Na wildlife s Fujifilm XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR

Na wildlife s Fujifilm XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR

Recenzie  /  Martin Farkaš / 17.05.2016 / 07:00

Niekedy som divokú prírodu fotil takmer non-stop. Dnes už na to nie je toľko času, ale ak sa nájde, veľmi rád vyrazím na svoje obľúbené miesta a striehnem na zaujímavý záber. Veľmi ma potešilo, že som si tento objektív mohol vyskúšať priamo v teréne a o svoje dojmy sa s vami rád podelím v nasledujúcej recenzii.

Dizajn

Fujifilm XF 100-400mm je aktuálne najväčší, najťažší a najdlhší teleobjektív, aký má značka v ponuke. Aj napriek spomenutým superlatívam je malý, ľahký a skladný. Samozrejme, v porovnaní s konkurenciou.

Objektív je vyrobený v najvyššom prevedení XF (Zoom). Znamená to, že tubus objektívu je vyrobený najmä z kovových dielov tak, aby bola zaručená maximálna mechanická odolnosť. Celá konštrukcia je navyše utesnená voči stekajúcej vode, prachu a mrazuvzdorná do teploty -10°C. V kombinácii s utesneným telom fotoaparátu tvorí perfektné kombo aj do nepriaznivých podmienok.

Bajonet je samozrejme kovový. Okolo bajonetu sa nachádza tesniaca gumička ktorá zabraňuje vniknutiu nečistôt do priestoru bajonetu. Na ľavom boku objektívu sú tri prepínače. Prvý je prepínač obmedzovača zaostrovacej vzdialenosti. Môžete si zvoliť celý rozsah, alebo od 5 metrov do nekonečna. Druhým prepínačom je nastavenie clonového krúžku. Ak zvolíte „A“, clona bude automatická. Tretím prepínačom sa zapína/vypína optický stabilizátor v objektíve (OIS). Ďalej nasleduje clonový prstenec. Masívny a dobre pogumovaný zoom prstenec s možnosťou zablokovania na 100mm, ktoré zabraňuje nechcenému vysunutiu zoomu. Nechýba ani prstenec pre manuálne zaostrovanie a bajonetová slnečná clona s okienkom na ovládanie polarizačného filtra. Priemer filtrovej obruby je vynikajúcich 77mm – jeden z najčastejších priemerov pri profi objektívoch.

Objektív je vybavený pätkou na prichytenie ku statívu. Zo začiatku mi prišla príliš malá, ale neskôr som to naopak ocenil. Ak by bola dlhšia, prekážala by pri ovládaní zoomu. V prípade, že by som ju potreboval kvôli vyváženiu predĺžiť, stačí namontovať dlhšiu arca-swiss doštičku – alebo inú, podľa toho, aký systém používate. V prípade potreby sa dá statívová pätka odmontovať z objímky, prichytená je dvoma skrutkami.

Optickú sústavu tvorí 21 členov v 14 skupinách. Z toho je 5 šošoviek zo skla s nízkym rozptylom a jeden element je z materiálu s extra nízkym rozptylom. Tieto elementy potláčajú vadu objektívu ktorú poznáme pod pojmom chromatická (farebná) aberácia. Predný člen má navyše fluoritovú povrchovú úpravu, ktorá odpudzuje vodu a prach a uľahčuje čistenie. V objektíve je zabudovaný optický stabilizátor obrazu s účinnosťou až 5 EV. Stabilizátor v teleobjektívoch je skvelá pomoc. A nie len pri fotografovaní v horších svetelných podmienkach. Stabilizátor sám rozpozná, či má stabilizovať chvenie, alebo len jednu os pri fotografovaní paningu.

