izbe.

Spoločenské udalosti: Áno. Treba si dávať pozor pri najširšom zábere. S tým, že deformuje postavy, sa nič robiť nedá. Optika a fyzika nepustia. Niektorí ľudia veľmi ťažko znášajú, keď na okraji fotografie vyzerajú v tom lepšom prípade ako Široký z rozprávky.

Vo Viedni.

Dovolenka: Áno. Kto sa nechystá šmírovať baby na pláži, ale len túlať zaujímavými miestami, by si tento objektív nemal nechať ujsť. Na pamiatky a dianie na uliciach bohato stačí.

Street vo Viedni.

Architektúra: Áno. Najmä na širšom konci dokáže zázraky. Odporúčam zapnúť na displeji vodováhu a pokúsiť sa udržať horizont a aj vertikálnu os v rovine. Ak aj nie vertikálu, tak horizont čo najviac. Stačí pri tom len čupnúť si alebo zdvihnúť ruky, podľa motívu. Vyrovnané fotky so superširokáčom vyzerajú veľmi efektne a vťahujú diváka do kompozície. Tento efekt je silný trebárs v kostoloch. Clona 4 je dostatočná na prekreslenie detailov.

Možnosť zabrať ulicu superširokáčom je príjemná.

Prekvapenie. Priame slnko do superširokáča a žiadne hororové prasiatka na optike.

Šport: Áno. Na futbal či hokej až tak nie, ale na zábery tesne pri objektíve frčiacich športovcov alebo adrenalínových dobrodruhov dokáže urobiť zaujímavé obrázky.

Extrémne využitie: Áno. Extrémny rozsah si pýta extrémne využitie. Zobrať toto „sklíčko“ do mimoriadnych situácii uspokojí najnáročnejších lovcov zážitkov. Objektív je odolný voči nešetrnejšiemu zaobchádzaniu, stekajúcej vode a prachu.

Vynovovanie rakúskej metropoly.

Fotografovanie v prírode: Áno. Krajinky, svet uprostred lesa, džungľa, púšť, hory, doliny… Stačí len nebyť lenivý a vyraziť. Objektívy Micro 4/3, zvlášť PRO rad od Olympusu, sú veľmi dobrou voľbou najmä pre ich kompaktné rozmery a nižšiu hmotnosť, ako má porovnateľná plnoformátová výbava. Napriek tomu, že v súčasnosti sú v móde bezzrkadlové „fulfrejmy“, má systém Micro 4/3 stále v mnohých veciach navrch.

Wildlife: Áno. Len sa treba k zvieratám vedieť priblížiť a presvedčiť ich, aby zapózovali. Potom vznikajú veľmi efektné obrázky najmä pri najširšom rozsahu. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 23 cm v celom rozsahu ohniskových vzdialeností ponúka až 0,42x (prepočet na 35mm) zväčšenie pre zachytenie ešte kreatívnejších obrázkov.

Dá sa, ale treba sa dostať bližšie.

V tme: Podľa chuti. Tu je slabina clony 4. Nie je to žiadna sláva. Treba sa uspokojiť s vyšším ISO. Moderné fotoaparáty však s obrazovým podaním pri vyššej citlivosti majú minimálny problém. To by som už neriešil.

V horšom svetle vo vnútornom priestore.

Nočná obloha: Áno. Tu je clona 4 tak akurát.

Video: Áno. Je preň ako stvorený. Práve nemeniaca sa clona pri zmene ohniska je pre videografov príjemným pohladením. F4 je aj v tomto prípade ideálna na široké využitie.

Základné a najzaujímavejšie technické parametre

16 šošoviek v 10 skupinách

Rozsah: 8-25mm (16-50mm po prepočte na plný formát)

Zväčšenie: 3,1x

Hmotnosť: 411g

Objektív využíva zaťahovací mechanizmus, ktorý umožňuje zasunutie optiky jednoduchým otočením krúžku zoomu. Tým sa stane menším počas prepravy či nečinnosti.

Zaťahovací mechanizmus nijako nekomplikuje použitie objektívu.

Plusy:

- Skvelý rozsah

- Odolnosť

- Kompatibilita

S rozsahom 8-25 (16-50.) je život dúhový.

Mínusy:

- Keby mal o clonu lepšiu svetelnosť F2,8, bola by to šupa

 

Objektív Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 PRO si môžete kúpiť v obchde PROlaika.

Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 PRO v teréne
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...