Fujifilm X30, hardvérová evolúcia

Recenzia  /  Julo Kotus / 21.11.2014 / 00:00
Viaceré spoločnosti tohto roku z príležitosti Photokiny 2014 vynovili profesionálne kompakty. Myslím teraz na malé kompaktné aparáty s manuálnym nastavením hodnôt, prípadne hľadáčikom, s prémiovým spracovaním tela a svetelným objektívom. Najväčší progres zaznamenali tie aparáty, ktoré pokročili nielen v týchto oblastiach, ale investovali aj do vývoja (zväčšenia) snímacieho senzora a spôsobili akúsi mini revolúciu. To ale nie je prípad Fujifilmu X30, ktorý sa zdá iba jemne vylepšil určité vlastnosti a pozmenil hardvér. Pozor ale, aj keď na prvý pohľad jemne, progres v užívaní je omnoho výraznejší.
 
 
Medzi hlavné rozdiely od predchádzajúceho modelu (X20) patrí totiž kvalitný a na kompakty veľký elektronický hľadáčik, kvalitný výklopný displej, nová batéria s výrazne lepšou výdržou, WIFI modul nielen pre prenos obrázkov do smart zariadení ale aj s plným diaľkovým ovládaním cez displej zariadenia a novší rýchlejší procesor.
 
Týmito vylepšeniami sa Fujifilm X30 dostal na prvé miesto v užívateľskom komforte medzi kompaktami. Upozorním len, že teraz myslím na profíka či pokročilého nadšenca, ktorý chce rýchlo a pohotovo meniť všetky kľúčové hodnoty a mechanicky ovládať zoom objektívu. Fujifilm X30 je dnes stále jediným kompaktným fotoaparátom na trhu s mechanickým zoomom, čo je určite najrýchlejšie a najpresnejšie riešenie zoomu.
Áno, môžete povedať, že senzor X30 je stále rovnaký a nezväčšil sa a máte pravdu, ale na druhej strane progres v užívateľskom rozhraní je zas obrovský a pri fotení to aj cítiť.
 
Fotoaparát sa vyrába v dvoch farebných prevedeniach, čiernom a striebornom. Ja som mal k dispozícii na test čierny, ktorý sa mi páči viac.
 
 

Fotografovanie

Fotografovať s Fujifilm aparátmi je spomienkou na časy, kedy ste mali pod palcom všetky kľúčové expozičné veličiny. Je to pasia, radosť, rýchlosť. Fotoaparát rýchlo nabieha, bleskovo ostrí a rapídne ukladá nafotené zábery do buffera a na kartu. Je to jednoducho rýchlik, ktorý na seba nenechá čakať. Zoomovanie je oproti ostatným kompaktom veľmi rýchle, prirodzené a umožňuje presne zarámovať a zachytiť aj akciu, ktorá by vám pri pomalom elektronickom zoome ušla. Pootočením zoom prstenca prejdete od najširšieho ohniska k najdlhšiemu v zlomku sekundy, u elektronického zoomu čakáte v niektorých prípadoch aj niekoľko sekúnd. Jednu chybičku som pri ostrení zachytil - pri single zaostrení sa niekedy stalo, že fotoaparát napriek pridržaniu spúšte preostril. Toto by ale malo byť najnovšie vyriešené novým firmvérom 1.01. Musím pochváliť bleskovú reakciu spoločnosti Fujifilm na tento problém.
 
 
Hľadáčik X30 je na kompakt netradične veľký, detailný (OLED, 2,36 mil. o.b., zväčšnie 0,65x) a s rýchlou obnovovacou frekvenciou. Najprv som si myslel, že priehľadový hľadáčik z X20 mi bude chýbať, pravdou však je, že fotenie s elektronickým hľadáčikom je ešte praktickejšie a rýchlejšie, najmä ak potrebujete korigovať expozíciu. Výsledok totiž okamžite vidíte v náhľade hľadáčika. V neposlednom rade elektronický hľadáčik ponúka 100% náhľad na scénu oproti 85% u Fujifilmu X20.
 