Fotografovanie

Pri testovaní som si oživil spomienky na hodiny strávené v krytoch či vyhliadkach, striehnuc na ten správny moment. Mal som veľkú radosť z toho, že na obľúbené lokality sa opäť vrátilo množstvo vtáctva a bolo čo fotiť. Užíval som si, že všetku potrebnú techniku som zmestil do malého batohu Lowepro Flipside Sport 15L AW. Ešte do nedávna som všade brával veľkú FF zrkadlovku, no aktuálne si užívam to, čo mnohí z vás už poznajú, kompaktný mirrorless systém :)

Objektív váži len 1,3kg. Ak k tomu pripočítam váhu X-T1 s battery gripom (440g + 220g – vrátane akumulátorov), stále sa nedostanem cez dve kilá. A to je vynikajúce! Mať v prepočte 150-600mm objektív, ktorý môžem pohodlne nosiť celý deň.

Zaostrovanie

Zaostrovanie má na starosti nový lineárny motorček. Jeho prednosti sú jasné. Je rýchly a tichý. V tomto ohľade nie som príliš technický typ, ale pochopil som, že je podobný tomu, ktorý môžete poznať pod označením ultrazvukový motor. Pri Canon objektívoch je to skratka USM, pri Nikone SWM, Tamron používa USD, atď.

Výhodou mirrorless fotoaparátov je zaostrovanie priamo na snímači. Preto nemajú problémy s front/back focusom a keď sa AF chytí, zaostrí správne. Otázkou pre mňa teda nebola presnosť, ale rýchlosť automatického zaostrovania. Vo väčšine situácií som využíval zaostrovanie v režime AF-S (single shoot), na ktoré som bol zvyknutý aj pri zrkadlovkách. Mohol som tak zaostriť a v prípade potreby mierne prekomponovať. AF reagovalo bleskovo, bez zaváhania. Ak som fotografoval cez prekážky, zmenšil som zaostrovací bod. Rýchlosť AF sa trošku spomalila, ale presnosť cez trávu bola prioritnejšia. Ak by som nechal zaostrovací bod veľký, objektív by zaostril na trávu v popredí.

S najmenším zaostrovacím bodom sa dá fotografovať aj cez prekážky.

Vo všeobecnosti zaostrovaniu nemám čo vytknúť. Medzi fotografiami som našiel aj niekoľko zle zaostrených, ale tie by som mohol pripísať k mojej chybe. Už zo skúsenosti viem, že niekedy je chyba medzi zemou a fotoaparátom :)

Optická kvalita

Najväčším nepriateľom teleobjektívov je vzdialenosť od fotografovaného objektu. Začínajúci fotografi, alebo tí, ktorí s dlhým teleobjektívom ešte nefotografovali si zväčša myslia, že taký objektív je určený na dlhé vzdialenosti. Nie je to ale úplne pravda. Samozrejme, čím dlhšie ohnisko máte, tým viac si objekt priblížite, ale na úkor kvality obrazu. Nie že by to objektív nezvládal, to vôbec nie. S dlhým teleobjektívom bojujete proti neviditeľnému „nepriateľovi“. Je ním vzduch, ktorý sa takmer stále vlní. Niekedy viac, inokedy menej. Tento efekt môžete pozorovať najmä v lete na dlhých rozpálených cestách, kde sa vám zdá akoby v diaľke bola mláka.

Všimnite si pozadie fotografie. Stromy a vrtule v pozadí vyzerajú ako olejomaľba. To spôsobuje vlnenie vzduchu.

S objektívom som sa snažil priblížiť čo najbližšie, aby som eliminoval vlnenie vzduchu, ktoré by ovplyvnilo kvalitu obrazu. Nie vždy sa mi to podarilo, ale musím povedať, že ma výstup potešil. Zvyk je železná košeľa a vo výbave nemám (zatiaľ) jediný zoom objektív. S pevnými ohniskami sa mi pracuje pohodlnejšie a oceňujem ich kvalitu obrazu. 100-400 však v kvalite nie je príliš ďaleko. Na ohnisku 400mm (ktoré som používal najčastejšie) je obraz výborný aj pri plne otvorenej clone. Pozrite si fotku holuba snímanú na krátku vzdialenosť. Kresba je vynikajúca aj pri plne otvorenej clone. Ako sa hovorí, môžete pierka počítať :)

