Fujifilm XF1, štýl nadovšetko

Recenzia  /  Julo Kotus / 10.10.2013 / 00:00
Ako niekoľkoročný používateľ kompaktov na denné nosenie (Fujifilm X10 a Fujifilm X20) som  bol veľmi zvedavý, ako sa bude XF1 správať v teréne, teda ako bude reálne fotografovať. X10 a X20 som si vybral pre rýchle reakcie prístroja, perfektné ovládanie a svetelný objektív s manuálnym ovládaním zoomu. Manuálne zoomovanie okrem Fujifilmu neponúka nijaký iný výrobca v kompaktnom fotoaparáte týchto rozmerov!
No a XF1 ide ešte ďalej v zmenšovaní rozmerov , váhy a v zachovaní manuálnych prvkov ovládania. Má rovnaký senzor, ako overený Fujifilm X10, fotografuje do formátu JPG aj RAW (RAF) a ponúka plnú kontrolu nad záberom v zmysle nastavenia expozičných hodnôt alebo ich korekcií. Disponuje objektívom v rozsahu 25-100mm so svetelnosťou f1,8-4,9 a manuálnym ovládaním zoomu podobne ako X10 a X20. Nechýba optický stabilizátor obrazu a Full HD video. Zaujímavá je aj rýchlosť aparátu, ktorý ponúka frekvenčné snímanie v plnom rozlíšení až 10 obr./s. Všetko nasvedčuje tomu, že by mohlo ísť o výborný malý fotoaparát, ktorý navyše božsky vyzerá.
 
 

Dizajn a ergonómia

Prístroj má štýlový dizajn a kvalita spracovania hliníkového tela je na prvotriednej úrovni. Zdobenie syntetickou kožou v troch farbách veľmi decentným až strohým spôsobom dodáva aparátu nezameniteľný šarm. Ja som mal na testovanie nádherný hnedý variant, ale aj čierny a červený variant sú rovnako atraktívne. Kdekoľvek som sa s aparátom objavil, reakcia bola rovnaká: "Jéj, čo to máš? To je pekný fotoaparát!..."
 
Zapínanie XF1 je riešené pomocou vysunutia objektívu. To ale nejde tak jednoducho ako u X10 a X20. Objektív je treba najprv jemne pootočiť a vysunúť a opäť málinko pootočiť. Tým sa fotoaparát dostane do standby módu. Potom len jednoduché pootočenie prstencom a prístroj sa zapne. Je tu teda jeden nie najrýchlejší proces navyše v porovnaní so zapínaním u modelu X10 a X20. Preto odporúčam pri nosení aparátu v pohotovosti (na krku alebo na remienku na ruke) mať objektív napoly povytiahnutý v pozícii "pripravený". Z tejto pozície je zapnutie aparátu veľmi rýchle. Až pri prenášaní, ukladaní aparátu do vrecka alebo kabelky (najlepšie puzdra) odporúčam zasunúť objektív hlboko do prenosnej polohy. Objektív je v nej bezpečne chránený pred poškodením a tlakom zo strán.
 
 
Fotoaparát je inak príjemný na ovládanie, napriek tomu, že je relatívne malý a v tzv. slim dizajne. Rýchlosti ovládania pomáhajú dva otočné voliče hodnôt. Jedným môžete v polomanuálnych módoch zvoliť čas alebo clonu, druhým aktivovať a zvoliť hodnotu korekcie. V manuálnom móde jeden kotúč ovláda clonu, druhý čas. Druhý otočný kotúč má pod sebou 4 smerové tlačidlá, ktorými rýchlo meníte korekciu expozície, režim blesku, samospúšť a makro zaostrovanie.
 
 
Ovládacie prvky na zadnej strane majú presný chod a pomocou tlačidla E-Fn majú pridelené ďalšie funkcie, ktoré sa dajú voliť užívateľsky. Po stlačení tlačidla E-Fn sa objavia na obrazovke tieto naprogramované  funkcie v grafike rovnakej ako tlačidlá na zadnej strane. Funkcie vyberiete stlačením zodpovedajúcich fyzických tlačidiel. Je to akoby rýchle menu, ktoré rozšíri funkcionalitu tlačidiel na dvojnásobok. XF1 má aj ďalšie programovateľné tlačidlo, ktoré je umiestnené na hornej strane aparátu vedľa spúšte a kotúča na voľbu režimov snímania.
 