 
Zadný displej je po novom výklopný. Má dvojnásobné rozlíšenie a pracovať s ním je radosť. Nejako som si na výklopný displej zvykol u svojej X-T1 a už by mi na fotoaparáte chýbal. Vítam ho teda aj napriek tomu, že je jednou z príčin zväčšenia fotoaparátu oproti predchodcovi X20. Umožní vám fotografovať z podhľadu bez toho, aby ste si museli ľahnúť do blata alebo z nadhľadu bez toho, aby ste si so sebou nosili stolček. :)
 
Milo ma prekvapila batéria. Počasie je už chladné a tak kapacita batérií výraznejšie klesá. X30 má však "novú" batériu aká sa používa v 100-kovom rade a rapídne zvyšuje výdrž batérie z 270 záberov na jedno nabitie na 470 záberov.
 
 
Ešte jedna novinka, ktorú som v úvode nespomenul - otočný prstenec okolo objektívu umožňuje manuálne a rýchlo nastaviť hodnoty expozičných veličín. Ja som ho používal na voľbu clony, keďže prioritu clony používam v 90% pri akomkoľvek fotení. Prstenec funguje ako má, akurát mu chýbajú "kliky" a tak odhad zmeny clony (alebo inej veličiny) je ťažší ako napríklad na vymeniteľných objektívoch Fujifilm X. Prstenec možno aj nechcene pootočiť pri manuálnom zoomovaní, nakoľko prstence sú pomerne blízko pri sebe.
 
Celkovo fotografovanie s Fujifilm X30 hodnotím na výbornú s malou výčitkou smerovanou k novému prstencu okolo objektívu pre voľbu hodnôt. Nemá mechanické kliky a možno ho náhodne pootočiť. Inak sa s fotoaparátom fotí luxusne. Telo z horčíkovej zliatiny pôsobí robustne, spoľahlivo a rýchlo reaguje na akékoľvek povely, ktoré od fotografa dostane.
 
 

Video

Fujifilm X30 točí Full HD video vo frekvencii až 60 obr./s. Nakoľko nie som videografom, zdržím sa obšírnejšieho komentára k videu. Z môjho pohľadu je kvalita na rodinné účely, výlety a dovolenku viac než dostačujúca, ale samozrejme nie je to videofotoaparát. Fujifilm stále kladie dôraz na fotografiu viac ako na video u fotoaparátov.
 

Obrazová kvalita

Pre obrazovú kvalitu v tejto časti recenzie nepadne posledné slovo. Síce od včerajšieho dňa Photoshop Lightroom podporuje RAW (RAF) z Fujifilm X30, ale vieme, že Lighroom nevie kvalitne rozlúsknuť výstup z X-TRANS CMOS senzora. Preto síce uvediem aj výstup z RAW, ale recenziu určite doplním o RAW výstup z Capture One, ktorý zatiaľ najlepšie zvláda RAF z Fujifilmu.
 
(JPG z RAF)
 
Fujifilm X30 je väčší ako X20, ale je to stále kompaktný fotoaparát, s ktorým sa veľmi príjemne fotí v uliciach. (originál JPG)
 

Minimálny zoom (28mm po prepočte) (originál JPG)
 

Maximálny zoom (122mm po prepočte) (originál JPG)
 
Vo všeobecnosti však možno povedať, že obrazová kvalita X30 je podobná ako u svojho predchodcu X20. To znamená na veľkosť senzora veľmi dobrá. Je to samozrejme nilen výsledok dobrého senzora, ale aj vynikajúceho Fujinon objektívu so svetelnosťou F/2-2,8. Obrázky sú krásne ostré od okraja po okraj, kontrast je vynikajúci a šum zvládnutý na veľmi dobrej úrovni. Samozrejme, ak ho porovnávame s fotoaparátmi s približne rovnako veľkým senzorom.
 
Pri bližšom zaostrení, maximálnom zoome a odclonení objektívu už dokážete ako-tak rozostriť pozadie pri portréte. Samozrejme, čím bližšie zaostríte, tým viac rozostríte pozadie.
 