Telekonvertor XF1.4X TC WR

Zaujímalo ma, ako sa bude objektív správať s nasadeným telekonvertorom (ďalej TC). TC som testoval s objektívom XF 50-140mm f/2.8 R LM OIS WR a z výsledku som bol nadšený. Aj keď toto príslušenstvo sa snažím používať čo najmenej, zistil som, že som s ním fotil pomerne často. Viac fotografií v recenzii je vyhotovených s TC, ako bez neho. Možno to bolo aj tým, že rýchlosť automatického zaostrovania sa badateľne nespomaľuje a vďaka digitálnemu hľadáčiku je obraz stále rovnako jasný. Raz som na TC úplne zabudol a čudoval sa, prečo neviem zvoliť vyššiu svetelnosť ako f/8 :)

S TC ponúka zostava vynikajúcich 140-560mm, v 35mm ekvivalente zodpovedá zorný uhol objektívu s 210-840 milimetrovým ohniskom. A to už je ozaj slušný teleobjektív. S použitím TC klesá svetelnosť na hodnotu od f/6,3 do f/8. Tu zohráva dôležitú úlohu stabilizátor obrazu s účinnosťou až 5EV. Bez neho by bolo fotografovanie z ruky možné len za slnečných dní. V iných prípadoch by bolo nutné použitie statívu. A práve to, aké kompaktné kombo tvorí objektív s fotoaparátom, je jeho veľká prednosť.

Kvalita obrazu s použitím TC sa mierne zhorší. Na povrch vystúpia vady ako je napríklad chromatická aberácia, ktoré za normálnych okolností nepozorujete. Nie je to však nič drastické a dobrú ostrosť získate miernym priclonením objektívu na f/9 alebo f/10.

Ak porovnám výsledky k alternatívnym zrkadlovkovým objektívom, tak si myslím, že výsledok je vynikajúci. Zoom objektívy sú zložité na konštrukciu a čím väčší zoom ponúkajú, tým je ich návrh zložitejší. Práve preto sa zväčša TC používajú s monofokálnymi objektívmi. Objektívy spoločnosti Fujifilm nás ale opäť presvedčujú, že tieto pravidlá už neplatia :)

Záver

Testovanie teleobjektívu ma bavilo. Je to skvelý objektív, ktorý si viem predstaviť vo svojom batohu na potulkách lesom, horách či pri jazerách striehnuc na vodné vtáctvo. Vďaka relatívne malým rozmerom a nízkej váhe (s X-T1 a gripom pod 2kg) to nie je veľká záťaž ani na celodenný výlet.

Nový rýchly zaostrovací motorček je istotou aj do budúcna, pretože ako vieme, Fujifilm sa riadi prístupom „Kaizen“. Určite sa môžeme tešiť na nový firmvér, či už fotoaparátov alebo priamo objektívu, ktorý zrýchli automatické zaostrovanie tak, ako tomu bolo aj v minulosti pri iných modeloch.

Oceňujem vyhotovenie objektívu: kovový tubus, dobré pogumovanie prstencov a celkovo odolnosť voči poveternostným vplyvom. V prírode sa často krát stane, že počasie prekvapí a je dobré vedieť, že fotoaparát to nezaskočí.  

Tento objektív si môžete kúpiť aj v našom obchode.

 

Plusy a mínusy

+ rozmery a váha

+ optická kvalita

+ rýchlosť zaostrovania

+ 5EV stabilizátor

+ slnečná clona s otvorom na ovládanie CPL

+ priemer filtra 77mm

+ odolné vyhotovenie

- premýšľam, ale žiadne negatívum mi nenapadá. Nezažil som situáciu, kedy by som si povedal, toto mohlo byť inak.