Kotúč voľby režimov má dva režimy plne prispôsobiteľné, ktoré potom vyvoláte jediným pootočením kotúča. Pod C1 (Custom 1) si tak môžete uložiť nastavenia s najnižším ISO, výraznými farbami a ostrosťou pre fotenie krajinky a pod C2 (Custom 2) naopak auto ISO, sériové snímanie pre fotenie akcie. V zlomku sekundy ste tak pripravení na fotografovanie v týchto podmienkach. Na takýto malý fotoaparát je to výnimočná funkcionalita.
 
Vzhľadom na absenciu akéhokoľvek gripu je namieste opatrnosť pri používaní, aby po neopatrnom drgnutí tento skvost neskončil na zemi. Odporúčam používať pútko na ruku alebo puzdro s remeňom okolo krku.
 
 
 
Proti dizajnu XF1 nemám žiadne výhrady. Je to vec osobného názoru a môj názor je, že rovnako pekný malý kompakt by som hľadal veľmi dlho, ak vôbec. Ovládanie vzhľadom na rozmery príjemné a rýchle, až na zapínanie XF1 z prenosnej polohy, kedy sa vyžaduje trochu času a zručnosti. Dá sa na neho ale zvyknúť. Ak chcete mať aparát rýchlo pripravený, noste ho v pohotovostnej polohe.
 

Fotografovanie

Prístroj po pootočení prstencom objektívu do polohy ON nabieha veľmi rýchlo. Do sekundy ste pripravení vyhotoviť prvý obrázok a to aj so zaostrením. Zaostrovanie je veľmi rýchle, hlavne na širokouhlom konci, ale veľmi dobré aj na dlhom. Pri 25mm (po prepočte) má objektív svetelnosť f1,8, čo znamená nielen to, že za šera vyhotoví lepšie fotografie, ale aj lepšie a rýchlejšie zaostrí. Na 100mm ohnisku je svetelnosť f4,9, čo je o poznanie menej ako f1,8 a prejaví sa to nielen na dlhších časoch, ale aj na AF, ktorého rýchlosť v nepriaznivých svetelných podmienkach klesne. To nie je ale záležitosť iba XF1, je to vlastnosť všetkých malých kompaktov, ktorým klesá svetelnosť na dlhom konci zoomu relatívne rýchlo. Pri fotografovaní ľudí môžete zrýchliť zaostrenie aktiváciou detekcie tváre. Nemusíte tak presúvať zaostrovacie body a zdržiavať sa tým. Fotoaparát spoľahlivo nájde tváre v obraze a zaostrí na ne. Celkovo mám zo zaostrovania veľmi pozitívny pocit, podobne, ako som mal z novšieho aparátu Fujifilm X20. Fujifilm X20 ale ostrí o trošku svižnejšie na dlhom konci zoomu (teleobjektíve), pravdepodobne vďaka lepšej svetelnosti.
 
 
 
Prístroj počas bežného fotografovania nezdržiava a drží krok s každou bežnou situáciou. Stíha ukladať fotografie na kartu a vyprázdňovať operačnú pamäť. Ak chcete zachytiť akciu, prepnite na sériové snímanie. Sériové snímanie dosahuje úctyhodných 10obr./s. Fotoaparát v tejto frekvencii ukladá obrázky v strednej veľkosti.  Ak chcete veľmi rýchle snímanie v plnej veľkosti 12Mpx, zvoľte si sériové snímanie s frekvenciou 7 alebo 5 obr./s. Odporúčam rýchlejšiu kartu pre rýchlejšie vyprázdnenie buffera.
Širokouhlé ohnisko 25mm je veľmi užitočné, ak chcete zachytiť dynamickú perspektívu alebo zmestiť do záberu čo najviac. Nezbadal som nijaký výrazný pokles ostrosti v rohoch obrazu na širokouhlom ohnisku, ako spomínajú niektoré recenzie. Malinký pokles tam je, ale to je aj u objektívov zrkadloviek, ktoré sú 10x drahšie ako tento fotoaparát. Objektív sa výborne správa na stredných ohniskách a jeho kresba mierne klesne na maximálnom ohnisku 100mm. Nie je to ale nič dramatické, v celom rozsahu ohnísk nie je problém vytlačiť z fotografií fotografiu vo formáte A4 - A3.
 

Obrazová kvalita

Čo sa týka ostrosti obrazu a kresby, tá je na úrovni veľmi dobrých kompaktov. Nevyrovná sa povedzme Fujifilmu X20 s novším X-Trans CMOS senzorom, ale je dobrá. Bez väčších problémov z JPG obrazu vytlačíte kvalitnú fotografiu vo veľkosti A3 pri najnižších citlivostiach a A4 až do citlivosti ISO400. V menších formátoch fotoaparát zvláda aj vyššie hodnoty ISO.
 
 
 
Spolupráca senzora EXR CMOS s procesorom EXR sa prejavuje v dobrom dynamickom rozsahu, ktorý sa dá ešte zväčšiť špeciálnym režimom so zvýšeným dynamickým rozsahom a zníženým rozlíšením na 6Mpx. Je to režim EXR priorita dynamického rozsahu.
Nepredpokladám, že vzhľadom na dizajn a cenu fotoaparátu budú jeho užívatelia fotografovať do nekomprimovaného RAW formátu (RAF). Ak áno, RAW formát sa aktivuje hlboko v menu a to ani nie pod menu fotografovania ale pod menu nastavenia fotoaparátu. Našťastie sa dá naprogramovať na Fn tlačidlo alebo na tlačidlá vzadu pomocou spomínanej funkcie E- Fn. S aktiváciou RAW formátu po naprogramovaní tak nie je žiaden problém.
 
Celý obrázok fotografovaný do RAW formátu.
 
Výrez z obrázkov fotografovaných do RAW a JPG formátu. RAW ponúka lepší dynamický rozsah a je málinko ostrejší a zachová viac detailov. Na druhej strane na niektorých miestach vzniká viac šumu a na hranách občasne tzv, watercolor efekt. Výhody RAW formátu využijú skôr skúsení fotografi s dobrou znalosťou RAW editorov. Už v JPG je však kvalita fotografií veľmi dobrá.
 
 
RAW formát ponúka málinko lepšie rozlíšenie, kresbu a vykreslenie hrán. Rozdiel nie je ale dramatický, navyše pri spracovaní RAW formátu vystúpi trochu do popredia šum ako u každého kompaktu. Myslím si, že tento štýlový fotoaparát budú vo väčšine prípadov používať vo formáte JPG a tam presne spĺňa kvalitatívne predpoklady. Má atraktívne farby, ale nie prehnané a veľmi dobrý kontrast. S 95% fotografiami v JPG už nie je potrebné robiť nič.
 
 
Ak máte radi výrazné farby a kontrast, zvoľte imitáciu filmu Velvia. Pre jemnejšie pastelové podanie farieb simuláciu filmu Astia a pre strohé a verné podanie farieb simuláciu filmu Provia. Potešujúce je to, že Fuji aj v tomto modeli zachovala čiernobiele režimy s imitáciou farebných kontrastných filtrov. Nechýba samozrejme v minulosti populárne tónovanie sépia.
 
Dvojnásobná expozícia na jedno "políčko" umožňuje vytvárať efektné "sendviče".
 
Dynamic tone kreatívny režim. 
 
Prístroj ponúka aj niekoľko kreatívnych režimov, z ktorých sú asi najpoužiteľnejšie dvojnásobná expozícia, dierková kamera, miniatúra a prípadne na hranie sa parciálne farby. Aj vďaka týmto režimom je s fotoaparátom zábava.
Pre rodinné portréty môžete využiť zaujímavú funkciu PRO Focus mód, v ktorom fotoapaťát vyhotoví snímku so správne zaostrenou tvárou, potom fotografiu s viac rozostreným pozadím a spojí ich do jednej. Výsledkom je lepšie rozostrené pozadie za fotografovaným objektom. Prelínanie fotografií nie je úplne dokonalé a na niektorých detailoch je vidieť, ale pôsobí vcelku slušne a na malom formáte do albumu 10x15cm ho ani nezbadáte. V tomto režime sa dá samozrejme aktivovať aj detekcia tváre aby zaostrenie na ňu prebehlo rýchlo a spoľahlivo.
 
Ukážka rozostrenia pozadia pomocou spájania dvoch snímkov s rozdielnym zaostrením.
 
Bracketing
XF1 ponúka 4 typy bracketingu (viac expozícií s odstupňovanou zmenou určitých hodnôt). Prvý je klasický bracketing expozície, kedy na jedno stlačenia spúšte aparát vyhotoví tri fotografie v rôznych expozičných hodnotách času a clony. Druhý je podobný, ale fotoaparát nemení čas a clonu, ale zmenu expozície dosahuje zmenou hodnoty ISO. Preto je označený ako ISO sensitivity bracketing. Potom je tu netradičný bracketing simulácie filmu a nakoniec užitočný bracketing s rôznym stupňom dynamického rozsahu (DR100, 200 a 400). Bracketingy nám pomáhajú pri nerozhodnosti alebo nevedomosti akú expozíciu zvoliť, akú ISO hodnotu nastaviť, aký dynamický rozsah na tú ktorú scénu aplikovať...
 