 
Farby sú typické Fuji - pekná pleťovka, atraktívna zelená a príjemné odtiene červenej a oranžovej. Prechody samozrejme nie sú tak hladké ako u mirrorless aparátov Fujifilm, ale každému je zrejmé, že nemožno porovnávať APSC senzor s 2/3 senzorom.
 
Porovnanie výstupu JPG a RAW (RAF). Raf ponúka väčšiu kontrolu nad dynamickým rozsahom, farbami a reprodukuje väčšie množstvo detailov.
 
Samotný JPG výstup, automatické vyváženie bielej tu trochu potiahlo farby do studena a bez korekcie je fotografia aj trochu preexponovaná. (originál JPG)
 

V RAF zachránite prepaly, lepšie môžete vyvážiť bielu a určite rozlíšite viac detailov. 
(JPG z RAF)


JPG má pekný dynamický rozsah a algoritmus priamo z fotoaparátu produkuje ostré JPG súbory s 3D lookom. Hladký výstup v JPG si ale trochu vyberá daň na najjemnejších detailoch a v trochu preostrených hranách. Fotku bez väčších problémov vytlačíte na A4-A3 čo je super, že to viete priamo z výstupu aparátu. Keď by ste ale chceli výstavnú zväčšeninu, odporúčam fotiť do RAF a už aj v Lightroome dosiahnete viac detailov a ešte lepší dynamciký rozsah ako z JPG.
K obrazovej kvalite sa ešte vrátim v pokračovaní tejto recenzie.
 
Príjemné pastelové farby filmvej imitácie Astia. (originál JPG)

 

Záver

Je možné z tejto recenzie bez vyhodnotenia obrazovej kvality z RAF urobiť záver, prípadne odporúčať tento fotoaparát novým užívateľom alebo aj vlastníkom X20?
 
Myslím si, že áno. Obrazová kvalita je na prvý pohľad minimálne tak dobrá ako u Fujifilm X20, ktorý sme vyhodnotili ako výborný. Progres v užívateľskom rozhraní a hardvérové vylepšenia sú však natoľko výrazné, že by som smelo odporúčal aj výmenu X30 za X20, ak sú užívatelia X20 spokojní s obrazom. Oceníte v prvom rade výrazne lepšiu výdrž batérie, výklopný displej, špičkový hľadáčik, WIFI konektivitu s možnosťou ovládania aparátu cez smartfón alebo tablet a jednoduché sťahovanie fotografií pomocou WIFI. Ak máte potreby vylepšiť aj obrazovú kvalitu, ale nechcete prísť o charakteristické farby a ovládanie Fujifilmu, poobzerajte sa po niektorom Fujifilm aparáte s výmennými objektívmi a APSC senzorom.
 

Plusy a mínusy

 
+ horčíkové kvalitné telo
+ zlepšenie ergonómie, zväčšenie tlačidiel
+ výklopný displej +90° - 45° s jemným rozlíšením 920 000 o.b.
+ veľký a rýchly hľadáčik so 100% náhľadom
+ unikátny manuálny zoom
+ výborný ostrý objektív
+ batéria s takmer dvojnásobnou kapacitou oproti X20
+ rýchlosť zaostrovania a snímania (12 obr./s)
+ obrazová kvalita v JPG vo svojej triede
+ WIFI konektivita a diaľové ovláadnie
+ konektor pre externý mikrofón a káblovú spúšť
 
- otočný volič hodnôt okolo objektívu nemá mechanické kliky a možno ho občasne nechcene pootočiť

- pomaly by sa patrilo vymeniť senzor pre väčší skok v kvalite obrazu oproti predchodcovi :) 
 

Fujfilm X30 si môžete kúpiť u nás v eShope ČIERNY alebo STRIEBORNÝ variant.