Na wildlife s Fujifilm XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR
5 5 with 7
 
počet hodnotení: 7

Komentáre

 • Lukáš Nagy / 17.05.2016 14:23:14
  pekná recenzia, super fotečky sa ti podarili s tými volavkami v daždi!
 • Nina Horná / 17.05.2016 16:11:24
  krásne fotečky, vyzerá to byť schopný objektív (aj fotograf samozrejme) :)
 • Peter P / 17.05.2016 16:16:06
  Bolo by možné urobiť nejaké porovnanie s inými značkami/objektívmi rovnakých ohnísk? prípadne porovnanie full frame vs. Fuji?
 • Branislav Urban / 17.05.2016 16:58:31
  Ako by ste zhodnotili účinnosť stabilizátora? Rozsah 5EV je už naozaj veľa a mňa by zaujímalo či je objektív pri tej veľkej ohniskovej vzdialenosti akou disponuje udržateľný "z ruky", alebo je tak či tak potrebný statív.
 • Branislav Urban / 17.05.2016 16:58:31
  Ako by ste zhodnotili účinnosť stabilizátora? Rozsah 5EV je už naozaj veľa a mňa by zaujímalo či je objektív pri tej veľkej ohniskovej vzdialenosti akou disponuje udržateľný "z ruky", alebo je tak či tak potrebný statív.
  blahoslav J B Art / 17.05.2016 18:22:40
  na Fuji Day v Ziline som nafotil v pritmi kaviarne tento wildlife zaber :) s mojou Fuji X-E1, ISO 3200, 1/60sek, clona 5.6 a Fuji XF 100-400 na ohnisku 400mm (600mm EQ), z ruky
 • Dušan Majerník / 17.05.2016 20:37:47
  fajne Maťo, ta váha je veľmi motivačná , výstup myslím výborný na to, že to je zoom , ale už to nie je riešenie do kapsy ani cena oproti zrkadlovému riešeniu nie je nejako výhodnejšia. Určite si však svojich priaznivcov nájde
 • Peter P / 17.05.2016 16:16:06
  Bolo by možné urobiť nejaké porovnanie s inými značkami/objektívmi rovnakých ohnísk? prípadne porovnanie full frame vs. Fuji?
  Martin Farkaš / 18.05.2016 10:14:27
  Keď bude trošku volnejšie, pustíme sa do toho :)
 • Branislav Urban / 17.05.2016 16:58:31
  Ako by ste zhodnotili účinnosť stabilizátora? Rozsah 5EV je už naozaj veľa a mňa by zaujímalo či je objektív pri tej veľkej ohniskovej vzdialenosti akou disponuje udržateľný "z ruky", alebo je tak či tak potrebný statív.
  Martin Farkaš / 18.05.2016 10:16:45
  Stabilizátor je bezchybný. Všetky fotky v recenzii, aj tie s TC, sú fotené z ruky. Super je aj to, že stabilizácia je tichá, nie je ju počuť. Pri niektorých objektívoch dosť chrapčí a je to v tom tichu pri vode dosť rušivé.
 • Dušan Majerník / 17.05.2016 20:37:47
  fajne Maťo, ta váha je veľmi motivačná , výstup myslím výborný na to, že to je zoom , ale už to nie je riešenie do kapsy ani cena oproti zrkadlovému riešeniu nie je nejako výhodnejšia. Určite si však svojich priaznivcov nájde
  Martin Farkaš / 18.05.2016 10:23:35
  Výstup prekvapil aj mňa. Na to, že je to zoom, je to super. Ale na to sme si pri Fuji už tak nejako zvykli :) Riešenie do kapsy to nie je. Na to by bol vhodný skôr nejaký ultrazoom s palcovým snímačom. Veľmi by ma potešilo, ak by Fuji predstavil nejaký pevný a svetelný teleobjektív. Predsa len, s pevným ohniskom sa mi pracuje lepšie :)
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...