Ukážka bracketingu dynamického rozsahu. Fotoaparát vyhotoví tri snímky s rozdielnym dynamickým rozsahom a vy si vyberiete tú, ktorá sa vám páči najviac.
 
 
Výkon pri zvýšenej citlivosti ISO
Fujifilm XF1 podáva na kompakt veľmi dobré výsledky aj pri vyššej citlivosti ISO. Nie je problém fotografovať do JPG aj pri citlivosti ISO 800-1600 a vytlačiť fotografiu bez väčších problémov aj na A5 až A4 formát pre bežné účely. Pri ISO 3200 už redukcia šumu odstráni viac detailov, ale fotografiu stále dokážete použiť na malé formáty alebo na web.
 
ISO800 
 
ISO 1600
 
 

Záver

 
Prosím, tento fotoaparát nie je určený pre počítačov pixelov (tzv. pixel peepers), ktorí sledujú fotky na 100% priblížení na monitore, hľadajú každú chybičku a v živote si fotku nevytlačia. Ostrosť obrazu je dnes vďaka monitorom veľmi preceňovaná a pre dobrú fotku nie až taká podstatná. Fotoaparát Fujifilm XF1 je určený pre tých, ktorí chcú kvalitné fotografie s dobrými farbami a dynamickým rozsahom. XF1 je zároveň fotoaparát, ktorý v istom zmysle reprezentuje svojho majiteľa. Je určený pre štýlových ľudí bez ohľadu na vek, ktorým niečo hovorí dizajn a módny doplnok. A tento štýlový doplnok navyše dobre fotí. Vďaka nemu môžu mať krásne spomienkové fotografie kdekoľvek sa pohnú. Je totiž malý, výborne spracovaný v hliníku a krásny. Ako taký je výborným tipom na luxusný a zároveň praktický darček.
 
 
 
Plusy a mínusy
+ strohý a pritom štýlový dizajn, prístroj je jednoducho krásny
+ dva voliče hodnôt, programovateľné tlačidlá
+ dva plne prispôsobiteľné módy C1 a C2
+ displej s dobrou čitateľnosťou
+ širokouhlý objektív 25mm a výborná svetelnosť f1,8 na širokom konci
+ rýchlosť zaostrovania a reakcií
+ kvalita obrazu v zmysle farieb, kontrastu a dynamického rozsahu
+ mnoho zábavných a kreatívnych režimov snímania
 
- zdĺhavejšie zapínanie fotoaparátu z prenosnej polohy
- ostrosť a vykreslenie hrán napriek rovnako veľkému senzoru nie je ako u X10 / X20 prístrojov
 

Fotoaparát Fujifilm XF1 si môžete zakúpiť v našom obchode.

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt. 
 
V galérii sa nachádzajú fotografie fotené do formátu JPG aj do formátu RAW. Fotografie z RAW sú označené v ľavom dolnom rohu. Fotografie tabule reštaurácie Modrá Hviezda sú fotografované pri rôznych citlivostiach ISO. Originálne fotografie majú zachovaný EXIF a môžete si z neho prečítať všetky techniké údaje. Originálnu fotografiu si stiahnete kliknutím na tlačidlo "zobraziť originál" v lightboxe.

Galéria k článku


Fujifilm XF1, štýl nadovšetko
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 10.10.2013 11:48:00
  ale hracka, aj ked uznavam - hlinikova :)
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 10.10.2013 12:27:00
  Kdo si hraje, nezlobí... Tak sa hovorí u susedov. Všetky naše fotoaparáty sú hračky, až keď nimi zarábame, sú to pracovné nástroje. ;) A áno, je to pekná hračka, ktorá schopne fotografuje. :)
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 10.10.2013 12:40:00
  Mám X10 a toto fotí podobne. Meniť by som nemenil, keďže používam aj externý blesk a XF1 nemá sánky, ale ako tip na darček pre polovičku dobrý. Design neuveriteľný!
 • Lukáš Nagy Lukáš Nagy
  Lukáš Nagy / 10.10.2013 14:56:00
  ... je super, veľmi sa mi páči, asi najkrajší kúsok z aktuálnej ponuky kompaktov
 • Alexandra Cibulková Alexandra Cibulková
  Alexandra Cibulková / 11.10.2013 16:36:00
  jééj, ten červený je krásny. budem tipická žena, hodil by sa mi ku šatám a aj ku jednej kabelke :)
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 14.10.2013 14:23:00
  Samozrejme, X10 a X20 sú pokročilejšie prístroje aj ovládaním, aj výbavou a kompatibilitou s ďalším príslušenstvom. J. Kotus
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...