 

V galérii nájdete aj rovnaké fotografie - to znamená, že niektoré sú fotené priamo do JPG a niektoré sú JPG vyvolané z nekomprimovaného RAW formátu (RAF). V prípade záujmu si ich môžete stiahnuť a porovnať. RAW spoznáte podľa málinko lepšej kresby a lepšieho dynamického rozsahu a zároveň obsahuje viac šumu, ktorý sme schválne neodstraňovali nijakým spôsobom. RAF je vyvolaný v Adobe Photoshop Lightroom, ktorý nie ideálne dokáže rozlúsknuť dáta z X-Trans CMOS senzora a zanecháva v obraze artefakty pripomínajúce maľbu. Žiaľ k dnešnému dňu ešte nie je aktualizovaný Capture One editor, ktorý dokáže lepšie pracovať z RAF súbormi, preto recenziu ešte dodatočne doplníme o výstupy z RAF vyvolané v Capture One programe. Všetky obrázky majú zachovaný EXIF, pre zobrazenie originálu kliknete v lightboxe dole na tlačidlo ZOBRAZIŤ ORIGINÁL.

 

Čítajte ďalšie recenzie na tento produkt.

 

 

Galéria k článku

Fujifilm X30, hardvérová evolúcia
0 5 with 0
 
počet hodnotení: 0

Komentáre

 • Erik Knotek Erik Knotek
  Erik Knotek / 24.11.2014 13:01:00
  Keď som poprvýkrát uvidel X10 som sa do nej v podstate zaľúbil , keď prišla X20 splnila všetko to čo som chcel na X10 vylepšiť. No pri X30 mi už podstata "retro fotoaparátu" uniká, určite je 2x tak dobrý ako X20 no už podľa mňa trošku stratil to čaro čo ponúkala X10/20. Tak či onak, je fuji výborný fotoaparát (mal som česť ho vyskúšať) . Super recenzia. Ešte jedna otázka, plánujete ak príde to predaja napísať recenziu na X100T ? Ďakujem :)
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 24.11.2014 13:32:00
  Dizajnovo je X30 trochu iná, to je pravda - chýba jej priezorový hľadáčik a preto sa retro výraz trošku znížil. Elektronický hľadáčik je ale naozaj výborný. Osobne mi absencia priezoru na čiernom tele nevadí, u strieborného je prázdna plocha opticky trochu výraznejšia. :) X100T už máme v predaji, ale predajné vzorky netestujeme. Počkáme na recenznú vzorku. :)
 • Roman Halás Roman Halás
  Roman Halás / 25.11.2014 17:44:00
  Ešte stále mám X10 a som vcelku spokojný až na tú rýchlosť. Láka ma väčší senzor u Panasonic alebo Canon, ale keď som si to skúšal, zoom je tak pomalý, že katastrofa! Ja viem, väčšina ľudí s kompaktom ho používa, ale po skúsenostiach s manuálnym zoomom už iný nechcem. No ale keď chcem pohnúť s kvalitou obrazu? Musím počkať na Fuji X40 s väčším senzorom? Chystá Fuji väčší senzor aj v tejto desiatkovej rade?
 • Milosh Milosh Milosh Milosh
  Milosh Milosh / 26.11.2014 09:45:00
  Vsetci chcu vacsi senzor, ale s nim by bol aj fotak vacsi pri zachovani dobrej svetelnosti. LX100 je urcite super fotak, ale je podstatne vacsi. Mne sa ta velkost X10-X30 pozdava.
 • julo kotus julo kotus
  julo kotus / 26.11.2014 09:56:00
  Ťažko povedať takto vopred, myslím si, že ak budú chcieť ostať v hre, budú asi musieť zvažovať väčší senzor. Ako sa to už ale tu v diskusii písalo, bude to pravdepodobne väčší fotoaparát. Osobne tomu verím a keď zostanú pri všetkých manuálnych vychytávkach vrátane manuálneho zoomu, bude to opäť o niečo lepší fotoaparát. :) Vzhľadom ale na výlety, hiking, turistiku, aj malé foťáky s menším senzorom majú svoje opodstatnenie.
 • Duro Sladek Duro Sladek
  Duro Sladek / 05.12.2014 11:05:00
  podla mna je to fajn fotak do tasticky, ked clovek chce ist nalahko
 • Štefan Lipovský / 03.08.2016 10:04:35
  Fotím zo zrkadlovkami sony ako tretí som si kúpil fuji x30, som z neho nadšený, hlavne z manuálneho zoomu, mám pocit akoby som fotil zo zrkadlovkou a navyše sa tým nezaťažuje batéria...
Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť...